Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Intek / Navia m120 plus - brak nadawania

01 Sie 2016 17:31 1146 5
  • Poziom 11  
    Witam. Pożyczyłem na wakacyjny wyjazd od znajomego radyjko Intek / Navia m120 plus.

Po kilku dniach użytkowania przestało odbierać (nadawanie było ok).
    Po powrocie do domu zajrzałem tu i tam i okazało się, że urwał się jeden z kabeków na wtyczce od gruszki.

Odlutowałem wszystkie kabelki i zalutowałem na nowo. Odbieranie wróciło natomiast zniknęło nadawanie :(

Dziś przedzwoniłem wszystkie przewody od gruszki, sprawdziłem działanie PTT. Tam jest wszystko w porządku. Opór mikrofonu wynosi 1200 ohm co wydaje mi się wartością prawidłową.

Wyczytałem dziś w instrukcji, że podłączenie nieoryginalnej anteny może uszkodzić obwód nadawania. Niestety w międzyczasie oryginalną antenę oddałem koledze a podłączyłem jakąś inną.

Czy przy pomocy tylko miernika jestem w stanie dalej coś samodzielnie sprawdzić ?
  • Poziom 25  
    bald napisał:
    Odlutowałem wszystkie kabelki i zalutowałem na nowo. Odbieranie wróciło natomiast zniknęło nadawanie

Dioda TX się zapala?, jeżeli nie to na początek sprawdź co podałem poniżej.

Sprawdź czy poprawnie w wtyczce wlutowałeś przewody według tego schematu.
    Intek / Navia m120 plus - brak nadawania
    W gnieździe w radiu, kołek 3 zwierasz z 1, jak pojawi się nadawanie, to źle wlutowane przewody. Intek / Navia m120 plus - brak nadawania
  • Poziom 11  
    Tak. Dioda TX zapala się poprawnie po wciśnięciu PTT. SPRAWDZECJEScze to podłączenie kabli bo istnieje ryzyko, ze mogłem zamienić miejscami dwa czarne przewody. A ma ktoś może schemat gruszki ?
  • Poziom 33  
    bald napisał:
    Wyczytałem dziś w instrukcji, że podłączenie nieoryginalnej anteny może uszkodzić obwód nadawania. Niestety w międzyczasie oryginalną antenę oddałem koledze a podłączyłem jakąś inną.
    Wybacz kolego , ale ja nie mam pojęcia co Ty tu piszesz??Jaka to jest antena oryginalna a jaka ta druga? :)
    bald napisał:
    natomiast zniknęło nadawanie :(
    Na jakiej podstawie tak twierdzisz skoro piszesz
    bald napisał:
    Dioda TX zapala się poprawnie po wciśnięciu PTT
    Przecież w tym radiu tylko dioda TX nam sygnalizuje nadawanie a ona u Ciebie świeci.
    Bez pomiaru miernikiem mocy nie wiesz czy nadaje.
  • Poziom 11  
    Nie wiem. Tak pisze w instrukcji. Jeśli są to tyko puste słowa to bardzo się z tego cieszę :)

To, że zniknęło nadawanie oceniam na podstawie kilku prób 'mobile jak mnie słychać?'
  • Poziom 33  
    Nie ma anten oryginalnych CB i nieoryginalnych CB względem danego radia.Tak można posegregować anteny jedynie pod kątem ich producentów. Ale radiu CB nie przeszkadza czy antena jest oryginalna np.Midlanda czy nie.
    bald napisał:
    To, że zniknęło nadawanie oceniam na podstawie kilku prób 'mobile jak mnie słychać?'
    Tak właśnie myślałem. :) Tylko tak się nie sprawdza czy radio nadaje czy nie.
    Jak nie masz specjalnego miernika, to nawet można żarówkę użyć 12V-tową do sprawdzenia, tylko trzeba wiedzieć jak to zrobić. Poszukaj jest to opisane w internecie.
    Radio o którym piszemy ma FM zatem wykorzystaj to i sprawdź czy mikrofon oraz radio nadają wykorzystując zwykłe radio FM, to też jest opisane wielokrotnie na Elektrodzie.