Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lafayette ermes - nie nadaje nie odbiera na wyświetlaczu napis SRF

02 Sie 2016 10:24 1494 14
  • Poziom 10  
    Piszę ponownie bo moderator usunął mój temat - nie wiem czemu ?.Do rzeczy mam lafayette ermes radio nie nadaje nie odbiera na wyświetlaczu napis SRF (w instrukcji nic nie ma na temat tego napisu),przekopałem internet i nic nie znalazłem ,teraz pytanie czy radio jest zablokowane przez przypadkowe naciśnięcie przycisków czy coś innego się stało ,aha po naciśnięciu przycisku na mikrofonie przełącza się na tx ale nie nadaje a w głośniku cisza...,do moderatora czy tak sformułowane zapytanie może się ukazać na forum bo jeśli nie to proszę o dokładne wyjaśnienie co robię nie tak .
  • PCBway
  • Poziom 33  
    skorpion4791 napisał:
    na wyświetlaczu napis SRF (w instrukcji nic nie ma na temat tego napisu),przekopałem internet i nic nie znalazłem
    Kolego co za bzdury piszesz? Pierwsze z brzegu zdjęcie tego radia i widać na nim napis SRF! Na kolor czerwony się świeci! Oznacza on pracę sekcji wskaźnika sygnału odbieranego i nadawczego. Jest to o ile pamiętam dwusekcyjny, jedna sekacja to właśnie ten wskaźnik a druga to pozostała część wyświetlacza, pierwsza sekcja jest czerwona a druga pomarańczowa. Sam wyświetlacza jest negatywowy w tym radiu. To że ci się TX zapala tzn. że radio przechodzi w tryb nadawania.
    skorpion4791 napisał:
    czy radio jest zablokowane przez przypadkowe naciśnięcie przycisków czy coś innego się stało
    Raczej wersja "B" czyli coś nie tak z radiem a konkretnie coś nie dostaje zasilania w radiu. Szukaj uszkodzonego stabilizatora.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Może po kolei. W głośniku masz totalną ciszę podczas odbioru?

To jest ermes pro? W FM masz głośny szum? Włączony standard masz na PO? ASQ masz wyłączone?
  • PCBway
  • Poziom 33  
    kriss51 napisał:
    Włączony standard masz na PO? ASQ masz wyłączone?
    Ja zrozumiałem, że tylko mu świeci SRF na LCD i tyle, a podczas nadawania się pojawia TX tylko. Nic nie nadaje ani nie odbiera, czyli w FM też nic nie dobiera, nawet szumu. Standardu też nie odczyta jak mu nie świeci LCD.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jednoznacznie z tytułowego wpisu nie wynika czy kanał wyświetla.
  • Poziom 10  
    Witam ,faktycznie namieszałem troszkę ,a więc tak napis SRF faktycznie się świeci (ja myślałem że to komunikat jakiegoś błędu),a teraz opis usterki jak wcześniej pisałem radio wyświetla kanał w głośniku cisza jak w am i fm (więc filtr 455 dobry,mikrofon też ),brak nadawania radio przełącza się tylko na tx ale nie ma nośnej .
  • Poziom 33  
    To teraz jest jaśniej już.
    A czy próbowałeś przejść na wyświetlenie częstotliwości? Wtedy zobaczysz od razu czy czasem ci standard nie przeskoczył. "kriss51" cię pytał czy to jest wersja PRO?To jest ważne też. Czy radio wyświetlając kanał pokazuje odbiór czy nie, wnioskuję że nie pokazuje?
    Czy na FM też nie nadaje?
  • Moderator
    skorpion4791 napisał:
    faktycznie namieszałem troszkę

Już wiesz, dlaczego pierwszy temat wylądował w koszu?

skorpion4791 napisał:
    radio wyświetla kanał w głośniku cisza jak w am i fm (więc filtr 455 dobry

Skąd ta pewność? Pomierzyłeś napięcia? Jak sprawdzić filtr, znajdziesz na forum, inwencji własnej trochę.

Do sprawdzenia D21, IC2.
  • Poziom 10  
    Radio jest bez pro ,filtr nowy ,częstotliwość wyświetla normalnie ,brak odbioru w am i fm ,skala nic nie pokazuje ,brak nadawania w am i fm ,stabilizator 5V sprawny ,nie mogę namierzyć diody d21.....,szukam dalej .

Dodano po 17 [minuty]:

Już mam przyczynę spalony tranzystor smd pomiędzy pr-kiem a tranzystorem b1366 ,teraz prośba czy ktoś może mi podać jego symbol bo niestety nie widać w miejscu symbolu jest dziura ...
    Lafayette ermes - nie nadaje nie odbiera na wyświetlaczu napis SRF Lafayette ermes - nie nadaje nie odbiera na wyświetlaczu napis SRF
  • Poziom 33  
    Obecnie nie ma schematu Ermesa w sieci.Dystrybutor tego modelu jako DTR udostępnia DTR od bliźniaczego modelu Megajet MJ-600.
    Wg. schematów na 95% szukany tranzystor SMD przez ciebie to 2SC3875Y.
    Czyli NPN. Możesz dać inny SMD byle się zgadzała polaryzacja.
    A to że masz już przyczynę to nie bądź taki pewien tego!
    Na razie masz uszkodzony tranzystorek. Czy ten 2SB1366 jest dobry na pewno?
  • Poziom 10  
    tak ten 1366 jest ok. ale po drugiej stronie płytki też był zwarty ALY J8 tego wymieniłem ,ale ten wybuchnięty coś mi się nie podoba bo na płytce są tak jakby tylko dwa pola lutownicze a wygląda jak tranzystor więc podejrzewam że jest to dioda ale jaka ?????
  • Poziom 33  
    skorpion4791 napisał:
    że jest to dioda ale jaka ?????
    Na początku powinieneś zacząć od powitania forumowiczów a ty nic.
    A tak poważniej( choć powitanie też jest miłym akcentem) to powinieneś temat zacząć od opisu jak awaria powstała.Bo inne uszkodzenia są gdy ktoś radio przebegunuje, inne jak ktoś poda za wysokie napięcie a inne gdy ktoś radio przemęczy.Ty nic nie podajesz.
    Prosisz o podanie symboli elementów nie podając ich numerów .Pytam cię pofatygowałeś się przynajmniej zdobyć schemat? Bo ja aby ci nawet coś doradzić to schemat odszukałem a Ty jak chcesz to radio naprawić bez schematu??Tym bardziej, że jak widać na PCB nie ma oznaczeń ani numerów elementów i trzeba samemu ich szukać.
    Myślisz że optycznie znajdziesz wszystkie uszkodzone elementy?Nie ma szans na to! Nie zawsze jest dziura wypalona w elemencie.
    Jak nie zaczniesz sam się trochę bardziej starać, zdobyć schemat, dokładniej opisywać co i jak robisz, podawać dokładnie symbole a nie ich tylko kawałki(b1366=2SB1366 itp.) i do tego twoja gramatyka :( jest fatalna, to nikt ci tu nie pomoże.
    Nie wiem dlaczego niektórym się wydaje że naprawa CB radia jest taka prosta- ot wymienię coś i od razu OK.
    Ludzie się latami uczą i praktykują aby coś naprawić, a ktoś bez podstaw bierze się za podobną robotę i liczy na sukces? Skąd taka "odwaga" i zbytni optymizm?
    Ja już tyle w tym temacie mam do napisania.Odpadam.
    Powodzenia.
  • Poziom 10  
    Nie mów mi że się nie przywitałem bo zrobiłem to o 7.41....,radio trafiło do mnie z tą usterką więc nie wiem jak zostało uszkodzone ,co do gramatyki no cóż nie mam czterech fakultetów i nie znam kilku języków obcych ,piszę co myślę i tyle ,schemat mam ale nie jestem w stanie namierzyć tego elementu (nie lubię SMD) i nie szukam uszkodzonych elementów na "oko" tylko miernik i sonda wcz.,a co do nauki i praktyki to właściwie urodziłem się z lutownicą - bawię się elektroniką od kilkudziesięciu lat więc trochę kumam o co chodzi ....ale widzę że bez słownika i studiów tutaj o nic nie można zapytać ,pozdrawiam Marcin
  • Moderator
    Pisząc tu na forum, nie trzeba mieć "fakultetów", wystarczy 8 klas szkoły podstawowej. W szkole nie uczyli, że przed znakami przestankowymi nie robi się spacji a po? Nie uczyli, że zdania zaczynamy z wielkiej litery? Zakładając konto na forum, potwierdziłeś, że zapoznałeś się z regulaminem i co? Teraz masz pretensje, że ktoś Tobie zwraca uwagę.
  • Poziom 33  
    skorpion4791 napisał:
    schemat mam ale nie jestem w stanie namierzyć tego elementu
    Miałem już nie pisać ale..... Masz schemat?? To chyba widzisz, że jest tylko 6 takich diod w tym radiu! Tak kolego, co się urodziłeś z lutownicą, to jest dioda SMD, bo takie też są, tylko podwójna. W zależności jak jest połączona wewnątrz, to jest to, albo 1PS181,1PS184 lub 1PS226. Skoro są wykorzystane tylko 2 pola lutownicze, to pracuje ona jako pojedyncza dioda i można ją takową zastąpić.
    Też nie lubię SMD, ale "jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma..."
    Z tych 6-ciu diod 3 pracują w bezpośrednim sąsiedztwie jednego z najważniejszych układów w tym radiu MC3361, (oczywiście wiez do czego jest ten uład :) ). Jak namierzyć, która to jest ta twoja dioda wypalona? Nawet bez oznaczeń sobie poradzi ktoś, kto urodził się elektronikiem. Wystarczy wykorzystać punkty nawigacyjne w radiu, które są widoczne gołym okiem i są na schemacie też, jak np.trafo modulacyjne, wspomniany układ MC3361,tranzystory mocy czy stabilizatory o charakterystycznej budowie. I "jedziesz" kolego po ścieżkach. Jeszcze raz cię zachęcam do pracy i staranności oraz wytrwałości.
    I wcale nie trzeb tu języków, czy doktoratu mieć. Tylko trochę samokrytyki.

P.S. A witamy się raczej w pierwszym poście jako autor tematu.