Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

karta graficzna AMD directx 12, a NVIDIA directX 11

02 Sie 2016 13:50 1125 18
  • Poziom 7  
    Witam, chciałbym aby ktoś kto jest w tym temacie bardzo dobrze obeznany, mógł rozwiać moje wątpliwości, jeśli chodzi o dzisiejsze karty graficzne.

Mianowicie chodzi o średni segment kart graficznych, w okolicach 1500 zł.
    Wiadomo, że jeśli chce się kupić już coś nowego, to najlepiej celować w najnowsze modele. Takimi modelami są na chwilę obecną Radeon Rx 480 i GTX 1060.
    Tylko który model wybrać?

Radeon rx 480
    Posiada najnowsze technologie, przede wszystkim chodzi o DirectX 12 i Vulkan, dlatego też nadchodzące gry będą o wiele lepiej sprawowały się na AMD.
    Dzięki czemu taka karta na pewno posłuży na dłużej, szczególnie gdy AMD bardziej dba o swoje starsze karty. (jeśli chodzi o sterowniki)
    Jedyna wtopa o jakiej się dowiedziałem to coś z poborem prądu ze złącza PCI-Express, ale ponoć naprawią to nowe sterowniki?
    Najbardziej denerwujące jest tylko to, że nadal nie ma wersji niereferencyjnych w sprzedaży.
    Chciałbym też się dowiedzieć czy różnica pomiędzy wersjami 4 GB a 8 GB pamięci będzie zauważalna? bo jak wiadomo, wersje z 4 GB pamięci traktowanie będą miały na poziomie 7000 MHx, a 8 GB 8000 MHz

GTX 1060

Mniej jednostek teksturujących, cieniujących, renderujących, mniejsza przepustowość pamięci, DirectX 11 i OpenGL.
    Jedynie cechują ją wyższe wartości taktowania rdzenia,no i oczywiście lepsza wydajność na już starszych grach pod DirectX 11. Nie ma co się oszukiwać DirectX 12, Vulkan to technologia już na przyszłość.

Chciałbym poznać opinie osób, które znają się lepiej na takich sprawach. Ważne jest dla mnie to, że jak mam wydać 1,5 tyś, to żeby mi ta karta posłużyła na minimum te 2 lata, aby pograć w dobrej jakości.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 27  
    Windowsa 10 masz, albo planujesz? DirX 12 tylko na Windows 10, mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę.

Obecnie wydajniejsza jest 1060 i już chyba nikt się o to nie spiera. AMD jak zwykle dużo lepiej w Ashes of Singularity, ale kto gra w tę grę? To nie jest hit, tylko platforma do pierwszych testów pełnowymiarowego DirX 12, zrobił się taki multimedialny benchmark (o którym nie można nie wspomnieć przy testowaniu kart, bo po prostu nie można, choć nikt w to nie gra). Nie wiadomo też, jak będą wychodziły obecne gry, czy już pod pełnowymiarowe DirX 12, czy DirX 11, ale obsługujące DirX 12. To różnica, bo ponoć żeby gra wykorzystywała możliwości nowych sterowników, trzeba zaprogramować ją od początku pod te sterowniki.

Sprawa komplikuje się, bo wygląda na to, że porty z konsol będą wydawane pod pełne DirX 12, ponieważ cały rynek konsol stoi na układach i sterownikach od AMD, a jak pisałeś, Mantle to właściwie DirX 12(czym zresztą AMD bardzo słusznie chwali się i nęci producentów tanim, prawie bezgotówkowym robieniem portów, wiesz, jedna wersja gry, wszystkie platformy). A rynek konsol jest dużo bardziej zarobkowy dla producentów gier, niż rynek PC, więc raczej będą robili pod Mantle i przerzucali pod DirX 12. Natomiast producenci gier pecetowych mogą zachować się inaczej i jeśli Nvidia dalej będzie miała takie prowadzenie w posiadaniu rynku, to ciągle gry będą wtedy optymalizowane pod DirX 11 z opcją 12 (która właściwie niewiele wtedy wniesie) i lepsze wyniki dadzą na kartach Nvidii.

Myślę, że bez względu którą kartę wybierzesz, w niektórych tytułach będziesz płakał :/

Ale to takie moje rozmyślania, chyba bardziej zaawansowane niż Twoje, więc dzielę się.

A 4GB vRAM w moim odczuciu zupełnie wystarczy do rozdzielczości fHD. Tylko kiedy wyjdą tanie wersje RX 480 z 4GB vRAM? Myślę, że wezmą znaczną część rynku, bo będą po prostu tanie, powinny być w granicach 1100-1200zł
  • Poziom 7  
    dzięki za odpowiedź, na pewno będzie pomocna w wyborze
    Niestety ale myślę, że masz racje. Na razie zapowiada się to tak, że część gier będzie lepiej chodziła na kartach AMD, a reszta na Nvidii. Pewnie złotym środkiem mogłoby się okazać zakup GTX'a 1070 czy nawet 1080, bo takie karty by sobie poradziły i z DirectX 12 i 11 jeszcze przez parę lat spokojnie. Niestety ceny są za duże, bo to koszt minimum 2 tyś. złotych. Więc tak naprawdę to taki zakup w ciemno, pewnie w przyszłym roku będzie dopiero więcej wiadomo.
  • Poziom 27  
    Myślę, że jeśli kupisz GTX 1060 będziesz najmniej rozczarowany, bo chociaż jestem fanem kart AMD, to świetlaną przyszłość wróżę im za 1rok+ . Dziś natomiast są za drogie. Za 1100zł byłyby hitem, za 1300 są drogie.

Poza tym ich dostępność leży, właśnie sprawdzałem na morele, jest dostępny już tylko jeden model. Ciekaw jestem, bo z mojego dochodzenia wychodzi, że ceny zawyżają hurtownie i przewoźnicy. AMD oficjalnie informowało, że to nie jest ich wina, że ceny są tak wysokie, a X-kom w oficjalnym komunikacie powiedziało, jak marne mają na tych kartach prowizje(już nie pamiętam jakie, ale były marne). Więc możliwe, że morele nie chce kupować tych kart, wróżąc sobie brak możliwości sprzedaży po cenach zakupu, bo GTX 1060 jest w tej cenie zwyczajnie mocniejszy. Ciekawe
  • Poziom 7  
    No właśnie też czytałem wypowiedź sklepu X-kom. Dostępność jest tragiczna, minął już ponad miesiąc od premiery polarisa? Nvidia zadziałała błyskawicznie, bo parę dni po premierze były już w sklepach wersje niereferencyjne. Od wszystkich już prawie producentów można je dostać, chociaż ilość jest na razie ograniczona. Wiem tylko że rx 480 od MSI ma się pojawić w sklepach w połowie sierpnia, wersje od Sapphire można już dostać w sklepach zagranicznych w Niemczech np. Jest też Gigabyte, na ich oficjalne stronie już są modele z opisami i zdjęciami, ale tutaj nie ma jeszcze żadnej przybliżonej daty wydania. Myślę, że morele chcą najpierw wyprzedać te referencyjne, które kosztują aktualnie 1349 zł. Wersja od Sapphire 4 GB ma kosztować własnie te 1100 zł, a 8 GB jakieś 1300. Więc wtedy wybór jest prosty. Myślę, że ceny wyrównają się z modelami od GTX'a 1060.
  • Poziom 27  
    Mam tylko tę uwagę, że z Nvidią nie było aż tak różowo. Wypuścili "Funders Edition", czyli zwykłe referenty, bo reszta nie mogła produkować z powodu marnego uzysku krzemu do GTX 1080 i 1070. Wyjście kart referencyjnych trwało chyba ponad miesiąc bluzgania na Nvidię. Ale dzięki temu wadliwemu drukowaniu GPU szybko wyszły poobcinane o wady GTX 1060. Z tego co wiem, wszystko co dzieje się wokół kart serii GeForce to magia procesu produkcyjnego, nie celowe działania Nvidii

Edit: właśnie skończyły się modele GTX 1060 na morele (został jeden, za 1600zł, więc w sumie wychodzi że skończyły się, bo kto to kupi?)
  • Poziom 7  
    Ogólnie to ja wolę jednak zaczekać na tego rx 480. Mam nowy monitor o odświeżaniu 60 Hz, a ten rx spokojnie poradzi sobie ze wszystkimi grami w ponad 30 klatek w directX 11, a więcej niż 60 klatek mi nie potrzebne. Widzę, że w przyszłym roku wychodzi nawet sporo gierek pod directX 12, więc to już będzie standard. Dzięki temu ten rx 480 będzie sobie lepiej radził, niż ten gtx 1060 w przyszłym roku.
  • Poziom 27  
    widziałeś?
    Lipton
    https://www.youtube.com/watch?v=YOpc5ytCZ6o

Hardware Unboxed
    https://www.youtube.com/watch?v=s7t6lN2-bK8

Moim zdaniem Lipton przesadza, jeśli tańsza wersja będzie kosztować około 1000zł, to za moc większą o około 50% od GTX 960 zapłacimy tylko 25% więcej (najtańsze wersje GTX 960 to 800zł). Przypominam, że droższe wersje GTX 960 kosytują dzisiaj 1100zł, a większość stoi około 900zł
  • Poziom 7  
    Teraz już widziałem, no ciężko się zdecydować na cokolwiek teraz, przez to całe zamieszanie
    Jeśli Rx 470 byłby w cenie nie przekraczającej 1000 zł, na pewno byłby wart uwagi. Niestety nie wiadomo kiedy będzie dostępny i czy rzeczywiście taka cena będzie. Ja potrzebuje karty bardziej na już, bo mogę poczekać parę tygodni, ale nie parę miesięcy. Dalej nie ma żadnych modeli niereferencyjnych w sprzedaży od AMD. Pomału rzeczywiście się już zastanawiam nad ofertą Nvidi. Liczby liczbami, ale mimo że GTX 1060 ma prawie wszystkiego mniej, jego wydajność jest o te 15 % większa od RX 480 i mniej prądożerna zarazem. Z drugiej strony lepsze wsparcie DirectX 12 od Amd, asynchronicznych obliczenia, vulkan. No i te pogłoski że AMD bardziej wspiera swoje starsze produkcje niż Nvidia. Śmieszne jest to że są kolejne premiery, a w sklepach pustki. Pewnie dlatego też ceny z kosmosu, bo jest mała dostępność.
  • Poziom 27  
    Oficjalna premiera RX 470 była dzisiaj, karta powinna być w sklepach. What happened, God knows
  • Poziom 7  
    Czy prawdą jest że architektura PASCAL (czyli także model gtx 1060) także wspiera obliczenia asynchroniczne?
    Według tego co się dowiedziałem, to jeśli chodzi o rywalizacje między rx 480 a gtx 1060, to wydajność po włączeniu obliczeń asynchronicznych, w przypadku obu kart wzrasta. Tylko że RX 480 odnotowuje dwa razy większego wzrostu. Mimo wszystko to potwierdza że PASCAL także wspiera asyn. Maxwell już nie, bo gtx 980 już ignoruje komendy asyn i wzrost jest zerowy.
    Czy to prawda z tym wsparciem Nvidii w directX 12 i w obliczeniach asynchronicznych? Czy to tylko jakieś artykuły sponsorowane.
  • Poziom 27  
    Ciekawe co pytasz. Byłem przekonany że nie.

Pierwszy film z brzegu, który nie wydawał mi się sponsorowany.

https://www.youtube.com/watch?v=h0kx1SAeE9Y

Nie widzę żadnej, ale żadnej różnicy w fpsach z włączonym i wyłączonym async compute. Ale po Nvidii i pierwszych informacjach jakie dawali na temat nowych kart spodziewałem się, że będą mówić że nowe karty wspierają asynchroniczne obliczenia, bo przecież lepiej brzmi, że wspierają słabo, niż że wcale. Pamiętasz jaka była burza, kiedy okazało się, że na nowym direkcie AMD dostaje duże przyrosty, a Nvidia traci fpsy? Podleczyli to sterownikami i myślę, że dalej będą cisnąć na sterowniki

W kolejnym filmie wspomina się a'propo 1080 nawet o "enhanced async compute" :| Pewności nie mam, ale myślę, że nie wspiera. Wspiera za to DirX 12. Będą próbowali nadrobić oprogramowaniem i "kuopwaniem" gier, tak myślę. Jeśli znajdziesz coś, podziel się

Edit:

Autor filmu odpisał mi właśnie w komentarzach: "Pretty small difference but not none."
  • Pomocny dla użytkowników
    Kiedy zamierzasz kupować kartę graficzną? Ponieważ na obecną chwilę, tylko GTX 1060 się liczy, jeśli chodzi o nówki do 1500 zł. Za dwa lata rynek zacznie się nasycać grami pod DX12 i może Vulcan. Do tego czasu, lepiej wybrać szybszą kartę, czyli GTX 1060.
  • Poziom 7  
    To zaskoczę, bo już kupiłem :D W ostatniej chwili coś mnie pchnęło jednak żeby wybrać GTX 1060, wersje od Gigabyte. Jest parę istotnych aspektów dla których tak postanowiłem. Nie wiem, może w przyszłym roku albo będę tego żałował albo odwrotnie, zobaczymy. Nie zmienia to faktu, że w zdecydowanej większości dzisiejszych nowych grach, pogram na lepszym poziomie niż przy RX 480. Co będzie później zobaczymy.
  • Pomocny dla użytkowników
    Dobrze zrobiłeś. Z resztą, tak czy inaczej obecnie brak autorskich wersji RX 480 (ciekawe czy kiedykolwiek wyjdą :lol: ), więc póki co ta karta to żaden wybór, poza tym nawet referenty GTX 1060 stoją taniej.
  • Poziom 27  
    Pop, jesli zrobisz jakis test z tymi async compute, daj znac : ) Masz Windows 10 zainstalowany?
  • Poziom 7  
    Karta jest zamówiona, we wtorek już powinienem ją mieć. W tej chwili mam Windows 8.1, ale też się zastanawiam czy nie przejść właśnie na 10 przy nowej karcie. Więc myślę, że to wypróbuje wszystko i się na pewno podzielę z efektami.
  • Poziom 27  
    Czas na darmowy upgrade minął razem z lipcem
  • Poziom 7  
    Znaczy nie do końca, aktywacja dziesiątki z użyciem starego klucza Windows 7 i 8.1 jest nadal możliwa. :)