Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budynek ze zwięrzętami - modernizacja instalacji

elektronikq 02 Aug 2016 16:21 1239 13
    elektronikq
    Level 24  
    Mam do Państwa pytanie:
    Czy jeśli modernizuję instalację w oborze to:
    a) muszę mieć na początku projekt instalacji i dopiero potem mogę wykonywać tą instalację
    b) Czy mogę wykonać modernizację bez projektu na podstawie normy:
    PN-HD 60364-7-705

Pozdrawiam.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Każdą, świadomą czynność człowieka poprzedza projekt, nawet jeśli jest to zabicie komara albo wypicie butelki wody mineralnej. Może być napisany, narysowany, stworzony w głowie i zapamiętany, ale jest!!! Bez projektu to możemy położyć się na materacu w rzece i czekać gdzie nas woda zaniesie.
    kozi966
    Moderator of Electricians group
    Nie istnieje w ustawie prawo budowlane oraz w warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie zapis "modernizacja".
    Musisz sprecyzować czy jest to remont czy przebudowa.

Jednak pomijając powyższe, dowolne założenie czy ma być to odtworzenie, czy coś nowego musi opierać się na art. 5 punkcie 1 w/w ustawy.

Projekt istniejący dla remontu, projekt nowy dla przebudowy.
    elektronikq
    Level 24  
    Będzie to remont ale tylko instalacji elektrycznej. Budynek zostaje bez zmian. Instalacja wewnętrzna jest do wyrzucenia i zastąpienia ją nową instalacją. Pewnie będzie ona bardziej rozbudowana niż ta obecna. Budynek z lat 80 i taka jest też instalacja projektu do starego budynku lub instalacji nie ma.

Chodzi mi o projekt taki "urzędowy". Projekt jako taki co ma być po przedyskutowaniu z inwestorem będzie i wg niego będzie wykonana instalacja. Oczywiście jeśli wszystko będzie zgodne z normą ww.
    jann111
    Level 32  
    elektronikq wrote:
    Będzie to remont ale tylko instalacji elektrycznej

Nie, nie będzie to remont bo
    elektronikq wrote:
    Instalacja wewnętrzna jest do wyrzucenia i zastąpienia ją nową instalacją.

dlatego należy zlecić wykonanie projektu osobie kompetentnej.
    Proszę jednak zaznajomić się z takimi pojęciami jak remont, budowa, przebudowa....:|
    kozi966
    Moderator of Electricians group
    elektronikq wrote:
    Budynek zostaje bez zmian. Instalacja wewnętrzna jest do wyrzucenia i zastąpienia ją nową instalacją.

To jest definicja przebudowy.
    elektronikq wrote:
    Chodzi mi o projekt taki "urzędowy".

Projekt, nie ważne czy dla urzędnika, czy inwestora, czy kogokolwiek, powinien być wykonany przez osobę posiadającą UB. Poza tym każda instalacja powinna mieć dokument jakim jest projekt.

Rozumiem, że wymiana poprzedzona będzie zgłoszeniem?

Polecam zapoznać się z rozdziałem 9 ( a szczególnie art. 91 ustęp 1 punkt 2) ) ;).
    CYRUS2
    Level 42  
    elektronikq wrote:
    b) Czy mogę wykonać modernizację bez projektu na podstawie normy:PN-HD 60364-7-705
    Projekt- inwestor jest skąpy i nie chce wyłożyć kasy na projekt.
    Na wiosce pewnie tego nikt nie będzie sprawdzał.
    W przypadku jak krowy pozabija (był taki temat) ty możesz za to odpowiadać.
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    Musisz mieć projekt i pomiary ochrony przeciwporażeniowej jeśli myślisz o ubezpieczeniu zwierząt i budynku . A chyba na wsi "ogniowka " jest obowiązkowa . Jeśli będziesz się starał o jakieś dotacje ( może na ten remont) to też mogą wymagać papierów . Jeśli będziesz miał projekt możesz tu na forum go skonsultować.
    CYRUS2
    Level 42  
    Krzysztof Reszka wrote:
    Musisz mieć projekt i pomiary ochrony przeciwporażeniowej jeśli myślisz o ubezpieczeniu zwierząt i budynku . A chyba na wsi "ogniowka " jest obowiązkowa .
    Fajer-kasa.
    Krzysztof Reszka wrote:
    Jeśli będziesz się starał o jakieś dotacje ( może na ten remont) to też mogą wymagać papierów . Jeśli będziesz miał projekt możesz tu na forum go skonsultować.
    Autor tematu to młody elektryk -nie inwestor.
    Krzysztof Reszka
    CYRUS2 wrote:
    Autor tematu to młody elektryk -nie inwestor.

Ok Bronek nie doczytałem . Ale porady dla inwestora bez zmian .
    elektronikq
    Level 24  
    Dziękuje za pomoc. Temat ciężki. To jest stara obora może z 60 lat. Doprowadzony przewód 4x6 Al.
    Projektu brak, nawet na budynek:)
    Nie ma żadnych dotacji i raczej gościu chce zrobić to dla swojego bezpieczeństwa bo instalacja jest w stanie tragicznym.
    UB nie mam, jeśli chodzi o pomiary to nie ma z tym problemu.
    Najgorsze jest to, że budynek jest zasilony tym przewodem 4x6Al z domu jednorodzinnego, który też ma od złącza 4x6 Al.
    Krzysztof Reszka
    elektronikq wrote:
    Najgorsze jest to, że budynek jest zasilony tym przewodem 4x6Al z domu jednorodzinnego, który też ma od złącza 4x6 Al.

To do wymiany obydwa to przecież nie takie drogie .
    elektronikq
    Level 24  
    Przepraszam 4x6mm2 Cu ze złącza co nie zmienia faktu. Wymiana teoretycznie nie jest trudna ale przewód od złącza jest przeprowadzony przez 3-4 pomieszczenia wewnątrz budynku do licznika.
    Krzysztof Reszka
    elektronikq wrote:
    Przepraszam 4x6mm2 Cu ze złącza co nie zmienia faktu.

To co że Cu to nie zmienia faktu że za cienki .
    elektronikq wrote:
    ale przewód od złącza jest przeprowadzony przez 3-4 pomieszczenia wewnątrz budynku do licznika.

Może zmienić trasę.