Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zdiagnozować wirnik silnika wiertarki ?

02 Sie 2016 21:35 5739 4
 • Poziom 23  
  Witam,
  Ma problem z kilkoma urządzeniami elektromechanicznymi z silnikami 230 V. Po pewnym czasie ich użytkowania (nie były nowe ale sprawne) coś się dzieje chyba z wirnikami silników. Urządzenia były użytkowane zgodnie z przeznaczeniem a jednak się zepsuły.Grzanie się silników, iskrzenie szczotek, słabsza moc.
  W związku z tym moje pytanie: czy istnieje jakiś sposób na sprawdzenie wirników przy pomocy miernika uniwersalnego (w domowy sposób).
  Te wirniki stojany wyglądają dobrze a jednak ie działają. Czy przyczyną mogą być na przykład włączniki z regulacją prędkości ?
  Bardzo proszę o jakieś informacje.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam.
 • Poziom 33  
  Wirnik możesz sprawdzić omomierzem, robiąc pomiar między klatkami komutatora. Po kolei mierzysz opór między klatkami. Każda sekcja pokazuje podobną oporność, jeśli jest przerwa lub zwarcie na zero, wirnik do wymiany. Szybciej widać to na pracującym silniku, jak ciągnie po obwodzie komutatora snop iskier a szczotki są dobre to ewidentnie wirnik do wymiany. W stojanach są zamontowane zabezp. termiczne, wyłączniki też się psują, ale raczej nie mają dużego wpływu na pracę, po prostu albo działa albo nie działa, czasami wysiada regulacja obrotów lub przełączanie prawo-lewo.
 • Poziom 33  
  Elektronarzędzia z komutatorem są wrażliwe na zanieczyszczenia.Zanieczyszczają się klatki komutatora, przerwy pomiędzy nimi i prowadnice szczotek - musisz czasami sprawdzać ich czystość i regulowany docisk.Czystość to też nie wszystko czasami komutator należy przetoczyć na tokarce i docierać drobnym papierem ściernym - następnie oczyścić.
  Jak będzie wszędzie jednakowo czysto to wszystkie bieguny wirnika będą jednakowo ciągnąć.
 • Poziom 23  
  Dziękuję za kolejną informację dotyczącą czystości stanu komutatora. Komutator szczegółowo sprawdziłem i wyczyściłem. Prowadnice szczotek i same szczotki też. Niestety objawy nie ustąpiły. Został mi już tylko pomiar wirnika ale skaleczyłem tak pechowo rękę, że nie mogę nic robić z prac mechanicznych. Do pomiaró powrócę chyba za tydzień.
  Pozdrawiam
 • Poziom 10  
  Ja osobiście nigdy nie czyszczę komutatora papierem ściernym bo ten zawiera kwarc a kwarc jak wiadomo to dobry izolator. Bardziej bezpieczną i skuteczną metodą jest czyszczenie naturalnym pumeksem.