Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[PC] - Komputer nie uruchamia się

Damianzaj 02 Sie 2016 23:34 537 8
  • #1 02 Sie 2016 23:34
    Damianzaj
    Poziom 7  

Dzień dobry,

Mam problem z moim komputerem stacjonarnym. Wszystko zaczęło się kilka miesięcy temu, a od tego czasu problem się nasilił. Zaczęło się od tego, że czasem komputer nie chciał się uruchomić. Początkowo wystarczyło spróbować ponownie po ok. 15 minutach i za drugim czy trzecim razem komputer się włączał. Z czasem komputer uruchamiał się za dwudziestym razem, a gdy się nie włączał można było wyróżnić trzy reakcje:
    1. komputer uruchamiał się na trzy sekundy i wyłączał się
    2. komputer włączał się, chodził cały czas, ale na monitorze nic się nie pojawiało
    3. komputer włączał się, a na monitorze pojawiał się komunikat jak na załączonym zdjęciu

Doszło do tego, że teraz komputer w ogóle się nie uruchamia, a po włączeniu występuje jedna z wyżej opisanych reakcji.

Nie wiem co jest przyczyną. Czy może to coś z płytą główną, a może z BIOSEM? Wcześniej, jeszcze gdy komputer uruchamiał się normalnie, to zdarzało się, że przegrzewał się i kilka razy z tego powodu się wyłączył, dlatego może to coś z chłodzeniem?

Opis komputera (to co pamiętałem i udało mi się sprawdzić bez jego uruchamiania):
    Płyta główna ASUS M2N-MX/DV12
    Procesor AMD Athlon 64 X2
    RAM 2 x 1GB DDR2
    Karta graficzna ATI Radeon
    05- Zasilacz Foxconn HH-400EBEA
    Windows XP SP3 32bit

Z góry dzięki za pomoc.

Komunikat. który pojawiał się czasem przy włączaniu:
    [PC] - Komputer nie uruchamia się

0 8
  • #2 03 Sie 2016 00:24
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Witaj.
    - Oceń stan kondensatorów elektrolitycznych na płycie głównej (czy są wypukłe, mają widoczne wycieki?)
    - Zmierz napięcia zasilacza, jeśli masz inny zasilacz podstaw go w zamian do testów
    - Wyklucz uszkodzenie RAM (przy uszkodzeniu pierwszych komórek pamięci taki komunikat również może występować). Masz dwie kości pamięci, wyjmij jedną z nich i przetestuj. Jeśli bład będzie się powtarzał - zamień pamięci i sprawdź ponownie.

0
  • #3 03 Sie 2016 08:40
    AndKoc
    Poziom 17  

W komputarze syna miałem ten sam objaw co opisany w pkt.2

Cytat:
    2. komputer włączał się, chodził cały czas, ale na monitorze nic się nie pojawiało

odłączałem wszystkie taśmy po kolei i po odłączeniu napędu DVD komp wystartował. Po ponownym podłączeniu znowu ta sama reakcja, więc wywaliłem go i teraz jest OK.

0
  • #4 03 Sie 2016 11:44
    Damianzaj
    Poziom 7  

Zrobiłem wszystko to co poradziliście tj. podłączyłem inny zasilacz, odłączyłem napęd DVD i przetestowałem RAM. Żadna z tych czynności nie poprawiła sytuacji. Co do kondensatorów to 8 z nich jest w mniejszym lub większym stopniu wypukłych.

0
  • #5 03 Sie 2016 11:53
    Kolobos
    Spec od komputerów

> Żadna z tych czynności nie poprawiła sytuacji

Nic dziwnego, skoro masz spuchniete kondensatory. Wymien wszystkie, ktore sa uszkodzone (najlepiej wszystkie z danej galezi w ktorej sa spuchniete - nawet jezeli tylko jeden jest spuchniety).

0
  • #6 03 Sie 2016 12:42
    dt1

Zrób foto tych kondensatorów jeszcze (tak, żeby też okolicę było widać). Jeśli na płycie są spuchnięte to również warto rozkręcić zasilacz i w nim sprawdzić stan kondensatorów.

0
  • #7 05 Sie 2016 19:21
    Damianzaj
    Poziom 7  

Zrobiłem zdjęcia wszystkich spuchniętych kondensatorów. Są zaznaczone na zdjęciach. W sumie jest ich 10. Rozumiem, że po przylutowaniu nowych kondensatorów komputer powinien działać normalnie? A może lepiej kupić nową płytę główną?

[PC] - Komputer nie uruchamia się [PC] - Komputer nie uruchamia się [PC] - Komputer nie uruchamia się [PC] - Komputer nie uruchamia się [PC] - Komputer nie uruchamia się

0
  • #8 05 Sie 2016 20:04
    dt1

Biorąc pod uwagę, że wszystkie padliny to ten sam model (i chyba większość padła) - wymieniłbym w ciemno dokładnie wszystkie kondensatory tego samego typu wszędzie na płycie (producent/pojemność/napięcie). Co się bardziej opłaca... 10 kondensatorów to około 10zł, jak potrafisz lutować to to jest właściwie jedyny istotny koszt. Kupno płyty - już więcej, poza tym nie masz pewności, jak bardzo jest przechodzona i ile podziała, może za miesiąc w tej kupionej też zaczną kondensatory puchnąć? Te płyty mają już swoje lata.

Tak więc - ja bym sobie tę płytę naprawił.

0
  • #9 05 Sie 2016 20:25
    310artur
    Poziom 43  

Te kondensatory ASUS układał na P5B też i tam też puchły. Warto je wymienić. 6,3V 820uF nie są drogie.
    • Pojemność: 820uF
    • Maks. napięcie: 6.3V
    • Producent: JACKCON ; seria JKS
    • Dopuszczalna temp.: 105* C
    • LOW E.S.R. - mała rezystancja szeregowa
    • Long life - długa żywotność
    • Stan: nowe

Takie kosztują 4,90 za 10 sztuk i wystarczą tu.

1