Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SIM800L - Podłączenie toru audio w SIM800l

krzbor 03 Aug 2016 00:38 1962 4
 • #1
  krzbor
  Level 24  
  Postanowiłem połączyć domofon z telefonem komórkowym. Nabyłem moduł z SIM800L, który ma wyprowadzenia audio - symetryczne do głośnika i symetryczne do mikrofonu elektretowego (to coś dziwnego). Fabryczna dokumentacja skupia się właśnie na tych dwóch elementach (mikrofon i głośnik). Czy ktoś podłączał audio do tego modułu w inny sposób np. z wejścia liniowego? Mój domofon (analogowy) pracuje na jednej parze przewodów - analizując schemat mam wrażenie, że jest to zbliżone do sposobu transmisji telefonicznej. Jak widać, są to zupełnie inne "światy". Wymyśliłem kilka rozwiązań (separacja galwaniczna nie jest niezbędna choć może być przydatna).
  1. Sprzężenie akustyczne - może to brzmi śmiesznie, ale teoretycznie jest najprostsze - każdy układ działa "po swojemu" i dodatkowo mam separację galwaniczną. Powstaną jednak problemy natury mechanicznej - montaż wszystkiego w obudowie, duże wymiary.
  2. Zastosowanie transformatora telefonicznego (600ohm) - tu muszę jednak odciąć składową stałą i może powstać problem indukcji czegoś w rdzeniu (te transformatorki nie są ekranowane) - kilka centymetrów od nich będzie antena GSM.
  3. Zastosowanie transoptora - konkretnie wstępne wysterowanie diody i wykorzystanie małego przedziału zmian jasności aby uzyskać liniowość.
  4. Jakiś układ na tranzystorach.
  Proszę o radę.
 • #2
  excray
  Level 40  
  Myślę, że kilka kondensatorów i oporników w zupełności załatwiłyby sprawę.
 • #3
  krzbor
  Level 24  
  Kilka kondensatorów i rezystorów to byłoby idealne rozwiązanie. Jak już wspomniałem domofon pracuje na jednej parze przewodów podobnie jak linia telefoniczna - wygląda to na transmisję prądową (cały układ wzmacniacza jest zasilany przez cewkę głośnika (50 ohm)). Oczywiście dzięki kondensatorom można wydobyć sygnał użyteczny - bezpośrednio na linii jest to jednak sygnał wspólny (mikrofon+głośnik). Interesują mnie doświadczenia innych, którzy podłączali SIM800L do jakiegoś sygnału liniowego (karta dźwiękowa, mp3 itp.) - czy były jakieś problemy? Może ktoś podłączył ten moduł do linii telefonicznej?
 • #4
  krzbor
  Level 24  
  Uporczywie szukałem czegoś o audio w SIM800, ale nic nie znalazłem. Poszczęściło mi się za to przy szukaniu SIM900 - prawdopodobnie jest to zrealizowanie podobnie/identycznie. Oto opis: AN_SIM900_..._V1.01.pdf Download (243.45 kB)
 • #5
  krzbor
  Level 24  
  Przeprowadziłem serię eksperymentów z kondensatorami i rezystorami. Rezultaty były raczej marne, był bardzo duży pogłos, niska jakość dźwięku, a najgorsze, że przy jednej z prób uszkodziłem SIM800L - padł moduł wzmacniacza. Po zakupie nowego podszedłem do problemu inaczej. Zamiast głośnika dałem transformatorek z modemu (miał 45 ohm, a głośnik 50 ohm). Do uzwojenia wtórnego dodałem potencjometr regulujący głośność, a wyjście zwarłem dwiema diodami wpiętymi przeciwnie. To rozwiązanie przepuszcza tylko sygnał -0.6V do 0.6V. Dalej podłączyłem SIM zgodnie z opisem z poprzedniego postu. W drugą stronę zastosowałem sprzężenie akustyczne - do SIM800L podłączyłem głośniczek ze słuchawek, nad którym "wisi" mikrofon z domofonu. Prymitywne, ale skuteczne.
  Dziękuję wszystkim, temat zamykam.