Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DAF XF 105 460 08'/schmitz 07' - Instalacja elektryczna - oświetlenie naczepy.

pablo43284 03 Sie 2016 09:52 1821 3
 • #1 03 Sie 2016 09:52
  pablo43284
  Poziom 9  

  Instalacja oświetleniowa w ciągniku działa prawidłowo.
  Zasilanie naczepy: gniazda 2x7 pin.
  Lampy tylne w naczepie nie są zintegrowane, każda lampa osobno tj. prawa strona:
  kierunkowskaz osobna lampa, pozycyjne (2x5W) z światłem STOP (1x21W), światło cofania jedna lampa, prawa obrysówka led.
  Po włączeniu wstecznego i prawego kierunkowskazu przestaje działać w naczepie kierunkowskaz, światło cofania świeci prawidłowo. W ciągniku wszystko OK. Podczas takiego stanu kierowca w kabinie informowany jest o problemie z kierunkowskazem w naczepie.
  Po zmostkowaniu masy światła cofania z masą kierunkowskazu błąd w kabinie znika, kierunkowskaz zaczyna działać, przestaje świecić lampa cofania.
  Włączenie samego kierunkowskazu prawego skutkuje minimalnym żarzeniem się włókna żarówki światła cofania w rytm kierunkowskazu. Kierunkowskaz działa prawidłowo.
  Co sprawdzono:
  Przewody połączeniowe z ciągnika sprawdzone żarówkami – ok. (wcześniej podmieniane z innego pojazdu – ten sam efekt).
  Wymieniono gniazda S i N w naczepie.
  Rozłączono i sprawdzono wizualnie złącze 14 pin w którym łączą się przewody z gniazd N i S (styki fabrycznie zabezpieczone białym smarem bez śladów korozji/utleniania).
  Rozłączono złącza za ostatnią osią gdzie przewód 14 pin rozgałęzia się na prawą i lewą stronę oświetlenia tyłu naczepy. Jak wyżej bez oznak korozji.
  Rozłączono złącza strony prawej przy zderzaku (złącza z których odchodzą zasilania poszczególnych lamp str. prawa.) Wszystko wygląda w porządku.
  Ostatnio problem był z jednym złączem właśnie prawej strony oświetlenia – złącze zostało wycięte, przewody polutowane. Od tego czasu upłynęło ok. 4-5 miesięcy.
  Problem który tu został opisany pojawił się prawdopodobnie (tak sugeruje kierowca) po umyciu ciągnika karcherem – ale nie jest to pewne, a od mycia upłynęło ponad 4 tygodnie.
  Nie wiem w jaki sposób sprawdzić styki gniazd N i S opisane:
  kontrola hamulca 7 - gniazdo N, oraz w gnieździe S: przewód kontrolny 2, kontrola masy 5, przewód ładowania 6 i czy mogą mieć wpływ na problem.
  Proszę o sugestie gdzie i jak dalej szukać.

  0 3
 • #3 10 Sie 2016 22:48
  saron22
  Specjalista - Samochody Ciężarowe

  Tak jest! Na 100% masy do poprawy! Zaczynając od ciągnika poprzez wszystkie skrzynki połączeniowe i złącza.

  0
 • #4 11 Sie 2016 20:39
  pablo43284
  Poziom 9  

  Temat namierzony i wstępnie rozwiązany.
  W hermetycznym połączeniu gniazdo/wtyczka (nierozbieralne-zwulkanizowane złącza) tuż za ostatnią osią wypalony był styk masowy od prawego kierunkowskazu na którym pojawiał się (+24V) w momencie wrzucenia biegu wstecznego.
  Z braku czasu i puszki hermetycznej został odcięty przewód masowy przy kierunkowskazie i połączony z masą z lampy obok. Wszystko działa jak należy. Docelowo problematyczne złącze zostanie wycięte a przewody połączone w hermetycznej puszce, odcięty przewód masowy połączony w pierwotne miejsce.
  Dodatkowy problem to złe połączenie gniazd 2x7 pin ciągnika z przewodami do naczepy (czasami po wpięciu nie zaświeca się przeciwmgielny w naczepie).
  Wniosek: nawet jak na pierwszy rzut oka gniazdo/wtyczka wygląda ok. bo wszystko pokryte jest fabrycznym smarem i brak jest śladów korozji może być problem z wypalonym stykiem/i i należy się dobrze przyglądać każdemu połączeniu.

  Dziękuję za dobre rady, temat do zamkniecia.

  0