Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Naprawa uratowanego Neptuna 1491

matiwegrz 07 Aug 2016 13:36 6561 38
 • #31
  matiwegrz
  Level 10  
  Trochę posiedziałem z tym tv i doszedłem do wniosku, że jest problem z głowicą. Gdy przykładam kawałek przewodu(ok 0,5m) do siatki pierwszej EF80 to słychać dosyć wyraźny szum, przy skręconym na maks potencjometrze głośności oraz zakłócenia. Więc wzmacniacz p.cz. chyba działa. Więc pozostaje głowica. Chcę do testów podłączyć głowicę elwro. Tylko w niej wyjście sygnału p.cz. jest na jednym przewodzie a w oryginalnej głowicy są dwa przewody i masa.
 • #32
  banmar_2005
  Level 28  
  podmień lampy w głowicy i EF80

  W tej głowicy a dokładnie w przełączniku kanałów są blaszki posrebrzane które
  śniedzieją, wyciągnij bęben i wyczyść te blaszki.
  Często było to powodem złej pracy.
 • #33
  matiwegrz
  Level 10  
  Lampy podmieniłem i nic. Blaszki też oczyszczałem. Mogę dla testu podłączyć głowicę lampową elwro nowszego typu. Tylko w tv są dwa kabelki od p.cz.(symetryczne), a w elwro jest jeden i masa(koncentryczny).
 • #35
  TELEWIZOREK52
  Level 29  
  Masz małe napięcie anodowe. Odłącz ten stos selenowy i podczep diodę 1N4007.
 • #36
  matiwegrz
  Level 10  
  Ok, podmnieniłem stosy selenowe na diody krzemowe. Obraz jest już dużo jaśniejszy. Do testów podłączyłem sprawną głowicę lampową tv elwro. Wszystko podłączyłem tzn. anodowe i żarzenie. Niestety wyjście p.cz. jest tutaj koncentryczne,a wejście w tv jest symetryczne.

  Dodano po 6 [minuty]:

  Podłączyłem wyjście głowicy do jednego kabelka wejścia p.cz. telewizora. Obraz jest, ma jeszcze wiele do życzenia, dźwięk też jest niestety bardzo cicho go słychać i strasznie szumi. Modulator jest ok, sprawdzany na innych lampowych tv.
 • #37
  AlekZ
  Vacuum tubes specialist
  Obraz będzie dziadowski, bowiem zupełnie inna jest pośrednia częstotliwość głowicy nowszej i starszej (w nowszej 38 MHz, w starszej chyba 34 MHz).
 • #38
  matiwegrz
  Level 10  
  Witam!
  Powracam do starego tematu. Tak jak myślałem, oryginalna głowica nie chciała działać. Po zaadaptowaniu głowicy od Szmaragda tv odbiera. Jest jeszcze kilka problemów. Jeden z nich to brak cewki od regulacji szerokości lub wysokości(nie pamiętam :)) tej w bloku WN. Czy ktoś posiada dane nawojowej tej cewki? Drugi problem to cichy i niewyraźny dźwięk zakłócony terkotaniem(chyba trafa odchylania). Wzmacniacz m.cz sprawny głośno buczy po dotknięciu końcówki potencjometru.
 • #39
  miro.nasz
  Level 26  
  Witam!
  Dotyczy Neptuna 1491
  Piszesz o regulacji poziomu i pionu./szerokości / Neptun 1491 -1495 miały kineskopy 35 MK2 LUB 3510P44.
  Sprawdź czy cewki odchylania siedzą na miejscu. Może wystarczy wsunąć ich dalej. W Neptunie była taka cewka z rdzeniem połączona jednym końcem do 9 lampy PY81 /PY83/ DRUGI KONIEC DO ZASILANIA i do kondesatora 0,05uF a kondesator do 6 nogi transformatora wysokiego nap.
  Gdyby tej cewki nie było to PY81 nie dostała by napięcia i było by brak wysokiego napięcia. Opisz i zrób zdjęcie. Gdyby zaszła potrzeba wymiany lub dołączenia tej cewki to ja jeszcze ich mam parę sztuk./ Taką cewkę możesz wziąść od każdego telewizora.
  Pozdrawiam Miro.Nasz