Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha Rx-V 559 - Nie załącza się,stan martwy.

03 Sie 2016 13:00 2043 17
  • Poziom 11  
    Witam serdecznie.
    Zakupiłem okazyjnie amplituner Yamaha Rx-V 559 z informacją iż jest uszkodzony i nikt nie grzebał w środku. ok. faktycznie po otwarciu RACZEJ nikt nie majstrował. Problem martwego amplitunera zawęziłem do płytki "operacyjnej nr 4" ( wg instrukcji nazewnictwa) do której podłączony jest mn. główny transformator i zamontowany przekaźnik stan by. Na płytce nie widać żadnych oznak uszkodzeń.Zimne luty zostały przeze mnie poprawione. Niektóre elementy wymieniłem od ręki (C 3015, Q3007, D3016, D3018, T3000, C 3016, C3013) i wykonałem pomiary napięć wg instrukcji Yamahy. Niestety niektórych napięć nie ma lub mają niską wartość: Wyjście transformatora-4V ( powinno być 7,9 V), do układu IC302 dociera napięcie 0.1V ( powinno być wg dtr. układu od 0,5 do 20V).Przypuszczam iż tu jest problem tylko układ jest dość skomplikowany i nie wiem od czego zacząć.
    Prosiłbym o jakieś sugestie w powyższej sprawie.W załączniku umieszczam schemat do amplitunera
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 41  
    Sam transformator pracuje? Jest w nim bezpiecznik termiczny, który często się przepala.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 11  
    Transformator jest sprawny:strona pierwotna ok 4,5 ohm ( mierzone na wtyczce przyłączeniowej do płytki)
  • Poziom 19  
    A słychać kliknięcie przekaźnika po wciśnięciu przycisku POWER? Jeśli nie, to skup się na małym trafie i otoczeniu. Trafa sieciowe sprawdzaj podpinając je do sieci i mierząc napięcia na wtórnym. To chyba najprostsze i najpewniejsze.
  • Poziom 11  
    Po podłączeniu do sieci nie słychać kliknięcia. Trafo na płytce operacyjnej 4 już zmieniłem- bez zmian ( stare trafo jak się okazało po pomiarach z nowym trafo jest sprawne, jak by ktoś chciał kupić sprawne to oddam za piwo :( ) Q 3007 jest wymieniony.Mostek prostowniczy przed i za trafo wymieniony. Czy napięcia podane na schemacie tyczą się płytki wpiętej w cały amplituner czy jako oddzielnego modułu? Jestem w kropce :(
  • Poziom 19  
    A Ty miernik masz?:-) Wszystkie te wymienione elementy mogłeś bez problemu sprawdzić. Szkoda kasy na takie naprawianie. Napięcia dotyczą raczej zmontowanego urządzenia. Za chwilę spróbuje popatrzeć w schemat.

Dodano po 33 [minuty]:

Zacznij od sprawdzenia czy na C3034 masz AC7,9V. Potem na diodzie D3015 z jednej strony DC 10,1V i z drugiej 0,9V. Sprawdź tranzystor Q3003 i napięcia na nim. Napięcia DC mierzysz oczywiście względem masy.
  • Poziom 11  
    Trafo było najdroższym elementem wymienionym ale z racji iż stare nie wyglądało najlepiej to kupiłem i wymieniłem na nowe( amplituner nie jest już pierwszej młodości ale jest to dobrej klasy yamaha i postanowiłem zabrać się za naprawę od początku do końca :) ). Oczywiście mam mierniki :) poza niestety miernikiem do pomiaru pojemności kondensatorów ale jest kilka zachęcających do kupienia "kitów" na znanym portalu aukcyjnym. Wszystkie pomiary do tej pory wykonywałem na płycie wyciągniętej z amplitunera, odłączonej od innych układów. Sprawdzę napięcia i napiszę.

Dodano po 1 [godziny] 25 [minuty]:

Przy złożonym amplitunerze Na C3034 jest 1,1V; Dioda 3015 z jednej strony ( od mostka) 0,6 V a z drugiej także 0,6 V; Tranzystor Q3003 tylko na kolektorze jest 0,6v pozostałe nóżki 0V. Na złączu W3009 nie ma żadnych napięć.
    Martwi mnie sprawa zasilania transformatora T 3000. Jest wpięty w szereg z mostkiem. Mostek pracuje poprawnie a trafo nie otrzymuje napięcia.

Dodano po 3 [godziny] 10 [minuty]:

ehhh coś mi się wydaje że większośc elementów smd musze wymienić, gdzie nie pomierze: D3006;D3007, D3008, IC300, IC 303 pojawia się 230V a wg schemtau warośći powinny być znacznie mniejsze
  • Poziom 19  
    jimmibones napisał:
    Mostek pracuje poprawnie a trafo nie otrzymuje napięcia.

A skąd wniosek, że mostek pracuje poprawnie? Ewidentnie masz problem z trafem T3000. Spróbuj odpiąć jego wtórną stronę i wtedy zmierz jakie napięcie daje. Bez obciążenia resztą układu.
  • Poziom 11  
    To co sugerujesz już zrobilem, odlutowałem d3018 i C3034 i dalej nic na wyjściu. Na wstepie zaznaczyłem że kupiłem nowe trafo. Na wszelki wypadek wlutowałem stare trafo ale nic to nie dało.Oba transformatory zachwują się identycznie. Podłączyłem na krótko i na wyjściu jest ~12 V. Mostek D3018 i D3016 wymieniłem na nowe przed wykonaniem pomiarów. Nie mam bladego pojęcia dlaczego trafo nie daje 10 V
  • Poziom 19  
    No cudów nie ma. Rozumiem, że trafo podpięte na krótko do sieci daje na wtórnym 12V, a wlutowane nie? No to sprawdź stronę pierwotną układu. Wylutuj mostek D3016 i skrosuj piny od sieci. Doprowadź do stanu w ktorym 230V będzie na pierwotnej strone trafa T3000. Drugim trafem i elementami w jego okolicy na razie sie nie zajmuj. Ono nie dostaje zasilania, bo nie załącza się przekaźnik RY301
  • Poziom 11  
    Wiem spoko :) pisząc stare, nowe trafo chodziło mi o T3000 wstawie sworkę zamiast D3016, jak nie pojawi się napięcie na trafo to znaczy że ta płyta nie uznaje praw fizyki :)

Dodano po 1 [godziny] 48 [minuty]:

D3016 wylutowne, w tym miejscu wstawiłem zworkę i trafo odpaliło, na wyjściu jest obecnie 20V stałęgo napięcia, IC302 na obecną chwilę nie otrzymuje napięcia zasilania ( pomiar wykonany na samodzielnej płycie- nie podłączonej) czy mam wpiąć przewody złącza W3009 do reszty amplitunera i wykonac pomiary?
  • Poziom 19  
    Ja myślę, że najpierw powinieneś rozwiązać problem tego mostka D3016. Ona zasila blok opisany jako POWER DETECTOR. Po co on jest to nie wiem, ale jest prawdopodobne, że bez niego ampli nie wystartuje. Nie będziesz wiedział czy masz uszkodzenie w POWER DET. czy w innym miejscu.

Obmierz ten mostek bardzo dokładnie. Spróbuj wlutować tylko na dwie nogi od zasilania. Trafo T3000 musi działać z wlutowanym mostkiem. Jeśli ruszy z mostkiem wlutowanym na dwie nogi, a na cztery nie, to jest prawdopodobne, że walnięte jest coś w POWER DETECTORze.
  • Poziom 11  
    Dziękuje za rady.Wylutowałęm element, pobrałem schemat S1NB60-7101, pomierzyłem mostek i...wszystko wygląda ok.( - i ~~ przewodzą w jednym kierunku- ok 1050 ohm i podobnie jest + i ~~ mostka) Zakupiłem zamiennik mostka: DB107 i wlutowałem ale sytuacja się nie zmieniła, zamieniłem nawet miejscami elementy- S1NB60 ( identyczne)- D3018 w miejsce D3016 i dalej nic. Na nóżkach trafo nie pojawia się napięcie a na nóżkach +- mostka pojawia się stałę napięcie. ( załączniku schemat mostka wg którego sugerowałem się podczas pomiarów )
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Mostek to mostek, schemat jest zbędny. Mierz go na teście diody, powinien być spadek ok 0,6V na każdej diodzie w jednym kierunku i brak przewodzenia w drugim.

Ja kompletnie nie rozumiem jak to ma działać. Dlaczego mostek jest wstawiony szeregowo, a nie równolegle. Mostek tak wstawiony nie ma prawa przewodzić i zasilać trafa. Chyba że prąd płynie jakoś na około np. przez tranzystor Q3007. Sprawdź go.

jimmibones napisał:
    na nóżkach +- mostka pojawia się stałę napięcie.

Jaka wartość? Zmiennego nie ma? Wg schematu powinno być.
  • Poziom 10  
    Częstą usterką są uszk. ukł. ster.
    Tak tutaj IC 301.
    Pin 1-4 nap. 4,9V jeśli są nie prawidłowe należy zrobić przerwę wylutować R. Wartości napięć zasilacza wrócą do normy. Pozostaje stwierdzić usterkę IC 301.
  • Poziom 11  
    Panowie,problem udało się rozwiązać :). Wczoraj w koncu usiadłem na spokojnie analizująć schemtat.Tranzystor Q3007 jest tranzystorem kluczującym przetwornice T 3000. Dioda D3007 oraz ukłąd IC 302 były uszkodzne. Zabrałem się za zakupy. Układ scalony na allegro kosztuje worek pieniędzy więc wybrałem zamiennik CD4013 kosztujacy w lokalnym sklepie złotóweczkę :D .Wstawiłem na wszelki wypadek podstawkę pod układ scalony,wymieniłem diodę zenera i... odrazu zmiana na lepsze. Wsadzłem do ampli prowizorycznie, podłączyłem wszystkie przewody i odpalam. Niestety ampli załączało się na sekundę. Wszedłem w tryb serwisowy który wyświetlił błąd "przeciązenia głównego transformatora, tylko dlaczego taki błąd skoro nic nie było podłączone na wyjściach i wejściach? Pomierzyłem czy nie ma stałego napięcia na wyjściach- nie było i podłączyłem żródło oraz jeden głośniczek. Dzwięk jaki wydobywał się z głosnika był taki jak bym oglądał cyfrową telewizję z słabą jakością sygnału ( przerywał) mało tego jak ruszyłem potęcjometrem to słychać było trzesczenie w głośnikach. CO JEST GRANE?Wymontowłęm wszystkie płyty z ampli w poszukiwaniu zimnych lutów. Poprawiłęm co niektóre i zmontowałem ... dalej to samo. Znów do schematu...i olśniło mnie iż potrzebna jest jeszcze MASA układu :) i zmontowałem wszystko tak jak być powinno,wszelkie kluczowe śrubki i ampli zyskał nowe zycie :)włącza się normalnie oraz jest poprawny dzwięk z wszystkich kanałów bez efektu "trzeszczenia i komputerowego przerywającego w takt bitów dzwięku". heh Dziękuje za pomoc w postaci podpowiedzi gdzie szukać usterek.
    ( w załączniku zdjęcie naprawionego ampli) :)
    Temat do zamknięcia.
  • Poziom 19  
    Gratulacje. Fajnie że udało Ci się go zrobić. Jest satysfakcja?
  • Poziom 11  
    Oczywiście :) teraz poszukuje oryginalnej gałki potęcjometra głosności ( ktoś zabrał i wstawił z innego modelu Yamahy) i piota. znalazłem jedynie zamiennik. Oryginalny to RAV 323 ale jest nie osiagalny w naszym kraju. Za granicą oryginał kosztuje ok 30 funtów ( więcej niż sam ampli jest obecnie warty :D )