Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BFT Deimos 700 - nie działa sterowanie pilotami

hub75 03 Sie 2016 14:14 2199 9
  • #1 03 Sie 2016 14:14
    hub75
    Poziom 8  

Cześć,
    Od 6 lat posiadam napęd BFT Deimos 700 z którym nie było kłopotów.

Jakiś czas temu zaczął pojawiać się problem z zasięgiem pilotów BFT Mitto (2 i 4). Bramę można było otworzyć z bliskiej odległości (ok 1 m) jednakże z czasem brama nie dała się otworzyć z odległości kilku cm. Próbowaliśmy od nowa zakodować piloty ale nie ma już żadnej komunikacji pomiędzy pilotami a napędem i nie da się zakodować pilotów.

Na pewno nie jest to problem z pilotami, ponieważ mamy 4 sztuki i działają bez problemu z napędami od bram garażowych (również BFT). Baterie również zostały wymienione na nowe.

Czy uszkodzeniu uległ moduł radiowy czy też cała płyta główna ? Macie jakiś pomysł ?

0 9
  • #2 03 Sie 2016 21:15
    Marek J.
    Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne

Jeżeli masz antenę zewnętrzną podłączoną do zacisków 17 i 18 to sprawdź instalację anteny pod kątem przerw a głównie zwarć... Jeżeli wszystko jest ok to uszkodzony jest odbiornik. Niestety jest on zintegrowany z centralą sterującą i w takim przypadku najlepszym i najtańszym chyba rozwiązaniem jest zakupienie odbiornika kompatybilnego z BFT i podłączenie go do płyty centrali.
    Oczywiście pod warunkiem, że centrala jest sprawna i napęd działa z przycisku. (Jeżeli nie masz to sprawdź zwierając krótko zacisk 7 z zaciskiem 8.)

0
  • #3 09 Sie 2016 20:35
    hub75
    Poziom 8  

Problem jest chyba poważniejszy :-( Zmostkowałem zaciski 7 - 8. Zapala się czerwona dioda start i nic. Dodatkowo mam odłączone fotokomórki oraz odłączyłem czujniki ograniczników i nadal brama nie działa.

0
  • #4 09 Sie 2016 21:31
    Marek J.

7 i 8 nie mostkujesz na stałe tylko dajesz impuls. Przy odłączonych fotkach oraz krańcowkach automat nie ma prawa ruszyć bo są NC...
    Może lepiej poproś o pomoc kogoś kto ma trochę pojęcia, gdyż naprawa "zdalna" z osobą (wybacz) "zieloną" - źle rokuje...

0
  • #5 09 Sie 2016 22:03
    hub75
    Poziom 8  

Chyba niezbyt dokładnie napisałem.
    Styków 7 i 8 nie mostkuję na stałe tylko na chwilę czyli daje impuls :-)

Próby robiłem przy podłączonym ograniczniku krańcowym (czyli tak jak było do momentu gdy napęd przestał działać) oraz z odłączonymi kabelkami. Fotokomórki od kilku lat są odłączone.

Może opiszę jak kabelki były połączone do momentu gdy zaczęły się problemy:
    - 7-9 mostek
    - 7-10 mostek

Oprócz tego z jednego kabla 3 żyły podpięte do 7, 11 i 12 - prawdopodobnie do ogranicznika (jutro sprawdzę).

Jeżeli mechanizm jest uszkodzony to bardziej go nie popsuję, a być może dzięki Wam Koledzy jakoś uda się go naprawić :-)

0
  • #6 09 Sie 2016 22:20
    Marek J.

Sprawdź wg instrukcji jak się świecą diody sygnalizacyjne LED.

0
  • #7 19 Sie 2016 08:48
    tomek201
    Poziom 14  

Czujniki ograniczników muszą być podłączone. Centrala przez nie widzi w jakim położeniu jest brama (otw/zamkn). Diody DL5(otwarta brama) i DL6(zamknieta) świecą się do momentu zadziałania krańcówki odpowiedniej do stanu położenia bramy. Jeśli faktycznie uszkodzona jest odbiornik(nie świeci DL1), polecam najtańszą alternatywę firmy Proxima oczywiście dedykowaną dla BFT. Pozostaje kwestia czy DL3 i DL4 świecą? Czy DL2 świeci na komendę start z pilota lub dając impuls na zaciski 7 i 8?
    Tak jak kolega wyżej napisał, analiza diod sygnalizacyjnych powie gdzie jest przyczyna.
    Pozdrawiam

BFT Deimos 700 - nie działa sterowanie pilotami

2
  • #8 19 Sie 2016 20:17
    macijowu
    Poziom 15  

Jak sobie poradzisz to może zgłość serwisantowi usterkę. Zamienniki mogą być dobre tak jak kolega tomek napisał, natomiast faktycznie ktoś kto zajmuje się automatami na co dzień będzie się raczej lepiej na tym znać, sugeruję więc podjęciem tematu w realu. :) Daj znać jak efekty. :)

0
  • #9 10 Wrz 2016 15:13
    hub75
    Poziom 8  

Cześć,
    Podłączyłem jeszcze raz wszystkie kabelki łącznie z czujnikami krańcowymi i mogę po zwarciu 7-8 otwierać lub zamykać bramę.
    Przez cały czas świecą się diody sygnalizacyjne: Stop, Phot, Swo. Gdy zwieram 7-8 i brama zaczyna się otwierać/zamykać na chwilę zapala się Start oraz SWO

Natomiast nic się nie zmieniło w kwestii braku możliwości zaprogramowania pilotów - czyli chyba uszkodzone jest radio. W przyszłym tygodniu postaram się kupić odbiornik i dam Wam znać czy pomogło :-)

0
  • #10 15 Wrz 2016 20:41
    hub75
    Poziom 8  

Kupiłem oraz podłączyłem radio Proxima i... działa -)
    Dzięki wszystkim za cenne wskazówki !

0