Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacja układu regulacji napięcia z termistorem

JokoPS 25 Sie 2016 21:57 2604 45
  • #31 25 Sie 2016 21:57
    JokoPS
    Poziom 15  

Zasugerowałem się datasheetem z wersji 2.5V. Ja mam 1.2V i tak jak piszesz nóżka jest nie aktywna.

• #32 27 Sie 2016 07:20
    JokoPS
    Poziom 15  

Mam jescze jedno pytanie czy jeżeli zwiększyłbym wartość rezystora odpowiedzialnego za histereze (1M) to histereza układu się zmniejszy?
    Układ donpełnego "otwarcia" potrzebuje różnice temp ok 0.2- 0.3V. problem jest taki że wentylatory BitFenix mają w sobie pełno elektroniki i jeżeli napięcie przez pewien okres czasu jest za niskie do startu podejmują tylko określoną liczbe próbę startu a potem się całkowicie wyłączają i przestają reagować na zmianę napięcia.

• #33 27 Sie 2016 13:01
    kwazar
    Poziom 29  

Tak, przy zwiększaniu rezystancji histereza maleje.
    Możesz zwiększyć rezystancję 1M aż będziesz miał wystarczająco małą histerezę do Twoich potrzeb.

• #34 26 Wrz 2016 21:06
    JokoPS
    Poziom 15  

Witam,

Jakiś czas temu wykonałem jeden regulator według zamieszczonego na pierwszej stronie schematu. Wszystko działa prawidłowo tak jak chciałem :)

Tak jak pisałem potrzebuje 2 takie regulatory najlepiej sterowane 1 lm35.

Aby wszystko działało rozumiem, że masy 2 regulatorów muszę połączyć, Output będzie dla każdego regulatora osobno, a +Vs będzie podpięte tylko w 1 regulatorze?
    Proszę o poprawienie jeżeli źle myślę,

• #35 26 Wrz 2016 23:25
    kwazar
    Poziom 29  

Tak, z jednego układu zasilasz LM35, czyli zasilanie, masa i sygnał wyjściowy, a do drugiego dajesz tylko masę i sygnał wyjściowy.

• #36 05 Paź 2016 22:43
    JokoPS
    Poziom 15  

Witam,

Po kilku dniach testowania mogę stwierdzić, że 2 regulatory działają poprawnie z jednym LM35.

Mam jeszcze jedno pytanie: Wentylatory Bitfenix (podpięte pod 1 regulator) mają w sobie dużo elektroniki i różne zabezpieczenia.
    Zdarza się tak, że temp w układzie rośnie bardzo wolno. Dochodzi do takiej sytuacji, że stan przejściowy (ok 0.2 stopnia) trwa kilka minut, przez co wentylatory próbują wystartować, ale nie startują. Elektronika podejmuje tylko daną liczbę prób startu, a jeżeli się nie uda wystartować wentylatorowi to odłącza go całkowicie (do czasu zaniku zasilania - wyłączenie komputera lub odłączenie
    regulatora).

I tu pojawia się pytanie czy da się w jakiś łatwy sposób temu zaradzić? np poprzez opóźnienie startu albo coś podobnego co będzie bardzo łatwe do wykonania.

• #37 05 Paź 2016 23:45
    kwazar
    Poziom 29  

Wygląda na to, że masz za małą histerezę do tego zastosowania. Temperatura waha się więcej niż wynosi histereza. Najlepiej by było zwiększyć trochę histerezę.
    Zwiększaj po trochu i sprawdzaj kiedy zaczyna zachowywać się stabilnie.
    Histereza jest właśnie po to aby nie było takich stanów nieustalonych, tylko pewne przełączanie.

• #38 06 Paź 2016 05:51
    JokoPS
    Poziom 15  

Dziekuje za odpowiedź. Czyli powinienem zwiększyć wartość rezystora 1M ( w tym momencie jest tam 5M)? Czy ruszać któryś jescze? Na bazie tranzystora mam rezystor 2.7K.

Edit// Ale jak tak sobie licze do przy deltaV=6 histereza wynosi 0,012 co jest bardzo mało

• #39 06 Paź 2016 08:24
    kwazar
    Poziom 29  

Ten rezystor 1M trzeba zmniejszyć, wtedy histereza się zwiększy

• #40 06 Paź 2016 10:30
    JokoPS
    Poziom 15  

Ok, rozumiem teraz.
    Proszé powiedz mi czy w tym układzie tranzystor nie ma stanu przejściowego ? Wydaje mi się że to właśnie to powoduje problemy, bo mieżąc miernikiem układ do pełnego otwarcia tak jak pisałem potrzebuje różnice temp ok 0.2-0.3V

• #41 06 Paź 2016 10:41
    kwazar
    Poziom 29  

Sprawdź czy dobrze podłączyłeś dodatnie sprzężenie zwrotne. Właśnie ono powoduje gwałtowne przełączanie tranzystora. Tranzystor powinien być przełączamy bardzo szybko z pewną histerezą, zależną od rezystora w dodatnim sprzężeniu zwrotnym.

• #42 06 Paź 2016 11:18
    JokoPS
    Poziom 15  

Wszystko wydaje się dobrze podłączone. Co to znaczy bardzo szybko 0.1V wiecej mniej? Bo tak jak pisalem jak temperatura jest na granicy włączenia układu to wtedy wentylator głupieje bo raz jest napięcie raz nie.

• #43 06 Paź 2016 11:52
    kwazar
    Poziom 29  

Szybko, to znaczy, że napięcie przy przejściu progu na wejściu WO zmienia się na wyjściu od napięcia ujemnego do napięcia dodatniego, z taką szybkością, jaką ma WO. Czyli nie powinno być żadnej zauważalnej zwłoki na wyjściu. Zmierz może jak zmienia się napięcie na wyjściu WO podczas przełączania.

• #44 06 Paź 2016 13:18
    JokoPS
    Poziom 15  

Ok zmierze, może faktycznie histereza jest za mała, według obliczeń zastosowanie rezystora 300K przy delcie V=6 powinno dać histereze 0.2V czyli dwa stopnie. Spróbuje przelutować rezystor i zobacze co się stanie.

Edit// napięcie mierzyć po czesci WO odpowiadającej za komparator ( za rezystorem 1M) czy po części wzmacniającej po rezystorze i potencjometrze 100K ( wydaje mi się że po wzmocnieniu)?

• #45 06 Paź 2016 16:05
    kwazar
    Poziom 29  

Jeżeli mówimy o komparatorze i jego histerezie, to pasuje zmierzyć napięcie na wzmacniaczu "A", czyli właśnie komparatorze. To na jego wyjściu napięcie powinno zmieniać się od, w naszym przypadku trochę wyższego od masy, do napięcia dodatniego (trochę mniej), zależnie od tego jaki to WO.
    Wzmacniacz"A" odpowiada za załączanie i wyłączanie wentylatorów, a wzmacniacz "B" tylko wzmacnia napięcie z czujnika.
    Jeżeli dziwnie Ci się zachowuje i płynnie przechodzi z jednego stanu w drugi, to pomierz jak zachowują się napięcia po kolei za komparatorem "A", na wejściu + wzmacniacza "B" itd.
    Może trzeba spróbować jakiś szybszy wzmacniacz operacyjny zamiast LM358.
    Tylko powinien być taki, aby pracował od napięcia ujemnego, czyli w tym przypadku od masy, bo inaczej jakbyś dał np. TL082, to może być konieczne dorobienie ujemnego napięcia zasilającego.

Histerezę miałeś ustaloną rezystorem 5 M, to spróbuj go zmniejszyć do 1 M, może mniej i sprawdż jak się zachowuje w stanach przejściowych.

• #46 06 Paź 2016 19:58
    JokoPS
    Poziom 15  

Wydaje się, że problem został rozwiązany. Problemem była za mała histeraza i troche za niskie napięcie startowe.

Zmieniłem rezystor 5M na 300K i uzyskałem histereze ok 0.8 stopnia (według obliczeń powinno być to ok 1.5stopnia). Przy 5M można powiedzieć że jest 0 stopni.