Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ocieplenie od wewnątrz garażu blaszanego.

lobudek 03 Aug 2016 18:19 76617 44
Optex
 • #1
  lobudek
  Level 14  
  Witajcie. Niedawno zacząłem budować garaż o wymiarach 6x5m. Garaż już prawie gotowy. Do zimy planuję go ocieplić od wewnątrz styropianem i tu zaczynają się schody, bo chcę to zrobić w poprawny sposób. Garaż wykonany z profili 60x60x3, (słupy nośne) reszta z 40x40x2. Wysokość w szczycie 3,3m, spad 10%. Dach z płyty warstwowej z pianką poliuretanową 40mm. Ściany z blachy trapezowej T-18 0,6mm. Pewnie zapytacie dlaczego nie z płyty warstwowej? Otóż oczywiście chodzi o kasę... Koszt m2 płyty 40mm to ok. 60zł netto. Poza tym byłby spory odpad, za który oczywiście trzeba zapłacić. Ja jak to zwyczajny młody polak na pieniądzach nie śpię i muszę kombinować. Wymyśliłem sobie, że na spokojnie ocieplę do zimy styropianem 40mm, tylko właśnie jak to zrobić, by się nie skraplało? Kolejny problem to czym uszczelnić garaż od dołu? ( połączenie beton-końcówka blachy ). Liczę na wasze rady! Pozdrawiam.
  PS: Fotki dla lepszego zobrazowania:
  Ocieplenie od wewnątrz garażu blaszanego. Ocieplenie od wewnątrz garażu blaszanego. Ocieplenie od wewnątrz garażu blaszanego. Ocieplenie od wewnątrz garażu blaszanego. Ocieplenie od wewnątrz garażu blaszanego.
 • Optex
 • #2
  ShakeAll
  Level 20  
  Proponuję wełnę mineralną, odpada problem skraplania.
  Nie daj sobie wmówić, że są styropiany przepuszczające parę, one po prostu nasiąkają.
  Prosty test, wrzuć kawałek styropianu do wody i zobacz po paru dniach, będzie mokry jak gąbka.
 • #3
  lobudek
  Level 14  
  hmm, słyszałem, że też się skrapla i do tego wełna chłonie wilgoć i z czasem gnije. Podpowiedz mi, profil ma 40mm i takiej grubości muszę zastosować izolację? Czy w przypadku wełny mogę dać 50mm i wciśnie się w tych miejscach w trapez? Jakieś folie izolujące będą konieczne?
 • #5
  lobudek
  Level 14  
  Czyli tak licząc od zewnątrz- blacha trapezowa->folia (przepuszczalna czy izolująca?)->wełna mineralna (40 czy 50mm?)-> cienka blacha? Taki schemat będzie prawidłowy? Chcę, żeby to wytrzymało chociaż 20 lat ;).
 • Optex
 • #6
  eurotips
  Level 39  
  W szczerym polu ten garaż stoi.
  Musi być SZCZELNY, to podstawa.
  Zimą będziesz miał szron w środku, daj odstęp od blach.
 • #7
  lobudek
  Level 14  
  Do końca szczere pole to nie jest, bo dookoła są zabudowania ( gospodarstwo rolne ). Pisząc odstęp od blach co masz na myśli? Jak to wykonać?
 • #8
  eurotips
  Level 39  
  Musi byś szczelina powietrzna, kilka cm.
  Styropian 4-5cm wystarczy bo to nie dom.
  Ja na styropian dałem taką białą plastikową boazerię po 8zł/m2 w Leroy.
  Ładnie to wygląda i jest trwałe.
  A płyty styropianowe do blachy na piankę montażową mam, 4 gule po rogach, czekasz aż spuchną i przykładasz arkusz do blach na tych gulach i pozycjonujesz.
  Nawet nie wiesz jak mocno to się trzyma i nie trzeba żadnych łat pod styropian i szczelinę masz zgodnie ze sztuką ocieplania.
 • #9
  freebsd
  Level 41  
  Przy nieocieplonej podłodze to nie szkoda pracy na 4 cm izolacji styropianem? Dlaczego ocieplasz, będziesz tam pracować zimą?
 • #10
  lobudek
  Level 14  
  A trapez nie może pełnić szczeliny powietrznej? W końcu jest to ok. 18mm. Niestety ogranicza mnie całkowita grubość ścianki i muszę się wyrobić z izolacją w 40mm, żeby to elegancko zamknąć w profilu. Co do przyklejania styropianu to myślę, że w moim przypadku jest to zbędne gdyż mam na całej długości garażu wzmocnienia z profila 40mm w 3-4 miejscach i na ścisk poupychać można styro.
  edit: wylewka co prawda nie ocieplona, ale ma grubość 25cm. Dokładnie tak, zimą gdy są długie wieczory chcę sobie tam majsterkować i konstruować różne duperele ;). Ostatnio zimy nie są zbyt srogie ale zawsze. Jeśli będę musiał coś tam pogrzebać chciałbym mieć możliwość rozpalić w jakimś piecyku typu koza z cegłami szamotowymi, by po 2-3h była znośna temp, czyli powyżej tych 10-15*C i by to ciepło za szybko nie uciekało.
 • #11
  eurotips
  Level 39  
  No to już lepiej styropian 2 cm i dać odstęp na grubość styropianu, np pociąć kilka płyt na kwadraty 10x10cm i przykleić je do płyt. Upychanie nie jest dobre, nie uciekniesz od klejenia.
  Tak samo ta majsternia, po co ci cały garaż grzać? zrób kanciapę, daj tam drewnianą podłogę, wewnętrzne drzwi i prądem to ogrzejesz. No i okna do majsterkowania obowiązkowo to i od razu wentylację będziesz miał bo się udusisz bez tlenu.
 • #12
  ShakeAll
  Level 20  
  zimą wieczorem z okna za wiele nie skorzysta, wystarczy kratka wentylacyjna plus wymuszony wyciąg jeśli będzie coś lutował, spawał, malował itp.
 • #14
  lobudek
  Level 14  
  Teraz to już mam mętlik w głowie. Styropian 2cm to chyba trochę mało? Kanciapa odpada, bo to jest jednocześnie garaż dla auta i porostu miałbym za mało miejsca. A projekt który będę tworzył w najbliższym czasie (buggy barracuda) zajmie sporo miejsca. Ponawiam pytanie, czy trapez nie może pełnić roli wentylacyjnej?


  Ocieplenie od wewnątrz garażu blaszanego.
 • #15
  freebsd
  Level 41  
  Masz nieocieplony beton jako podłogę, a czy 2 czy 4 cm styropianu to różnica właściwie jest żadna. Będziesz mieć zimno. Może na początek nie obijaj tego niczym od wewnątrz w sposób trwały, tylko tak by móc to zdemontować, tak byś mógł po pierwszej zimie ewentualnie zmodyfikować to ocieplenie.
  Tak jak pisali koledzy, pomyśl o oknie, może świetliku w dachu. Nie musi być duży,a w dzień zapewni wiele(!) światła.
 • #16
  lobudek
  Level 14  
  Rozumiem. Jednak wydaje mi się, że nieocieplona podłoga nie będzie miała większego wpływu na nagrzanie wnętrza. Cieplejsze powietrze jest lżejsze i unosi się do góry. Dach jest z warstwówki z pianką PUR więc znaczna część ciepła nie będzie uciekała. kolejna zaleta, że nie będzie się skraplało jak to ma miejsce przy zwykłej blasze Gdy ocieplę ściany i po uszczelniam wszystkie zakamarki to myślę, że gdy rozpalę w zwykłym piecyku szamotowym będę wstanie tam coś nagrzać, Na pewno dużo ciepła mniej będzie uciekać. To nie jest mieszkanie tylko zwykły garaż. Po prostu gdy zajdzie potrzeba czegoś zrobienia/naprawienia zimą chcę mieć tą możliwość, że rozpalę w piecyku i po 2/3h będzie znośna temperatura. Chcę to jednak zrobić poprawnie, by mieć spokój na parę lat.
 • #17
  ShakeAll
  Level 20  
  O ile dobrze widzę na zdjęciach, to okno już tam jest.
  Po drugie, nie rób nic tymczasowo bo potem już tak zostanie i nie będzie czasu/ochoty robić poprawek.
  Po trzecie, zrób spokojnie styropianem tak jak planowałeś i na pewno będzie to lepsze niż brak ocieplenia. Styropian musisz jednak przykleić, ponieważ wiatr za jakiś czas srobi swoje, do tego dojdzie utlenianie się syropianu i wszystko ci spadnie.
  Po czwarte, musisz ocieplić podłogę, albo chociaż odizolować ją. Najprościej rzucić stary gumolit i na to kratownica z desek.
  Po piąte, o czym, o zgrozo, nikt nie napisał !!! Jeśli chcesz dogrzewać się kozą to przede wszystkim dobra obróbka wokoło komina, nie żadna prowizorka i KONIECZNIE kratka wentylacyjna, żadne okno. Nie zaszkodzi również czujnik czadu, bo w tak małej przestrzeni wystarczy, że dmuchnie ci w komin, cofnie spaliny i pozamiatane.
 • #18
  lobudek
  Level 14  
  Po to ten temat właśnie założyłem, by uniknąć błędów i zrobić raz a porządnie i mieć spokój na lata. Nie mam doświadczenia dlatego wolę zapytać was fachowców ;).
  Jeśli chodzi o styropian to nie może spaść, bo od wewnątrz będzie nitowana/wkręcana cienka blacha po całości tworząc taką jakby ścianę. Ale racja, klej jakiś strasznie drogi nie jest więc nie zaszkodzi go przykleić.
  A jeśli bym użył styro 3cm i kupił paczkę 1cm i zrobił przestrzeń powietrzną między blachą trapezową a styropianem 3cm właśnie na grubość 1cm? Czy potrzebna będzie jeszcze jakaś folia? Jeśli taka to jaka i w którym miejscu.
 • #19
  eurotips
  Level 39  
  Folia nie potrzebna, ale dobrze zabezpiecz farbą antykorozyjną miejsca gdzie była obróbka np cięcie czy wiercenie, z zewnątrz też. W wersji minimum to jednak wrzuć w róg dwie palety a na to płytę OSB aby krzesło postawić i nogi nagrzać w zimie . Z kozą ostrożnie, miejsca też na piecyk szkoda, dach obrabiać pod komin trzeba i jeszcze parę innych niedogodności, lepiej kabel zimą pociągnij i prądem grzej.
  Tylko przedłużaczem, bo jak zrobisz na stałe to możesz mieć problemy bo to wymaga projektu i paru pieczątek.
 • #20
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  Kolego z blachą nie może się nic stykać bo blacha będzie mokra w zimie i wszystko będzie mokre od niej.
  Powiem ci że zajeb.... mogłeś dać blachę a z zewnątrz styropian, siatex i klej na to i było by po problemie.
 • #22
  lobudek
  Level 14  
  Można i tak, ale jednak nie chcę robić od zewnątrz ocieplenia. Czyli bez żadnych folii, kupuję styro 30mm i 10mm podklejam małe kwadraciki z 10mm na rogach płyty 30mm i przyklejam całość od wewnątrz. Drobne szczeliny pianką nisko-rozporową i na to cienka blacha na nity. Drzwi kupiłem ocieplone, wrota będą z płyty warstwowej 40mm z pianką PUR ( mam już materiał ) i powinno być git? Jeszcze proszę o radę czym uszczelnić blachę na styku z betonem, żeby mi woda do środka nie leciała.
  @ANUBIS, dzięki za linki. Zanim założyłem temat sporo czytałem, ale w paru kwestiach miałem wątpliwości stąd ten temat.
 • #23
  lopiola
  Level 17  
  Moim skromnym zdaniem to trzeba bardzo dokładnie zaizolować od wewnątrz izolacją paroizolacyjną. Czyli blacha, izolacja cieplna, folia i np. rigips.
  Jak ciepłe wilgotne powietrze dostanie się od środka do blachy to wtedy będzie na niej rosa. Szczeliny powietrzne praktycznie nie wpływają na poprawę izolacji cieplnej.
 • #24
  lobudek
  Level 14  
  Wiem, że szczeliny powietrzne nie mają wpływu na izolacje cieplną, tutaj bardziej chodzi o to, że mają chronić blachę przed skraplaniem jak dobrze rozumiem?
  Ocieplenie od wewnątrz garażu blaszanego.
 • #25
  lopiola
  Level 17  
  Jak nie ma wody w powietrzu to się nie skropli, a wody w ciepłym powietrzu jest dużo więcej niż w zimnym. Tylko bardzo dobra izolacja od środka, taka co nie przepuszcza pary wodnej zabezpieczy przed skraplaniem.
  W sieci są opisy ocieplania np. domu od wewnątrz i tam najważniejsza jest właśnie ochrona od pary z wnętrza domu.
 • #26
  lobudek
  Level 14  
  Z tego co mi wiadomo zawsze jest woda w powietrzu i woda będzie się skraplać na blasze na skutek różnicy temperatur, stąd pewnie kolega wyżej pisał o szczelinie powietrznej-o ile dobrze rozumiem.
 • #27
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  Koledzy na wiosnę i jesienią z blachy dosłownie leje się , takie ilości wody kondensuje blacha.

  Dodano po 46 [sekundy]:

  I jak będziesz robił stelaże na ścianach np. z profilu do GK to pionowo .
 • #29
  lobudek
  Level 14  
  Leje się do środka po posadzce, jak widać na zdjęciu blacha nie przylega szczelnie do betonu. Muszę to czymś uszczelnić.
 • #30
  lobudek
  Level 14  
  Kupiłem dzisiaj coś takiego w casto..... "uszczelniacz budowlany" firmy soudal za 12zł tubka 300ml. Mam nadzieję, że zda egzamin. Kupiłem też na próbę paczkę styro 20mm, Czym najlepiej ciąć i kleić?