Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zabezpieczyć się przed piorunami - sieć informatyczna i tv-sat

03 Sie 2016 20:11 2346 11
 • Poziom 18  
  Witam
  W zeszłym tygodniu podczas burzy piorun przywalił w mój budynek. Niestety spora część elektroniki poległa. Wyładowanie wdarło się do budynku z dwóch stron: sieć telekomunikacyjna czyli po kablu telefonicznym przez modem VDSL, router i dalej po LAN do komputerów itp. oraz po kablu SAT do tunerów satelitarnych i dalej encoderów DVB-T oraz telewizorów podpiętych po HDMI. Na szczęście ocalały telewizory podpięte do wewnętrznej sieci DVB-T.

  Po zasilaniu 230V nic nie zostało uszkodzone. Padła większość sprzętu podpięta do kabli internetowych i telewizji SAT. Jest na to jakaś rada i zabezpieczenia na przyszłość. Straty poszły w dziesiątki tysięcy i chciałbym się przed tym jakoś zabezpieczyć na przyszłość. Macie jakieś pomysły jak to zrobić?
 • Poziom 37  
  Jedyna skuteczna metoda, to odłączać urządzenia na czas burzy.
  Izolacja od sieci energetycznej, telefonicznej, i internetowej.
  Jedynie bez problemowe połączenia światłowodowe, nie wymagające odłączenia.
  U mnie w rodzinie były cztery przypadki, w czterech różnych częściach kraju.
  Podobno jak piorun uderzył raz to jest kilka krotne większe prawdopodobieństwo że uderzy jeszcze raz, niż nie uderzy w ogóle.

  martiv napisał:
  Witam,
  Niestety przez moją głupotę, nie odłączyłem telewizora od sieci...podczas burzy.
  Telewizor nie włącza się, padł zasilacz w TV, pali bezpiecznik. Czy jest dostępny schemat do tego zasilacza?

  Jak zabezpieczyć się przed piorunami - sieć informatyczna i tv-sat
 • Poziom 39  
  Inna metoda to się ubezpieczyć w TU.
 • Poziom 18  
  A co sądzicie o takich elementach znalezionych na dipol.pl:
  1. Zabezpieczenie sieci LAN - LH protector
  2. Zabezpieczenie sieci SAT: Signal R48602

  Podałbym linki bezpośrednie ale chyba nie wolno tutaj.
 • Poziom 21  
  unky napisał:
  W zeszłym tygodniu podczas burzy piorun przywalił w mój budynek.

  unky napisał:
  A co sądzicie o takich elementach znalezionych na dipol.pl:
  Z opisu: "W czasie wyładowań atmosferycznych w kablach mogą powstawać przepięcia, które mogą uszkodzić urządzenia elektroniczne. Przepięcia powstają w promieniu nawet 1,5 km od miejsca uderzenia pioruna".

  Oraz z Wikipedii: "Wyładowanie główne niesie ze sobą prąd o napięciu 10 do 100 milionów V i natężeniu od 30 do 50 kA, ale zdarzają się i wyładowania wytwarzające 150 kA"

  Z tego co wiem to nic nie chroni przed uderzeniem pioruna, jedynie odłączanie wszystkiego, co jest ekstremalnie upierdliwe, to nie tylko gniazdka, ale np. odpięcie kabli lan itd. Czy naprawdę warto gdy traci się 200 zł raz na 10 lat? Co innego dziesiątki tysięcy zł, ale tu jest sprawa czy to czysty pech czy może dom jest narażony na pioruny (np. bardzo wysoki na pustkowiu).

  Te zabezpieczenia które podałeś jak najbardziej działają i pomagają, ale na spore odległości. Przy przywaleniu pioruna w twój dom z pewnością te wartości zostały przekroczone.
 • Poziom 18  
  Dodam od siebie co nie co.
  Przed drobnymi przepięciami to każdy podstawowy zasilacz (a przynajmniej te które ja znam od środka) na wejściu obwodu zasilającego ma włączony równolegle warystor. Przed drobnymi wyładowaniami ma szansę sprzęt zabezpieczyć. Przy dużym prądzie co najwyżej wyparuje jako pierwszy.
  Znam przypadki, wyładowań tak silnych, ze przy bezpośrednim trafieniu kable instalacyjne ze ścian powypadały.

  Jednak sprzęt radiotechniczny np BTS jakoś nie jest uszkodzony po każdej burzy, a ze względu na położenie jest dużo bardziej narażony niż okoliczne zabudowania.

  Odnośnie kabli sieciowych, jeśli istnieje ryzyko należy użyć kabli FTP i je uziemić. Oplot kabli antenowych jak sądzę też można uziemić - ale tu się nie znam.
 • Poziom 18  
  Tak sobie kombinuje i mysle na poczatek żeby odseparować wewnętrzną sieć LAN od modemu VDSL tak aby pomiedzy nimi nie było kablowego połączenia co by już dało mi ochronę sieci LAN przed przepięciami z sieci telefonicznej. Widziałbym to tak główny router LAN łączył się z routetem VDSL po WiFi. Tym samym miałbym odeparowaną sieć wewnętrzną od sieci telefonicznej. Pytanie tylko jak będzie ze stabilnością takiego połączenia żeby routerki nie zrywały transmisji a tym samym internet działałby mi bez problemów. Jaki router dobrze by się nadawał jako klient sieci WiFi?
 • Poziom 18  
  Przy solidnym trafienie przepięcie pójdzie po zasilaniu.
 • Poziom 18  
  Jasne.
  Mam zabezpieczenie przepieciowe w rozdzielni elektrycznej ale tutaj rozpatruję przepiecie z kabla telefonicznego.
 • Poziom 37  
  Co do linii telefonicznej są [były nie wiem jak teraz] specjalne gniazda które podłącza się do uziemienia. Zbudowane są z odgromników i bezpieczników w odpowiedni sposób połączone.
  Po za tym widziałem listwy elektryczne z wejściem i wyjściem RJ 45 i z RJ 11 specjalnie zabezpieczone, do internetu i linii telefonicznych
  Zabezpieczenie takie są, jest tylko nie wiadoma czy w stu procentach.

  Wystarczy w wyszukiwarce wpisać:"listwa zasilająca z rj45" lub ""Listwa Zasilająca 10gn ALU PROF RJ45 RJ11 ANT BEZP".
 • Poziom 21  
  Przerabiałem temat kilka lat temu w mojej firmie piorun mógł uderzyć w to samo miejsce nawet 3 razy w miesiącu najgorszy był 2007 rok. Ostatecznie zminimalizowaliśmy ryzyko ile się dało długie odcinki ftp zostały zamienione na światłowód, wszystkie budynki i słupy oświetleniowe mają dodatkowe uziemienie, gruba bednarka i szklane izolatory koszt około 1,5 tys. jeden słup. Na razie albo nie było takiej burzy jak w 2007 albo rozwiązanie się sprawdza.