Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pioneer VSX 424K - znikający obraz przy odtwarzaniu TV przez amplituner

joger 03 Sie 2016 20:49 2016 10
  • #1 03 Sie 2016 20:49
    joger
    Poziom 4  

Witam wszystkich,

Od kilku miesięcy zmagam się z uporczywym problemem znikającego obrazu i wyczerpałem już wszystkie znane mi drogi diagnozy problemu (3 wizyty w serwisie z amplitunerem, wymiana dekodera przez dostawce TV, wymiana wszystkich kabli HDMI) i dalej nic. Być może jest wśród Was jakiś Magik, który pomoże :)

Problem wygląda następująco:

Jeśli podłączam kabel HDMI z dekodera kablówki prosto do TV (Sony Bravia kupiony jakieś 1.5 roku temu) wszystko jest OK poza tym, że dzwiek wedruje z glosników TV.

Jesli chce wykorzystac do ogladania zestaw kina domowego problem się zaczyna. Jeden HDMI podłączam TV z portem OUT w amplitunerze (zaznaczony na zdjęciu). Drugi HDMI podłączam dekoder kablówki z którymś z portów SAT/CAB, DVD, BD lub GAME. Próbowałem już przełączeń na wszystkie porty i nic nie pomogło.

W załączniku zamieszczam krótki film z objawem znikającego obrazu. Nie ma reguły kiedy to się dzieje. Czasem zaczyna migać po 1-2 godzinach oglądania, czasem dzieje się to 5 min po włączeniu. Czasem znika raz na godzinę, czasem 3 razy na minutę.

Weryfikowałem też czy powodem może być nagrzewanie amplitunera - okazuje się że nie.

W autoryzowanym serwisie Pioneera mówiono mi że sprawdzali, podłączali na kilka godzin i wszystko działało. Dla wszystkiego wymieniony został moduł z portami, który miał zniwelować problem ale nic z tego.

Podłączyłem amplituner z dekoderem pod swój drugi TV - problem jest ten sam, także awarię TV wykluczam. Winy nie pokładałbym również w dekoderze bo po pierwsze był już wymieniony i nic to nie dało. Po drugie jeśli obraz z dzwiekiem wedruje kablem HDMI bezposrednio do TV wszystko działa jak należy.

Nie mam już pomysłu, a spodziewam się że kolejne zawiezienie amplitunera do serwisu spowoduje to, że po miesiącu mi go zwrócą i stwierdzą że u nich jest wszysto OK.

Jeśli ktoś ma jakikolwiek pomysł, z góry wielkie dzięki !

0 10
  • #2 04 Sie 2016 05:04
    Polon_us
    Poziom 41  

Cóż, widzę parę możliwości naprawy tego problemu, ale chciałbym zacząć od podstawowej rzeczy.
    Proszę sprawdzić ustawienia telewizora i wzmacniacza pod kątem kontroli HDMI-CEC.
    Jeśliby takie ustawienia były włączone, to proszę je wyłączyć dla celów testowych.

Innymi słowy:
    - w telewizorze wyłączyć Bravia Sync (HDMI-CEC w wersji Sony) i ewentualnie inne opcje HDMI o ile są włączone
    - podobna operacja w wzmacniaczu - wyłączyć HDMI-CEC, ARC czy Pass-Through o ile są włączone.

Jeżeli kolega dokonał zmian ustawień, czy to w TV czy to we wzmacniacz to:

- po wyłączeniu obu urządzeń pilotem proszę je fizycznie odłączyć od gniazda zasilającego na minimum 5 min.
    - następnie włączyć wzmacniacz i zostawić go w trybie "oczekiwania"
    - włączyć wtedy telewizor, niech pochodzi parę minut
    - włączyć dekoder + wzmacniacz i zobaczyć, czy te zmiany przyniosły efekt.

Jeśli nie, to przejdziemy do planu B :)

0
  • #3 04 Sie 2016 23:41
    joger
    Poziom 4  

Zrobiłem wszystko zgodnie ze wskazówkami i myślałem ze juz wszystko ok aż po ok 2h obraz znowu zaczął znikać. Mogę prosić o plan b;)?

0
  • #4 05 Sie 2016 02:53
    Polon_us
    Poziom 41  

Proszę bardzo.

Zakładam, że celem jest osiągnięcie stabilnego obrazu na ekranie telewizora, a dźwięk ma być w słyszalny w głośnikach wzmacniacza.

joger napisał:
    Jeśli podłączam kabel HDMI z dekodera kablówki prosto do TV (Sony Bravia kupiony jakieś 1.5 roku temu) wszystko jest OK poza tym, że dzwiek wedruje z glosników TV.
    joger napisał:
    Jesli chce wykorzystac do ogladania zestaw kina domowego problem się zaczyna.

Powyższy wniosek wynika z zamieszczonych cytatów.

Aby rozwiązać ten problem potrzebuję parę danych - proszę je precyzyjnie podać:
    - model telewizora
    - model dekodera
    - czy są inne urządzenia podłączone do tego zestawu np. odtwarzacz DVD. Jeśli tak, to proszę podać model podłączonego urządzenia. I bieżące miejsce podłączenia.

0
  • #5 07 Sie 2016 20:03
    joger
    Poziom 4  

Zgadza się, celem jest osiągniecie płynnego obrazu bez przerywania w momencie kiedy sygnał z kablówki wędruje kablem HDMI przez amplituner. Dzwiek jest caly czas, problem jest tylko z obrazem.

Dane sprzętu:

TV - Sony Bravia KDL 48W605B, wersja oprogramowania PKG2.704EUA
    amplituner - Pioneer VSX 424 K
    dekoder - Arris VIP 1103

Bluray jest na tę chwilę odłączony.

Podłączony do amplitunera jest tylko HDMI łączący dekoder z kablówki i HDMI łączący TV z amplitunerem. Podłączony do portów zgodnie z załączonym zdjęciem w 1 poście.

0
  • Pomocny post
    #6 08 Sie 2016 16:52
    Polon_us
    Poziom 41  

Plan B polega na wykorzystaniu funkcji ARC (Zwrotny kanał audio), którą tę funkcję obydwa urządzenia (TV i wzmacniacz) wspierają.
    Zakładam, że kable HDMI są w miarę nowe i spełniają normę HDMI 1.4a lub wyżej.

Także, proszę postępować tak jak poniżej opisałem i w tej kolejności;
    -przy wyłączonych urządzeniach
    - połączyć kablem HDMI wzmacniacz - HDMI OUT -> telewizor -> gniazdo HDMI oznaczone ARC -> HDMI2?
    - połączyć dekoder z telewizorem - wolne gniazdo HDMI w TV
    - po włączeniu wzmacniacza w jego ustawieniach HDMI włączyć funkcję ARC
    - włączyć telewizor i w jego ustawieniach uaktywnić Bravia Sync -> proszę przejrzeć instrukcję telewizora po szczegóły, jak zsynchronizować współpracę telewizora i wzmacniacza

Po zmianie ustawień HDMI wskazane jest odłączenie tych urządzeń od sieci, tak jak opisałem to w uprzednim wpisie.
    Proces synchronizacji HDMI może zająć parę sekund.

Generalnie, powinno to działać tak, że włączenie jednego z tych urządzeń powoduje automatyczne włączenie drugiego urządzenia. Ten sam efekt występuje przy wyłączaniu.
    Po włączeniu zestawu pilotem telewizora trzeba wybrać wejście HDMI gdzie podłączony jest dekoder. Dźwięk powinien był być przeniesiony do wzmacniacza.

O ile odtwarzacz BR będzie wykorzystany, to powinien on był być podłączony do telewizora.

0
  • #7 08 Sie 2016 18:53
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

@joger
    A jakiej łącznej długości są te wszystkie przewody HDMI i jakiej długości są poszczególne odcinki - bo jeśli to przekracza w sumie 5 m to już mamy potencjalnego winowajcę.

0
  • #8 09 Sie 2016 11:10
    joger
    Poziom 4  

@ Polon_us

Bingo! Zrobiłem wszystko zgodnie z instrukcją i od wczoraj wieczorem obraz jest idealny. Jedyne co to po uaktywnieniu Bravia Sync nie ma czegoś takiego, że wyłączając TV, wyłącza się automatycznie amplituner i odwrotnie ale za to pogłaszając TV, automatycznie poglasza się amplituner.

Dzięki wielkie. Od kilku miesiecy w końcu znalazł się ktoś kto ma pojecie ;)

0
  • #9 23 Lis 2016 22:37
    joger
    Poziom 4  

Witam jeszcze raz.

O ile udało się naprawić w/w. usterkę związaną ze znikającym obrazem, pojawił się za to nowy problem. Podczas oglądania TV z dźwiękiem idącym przez głośniki i amplituner raz na jakiś czas zanika dźwięk. Jak przełączę na głośniki TV wszystko jest OK. Wyłączam TV, amplituner, czekam na ok 1 min, włączam ponownie i wszystko jest w porządku.

Problem pojawia się czasem 1 x na dzień, czasem 5 x na 1h. Nie ma reguły.

Wszystko jest podłączone wg wskazówek z poprzednich postów. Jedyne czego nie udało mi się ustawić to synchronizacja TV Sony Bravia Sync ze sprzętem audio. Niby w opcjach ustawiam, że jeśli wyłączę/włączę TV powinien wyłączyć/włączyć się automatycznie amplituner to niestety tak się nie dzieje mimo, że jest to odhaczone w ustawieniach TV.

0
  • #10 24 Lis 2016 07:24
    Polon_us
    Poziom 41  

Hmm ...

Czy urządzenia mają aktualne firmware?
    Jeżeli są nowsze wersje dostępne, to należy uaktualnić.

joger napisał:
    Problem pojawia się czasem 1 x na dzień, czasem 5 x na 1h. Nie ma reguły.

Czy kolega zauważył może jakiś związek pomiędzy tym problemem, a włączaniem/wyłączaniem się jakiegoś urządzenia elektrycznego w mieszkaniu?
    Zakładam, że może jakieś zakłócenie po sieci energetycznej powoduje tego rodzaju problemy.

Czy jest możliwość podłączenia wzmacniacza do innego gniazdka?
    Ideałem byłoby, żeby te gniazdo było podłączone do innego bezpiecznika niż obecnie używane.

KOCUREK1970 napisał:
    A jakiej łącznej długości są te wszystkie przewody HDMI i jakiej długości są poszczególne odcinki - bo jeśli to przekracza w sumie 5 m to już mamy potencjalnego winowajcę.

Kolega mógłby odpowiedzieć na te pytanie? Długość i jakość przewodów HDMI również być przyczyną owych kłopotów.

Jeżeli powyższe zawiedzie lub nie jest możliwe do zrealizowania to można rozważyć plan "C" :)

0
  • #11 25 Lis 2016 21:20
    mare37
    Poziom 10  

Ja mam plan P. Pozbyć się amplitunera i kupić porządny sprzęt. Proszę zobaczyć w jakich cenach są sprzęty pioneera i jak szybko tracą na wartości. Po prostu ich firmware to dno. Wieczne problemy i utrudnienia. Ja miałem tez kłopoty z denonem x2000 ale to był marny klocek. Na kilka razy załączał obraz po właczeniu aż mnie trafiało. Odkąd kupiłem onkyo zero jakich kolwiek problemów. Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów