Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

VESTEL 17MB62-2 - Uszkodzony MSD9WB9PT-2-SS

spicter 04 Aug 2016 09:26 3264 16
    spicter
    Level 22  
    Witam!

Trafił do mnie telewizor z DVD 19" (przepraszam nie pamiętam teraz marki)
    na 12V z płytą VESTEL 17MB62-2 firmware 2.6.

Podejrzewam odwrotne podpięcie zasilania.

Ktoś próbował go już naprawiać.

Brakowało rezystora 10kΩ oraz FDC604P i FDC642P w układzie zasilania 12V - jednego brak i ślady lutowania drugiego. Po podmianie na nowe - bardzo grzeje się układ MSD9WB9PT-2-SS. Jest zasilanie, ale matryca bez obrazu i podświetlenia.

Można by tez kupić całą płytkę jednak wszystkie, które spotkałem nie mają gniazda 12V i układów przy nim.

Moje pytania:

1. Czy ktoś posiada taki układ na sprzedaż? Gdzie go kupić?
    2. Czy ten układ wymaga jakiegoś programowania po wymianie?
    3. Czy wymiana jest sensowna?

Lutuję BGA więc z wymianą nie będzie problemów.

Dziękuję za wskazówki.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    GanCegall
    Level 38  
    Podaj nr płyty main zaznaczony na zdjęciu.

VESTEL 17MB62-2 - Uszkodzony MSD9WB9PT-2-SS
    spicter
    Level 22  
    Podaje numery z naklejki - wszystkie na wszelki wypadek.

Od lewej:

10079169 23050961 863 19"

Numer o który chodzi to pewnie: 23050961
    GanCegall
    Level 38  
    Tak, o to chodziło, pierwszy numer też ważny, jest wydrukowany na naklejce z tyłu TV.
    Podaj jeszcze pełny numer PCB np. 17MB62-2.2 lub -2.5 lub -2.6
    spicter
    Level 22  
    Numer jest u góry w pierwszym poście :)

17MB62-2.6
    mirex
    Level 43  
    A może, zamiast o numerkach, pogadalibyście o wszystkich stabilizatorach i przetwornicach?
    Bo trochę wątłe to
    spicter wrote:
    Jest zasilanie
    spicter
    Level 22  
    .
    Napisz lepiej gdzie przyłożyć miernik...to trochę pomożesz.
    Czy to normalne zjawisko, że procek po paru minutach parzy przez radiator w palce?

Co jest "wątłe"? Napisałem Ci, że był już w naprawie i stwierdzono uszkodzenie procesora. Rozgrzebano Q1 i Q2 i rezystor 10k - po co nie wiem - podobno nieopłacalna naprawa lub komuś się nie chciało.

Daruj sobie taką pomoc...sorry...

Schemat VESTELA mam - więc pisz - wtedy chętnie nacisnę "POMÓGŁ".
  • Helpful post
    GanCegall
    Level 38  
    Dokładnie takiej jaką potrzeba nie mam, ale mam wiadra płyt 17MB62-2.6 z prockiem MSD9WB9PT-2-TA, moge go wylutować i wysłać pocztą, łatwo go zakulkować uniwersalnym sitem i ma tylko niecałe 400 kulek.

Tutaj wymiana procka pomogła:

http://www.galacticaservice.com/reviews/view/?id=69
    mirex
    Level 43  
    Jak masz schemat, to wszystko, co miałem do powiedzenia, już napisałem.
    A jeśli nie wiesz, gdzie przyłożyć miernik, to nie podejmuj się naprawiania.
    Wybacz, ale forum serwisowe nie jest od uczenia podstaw w zakresie czytania schematów i podstawowych rzeczy z miernictwa.

spicter wrote:
    Czy to normalne zjawisko, że procek po paru minutach parzy przez radiator w palce?

Czekaj kolejne parę minut i palcami mierz temperaturę, zamiast czym inny i inne wartości, to na pewno nie będzie już tam nic do roboty. ;)
    O ile jest w ogóle jeszcze.
    spicter wrote:
    Co jest "wątłe"?

To, co było w cytacie. Ale widocznie fakt, że „ma zasilanie” cię zadowala.
    spicter wrote:
    Rozgrzebano Q1 i Q2 i rezystor 10k - po co nie wiem

Jak to? Napisałeś na początku po co, a teraz już nie wiesz?
    Przepraszam, ale odnoszę wrażenie, że nauczyłeś się mechanicznych czynności przy serwisowaniu laptopów i GSM ale o elektronice nie masz pojęcia.
    Wyprowadź mnie z błędu. Ponownie przeproszę i odszczekam.
    spicter
    Level 22  
    Mirex - nie mam ochoty się z Tobą wykłócać na forum.

Może nie jestem profesjonalistą jak "Ty", ale parę rzeczy już w swoim życiu postawiłem na nogi, o których Ty pewnie nie masz zielonego pojęcia.

Mechaniczne czynności przy elektronice i różnych przypadkach uszkodzeń? Ciekawe...

Forum Elektrody bardzo lubię, ze względu na życzliwość ludzi, z którymi się tutaj spotykam. Znasz może forum Elvikom? Udzielałeś się tam kiedyś? Bo ja tak.
    Tam dostaniesz na dzień dobry fragment schematu i minimalne słownictwo coś w stylu "zmierz napięcia na Q7 i PQ17" i podaj - ale to już jakiś trop!

Ten telewizor otrzymałem martwy - całkowicie, ma zasilanie oznacza, że ma
    zasilanie - coś nie rozumiesz?

Temperaturę mogę zmierzyć pirometrem lub termoparą - czy to Cię zadowoli?

Gdzie przyłożyć miernik wiem - czy zrozumiałeś moje pytania z postu pierwszego? Bo mam wrażenie, że odpowiadasz nie na temat i czepiasz się kolegi, który pytał o numery seryjne płyty?

Dodano po 1 [minuty]:

GanCegall - mój ma końcówkę SS.

Może na PRIV uzgodnimy szczegóły?

Znalazłem już wcześniej ten link który podałeś. Jak pisałem nie jest łatwo zdobyć taką płytę z gniazdem i układami zasilania 12V.

Sit mam sporo do BGA uniwersalne również, stawiałem nawet kulki na układach APPLE Iphone ręcznie więc dam radę :)
  • Helpful post
    GanCegall
    Level 38  
    Spójrz jeszcze raz na końcówki numerów CPU które zostały zmienione w temacie z mojego linku, zadziałało czyli kompatybilne, podobnie jak KBC w laptopie często zamienne.
    Mirek Z.
    Moderator
    Autorze - sam piszesz, że na TV się nie znasz, to dlaczego zakładasz temat w dziale serwisowym TV i obrażasz fachowców?
    Przeniosłem.
    spicter
    Level 22  
    GanCegall - dziękuję, rzeczywiście na zdjęciach ewidentnie SS na TA.

Chętnie odkupię - proszę na PRIV napisz co i jak - jaka cena itd.

Pozdrawiam.

PS: Drogi Adminie Mirku, dziękuję za przeniesienie tematu.
    Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że kogoś obrażam. Może nie naprawiam na co dzień telewizorów LCD, ale nie z jednym monitorem już sobie porodziłem i widziałem lepsze porady od tych których udzielił Wielki Pan fachowiec Mirex. To tyle w temacie.
    mirex
    Level 43  
    @GanCegall, możesz mi kolego powiedzieć, jak sens ma wymiana procesora, skoro nic się nie wie o zasilaniu??
    Robić to tylko po to, aby kolejny ugotować?
    Przecież to żenada po prostu.
    Twój post nie jest pomocny. Jest szkodliwy. ;)

Udzieliłem ci kolego @spicter w #6 porady właściwej i podstawowej na tym etapie diagnozowania. Jeśli jej nie rozumiesz, choć była zwykłym językiem napisana, to twój problem.
    Wolisz jednak „pyskować”.
    spicter
    Level 22  
    Kolego Mirex - jeśli uważasz, że Ci "pyskuję" to twój problem.

Napisałem wcześniej, że TV było już w naprawie u "fachowca", który pewne rzeczy stwierdził. Pytania były konkretne. Q1 i Q2 wymieniłem, rezystor również.

Napięcia zasilania zmierzyłem. Grzeje się bardzo procesor.
    Schemat posiadam - wartości znam.

Post kolegi bardzo pomocny - dzięki niemu będę miał procesor. Wymienię.
    Jak ruszy - nie omieszkam napisać.
    spicter
    Level 22  
    Wróciłem do tego TV gdyż bardzo ciężko jest kupić taką nową płytkę Vestela.

Oczywiście tak jak wcześniej pisałem, wszystkie przetwornice pracują z poprawnymi napięciami wg. schematu, pomierzyłem również stabilizatory. Jeśli podać jakieś wartość, które są ważne i mogą pomóc w ustaleniu awarii proszę napisać.

Po włączeniu płyty do zasilania (bez dvd) jest stały pobór prądu równe 80mA i ani drgnie.
    Brak reakcji na włącznik na płycie i pilocie (napięcie spada po jego wciśnięciu).

Czy takie objawy mogą jednoznacznie wskazywać na brak pracy procesora?
    Kulki stawiałem 0,4mm na sicie uniwersalnym, a ponieważ układ nie jest regularny była to niezła zabawa pod mikroskopem.

Układ usiadł dobrze.
    spicter
    Level 22  
    Zamówiłem z Chin nowy MSD9WB9PT-2-SS.
    Wlutowałem - pobór prądu zmienił się z 80mA na 183mA.
    Niestety płyta dalej nie startuje.

Sprawdzę jeszcze kość firmware'u.

Może ktoś ma jakieś pomysły?