Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pionier U2 - Fale krótkie i średnie cicho grają

04 Sie 2016 09:32 7554 35
  • Poziom 12  
    Jakiś czas temu zabrałem się za uruchomienie tego dosyć wiekowego radyjka ,po wymianie kilku rezystorów i kondensatorów i regulacji filtrów p.cz radio ożyło ,na falach długich gra tylko jedynka , gra głośno ale są słyszalnymi zakłóceniami(trzaski) jednak na falach krótkich i średnich żeby cokolwiek usłyszeć muszę potencjometrem dać ful głos a i tak grają bardzo cicho. Co może być tego przyczyną ?
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 27  
    A co z kondensatorami w p.cz ? Wymieniałeś? Ściskałeś ? Filtry powinny stroić "ostro". Zestrój jeszcze obwody wejściowe.
  • Poziom 12  
    Te w filtrach tylko ściskałem, co znaczy że powinny stroić "ostro"? Ja stroiłem filtry tylko na słuch tak jak to opisane jest gdzieś na forum. To strojenie obwodów wejściowych da się przeprowadzić bez przyrządów tylko na słuch?
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 24  
    Bez generatora sygnałowego jest trudne/b. trudne. U mnie jest silna radiolatarnia lotnicza chyba ok. 5 Mhz. Popytaj, może u Ciebie też. A na średnich w nocy pojawiają się silne stacje, może się uda? Powodzenia :D
    PS Sprawdziłem. Obecnie zmieniony system radionawigacji w M-wie to 117,3 Mhz.
    Inne też pracują na tych częstotliwościach. Zatem, jednak, najlepszy będzie gen. sygnałowy.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    marceli5555 napisał:
    Ja stroiłem filtry tylko na słuch tak jak to opisane jest gdzieś na forum .

Nie da się zestroić na słuch, bo filtry muszą być nastrojone na konkretną wartość częstotliwości pośredniej. Strojąc na słuch, nawet jeśli masz jakieś maksimum sygnału, to nie wiesz, dla jakiej częstotliwości pośredniej. Przed jakimkolwiek strojeniem wszystkie kondensatory mikowe muszą być w pełni sprawne. Samo ściskanie jest niewystarczające, trzeba wymontować i zmierzyć pojemność (dla filtrów p.cz. 200 pF z tolerancją 2%). Pojemność nie może się zmieniać pod wpływem ściskania czy innych lekkich naprężeń mechanicznych, niestety w większości przypadków te kondensatory trzeba wymienić. Najbardziej krytyczne są właśnie kondensatory w filtrach p.cz. oraz kondensatory skracające heterodyny (paddingi).
  • Poziom 24  
    Pozwolę sobie się zgodzić z przedmówcą. Mogło być tak, że strojąc "na słuch" tylko się zbliżyłeś do właściwej cz. pośredniej. Najlepiej wstawić nowe albo stare/ dobre 200 pF i wtedy się bujać "na słuch". Życzę sukcesów :!:
    tfuj andre'
  • Poziom 12  
    Na dniach postaram się kupić nowe kondensatorki do tych filtrów i jak je wymienię to dam znać czy coś się zmieniło.
    Nawet przy wstawieniu kondensatorów o właściwej wartości nie da się zestroić na słuch, ponieważ zakres strojenia rdzeniami bez problemu umożliwia zestrojenie na cz.p. np. 500 kHz. Niedawno miałem właśnie do czynienia z takim Pionierem. Wszystkie krytyczne kondensatory mikowe już przez kogoś wymienione, zestrojony na słuch, częstotliwość pośrednia jak się okazało w okolicach 500 kHz, a heterodyna na długich zestrojona tak, by Warszawa była na właściwym miejscu na skali. Odbierał tę Warszawę na długich nawet nieźle, na średnich też coś tam było, ale dopiero po właściwym zestrojeniu odzyskał należytą czułość (Warszawa bez problemu odbierana na śrubokręcie). Filtry p.cz. muszą być poprawnie zestrojone, resztę można w miarę dobrze zestroić wykorzystując chociażby różne zakłócenia o charakterze ciągłym (na falach długich i średnich bez problemu można takie odnaleźć na obu końcach skali, można je wykorzystać do strojenia przy wykorzystaniu woltomierza napięcia zmiennego załączonego do wyjścia). Potrzebny jest tylko drugi, sprawny odbiornik, by wiedzieć, na jakiej częstotliwości są dane zakłócenia. Niestety, strojenie z generatorem jest zdecydowanie najwygodniejsze, inne metody są bardziej pracochłonne i mniej dokładne.
  • Poziom 20  
    Sprawdź jeszcze przez podmianę lampę UBL21. Przyczyną słabego odbioru na falach średnich i krótkich może być słaba emisja diod detekcyjnych. Konstrukcyjnie znajdują się w lampie UBL21. Stąd litera B w oznaczeniu lampy.
  • Poziom 24  
    Jeśli padły diody w UBL 21 można je zastąpić półprzewodnikowymi, ale to "niekoszerne" wg. ortodoksów dbających o 100% oryginalne elementy.
  • Poziom 12  
    Ja rozumiem że na słuch perfekcyjnie ustawić się nie da ale mnie też nie o to chodzi aby on perfekcyjnie grał.Ma po prostu odbierać tak aby dało się tego odbioru posłuchać .Właściciel tego radyjka (mój sąsiad) w ostatnich latach kilkukrotnie próbował reanimować to radio coś tam czyścił coś wlutował coś zamieniał a ono nadal nie grało i za każdym razem trafiało do pudełka i do piwnicy.W obecnej chwili ten gość ma 85 lat praktycznie nie widzi , nigdzie nie wychodzi i chyba jedyne co go jeszcze ucieszy w życiu to posłuchanie tego swojego pionierka .Jakoś wiosną zaniosłem mu stojące u mnie bezczynnie radio taraban i jak słyszę teraz to radyjko chodzi prawie na okrągło a u mnie stało i się kurzyło. Jednak co zajrzę do niego to nasza rozmowa zawsze schodzi na temat pionierka dlatego chcę uruchomić na tyle to radio aby można go słuchać przy czym nie jest istotne aby odbierało perfekcyjnie .
  • Poziom 12  
    OTLamp napisał:
    Skoro tak, to w czym problem? Napisałeś w pierwszym poście, że Warszawę odbiera głośno. Nie sadzę, żeby Twój sąsiad słuchał czegoś na pozostałych zakresach.

Nie wiem czy staruszek będzie czegoś słuchał na krótkich lub średnich ale jak oddam mu go w takim stanie to pozostanie mi jakiś niedosyt.To jest tak jakby mieć w ustach łyk dwudziestoletniego trunku i nie połknąć a wypluć, przecież nie godzi się tak uczynić.
    ankowalik co masz na myśli pisząc że radyjo jest na krótkich?
  • Poziom 12  
    Wymieniłem dzisiaj kondensatory we filtrach, z sześciu kondensatorów ( bo w jednym filtrze były po dwa równolegle) tylko jeden był zbliżony do 200 p pozostałe nie więcej jak 150p ,zmieniłem na 220(bo takie tylko były) i po strojeniu (na słuch ) na falach krótkich jest znacznie lepiej grają dość głośno ale na długich jest tragedia.Jedynkę odbiera tylko przy potencjometrze na ful ale i tak gra cicho a jak potencjometr ściszę to głos w głośniku staje się niewyraźny bełkoczący ,średnie wcale nie grają.
  • Poziom 18  
    Ale strojenie na słuch jest bez sensu w takim wypadku, coś tam tylko losowo ustawisz. Masz chociaż miernik częstotliwości?
  • Poziom 12  
    Niestety, tego miernika też nie mam.
  • Poziom 12  
    Panowie, mam generator sygnałowy, podpowiedzcie proszę co mam teraz robić dalej.
  • Poziom 24  
    Jeśli nie masz instrukcji, to wyłącz heterodynę i przez sondę ew. małą pojemność podaj 465 na drugą, a po uzyskaniu dobrego efektu na pierwszą lampę wzm. p. cz.
    Następnie uruchom heterodynę i podając sygnał na wejście radia ustaw właściwe początek i koniec zakresów fal. Potem nadal podawaj odp częstotl. na wejście radia. Na początku zakresu (częstotliwość niższa) stroisz cewkami na końcu (wyższa) kondensatorami. Kilka razy powtórz tę ostatnią czynność. I zagra :!:
    Może trzeba będzie wymienić mikowe w heterodynie. Często wymieniałem 450 pF.
  • Poziom 24  
    Dziś mam dzień dobroci dla roszczeniowych pacholąt :twisted: zatem:
    1. łączysz masy gen. i radia najlepiej, bo radio jest pod napięciem sieci :!: :!: :!: przez kondensator 1-10nF/1000V
    2. wył. heterodynę np odłączając jeden koniec rezystora R5
    3. podajesz sygnał na 1 siatkę, nogę 6 drugiej lampy wzm pcz przez kondensator np 10 pF/1000V. Początkowo dajesz większy sygnał, potem w miarę dostrajania zmniejszaj, coby Ci uszęta nie spuchły.
    4. to samo ale mniejszym sygnałem na S1 pierwszej lampy wzm p cz
    5. uruchamiasz heterodynę i podajesz co tam napisane na skali na gn. antenowe. kręcąc kond. i cewkami heterodyny "dopasowujesz się do skali". Uwaga lhk to cewka heterodyny fal krótkich .
    6. dostrajasz obwody wejściowe. lwk to cewka obwodu wejściowego fal krótkich.
    całuski
    tfuj
    Andre'
  • Poziom 12  
    No, skoro dzisiaj jest ten dzień roszczeniowego pacholęcia (chociaż chętnie się dowiem dlaczego roszczeniowy a jeszcze chętniej dlaczego pachole skoro mam już ponad pól wieku)to proszę mnie jeszcze oświecić w kwestii dotyczącej pierwszego punktu,mianowicie masa radia to chasis a masa generatora to wyjście GND? Trzeciego punktu , jaki sygnał mam podać na 1 siatkę drugiej lampy? I początkowo mam dać większy a w miarę dostrajania mniejszy sygnał? Co mnie będzie informować że już jest dobrze dostrojone? mam jakiś miernik gdzieś podłaczyć?
  • Poziom 24  
    Za pacholę przepraszam, choć ja, gdyby mnie tak przezwali, skakał bym pod sufit, o ile zwyrodniałe kolanka by pozwoliły. Za "roszczeniowe" nie, bo w dyskusji na Forum padło zdanie, że to miejsce DO DYSKUSJI I WYMIANY DOŚWIADCZEŃ. Wielokrotnie też pisano tu: zanim zapytasz poszukaj takich i podobnych tematów. No ale skoro zabrnąłem w "prowadzenie za rączkę" to:
    1. Masa to popularne/slangowe określenie dotyczące zazwyczaj chassis, jak w tym radiu i jak mniemam stalowej obudowy generatora. Zatem łączysz chassis radia z oplotem kabla BNC.
    2. Sygnał podawany na S1 lampy drugiego stopnia wzm pcz to o ile pamiętam jakieś 50 do 100 mikrowoltów sygnału 465 kHz zmodulowanego amplitudowo 70% sygnałem np. 1 kHz. Jak podasz sygnał znacznie większy to przesterujesz wzm. i "roztrzepiesz" głośnik. Zatem stroisz poczynając od np 200 µV i schodzisz na niższe poziomy sygn. w miarę dostrajania.
  • Poziom 12  
    ankowalik napisał:
    gdyby mnie tak przezwali, skakał bym pod sufit, o ile zwyrodniałe kolanka by pozwoliły

Przecież ja się wcale za pacholę nie obraziłem i prawdę powiedziawszy gdyby mi endoproteza lewego stawu biodrowego na to pozwoliła, to też bym sobie podskoczył pod sufit, ale niestety (S.K.S)
    Nie chciałem tak dosadnie pisać aby mnie prowadzić za rękę ale to trafne określenie.
    Skoro już podam sygnał na S1 drugiej lampy o napięciu powiedzmy 200 mikrowoltów i częstotliwości 465 kHz to czym mam stroić i skąd mam wiedzieć że jest dobrze dostrojone ?
  • Poziom 12  
    Przesiedziałem większą część nocy na necie aby się troszkę dokształcić w podłączeniu pożyczonego generatora pod to nieszczęsne radyjo.Sam generator to taki troszeczkę może gadżet UDB 1003S DDS 3MHz. Po podaniu sygnału 465kHz z genka na drugą lampę mimo kręceniem rdzeniami drugiego filtra niestety w głośniku poza szumem nic więcej słychać nie było dopiero po podaniu na1 siatkę 1 lampy w głośniku usłyszałem piski o częstotliwości 465kHz ponownie podałem sygnał na drygą lampę dostroiłem na max głośności drugi filtr p.cz przeszedłem ponownie na 1 lampe i tak samo dostroiłem 1filtr p.cz.Po włączeniu heterodyny trymerami i cewkami ustawiłem fale długie i średnie krótkich nie ruszałem bo ten gadżecik jest tylko do 3MHz.W tej chwili PR1 na długich łapane jest nieco w innym miejscu skali niż poprzednio ale niestety gra stanowczo za cicho .Co może być tego przyczyną?
  • Poziom 12  
    O tym samym pomyślałem na początku ubiegłego tygodnia ,tym bardziej że w mojej miejscowości są dwa punkty napraw rtv,podjadę oddam ustawia i będzie OK,przecież znają się na tym ,mają sprzęt,zajmują się tym na co dzień. Ale już po wizycie pierwszym mój entuzjazm zgasł.Gość skwitował mnie w kilku słowach cyt;nie ma takiej opcji , takich rzeczy nikt teraz nie robi chyba że jakiś emeryt.Odniosłem wrażenie że ten młody człowiek słuchał mnie niczym jakiejś niesamowitej opowieści.Ale wracając do tematu ,skoro ten generator się nie nadaje to może wykonam coś takiego jak tu jest przedstawione;http://elportal.pl/pdf/k04/13_15a.pdf Oscyloskop mam nie mam tylko czym zmierzyć częstotliwości ,co o tym myślicie?
    Ten generator też nie ma modulacji. Tu masz generator AM: https://obrazki.elektroda.pl/94_1251567021.jpg
    Ale to niewiele zmienia, bo nawet jeśli go zbudujesz, nie masz możliwości dokładnego ustawienia częstotliwości. Niestety, masz tylko śrubokręt, a chcesz wbijać gwoździe - nie da się.
  • Poziom 12  
    Przed chwilą byłem w drugim zakładzie i co prawda spodziewałem się negatywnej odpowiedzi ale nie aż tak negatywnej;panie, po co to panu wyrzuć pan gruchota i za psi pieniądz kup pan na targu nowe radio.W tym punkcie o czymś takim jak generator czy częstotliwościomierz to chyba wcale nie słyszeli.
    Pozostaje albo załatwić młotek (do wbijania gwoździ) albo nastroić na słuch najlepiej jak tylko się da i tyle .
  • Poziom 12  
    Witam po dłuższej nieobecności
    Od ostatniej wizyty tutaj, troczę czasu przeleciało w między czasie zdobyłem częstościomierz i teraz zamierzam wykonać ten generator(https://obrazki.elektroda.pl/94_1251567021.jpg) o ile mi pomożecie, jest na tym schemacie pokazany transformator jednak nie wiem jaki ? z czego można by go pozyskać?
  • Poziom 31  
    Jeśli mogę Tobie coś zasugerować to możesz zestroić pośrednią 465kHz dość dokładnie (jak na potrzeby Pionierka) bez koniecznosci użycia generatora sygnałowego. Do tego byłoby potrzebne chociażby to radio Taraban, którego użyczyłes Twojemu sąsiadowi. Taraban jest o tyle dobry, że ma nawet filtr ceramiczny 465kHz w torze p.cz, więc tor jest na pewno dość dobrze zestrojony. Wykorzystujesz sygnał p.cz. z tego Tarabana, sygnał pobierasz za kondensatorem C50, patrząc na ten schemat : http://radio.elektroda.net/pdf/taraban502.pdf (o ile model radia się zgadza). Masy odbiorników łączysz kondensatorem na minimum 400V.
    Daj tylko znać, czy masz to lub inne radio, z którego można "pobrać" prawidłowy sygnał p.cz.
    Radio "dawcy" sygnału ustawiasz na jakąś znaną stację AM, np. PR 1, głośność skręcasz potencjometrem na minimum, żeby nie przeszkadzać sobie w strojeniu "biorcy" na słuch. Sygnał p.cz. podłączasz w strojonym radiu w tym samym miejscu gdzie chciałes podłączyć generator (oczywiscie wcześniej blokujesz heterodynę). Stroisz na słuch na maksimum głośności sygnału.
    Ja ten sposób wykorzystywałem wiele razy z powodzeniem zanim zaopatrzyłem się w generator sygnałowy.