Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magnum snake 160;200A Pytanie o termistory

kamilbalut 04 Sie 2016 15:36 984 1
  • #1 04 Sie 2016 15:36
    kamilbalut
    Poziom 9  

Witam, mam taką spawarkę prawie kompletną. Brakowało w niej tej płytki z kondensatorami, termistorami, stycznikiem itp, więc ją sobie zrobiłem.
    Problem polega na tym że podczas uruchomienia paliło rezystor, ten rozruchowy 18 Ohm/3W. Zastąpiłem go spiralą z drutu oporowego o tej samej wartości i tym razem popękały termistory. W związku z tym moje pytanie czy też prośba do posiadaczy takiej spawarki, czy moglibyście spojrzeć i określić czy te 5 termistorów NTC 47D15 są połączone szeregowo czy równolegle w waszych spawarkach?
    Wg schematu są połączone szeregowo. Natomiast prąd jaki przez nie płynie jest dla nich destrukcyjny (prawie 10A).
    Wg moich skromnych wyliczeń przez rezystor 18 Ohm przepływa 12,5A, a termistory w szeregu maja prąd maksymalny 2,5A. Przy połączeniu równoległym termistorów byłoby to 12,7A i myśle że wtedy by one wytrzymywały.
    Zatem jeszcze raz proszę aby ktoś kto ma możliwość zweryfikował to.

Załączam schemat żeby nie szukać go na elektrodzie.

• #2 04 Sie 2016 22:08
    kamilbalut
    Poziom 9  

Znalazłem powód palenia się rezystora i termistorów.
    Wcześniej zanim złożyłem płytkę zasilacza chciałem sprawdzić samo sterowanie podając napięcie 24VDC, szukałem gdzie się wpiąć i zauważyłem że przewody we wtyczce 24V mają odwrotnie kolory, tj czerwony był minusem a czarny plusem.
    Podobnie było z wtyczką 320VDC, czerwony to minus a czarny to plus - odwrotność powodowała zwarcie w zasilaczu. Najwyraźniej ten egzemplarz trafił pod skośne oczy daltonisty.

Teraz mam kolejną zagwozdkę spawarka prawie ruszyła, prawie bo świeci się dioda "protection" natomiast dwie czerwone diody (połączone szeregowo na płytce SG3525) się nie świecą.
    Styk tego, elementu który odpowiada za przegrzanie transformatorów głównych jest rozwarty.
    Czy ktoś mógłby opisać w jakich sytuacjach świecą się te diody? lub co trzeba sprawdzić?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME