Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Planowanie automatyki domu

04 Sie 2016 15:58 2958 14
 • Poziom 1  
  Planuje budowę domu jednorodzinnego i w związku z tym zastanawiam się nad jego automatyzacją. Szukając przydatnych informacji na ten temat nie znalazłem konkretnych odpowiedzi na niektóre kwestie. Mam jeszcze trochę czasu, ale chciałbym już na spokojnie zacząć planowanie.

  Zacznę od tego, że jestem na etapie zakupu serwera nas QNAP TS-251+-8G na potrzeby centrum multimedialnego. Czy istniej możliwość wykorzystania/oparcia się na nim w automatyzacji domu? Istnieje coś takiego jak OpenRemote, ale nie wiem czy jest to odpowiednie rozwiązanie. Oczywiście chciałbym aby rozwiązanie w jak największej możliwie części było oparte o połączenia kablowe.

  Automatyzacje wyobrażam sobie w ten sposób, że istnieje na ścianie panel dotykowy za pomocą, którego mogę sterować i odczytywać informację. Chciałbym również do tych samych funkcji mieć dostęp z innych urządzeń zarówno w sieci lokalnej jak i po za nią. Dostęp z urządzeń mobilnych powinien wymagać dodania urządzenia do zaufanych lub podobnego sposobu zabezpieczenia.

  Panel na ścianie powinien:
  -pokazywać temperaturę z jednego maksymalnie dwóch czujników w domu
  -pokazywać temperaturę jaka jest na piecu (Czy w ogóle istniej możliwość połączenia się/sterowania piecem? Piec będzie na pelet / ekogroszek z podajnikiem)
  -pokazywać temperaturę jaka jest na dworze
  -współdziałać z wideo-domofonem
  -kontrolować bramę, drzwi garażowe
  -podgląd jednej, dwóch kamer z dworu
  -itp

  Dodatkowo parę czujników dymu, zalania, otwartych drzwi itp. Najlepiej żeby rozwiązanie było elastyczne w miarę programowalne, żebym mógł w trakcie wdrożenia jak najlepiej dostosować je pod swoje wymagania np. podczas otwierania drzwi garażowych zapali się światło wewnątrz garażu jeśli zostanie spełniony jakiś warunek itp.

  Bardzo będę wdzięczny za pomoc w znalezieniu urządzeń, protokołów i ogólnego sposobu wykonania głównych założeń.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 18  
  Na QNAPie powinieneś spokojnie postawić openHAB - poczytaj o nim, może to jest rozwiązanie dla ciebie.

 • Poziom 43  
  Jak napiszesz sobie oprogramowanie do integracji różnych czujników i systemów to czemu nie...
 • Poziom 18  
  openHAB - Features
  Trochę rzeczy jest wspieranych. Ale obstawiam, że faktycznie sporo rzeczy trzeba by samemu wyrzeźbić.

  :arrow: sosarek
  Jesteś w stanie podpowiedzieć jakieś inne rozwiązanie tego typu? Open source lub niedrogie?
 • Relpol przekaźniki

 • Poziom 43  
  Domyślam się że dom masz zamiar ubezpieczyć - wtedy system alarmowy z prawdziwego zdarzenia. Można do niego podłączyć różne typy czujników, moduł ethernetowy...
  Co do obrazu z kamer - można za pomocą rejestratora(lub kamer IP) wyświetlać obraz na klawiaturze systemu alarmowego(prócz tego także podgląd przez sieć).
  Poczytaj sobie chociażby o Integra 64.
  Innym ciekawym rozwiązaniem jest Fibaro.
  No i na koniec pozostaje Ci jeszcze Ardunio.
 • Poziom 15  
  Nie trzeba wszystkiego samemu pisać;)
  Ładne zestawienie systemów automatyki domowej:https://www.mysensors.org/controller/
  Osobiście polecam iobroker. Warto jednak przejrzeć jaki system jakie ma możliwości / braki.
 • Poziom 34  
  horba89 napisał:
  ...
  -pokazywać temperaturę z jednego maksymalnie dwóch czujników w domu
  ...


  Ja mam termostat w każdym pomieszczeniu więc mogę sprawdzać temperaturę w każdym pomieszczeniu co za tym idzie mogę sterować temperaturą w każdym pomieszczeniu z osobna. Dwa czujniki na dom to wg mnie stanowczo za mało. Inaczej będziesz chciał zaprogramować temperaturę w łazience, inaczej w sypialni, inaczej w bawialni... dwoma czujnikami tego nie ogarniesz.

  horba89 napisał:
  ... pokazywać temperaturę jaka jest na piecu (Czy w ogóle istniej możliwość połączenia się/sterowania piecem? Piec będzie na pelet / ekogroszek z podajnikiem) ...


  Dla potrzeb sterowania? Nie widzę takiej potrzeby. Temperaturę "na piecu" zostaw komputerowi od pieca - Ty zaś w zależności od potrzeb włączaj bądź wyłączaj grzanie, resztą niech zajmie się komputer (sterownik) pieca.

  Jedyne co mi przychodzi do głowy to "włączenie ostrzeżenia" gdy temperatura na piecu przekroczy jakiś próg.

  horba89 napisał:
  ...
  -kontrolować bramę, drzwi garażowe
  ...


  Jak ktoś wcześniej napisał będziesz musiał się zająć integracją niektórych elementów. Przykład integracji bramy masz np tu -> http://www.homematic.info.pl/brama-wjazdowa-z-centrala-mindy-a400.html
  Opis mało szczęśliwy ale dający pogląd jak to zrobić.

  horba89 napisał:
  ...
  -podgląd jednej, dwóch kamer z dworu
  ...


  Tak jak wyżej napisałem - musisz poszukać rozwiązań do konkretnego modelu centrali ID no chyba, że sam opracujesz integrację.

  horba89 napisał:
  ...
  -itp
  ...

  O tak, w tym to najbardziej pomożemy ;) ;)
 • Poziom 37  
  Przypominam namolnie o zabezpieczeniu głównych obwodów możliwością sterowania awaryjnego z pominięciem systemu.
 • Poziom 34  
  Zbigniew 400 napisał:
  Przypominam namolnie o zabezpieczeniu głównych obwodów możliwością sterowania awaryjnego z pominięciem systemu.


  Najlepiej rozwiązuje się to tak, że wszystko działa jako niezależne układy a centrala jedynie zarządzała tymi układami. Najprostszy przykład to alarm. Choć jest możliwe by centrala ID po wykryciu ruchu załączała syrenę ale lepiej założyć instalację alarmową z dedykowaną centralą (np. Satel) a centrala ID zbiera jedynie dane z Satela i ewentualnie steruje nim.
 • Poziom 12  
  Tak jak już tu napisano - pewne systemy powinny móc działać autonomicznie i być zintegrowane z automatyką domową, np:
  - Alarm - z powodów o których napisano (ubezpieczenie) i jego znaczenie - jest to przy okazji świetne źródło danych dla automatyki.
  - CO/CWU - systemy takie mają swoją logikę (nawet proste termostaty) i powinny działać autonomicznie - automatyka domowa powinna co najwyżej zmieniać nastawy i nic więcej.

  W domu uruchomiłem OpenHaba, który zintegrowałem z:
  - alarmem (Satel) - odczyt parametrów + uzbrojenie, rozbrojenie jest jednak możliwe tylko z poziomu samego Satela + sterowanie bramą
  - kotłem (po MODBUSie) - zmiana parametrów. typu temperatura zadana, tryb pracy
  - sensorami 1Wire - około 20czujek na magistarli - temperatury w pomieszczeniach + dodatkowe pomiary na instalacji CO/CWU
  - sensorami mysensors - pomiary tam gdzie nie mogłem dotrzeć po 1wire + pomiar prądu na wejściu do budynku
  - sterowaniem światłem LED - własne dimmery z biblioteką Homie
  - sterowaniem sprzętem RTV w salonie - integracja po IP + nadajnik podczerwieni sterowany też po IP
  - sterownikiem rolety - testuję bleBoxa - jeśli się sprawdzi zainstaluję kolejne
  - kamerami IP - ( zoneminder) - OpenHab służy tylko do wyświetlania aktualnego obrazu

  W planach:
  - termostaty grzejnikowe - nie wiem jaki i jaka integracja

  Podstawowe założenie przy budowaniu - jeśli OH przestanie działać, w domu powinno dać się funkcjonować.
 • Poziom 28  
  Do kamer przydał by się rejestrator - same kamery to bez sensu.

  Do bramy to dedykowany sterownik - można sterować zwierając wejście, a stan otwarcia/zamknięcia pobierać z krańcówki.

  Sterowanie można zrobić np na przekaźnikach RM85 lub bistabilnych - wystarczy wtedy tylko kabel sterowniczy do włączników np światła.

  Automatyzacja grzania - jak mały dom to nie ma sensu, wyregulujesz raz na grzejnikach i przez całą zimę nie trzeba tego ruszać, ewentualnie wystarcza regulacja temperatury np zaworem czterodrożnym. Jak piec na węgiel to i tak przynajmniej raz dziennie trzeba do niego zaglądać więc przy okazji można temperaturę przestawić.

  Ostatnia rzecz o której prawie nikt nie pamięta to bezpieczeństwo pożarowe kotłowni.
  Wpisz sobie w olx "tryskacz" i zamontuj ze dwie sztuki bo to koszt prawie żaden, a już się sporo naoglądałem spalonych domów z powodu kotłowni, dlatego o tym przypominam.
 • Poziom 37  
  enceladuse , czy jesteś w stanie ręcznie załączyć światła , bezpośrednio w obwodach zasilania, z pominięciem układów sterowania/?
 • Poziom 12  
  Tak. Ponieważ bazowałem na istniejącej instalacji zrobiłem to najprostszy możliwy sposób - póki co kosztem funkcjonalności. Nie przerabiałem istniejącej instalacji sterownik wpięty jest za normalnym wyłącznikiem ściennym, który odcina od niego zasilanie.
  Dimmer/przekaźnik startując przechodzi w stan wysoki i jeśli nie połączy się z systemem sterowania to światło jest włączone - można je zgasić tylko wyłącznikiem zasilania - jesteśmy nie zależni od systemu sterowania. Ma to pewne wady - gdy system działa nie mogę z tego przełącznika zapalić światło.

  Z tego powodu testuję teraz rozwiązanie z detekcją krótkich rebootów i stanem przekaźnika/dimmera zapisanamy na Flashu (stosuję ESP). Czyli - jeśli szybko wyłączę/włączę zasilanie modułu to stan sterownika zmieni stan na przeciwny jednocześnie informując centralę. Jeśli nie ma dostępnej centrali - wszystko działa normalnie. Jedynie wyłącznik na ścianie trzeba będzie zamienić na monostabilny.
  Jeszcze się nad tym zastanawiam. Jeśli system nie przejdzie testów akceptacyjnych żony - przejdę na z-wave.

  Dodano po 1 [godziny] 37 [minuty]:

  I jeszcze jedna generalna uwaga - jeśli nie masz zacięcia technicznego, nie ładuj się w autorskie zabawy z automatyką domową - kup gotowe rozwiązanie. Wydasz więcej kasy, nie będzie tyle satysfakcji, ale rodzina Cię nie przeklnie :)
 • Poziom 34  
  wowka napisał:
  ... jak mały dom to nie ma sensu, wyregulujesz raz na grzejnikach i przez całą zimę nie trzeba tego ruszać...


  Z tym akurat się nie zgadzam. Ruch słońca, kierunek i siła wiatru, zasłonięte/odsłonięte okna, wietrzenie - to powody dla których różne strony budynku o różnej porze będą miały różne zapotrzebowanie na ciepło. Poza tym w każdym domu są pomieszczenia okresowo nie wykorzystywane - tam też chcesz ustalić jedną temperaturę na całą zimę ? O obniżeniu temp. podczas pobytu w pracy czy w nocy nie wspomnę.

  Mnie przypadły do gustu zmiany, które zrobiłem u siebie. Trudno jest oczywiście udowodnić ekonomiczną stronę inwestycji (choć wydaje mnie się, że jest korzystniej) ale na pewno odczułem poprawę komfortu.
 • Poziom 11  
  Proponuję poczytać https://plcstore.pl/ i zatelefonować czy na skype. Mam od nich urządzenia i pomagali mi projektować instalację.