Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Renex
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa suszarki do włosów

jjg83 04 Sie 2016 16:44 2451 10
  • #1 04 Sie 2016 16:44
    jjg83
    Poziom 8  

Witam. Standardowa suszarka do włosów.
    Problem: Działa 30 sek i przekaźniczek termiczny rozwiera styki. Po 2-3 minutach zwiera i cykl się powtarza.

Zdjęcia nie mogę na razie zrobić. Dorzucę w najbliższym czasie, ale moja jest podobna do tej, na zdjęciu https://obrazki.elektroda.pl/62_1165423896.jpg

Różnica polega na tym, że u mnie wewnątrz spirali są dwa - tak podejrzewam - kondensatorki (01 AEC) i dwie diody.
    Ok. 1/8 spirali wygląda na przegrzaną. Ta, która jest bezpośrednio za trzecią diodą (umieszczoną przy podstawie uchwytów na spiralę) odpowiadającą za załączenie części spirali.

Pytanie: 1. Co dokładnie mogło być przyczyną aktualnego stanu rzeczy?
    2. Co należy zrobić, żeby naprawić suszarkę?

2 10
  • Renex
  • #2 04 Sie 2016 17:19
    macgyver96
    Poziom 16  

Pierwsze co bym sprawdził, to czy wirnik kręci się bez zbyt dużego oporu, lub czy nie ma luzów.

Najczęstszą przyczyną śmierci suszarek jest zbyt słaby przepływ powietrza, więc musi być w środku czysta, a w jakim stanie jest aktualnie trudno stwierdzić bez zdjęcia.

0
  • #3 04 Sie 2016 17:28
    szymon122
    Poziom 37  

jjg83 napisał:
    2. Co należy zrobić, żeby naprawić suszarkę?

Kupić nową...
    Powiedz mi jak ty chcesz wymienić przegrzaną część spirali?

0
  • Renex
  • #4 04 Sie 2016 17:57
    jjg83
    Poziom 8  

Nie ma luzów. Opór moim zdaniem właściwy. Było trochę włosów. Usunąłem.

0
  • #5 05 Sie 2016 11:22
    jjg83
    Poziom 8  

Naprawa suszarki do włosów Naprawa suszarki do włosów Naprawa suszarki do włosów Naprawa suszarki do włosów Naprawa suszarki do włosów

Głównie zależy mi na:
    1) ustaleniu przyczyny niesprawności suszarki
    2) wyjaśnieniu dlaczego są tylko dwie diody
    Z góry dziękuję i pozdrawiam Kolegów.

0
  • #6 05 Sie 2016 21:38
    REMUR.
    Poziom 20  

Przyczyną wyłączenie suszarki najczęściej jest słaby przepływ powietrza. spowodowany spadkiem obrotów silnika przez nagromadzenie się włosów na wale silnika tuż za wentylatorem. W efekcie tego rośnie wewnątrz temperatura którą kontroluje termostat i w miarę potrzeby odcina zasilanie, po ostygnięciu załącz zasilanie ponownie. Aby dokładnie oczyścić wał należy ściągnąć wentylator, może posłużyć temu prosty ściągacz wykonany z drutu fi 1,5mm.
    Dlaczego trzy diody ?, przełącznik w pozycji 1 daje pełne zasilanie na spiralę w pozycji 2 dioda D1 obcina jedną połówkę i podaje połowę zasilania a tym samym maleje napięcie na silniku. Diody D1 i D2 to prostownik oparta na dwóch diodach na który podawane jest napięcie z dzielnika rezystancyjnego, którego rolę pełni tu odcinek spirali, napięcie to uzależnione jest od napięcia silnika.

1
  • #7 05 Sie 2016 21:42
    nioop

Specjalista AGD

jjg83 napisał:
    Głównie zależy mi na:
    1) ustaleniu przyczyny niesprawności suszarki
    2) wyjaśnieniu dlaczego są tylko dwie diody
    ...

A.d.1
    Zbyt słaby przepływ potwierdza spowodowany zbyt wolnym obracaniem się wentylatora lub zanieczyszczonym wejściem dopływu powietrza z zewnątrz.

A.d.2

W jakim celu miało by być ich więcej ? Jeżeli użytkownikowi przeszkadza zbyt mała ilość diód, można pokusić się o dolutowanie dowolnej liczby ;)

0
  • #8 08 Sie 2016 08:38
    jjg83
    Poziom 8  

REMURWALDI napisał:

Dlaczego dwie diody ?, przełącznik w pozycji 1 daje pełne zasilanie na spiralę w pozycji 2 dioda obcina jedną połówkę i podaje połowę zasilania a tym samym maleje napięcie na silniku, druga dioda pełni rolę jako prostownik jednopołówkowy, na który podawane jest napięcie z dzielnika rezystancyjnego, rolę dzielnika pełni tu odcinek spirali którego napięcie uzależnione jest od napięcia silnika.

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. W gwoli ścisłości w suszarce występują łącznie trzy diody, więc schemat jest w mojej ocenie niecałkiem prawidłowy. Dwie diody na pierwszym zdjęciu, trzecia na ostatnim.

Wniosek jest, jak rozumiem, taki, że włosy znajdujące się za wentylatorem spowodowały nadmierne obciążenie na wale silnika co doprowadziło do przegrzania się części spirali. To przegrzanie skutkuje teraz zbyt częstym zadziałaniem przekaźnika termicznego. Zgadza się?
    Należy kupić nową suszarkę.
    Pozdrawiam.

0
  • #9 08 Sie 2016 12:16
    REMUR.
    Poziom 20  

jjg83 napisał:
    W gwoli ścisłości w suszarce występują łącznie trzy diody, więc schemat jest w mojej ocenie nie całkiem prawidłowy. Dwie diody na pierwszym zdjęciu, trzecia na ostatnim
    schemat poprawiłem.

jjg83 napisał:
    Wniosek jest, jak rozumiem, taki, że włosy znajdujące się za wentylatorem spowodowały nadmierne obciążenie na wale silnika co doprowadziło do przegrzania się części spirali.

Czy spirala jest przerwana, czy tylko zmieniła kolor ?. Jeśli jest cała to oczyść wał silnika z włosów oraz wlot powietrza obudowy, złóż suszarkę i ją uruchom na maksymalnych obrotach, spójrz od przodu czy spirala nie robi się czerwona.

1
  • #10 10 Sie 2016 07:58
    jjg83
    Poziom 8  

Spirala nie jest przerwana. Zmieniła kolor. Niestety przy próbie zdjęcia śmigła wał został przesunięty i utknął. Oceniam, że ma teraz zbyt duże obciążenie, ponieważ część spirali (ta, która zmieniła kolor) zaraz po załączeniu robi się czerwona. Będę wojował z tym wentylatorem dalej. Dzięki.

1
  • #11 10 Sie 2016 13:56
    REMUR.
    Poziom 20  

Wygląda na to że masz wklejony wentylator. Proponuję abyś wziął wiertło fi 4 i nawiercił otwór w wentylatorze na osi wału, następnie weź lutownicę typu kolba i ustaw ją dokładnie na wale celem nagrzania go. Lutownicę ustaw tak aby nie dotykała wentylatora, na początek 10 min, następnie spróbuj ściągnąć wentylator (nic na siłę) jeśli nie pójdzie grzej dalej. Ważne jest abyś starał się ciągnąć wentylator równolegle.

0