Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skoda Fabia 2003 - naprawa przedniej szyby. Klejenie ? A może wymiana ?

Fidelis 05 Sie 2016 23:42 4308 40
 • #31
  popiol667
  Poziom 16  
  Oj manta, nie demonizowałbym tak, do takich rzeczy wzrok się adaptuje, ważniejszą kwestią jest to, że wzrok się "męczy"...
 • #32
  vodiczka
  Poziom 43  
  manta napisał:
  Po jakiejkolwiek naprawie, masz obróbkę wykańczającą, czyli zdejmujesz pewną grubość materiału, powoduje to powstanie soczewki,
  Teraz pojechałeś :) Soczewka a raczej zespół soczewek i pryzmatów powstaje w wyniku wypełnienia nieregularnego otworu w szkle żywicą. Różne materiały, różne współczynniki załamania światła, nierównomierna głębokość ubytku na całej powierzchni uszkodzenia...
  Obróbka wykańczająca nie musi spowodować powstania soczewki od strony powierzchni, wystarczy zalać z naddatkiem materiału i umiejętnie wykończyć.


  Moderowany przez manta:

  Pozwoliłem sobie edytować, jako przykład infantylizmu technicznego.
  Za następne tego typu porady i sugestie będzie odpowiednia nagroda.

 • #33
  manta
  Poziom 39  
  Idź chłopaku na szkolenie w odpowiedniej firmie (zresztą jednego z większych dystrybutorów narzędzi samochodowych w EU) i dowiesz się, ba, nawet zobaczysz wady tej technologi napraw. Bo na razie podejmujesz dyskusję nie mając nic poza Swoimi luźnymi teoriami.
  Druga nader ciekawa kwestia, to od kiedy wszystkie soczewki muszą być wykonane z różnych materiałów? Moje soczewki są szklane... A jednak są soczewkami...
  Trzecia, gdzie ja napisałem o zespole soczewek?
  Nigdzie.

  Naprawa szyby, jest dopuszczalna tylko i wyłącznie poza polem widzenia.
  Polem widzenia, określamy obszar przekrycia wycieraczek.
  Takie wytłumaczenie, celem uniknięcia głupich pytań, które pewnie zostały by zadane.

  Temat całościowo, nadaje się do kosza, na podstawie proponowanej technologi napraw.

  Jeśli coś radzimy, wypadałoby znać technologię naprawy, a także jej ograniczenia zastosowania.
  To że coś jest dostępne na al.... nie oznacza automatycznie że spełnia swoje zadanie.
 • #34
  vodiczka
  Poziom 43  
  manta napisał:
  Trzecia, gdzie ja napisałem o zespole soczewek?
  To ja napisałem. Skoro następuje zalanie nieregularnego wykruszenia żywicą, to wypełnienie wykruszenia nie przypomina ani soczewki ani pryzmatu natomiast optycznie zachowuje się jak zespół kilku soczewek i przyzmatów.
  manta napisał:
  Moje soczewki są szklane... A jednak są soczewkami...
  Jakie soczewki? Rozmawiamy o wypełnieniu wykruszenia w szybie samochodowej a nie o soczewkach kolegi :)
  manta napisał:
  Druga nader ciekawa kwestia, to od kiedy wszystkie soczewki muszą być wykonane z różnych materiałów?
  Nie napisałem, że muszą. Proszę czytać ze zrozumieniem.

  Moderowanie przez moderatora manta, mojego komentarza do wypowiedzi usera manta uważam za nieetyczne. Chcesz być sędzią we własnej sprawie?
  Może kolega odniesie się merytorycznie do tej części mojej wypowiedzi:
  vodiczka napisał:
  Obróbka wykańczająca nie musi spowodować powstania soczewki od strony powierzchni, wystarczy zalać z naddatkiem materiału i umiejętnie wykończyć.
 • #35
  manta
  Poziom 39  
  Etyką nie przysłonisz własnego braku wiedzy, byłbym sędzią w własnej sprawie, gdybyś to Ty założył temat. Na razie udzielasz szkodliwych porad, a ja, jedynie stopuje Twoje grafologiczne zapędy.
  Post był edytowany, w celu uniemożliwienia zmiany treści.
  Gwoli ścisłości, nie dyskutuję z Tobą, zapobiegam jedynie udzieleniu szkodliwych porad.
 • #36
  vodiczka
  Poziom 43  
  Przepraszam ale ja w poście #32 udzieliłem odpowiedzi (nie porady) na wpis kolegi z postu #30 i kolega zareagował na moją odpowiedź a nie na moją poradę udzieloną w poście #9
  Chyba mojej porady z postu #19 i następnych kolega nie kwestionuje.
  vodiczka napisał:
  Od tego trzeba zacząć Jak napisał jeden z kolegów nie ma co podcierać się szkłem i szybę należy wymienić
 • #37
  robokop
  Moderator Samochody
  Panowie, zacząć od tego należy, że jeszcze niedawno firmy oferowały usuwanie rys i uszkodzeń na szybach pojazdów, z wyjątkiem szyby przedniej. A czemu? bo takie usuwanie powoduje że szyba różnie załamuje/rozprasza światło - nie jednakowo na całej swojej powierzchni.... Co w przypadku przedniej szyby jest oczywiście niedopuszczalne, z powodu możliwości wystąpienia omamów, co do odległości, kształtu, czy nawet oślepiana oczu kierującego rozszczepionym światłem.
 • #38
  manta
  Poziom 39  
  Cóż... post 33 napisałem ja...
  Chyba że mamy różną numerację...
  Co do postu nr 19, to była jedyna słuszna sugestia.
  Niestety dalej, w jakiś nie zrozumiały sposób, stwierdziłeś że istnieje możliwość naprawy, a dodatkowo zacząłeś minimalizować wpływ naprawy na skuteczność widzenia.
  Więc jak to nazwać?
 • #39
  vodiczka
  Poziom 43  
  manta napisał:
  Cóż... post 33 napisałem ja...
  Sorry, miało być w poście #32. Poprawiam.
  manta napisał:
  Niestety dalej, w jakiś nie zrozumiały sposób, stwierdziłeś że istnieje możliwość naprawy, a dodatkowo zacząłeś minimalizować wpływ naprawy na skuteczność widzenia.
  Widzę, że kolega chyba nadal obrażony na mój wpis zamiast pojąć do czego odnosi się moja wypowiedź. Ja napisałem wyraźnie:
  vodiczka napisał:
  Obróbka wykańczająca nie musi spowodować powstania soczewki od strony powierzchni,
  odnosząc się w ten sposób do wypowiedzi kolegi:
  manta napisał:
  Po jakiejkolwiek naprawie, masz obróbkę wykańczającą, czyli zdejmujesz pewną grubość materiału, powoduje to powstanie soczewki, a to zniekształca pole widzenia,
  Nie musi nie oznacza, że nie może powstać wklęśnięcie czy jak kolega woli soczewka wklęsła. Moim zdaniem, bardziej na skuteczność widzenia wpływają różne współczynniki załamania światła szkła i żywicy oraz fakt, że o ile na wierzchu uzyska kolega powierzchnię lekko wypukłą, płaską lub lekko wklęsłą (w zależności od zdolności manualnych wykonującego naprawę) o tyle od spodu kształt powierzchni jest określony przez kształt ubytku i na to wpływu naprawiający nie ma; przy założeniu, że ubytek zostanie dokładnie wypełniony, bo zrobić jeszcze gorzej zawsze można :)

  robokop napisał:
  takie usuwanie powoduje że szyba różnie załamuje/rozprasza światło - nie jednakowo na całej swojej powierzchni....
  Jestem tego samego zdania bo nawet najdokładniejsze dopasowanie krzywizny powierzchni łaty do krzywizny powierzchni szyby nie ma wpływu na to co zmieniło się w środku. Może kolega wytłumaczy mancie (jak moderator moderatorowi), bo ja nie potrafię wytłumaczyć komuś kto pyta ni w pięć ni w dziewięć:
  manta napisał:
  Druga nader ciekawa kwestia, to od kiedy wszystkie soczewki muszą być wykonane z różnych materiałów? Moje soczewki są szklane... A jednak są soczewkami...
 • #40
  Fidelis
  Poziom 16  
  popiol667 napisał:
  (pracodawca wziął odpowiedzialność za mandaty)

  Przypominam, że wykroczenie, to [najogólniej rzecz ujmując] czyn szkodliwy społecznie... nie ma najmniejszych przesłanek do karania w drodze mandatu "za pękniętą szybę" (vide KW). Ale żyjemy w dzikim kraju a policja to obecnie chyba jeden z najbardziej zdegenerowanych organów (jawnie na kursie kolizyjnym ze społeczeństwem, które ustawowo Ją powołało do "służenia"). Tymczasem wszystko stanęło na głowie... ogon [za przeproszeniem] macha psem. Czasami zastanawiam się, czy to nie przez przypadek nikt nas prawa nie uczy :-)


  robokop napisał:
  A czemu?

  No właśnie: czemu ? Ktoś firmom zabronił przykładając do głowy pistolet załadowany przepisem ? Jeśli tak, to przepisu nie oparł na domniemaniu lub własnym widzimisię - ktoś wcześniej musiał zrobić rzetelne pomiary owocujące stwierdzeniem bezpośredniego i istotnego wpływu na postrzeganie przez kierującego w polu naprawianej konkretnie usterki (np o szerokości 4cm). Firma w której wymienię szybę oferuje również klejenie usterek żywicą. Nie widzi w tym żadnego konfliktu odpowiedzialności.

  manta napisał:
  Naprawa szyby, jest dopuszczalna tylko i wyłącznie poza polem widzenia. Polem widzenia, określamy obszar przekrycia wycieraczek.

  A konkretnie? Jest ta definicja pola widzenia umocowana w podstawie prawnej ? Może chociaż w Polskiej Normie ? Bo robi się ciekawie... majster, z którym umówiłem się na wymianę szyby coś wspominał, że "usterka jest w polu A" ale zapytany o szczegóły, gdzie to pole - udał, że nie słyszy. Mam takie wrażenie. Przynajmniej z całej sprawy wyniosę/wyniesiemy nową wiedzę :-)

  vodiczka napisał:

  Moim zdaniem, bardziej na skuteczność widzenia wpływają różne współczynniki załamania światła szkła i żywicy


  A moim zdaniem, na tę "skuteczność widzenia" wpływ przede wszystkim zdrowy rozsądek, kondycja psychofizyczna kierującego i przede wszystkim wyzbycie się brawury... wiem, trochę powiało oczywistymi ogólnikami ;-)

  BTW

  manta napisał:
  Chyba nie muszę rozwijać co to oznacza?


  Nie chcę być uszczypliwy, ale sformułowanie "Chyba nie muszę rozwijać co to oznacza" oznacza nie mniej nie więcej, ze interlokutor nie ma rzeczowej (sensownej, merytorycznej i spójnej logicznie) argumentacji poza uciekaniem się do manipulacji (użycie typowego wytrycha retorycznego "chyba nie muszę"). Słowem; nie musisz, ale wypadałoby, skoro zabrałeś głos :-)
 • #41
  robokop
  Moderator Samochody
  Fidelis napisał:
  Przypominam, że wykroczenie, to [najogólniej rzecz ujmując] czyn szkodliwy społecznie... nie ma najmniejszych przesłanek do karania w drodze mandatu "za pękniętą szybę" (vide KW). Ale żyjemy w dzikim kraju a policja to obecnie chyba jeden z najbardziej zdegenerowanych organów (jawnie na kursie kolizyjnym ze społeczeństwem, które ustawowo Ją powołało do "służenia"). Tymczasem wszystko stanęło na głowie... ogon [za przeproszeniem] macha psem. Czasami zastanawiam się, czy to nie przez przypadek nikt nas prawa nie uczy


  Jako że z dyskusji technicznej zrobiło się pisanie bzdur i obwieszczanie alternatywnego światopoglądu, ocierającego się o anarchię, pozwolę sobie wątek zamknąć - szanowny kolega zalepi sobie ta szybę nawet superglue, tudzież zawsze można dziurę zasłonić nalepką z banana itp. Ponadto proponuję zapoznać się z art. 96. par. 1, pkt.5 KW - tu kryje się podstawa prawna ukarania.

  Na prośbę zainteresowanego:
  popiol667 napisał:
  --
  Wiadomość powiązana z
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15853451#15853451

  Temat został zamknięty w trakcie pisania mojego postu - jako że mnie zacytowano - mogę prosić o dodanie mojego stanowiska:

  Cytat:
  popiol667 napisał:
  (pracodawca wziął odpowiedzialność za mandaty)

  Przypominam, że wykroczenie, to [najogólniej rzecz ujmując] czyn szkodliwy społecznie... nie ma najmniejszych przesłanek do karania w drodze mandatu "za pękniętą szybę" (vide KW). Ale żyjemy w dzikim kraju a policja to obecnie chyba jeden z najbardziej zdegenerowanych organów (jawnie na kursie kolizyjnym ze społeczeństwem, które ustawowo Ją powołało do "służenia"). Tymczasem wszystko stanęło na głowie... ogon [za przeproszeniem] macha psem. Czasami zastanawiam się, czy to nie przez przypadek nikt nas prawa nie uczy :-)


  1. Policja działa według wytycznych przepisów prawnych i nie jest od oceniania, czy te przepisy są ok czy kuriozalne.

  2. Policjant nie jest ekspertem od optyki i nie będzie przeprowadzał polowych badań załamania światła bo Państwo nie ma na to czasu i pieniędzy. Jeśli szkoda Ci kasy na nową szybę, przeprowadź sobie takie badania we własnym zakresie, potem możesz triumfalnie pokazać wynik ekspertyzy drogówce przy kontroli, że Twoja rysa nie ma wpływu na bezpieczeństwo - ale chyba taniej będzie wymienić szybę..

  3. Pęknięta szyba, odprysk może być potencjalnym zagrożeniem dla kierowcy jak i innych użytkowników dróg - podałem przykład w moim pierwszym poście w tym temacie. Oprócz tego prowadzą do dyskomfortu kierowcy, co także może być przyczyną tragedii.

  4. Zamiast kombinować jak koń pod górkę, wymień szybę i nie oszczędzaj na bezpieczeństwie rodziny