Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Komputer Atari 65XE - podłączenie do telewizora.

szymonek76 04 Sie 2016 23:38 2949 32
  • #1 04 Sie 2016 23:38
    szymonek76
    Poziom 13  

Otóż podłączyłem swój komputer tak jak jest w instrukcji, kablem Jack na antenowy, i tak jak jest z tyłu komputera, że komputer nadaje na kanałach 2-3, tak u mnie nadaje na 3. Jedyne co uzyskałem po podłączeniu to to że jedynie zmienia się śnieżenie telewizora - jaśniejsze gdy komputer jest wyłączony i ciemniejsze gdy jest włączony. Wydaje mi się że pomimo braku akcesoriów do tego komputera powinien wyświetlić jakiś ekran startowy czy coś w tym rodzaju. Czy komputer jest zepsuty?
    Pomożecie?
    Pozdrawiam

0 29
  • #2 04 Sie 2016 23:53
    sosarek

Poziom 43  

Spróbuj pobrać sygnał z gniazda COMPOSITE.

0
  • #3 05 Sie 2016 00:14
    szymonek76
    Poziom 13  

Ale to już do tego potrzeba kabla Din na dwa Chinche?

0
  • #4 05 Sie 2016 00:28
    sosarek

Poziom 43  

Co za problem zrobić go samemu?

0
  • Pomocny post
    #5 05 Sie 2016 00:45
    HD-VIDEO
    Poziom 38  

TV typu LCD, ich głowice nie radzą sobie z znalezieniem sygnału. Jest też słaba jakość obrazu po dostrojeniu, jeżeli się to uda.

Tylko poprzez wyjście DIN, typ DIN545; wtyk najlepiej produkcji polskiej.

Komputer Atari 65XE - podłączenie do telewizora.

Sprawne Atari daje początkową tablicę z białym napisem 'ready' na błękitnym tle.

Można je też sprawdzić (obraz/dźwięk/pamięć) w trybie testowym.

0
  • #6 05 Sie 2016 09:42
    szymonek76
    Poziom 13  

Dodam też że nie uruchamiałem go na LCD tylko na zwykłym kineskopowcu.

0
  • #7 05 Sie 2016 12:58
    sosarek

Poziom 43  

Czy przypadkiem tuner na paśmie VHF nie działa tylko w paśmie 5-12?

0
  • #8 05 Sie 2016 14:00
    szymonek76
    Poziom 13  

W sensie tuner komputera?

0
  • Pomocny post
    #9 05 Sie 2016 15:06
    kpodstawa
    Poziom 31  

Pozwolę sobie wtrącić się do dyskusji.

W sensie "tuner telewizora". W komputerze jest modulator, czyli taki prosty nadajnik telewizyjny do kabla, a nie do anteny nadawczej. Wyjście jest oznaczone RF/TV. Sygnał z tego wyjścia może być mocno zaszumiony, ponieważ z czasem modulatory w komputerach rozstrajały się z powodu starzenia cewek i kondensatorów. Ponadto już w PRL w głowicach niektórych telewizorów rezygnowano z zakresu kanałów 1-3, jako niestosowanego. Jeszcze pracowała w tym zakresie telewizja Czechosłowacji. Z powyższych przyczyn możesz nie dostroić telewizora do komputera.

Dlatego lepiej jest zastosować wyjście "composite". Takie wejścia (oznaczane czasem jako "video") miały już odbiorniki TV w czasach komputerów Sinclair, Commodore czy Atari. Może być drobna różnica, jeżeli sygnał z tego Atari jest w standardzie NTSC - głównie częstotliwość odchylania pionowego 60 Hz, a nie 50 jak w Europie. Zwykle telewizory CRT z lat 90 już sobie z tym radziły. Pamiętam jednak, że w latach 80 te komputery z "oficjalnego obrotu" były na naszym rynku w wersji europejskiej, czyli z systemem PAL.

Uwaga. Nawet jeżeli komputer generował obraz czarno-biały, to podział NTSC-PAL obowiązywał. Napisałem o tym, ponieważ w Polsce lat 80 zdarzały się komputery kupione nieoficjalnymi drogami (poza Peweksem, Baltoną lub "sklepami górniczymi"), które mogły pracować w NTSC.

Oczywiście, trzeba założyć ryzyko, że ten komputer jest zepsuty. Ale życzę Tobie cierpliwości i powodzenia w uruchomieniu tej "atarynki", bo praca na takich maszynkach ma swój niepowtarzalny urok.

Krzysztof Podstawa

0
  • #10 05 Sie 2016 16:22
    szymonek76
    Poziom 13  

Zrobiłem prowizoryczny kabel jak na schemacie wyżej, i tu proszę się nie śmiać, powtykałem końcówki kabli prosto do gniazda, ponieważ nie mialem akurat wolnej wtyczki Din. Jedyne co się dzieje to to jak poruszam kablem od sygnału wideo to na ekranie pojawiają się i znikają białe poziome paski

1
  • Pomocny post
    #11 05 Sie 2016 17:47
    kpodstawa
    Poziom 31  

Całkowity sygnał wizyjny ma pasmo ok. 6.5 MHz, więc połączenia stykowe powinny być stabilne, aby móc wiarygodnie diagnozować urządzenia. Chociaż zastosuj stary, warsztatowy sposób "na zapałki" - obecnie "na biznesowe wykałaczki".

Jeżeli te poziome paski są stabilne, to może oznaczać generowanie jakiegoś sygnału, ale o niewłaściwych parametrach, np. amplitudzie lub przesunięciach fazowych. To może też wskazywać, że impulsy synchronizacji są obecne, ale gwarancji nie ma.

Jeżeli możesz otworzyć komputer i grzebać w nim z lutownicą, to znajdź modulator, wyłącz mu zasilanie lub zdemontuj go całkowicie. Sygnał "composite" jest podawany na wejście modulatora, więc można go pobrać także stamtąd.

Na razie tyle porad. Zaopatrz się w schemat komputera i wyposażenie warsztatowe do mikroelektroniki, zanim zaczniesz psuć Atarynkę i telewizor na poważnie.

Krzysztof Podstawa

0
  • #12 05 Sie 2016 17:57
    szymonek76
    Poziom 13  

Zrobiłem porządny kabel i teraz z momentem włączenia komputera pojawia się i znika pojedynczy biały poziomy pasek, czasami na dole, na środku lub górze ekranu

0
  • #13 05 Sie 2016 23:39
    HD-VIDEO
    Poziom 38  

Zrób zdjęcie ekranu TV, ale z opisu to objaw uszkodzenia komputera.

Dodatkowo jak jest podłączony dźwięk to podczas startu po paru sekundach słychać będzie taki terkot, zanim na ekranie (błękitnym) nie pojawi się "Ready"

Zobaczyć czy wejdzie w SELF TEST; podczas włączania komputera włącznikiem przytrzymać klawisz OPTION

0
  • #14 06 Sie 2016 00:01
    szymonek76
    Poziom 13  

Niestety Self Test nie działa.

0
  • Pomocny post
    #15 06 Sie 2016 01:50
    HD-VIDEO
    Poziom 38  

No to naprawa od:

1. Zasilacz, trzeba sprawdzić pod obciążeniem czy jest napięcie 5V; zasilacze są awaryjne.

np. taki przypadek: nie uruchamia się komputer włącznikiem bocznym, napięcie opada na zasilaczu do 2V ale komputer się uruchomi na tym zasilaczu, gdy włączymy go za pomoc wyjęcia i włożenia wtyczki sieciowej 230V zasilacza przy włączonym włączniku bocznym w komputerze.

2. Jak zasilacz działa trzeba otworzyć komputer, zobaczyć jaka jest wersja płyty głównej.

0
  • #16 06 Sie 2016 11:16
    szymonek76
    Poziom 13  

Niestety zasilacz jest chyba nie naprawialny :P Komputer Atari 65XE - podłączenie do telewizora.

Dodano po 2 [minuty]:

A jak sprawdzić tą wersję płyty głównej? To przy okazji sprawdzę

0
  • Pomocny post
    #17 07 Sie 2016 23:58
    HD-VIDEO
    Poziom 38  

Zasilacz trzeba sprawdzić, pod obciążeniem

Atari było przeważnie w dwóch wersjach:

1. Płyta Atari 65XE, z 8-mioma pamięciami, 4164
    2. Atari 65XE na płycie Atari 130XE z dwoma pamięciami, 4464

0
  • #18 21 Sty 2017 10:56
    szymonek76
    Poziom 13  

Witam
    Sprawdziłem sam zasilacz miernikiem i napięcie wynosi 5 V. A jak sprawdzić komputer pod obciążeniem?

0
  • #19 21 Sty 2017 18:59
    310artur
    Poziom 43  

Jak masz na etykiecie ile amper ten zasilacz podaje to możesz choćby żarówką np. samochodową na instalacje 6V, Przy 5V żarówka pobierze trochę mniej prądu. Obciążyć pewnie starczy na kilka amper, nie więcej jak 80% tego co ten zasilacz może podać.

0
  • #20 21 Sty 2017 20:59
    szymonek76
    Poziom 13  

Na zasilaczu jest 5V 1A. Jak mierzyłem miernikiem to pokazuje 5.11V

0
  • #21 21 Sty 2017 21:28
    310artur
    Poziom 43  

Żarówka EMOS 6V/0,5A PX13,5S - taki łatwy do googlowania przykład żarówki. No ale obciążeniem może być cokolwiek na 5V. Się uprzesz to sobie tym telefon naładujesz - byle wymagał ładowarki 1A nie 2A bo przeciąży.

0
  • #22 21 Sty 2017 23:33
    szymonek76
    Poziom 13  

No ale po co żarówka skoro mam miernik?

Dodano po 57 [minuty]:

Od spodu płytki drukowanej zauważyłem że ścieżki są jakoś dziwnie napęczniałe. Czy to może mieć wpływ na pracę komputera? Komputer Atari 65XE - podłączenie do telewizora. Komputer Atari 65XE - podłączenie do telewizora.

0
  • #23 21 Sty 2017 23:40
    310artur
    Poziom 43  

Wygląda na oldskoolowo polakierowaną cynę. Bez znaczenia.
    Rozmowa o żarówce dotyczyła pomiaru zasilacza pod obciążeniem. Żarówka to obciążenie. Miernik to narzędzie pomiarowe. Połączenie żarówki do zasilania pozwoli dokonać pomiaru napięcia pod obciążeniem.

0
  • #24 22 Sty 2017 10:40
    szymonek76
    Poziom 13  

A tak z ciekawości postanowiłem wykonać eksperyment. Podłączyłem komputer do zasilacza i napięcie wynosi ponad 5V. Gdy włączę komputer napięcie spada do 4V.

0
  • #25 22 Sty 2017 11:08
    kortyleski
    Poziom 41  

I się nie uruchomi. Dlatego była mowa o sprawdzeniu zasilacza. Znając prawo ohma na pewno znajdziesz w domu coś czym wymusisz prąd 1A przy 5V

0
  • #26 22 Sty 2017 12:14
    szymonek76
    Poziom 13  

Znalazłem zasilacz 5V ale 2A. Mierzyłem go miernikiem i właściwie on pełnych 2A nie daje. Nada się?

0
  • #27 22 Sty 2017 18:18
    310artur
    Poziom 43  

Gdzie z tą wiedzą do takich napraw?
    Miałeś pomierzyć ten zasilacz pod obciążeniem. Przyczepić mu żarówkę 6V 0,5A chyba potrafisz. Żarówka świeci a ty mierzysz napięcie. Jak też spadnie to zasilacz uszkodzony jak nie spadnie to możesz mieć zwarcie w tej maszynie.
    Jestem ciekawy jak pomierzyłeś ile amper ma zasilacz... Zrobiłeś zwarcie prawda? Prąd zwarciowy pomierzyłeś w zasilaczu impulsowym.
    Zasilacz 5V 2A się nadaje. Może mieć nawet 20A byłe więcej niż 1A. No i to powinien być zasilacz prądu stałego.
    Nawiasem mówiąc 5V 1A to typowa ładowarka do smartfona...

0
  • #28 22 Sty 2017 18:44
    szymonek76
    Poziom 13  

Oczywiście że ten zasilacz 5V 2A jest prądu stałego. Postaram się pokombinować coś z tą żarówką. Ale na pewno nic się komputerowi nie stanie przez te 2A?
    Pytałem się jednej osoby i dowiedziałem się że coś może się sfajczyć.

0
  • #29 22 Sty 2017 18:47
    310artur
    Poziom 43  

Może się sfajczyć jak już jest zepsute najwyżej.
    Ile amper masz w gniazdku i dlaczego twój telewizor nie eksplodował? Prawo ohma coś mówi? Napięcie od natężenia odróżniasz? Bo poważnie zaczynam się bać czy to na pewno dobry pomysł żebyś się prądu tykał.

0
  • #30 23 Sty 2017 07:52
    szymonek76
    Poziom 13  

Udało mi się podłączyć ten zasilacz. Nic się nie dzieje, komputer się nie spalił. Kontrolka się świeci, tylko niestety przeszukałem wszystkie kanały, oraz podłączałem go kablem Video i nie ma ani wizji ani fonii. Zauważyłem że jak go tak go dłużej potrzymałem włączonego to miejsce gdzie są kości pamięci zrobiło się ciepłe. Czego to może być przyczyna?

0
  Szukaj w 5mln produktów