Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

President Jackson - problem z odbiorem

andrzejlisek 05 Aug 2016 09:16 2337 10
NDN
  • #1
    andrzejlisek
    Level 29  
    Posiadam dwa egzemplarze CB radia President Jackson I (stary model) w wersji 6 band z autosquelsh i w obu jest ten sam problem, jeden z nich ma plombę gwarancyjną, która jest dowodem na to, że nikt przede mną nie majstrował w radiu, w drugim nie widzę śladów przeróbek.

    Dodatkowo posiadam radio Intek M-150, kupione jako najtańsze, jakie było na pewnym portalu i jego głównym zastosowaniem miało być ustawianie i testowanie anten. Do testów odbioru mam jeszcze Uniden UBC125XLT oraz Tecsun PL-880 (te dwa radioodbiorniki obsługują pasmo CB).

    We wszystkich radiach ustawiłem squelsch na minimum, żeby niczego nie blokował, próby łączności wykonywałem w modulacji AM. Ustawiłem antenę na parapecie, podłączyłem Intek M-150, sprawdziłem SWR najpierw z mocą nadawania 1W (w tym celu przestawiłem na system niemiecki, który przewiduje nadawanie AM z mocą 1W), a potem z mocą nadawania 4W (po przestawieniu na system polski), wyszło ok. 1,2, czyli w miarę dobrze. Zmierzyłem też moc i wszystko było prawidłowo. Zapytałem na 19, jak mnie słychać i usłyszałem, że bardzo dobrze. Nie wiem dlaczego, ale później przestał działać głośnik (nie daje żadnego dźwięku ani szumu nawet przy maksymalnym rozgłośnieniu radia) w tym radiu, czyli teraz może służyć wyłącznie jako nadajnik, ale na razie nie zawracałem sobie głowy tym głośnikiem.

    Potem podłączyłem President Jackson I, sprawdziłem SWR i moc i też było wszystko dobrze. Poszukałem wolnego kanału i ustawiłem empirycznie pokrętło strojenia częstotliwości tak, żeby radio pracowało w zerach i w obu egzemplarzach jest to pokrętło skręcone w lewo prawie do oporu, w zatrzasku pracuje w piątkach. Zapytałem, jak mnie słychać na 19 i nic nie usłyszałem. Akurat na kanale 20 lub 21 toczyły się jakieś rozmowy i słyszałem coś, ale głos był tak zniekształcony, że nie rozumiałem, jakby był grubo przesterowany. Regulacja częstotliwości i RF gain nie pomagała. Potem zrobiłem eksperyment, w którym jeden President był w roli nadajnika, przyłożyłem mikrofon do głośnika telefonu odtwarzającego muzykę i dostroiłem pokrętłem częstotliwość nadawania tak, żeby w Tecsunie słyszeć odtwarzaną muzykę. Z tym nie było żadnego problemu. Potem w rolę nadajnika wcieliłem Inteka i powtórzyłem eksperyment, w którym odbiornikiem był President i to na nim dostroiłem częstotliwość. Odtwarzana muzyka do testów, to była melodia grana solo na pianinie i w odbiorze udało się usłyszeć czysty dźwięk. W każdym teście odbiornik nie miał anteny lub miał prostą antenę teleskopową, RF gain na minimum i zawsze udało się ustawić. W efekcie miałem oba Presidenty ustawione w zera.

    Radio nadające podłączałem do zasilacza laboratoryjnego ustawionego na 13V i o wydajności 10A, a odbierające do zasilacza transformatorowego o napięciu 12V wydajności 2A. Podczas nadawania z Presidenta zasilacz laboratoryjny strzelał, dawał taki odgłos, jak szybkie przełączanie styków, a w odbiorniku (obojętnie, czy był nim drugi President, czy Tecsun) po podgłośnieninu był słyszalny przydźwięk 50Hz. Przy testowaniu nadawania z zasilacza transformatorowego, kontrolki na radiu przygasały i przydźwięk był głośniejszy.

    Po tym wszystkim, ponownie na 19 zapytałem o słyszalność i nic nie usłyszałem. Powyższe eksperymenty wykazują, że nadawanie i odbiór w obu Presidentach działa poprawnie i nadawanie działa z mocą ok. 10W.

    Nie mam dwóch anten CB, więc nie mam możliwości przeprowadzenia łączności na odległość choćby kilkadziesiąt metrów. Ewentualnie kolega może mieć radio z byle czym i mnie powiadamiać, czy usłyszał mnie.

    Co może być przyczyną problemów z odbiorem w Presidentach? Co jeszcze można sprawdzić działając w pojedynkę (przed ewentualnymi testami z kolegą na dużą odległość)?
  • NDN
  • #2
    Anonymous
    Level 1  
  • NDN
  • #3
    andrzejlisek
    Level 29  
    Novile wrote:
    andrzejlisek wrote:
    Posiadam dwa egzemplarze CB radia President Jackson I (stary model) w wersji 6 band z autosquelsh i w obu jest ten sam problem,
    andrzejlisek wrote:
    Powyższe eksperymenty wykazują, że nadawanie i odbiór w obu Presidentach działa poprawnie i nadawanie działa z mocą ok. 10W.
    Więcej pytań nie mam. Niech się tylko kolega zastanowi czego szuka. Pisanie dla samego pisania.

    Konkretnie, szukam przyczyny, dlaczego nie słyszę nic z eteru, a jak coś się dzieje, to jakość odbioru jest tak niska, że nic nie rozumiem, a na zapytanie, jak mnie słychać, nic nie słyszę, podczas, gdy z byle jakiego Inteka w tym samym miejscu usłyszałem, że mnie słychać, co potwierdza poprawność działania sprzętu.

    Natomiast opisałem szczegółowo wszystkie eksperymenty, jakie przeprowadziłem i one wydają się, że pozwoliły ustawić częstotliwość i dowodzą poprawność działania wszystkiego. Nie mogę wykluczyć, że popełniłem jakiś błąd w założeniach lub wnioski są błędne lub jakiś eksperyment nie jest wiarygodny.

    Ja nie praktykuję pisania dla pisania ani nabijania postów, jest konkretny problem, a przeprowadzone przeze mnie testy nie pozwoliły mi ustalić przyczyny problemy.
  • #4
    SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Pytanie na 19 "jak mnie słychać" jest świetnym sposobem na sprawdzanie radia :)
    W Jacksonie AM idzie przez wąski filtr. Odstrojenie o 2KHz powoduje, że przestaje się rozumieć odbiorcę. Dla mnie to zaleta, podczas gdy dla wielu początkujących to wada.
    Intek ma filtry szerokie jak stodoła i czy ktoś nadaje w piątkach czy w zerach to żadna różnica :)
    M
  • #5
    andrzejlisek
    Level 29  
    SP5IT wrote:
    Pytanie na 19 "jak mnie słychać" jest świetnym sposobem na sprawdzanie radia :)

    Dlatego właśnie, po dostrojeniu wszystkiego i przeprowadzeniu własnych testów, dla potwierdzenia w ten sposób sprawdzam radio. Intek zdał ten test, a żaden z Jacksonów nie zdał.
    SP5IT wrote:
    W Jacksonie AM idzie przez wąski filtr. Odstrojenie o 2KHz powoduje, że przestaje się rozumieć odbiorcę. Dla mnie to zaleta, podczas gdy dla wielu początkujących to wada.

    Jeżeli prawidłowo ustawi się częstotliwość, to wydaje mi się, że powinienem usłyszeć wszystkie radia pracujące w zerach, a nawet te tańsze, to chyba nie są rozstrojone dalej niż +/- 1kHz. Zaletą wąskiego filtru jest mniejsza liczba zakłóceń.
    SP5IT wrote:
    Intek ma filtry szerokie jak stodoła i czy ktoś nadaje w piątkach czy w zerach to żadna różnica :)

    Wydaje mi się, że co najmniej 95% kierowców ma prawidłowo ustawione radio, czyli kanał 19 nadaje na częstotliwości gdzieś od 27179 do 27181kHz (wydaje mi się, że taką tolerancję można przyjąć w tanich radyjkach zrobionych z podzespołów niskiej jakości), które na moich wąskich filtrach powinienem usłyszeć bez dostrajania. Problem jest taki, że jak słyszałem wypowiedź, to kręciłem pokrętłem "corarse" i w ogóle nie mogłem trafić na ustawienie, w którym odbiór jest czytelny. A kręciłem do oporu w obie strony i nic, więc nie wiem, czy to jest kwestia strojenia, czy jakaś niesprawność. Toczące się rozmowy pozwalały kilka razy próbować wstroić się w częstotliwość kanału. Przekręcenie gałki to jest ułamek sekundy i teoretycznie powinienem był usłyszeć wszystko nieznacznie dostrajając na bieżąco, a ja nic nie usłyszałem.

    Na tym filmiku https://www.youtube.com/watch?v=g_5hRVEEVdo słychać dźwięk podczas wypowiedzi i wydaje mi się, że częstotliwość tego dźwięku to różnica częstotliwości nośnej rzekomo postawionej przez ITD (chyba nie czas i miejsce na dyskusję, czy to ITD, czy ktoś inny stawia nośną, z jakiego sprzętu i po co to robi), a częstotliwości nośnej kierowcy, który się wypowiada i ta częstotliwość w każdej wypowiedzi jest poniżej 1kHz, co potwierdza moje założenie odnośnie tolerancji.

    Ustawiałem częstotliwość na oko, bo nie mam częstościomierza. Jeżeli oba Jacksony słyszą siebie, Intek (spróbuję naprawić ten głośnik) i jeden Jackon też będą siebie słyszeć, a także oba radioodbiorniki będą słyszeć wszystkie 3 CB radia, to myślę, że jest to połowa sukcesu i tą połowę (bez dokładnego sprawdzenia wszystkiego ze wszystkim) już osiągnąłem zanim założyłem ten temat. Natomiast nie udało mi się porozumieć z innymi użytkownikami CB, pomimo teoretycznie poprawnego nastrojenia wszystkiego.

    Czy założenie odnośnie tolerancji i filtrów jest słuszne?
  • #6
    Hektar Zahler
    Level 34  
    Z pewnością nie prawdą jest, że możesz mówić o czystym odbiorze AM dokonując testów w mieszkaniu z anteną na parapecie i radiem na stole, bo pojawią się interferencje odbiciowe od ścian czy różnych obiektów. Wie o tym każdy, kto zetknął się z potrzebą monitorowania nadajnika AM mówiąc jednocześnie do mikrofonu, że w bezpośrednim sąsiedztwie odbiornika i nadajnika AM za coś w rodzaju przydźwięku w głośniku odpowiadają intermodulacje interferencyjne z czystego przypadku.

    Ściany budynku musiały być nie wiem z czego... z papieru, albo niesamowity przypadek zadecydować, aby odbicia skręcały przy odbiorniku w jakiś cudowny sposób. I co do tego nie mam żadnych złudzeń, że czysty odbiór j/w jest wykluczony.

    (odbicia docierają do radia z opóźnieniami różnymi drogami, przy czym kluczowy jest ich poziom odebrany)

    Kolejna rzecz Jackson w AM zachowuje się jak w SSB i od momentu włączenia potrzebuje czasu potrzebnego do wygrzania aby ustabilizować częstotliwość syntezy. Względnie korekty potencjometrów Fine i Coarse po jego upłynięciu.

    Praktyka pokazuje, że na w/w czas może mieć wpływ stopnień wyeksploatowania radyjka.
  • #7
    andrzejlisek
    Level 29  
    Hektar Zahler wrote:
    Z pewnością nie prawdą jest, że możesz mówić o czystym odbiorze AM dokonując testów w mieszkaniu z anteną na parapecie i radiem na stole, bo w takiej sytuacji muszą pojawić się interferencje wskutek odbijania się fali od ścian i różnych obiektów. Wie o tym każdy, kto chociaż raz zetknął się z potrzebą monitorowania nadajnika z modulacją amplitudy mówiąc jednocześnie do mikrofonu, że w bezpośrednim sąsiedztwie odbiornika i nadajnika AM takich intermodulacji powodujących coś w rodzaju przydźwięku w głośniku nie sposób wyeliminować w żaden logiczny sposób, bo będzie to kwestia czystego przypadku.

    Dzisiaj naprawiłem Inteka i przeprowadziłem kolejne testy, w których nadawał Intek i odbierał President. President celowo stał w drugim pokoju, żeby nie dostawał całej mocy, ściany mam z żelbetu, więc coś tam tłumią. Jakość dźwięku odbioru nie była idealna, tylko taka, bym powiedział dobra, dźwięk był trochę jakby stłumiony. Możliwe, że przyczyną są właśnie te odbicia i interferencje, albo jakość głośniczka telefonu i mikrofonu w gruszce. Przydźwięk miał brzmienie typowego przydźwięku 50Hz, brzmienie podobne do dźwięku stacji transformatorowych.
    Hektar Zahler wrote:
    Musiałbyś mieć ściany budynku zrobione nie wiem z czego... z powietrza chyba, albo wyjątkowe szczęście tak, aby fale odbite skręcały przy odbiorniku w jakiś cudowny sposób. I co do tego nie mam żadnych złudzeń, że nie wiesz o czym mówisz. Wobec tego słaby odbiór w obu identycznych modelach byłby uzasadniony.

    Ściany mam z żelbetu i nie wierzę w jakiekolwiek "cudowne zjawiska" i zakręcanie fal. Dźwięk nie był idealnie czysty, on był trochę zniekształcony, ale zachowywał swoją barwę, tzn, puszczałem muzykę graną na pianinie i z Presidenta wydobywał się dźwięk przypominający pianino i melodia była rozpoznawalna. Problemem jest słaby odbiór transmisji innego oddalonego użytkownika z zewnątrz, czyli na odbiorniku podłączonym do anteny na parapecie, podczas, gdy "testy wewnętrzne" wykazują całkiem dobry odbiór.
    Hektar Zahler wrote:
    Kolejna rzecz, o której chyba nie wiesz jak każde CB z SSB potrzebuje czasu potrzebnego do wygrzania zanim częstotliwość syntezy ustabilizuje się na stałe od momentu włączenia.

    O tym szczególe nie wiedziałem. Czyli rozumiem, że przed rozpoczęciem testów dobrze jest uruchomić radio i poczekać ok. 20-30 minut, żeby się rozgrzało.
    Hektar Zahler wrote:
    I wydaje mi się, że konieczna będzie kontrola zbieżności potencjometrów Fine i Coarse.

    Chodzi o zbieżność częstotliwości nadawania i odbioru, czy o coś innego? Coarse zmienia obie częstotliwości naraz, a Fine zmienia tylko częstotliwość odbioru w niewielkim zakresie, bo to jest bardzo ważne przy odbiorze SSB, podobno dla AM i FM nie ma to większego znaczenia.
  • Helpful post
    #8
    Hektar Zahler
    Level 34  
    Powiedzmy, że mam to radio w samochodzie i tak do godz. koniecznie trzeba ruszyć Coarse.

    Co do strojenia na słuch, to na przykładzie przypadkowego foto z analizatora.

    President Jackson - problem z odbiorem

    Zobacz różnicę w szerokości pasma widzianego przez odbiornik na nośnych o zróżnicowanym poziomie.
    Mniej więcej znaczy to tyle, że łatwiej dostroić się rozmówcy znajdującego się bliżej, niż do takiego znajdującego się dalej.

    Kolejny eksperyment pomocny nieco w zrozumieniu natury KF.

    - znaleźć sposobność nawiązania łącznośći w takiej konfiguracji jak dotychczas
    - powtórzyć test w konfiguracji z pominięciem zasilacza sieciowego, zasilając radio z akumulatora (względnie z radia ręcznego)
    - skontrolować przy tym różnicę w SWR

    Zależnie od sprzyjających okoliczności zasięg radiostacji będzie różny i może wystąpić przydźwięk 50Hz..
    Podpowiedź nr.1 przez wzrost popularności ręczniaków spotykane na UKF.
    Podpowiedź nr.2 zakłócenie pracy zasilacza.
    andrzejlisek wrote:
    Podczas nadawania z Presidenta zasilacz laboratoryjny strzelał, dawał taki odgłos, jak szybkie przełączanie styków

    Zagwozdka dlaczego tak jest.
  • #9
    andrzejlisek
    Level 29  
    W obu egzemplarzach President Jackson "na ucho" ustawiłem potencjometry Corarse, tak, żeby nadawać i odbierać w zerach, Fine ustawiłem na środku pomiędzy skrajnymi położeniami. Wziąłem zasilacz impulsowy 12V do radia nadającego i laboratoryjny do odbierającego. Znalazłem inne miejsce w mieszkaniu, gdzie antena na parapecie daje SWR na poziomie 1,2, co pozwoliło dalej potestować.

    Potem dokładnie przetestowałem różne kombinacje, czyli Presidenty między sobą w obie strony, President nadaje i Intek odbiera, Intek nadaje i President odbiera, w każdej kombinacji testowałem AM i FM. Potem dla każdego CB jako nadawca odbiera Tecsun (tylko AM) i Uniden (AM i FM), oba odbiorniki zasilane z baterii.

    W każdym przypadku dmuchałem i stukałem w mikrofon i w odbiornikach dobrze to słyszałem, w niektórych zrobiłem "próbę mikrofonu" podczas, gdy nagrywałem to, co wychodzi z głośnika odbiornika lub słuchałem siebie z drugiego pokoju. W każdym przypadku odbiór był prawidłowy, bez zniekształceń, mowa była zrozumiała, ale też był przydźwięk sieci 50Hz, przy AM głośniejszy. W czasie testów nie musiałem korygować częstotliwości w Presidentach z powodu ewentualnego pływania częstotliwości w miarę rozgrzewania się sprzętu.

    Co ciekawe, w tym przypadku, jak w Presidencie nadającym (ten z podłączoną anteną stojącą na parapecie), to wskaźnik S rósł do 9 w miare odkręcania RF Gain, pomimo, że nie było żadnego sygnału (sam szum).

    Podsumowując moje testy, wnioskuję, że wszystkie trzy CB radia nadają przydźwięk 50Hz razem z transmisją w AM i FM, w każdym przypadku nie ma zniekształceń głosu z powodu interferencji i odbić związanej z użytkowaniem sprzętu w pomieszczeniach.

    Co może być tego przyczyną przydźwięku i jak temu zaradzić? Każde nadające radio było podłączone do zasilacza impulsowego 12V 5A. Czy różnego rodzaju filtry zasilania samochodowego oferowane w sklepach ze sprzętem CB mogą rozwiązać ten problem?

    Później potestuję jeszcze raz używając akumulatora samochodowego do radia nadającego.

    Z zasilaczem laboratoryjnym wydaje mi się, ze podczas nadawania były szybkie i duże zmiany natężenia pobieranego prądu i zasilacz się po prostu dostosowywał. Często pokazywane przez niego napięcie wzrastało o 1 do 1,5 woltów.

    Dodano po 1 [godziny] 12 [minuty]:

    Przetestowałem wszystkie trzy radia zasilając nadające radio z akumulatora samochodowego. Jakość była o wiele wyższa, najlepsza jakość jest wtedy, gdy zarówno nadajnik, jak i odbiornik jest zasilany bateryjnie.

    Wygląda na to, że przyczyną przydźwięku jest zasilanie radia, z którego nadaję.

    Jak testowałem razem z drugim radiem, gdzie odbierające było podłączone do zasilacza, to przydźwięk był bardzo cichy.
  • #10
    andrzejlisek
    Level 29  
    Hektar Zahler wrote:
    Powiedzmy, że mam to radio w samochodzie i tak do godz. koniecznie trzeba ruszyć Coarse.

    Co do strojenia na słuch, to na przykładzie przypadkowego foto z analizatora.

    President Jackson - problem z odbiorem

    Zobacz różnicę w szerokości pasma widzianego przez odbiornik na nośnych o zróżnicowanym poziomie.
    Mniej więcej znaczy to tyle, że łatwiej dostroić się rozmówcy znajdującego się bliżej, niż do takiego znajdującego się dalej.

    Górny, czy dolny wykres jest tym, o czym mówimy i jaką modulację przedstawia? Mi to wygląda na FM, bo w przypadku AM byłaby cienka linia reprezentującą nośną (jedna konkretna częstotliwość) i dwa "płatki" reprezentujące wstęgi boczne. Czasem zaglądam na http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/ i tak właśnie jest, przy silnych stacjach "płatki"są bardziej wyraźne (jak się przełączy widok na "spectrum"), a linia reprezentująca nośną jest tak samo cienka bez względu na siłę sygnału, tylko jest niższa lub wyższa. Z tego co mi się wydaje, to w przypadku FM widmo ma kształt podobny do paraboli lub rozkładu normalnego i przy słabej stacji stosującej tą samą dewiację ten kształt jest węższy, niższy i słabiej widoczny. Czy mam rację?
  • Helpful post
    #11
    Hektar Zahler
    Level 34  
    Żeby przybliżyć nieco na czym rzecz polega, pominę teraz odbicia, a powiem o co chodzi z tym 50Hz.
    Pierwszy raz zetknąłem się z tym w klubie łączności ładnych parę lat.
    Nadając z ręczniaka w internacie nie potrafiłem zlokalizować skąd u diabła pochodzi ten brum - była to frustrująca sprawa :cry:

    Powodem zamieszania jest fatalny montaż anteny na parapecie, dlatego zrobiłem schemat zastępczy radiostacji :

    President Jackson - problem z odbiorem

    - kropki w różnym kolorze symbolizują miejsca, w których musi zachodzić dopasowanie falowe do 50Ω
    - opornik symbolizuje transceiver
    - niebieska linia jest kablem antenowym o impedancji znamionowej 50Ω
    - symbol GND to uziemienie

    W Tym wypadku właściwym powinien być schemat n.1, gdzie zachodzi dopasowanie w antenie - niestety tak nie jest.
    Niestety, ale miernik SWR w takim układzie ma prawo pokazać nie prawdę.
    Zdarza się, że na krótkich uziemienie może być korzystne i odwrotnie - chodzi o to drugie.
    (tedy właściwym byłby schemat n.2, a nawet schemat n.3)

    Posłużyłem się adekwatnym do 2 i 3 schematem n.4, tzn. pomiędzy antenę i odbiornik wpiąłem zwykłą diodę.
    Analiza FFT po demodulatorze AM na programie 1 PR przy 225kHz.

    President Jackson - problem z odbiorem President Jackson - problem z odbiorem

    Obrazek n.1 to zwykła audycja widziana przez odbiornik na antenie LW.
    (antena krytyczna pod uziemienie i dopasowanie, dlatego w tym celu najlepiej tu się nadaje)

    Obrazek n.2 to ten sam program zakłócony poprzez dodanie elementu nieliniowego (diody) w tor antenowy.
    Następuje detekcja zakłóceń od sieci energetycznej.
    (widać prążki harmoniczne od 50Hz)

    https://filmy.elektroda.pl/36_1470846595.mp4




    Różnica w odbiorze w nagraniu mp3 - co pięć sekund przełączam przy tym szerokość toru p.cz.
    (począwszy od 1kHz skończywszy na 300kHz)

    Analogiczna sytuacja przy analizie widmowej.

    President Jackson - problem z odbiorem President Jackson - problem z odbiorem

    Widać, że w sytuacji n.2 nie idzie dostroić się do nośnej metodą na słuch.
    (tak jak to robisz Jacksonem)

    Działa to w obie strony i przy nadawaniu właściwym jest schemat zastępczy n.5.
    Do prawidłowo pracującego generatora zostaje włączony element nieliniowy pomiędzy GND i uziemienie.
    (tym razem dioda symbolizuje zasilacz)

    Korespondent słyszy harmoniczny przydźwięk 50Hz, który nie ma nic wspólnego z zasilaniem.
    Ot, ciekawostka.
    Intermodulacji amplitudowej podlega sygnał promieniowany przez kabel.
    Powodem tego jest niedopasowanie..

    Niezmiernie rzadkie w literaturze - zagwozdka jak to się zwie.