Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie płytki indukcyjnej - złącze śrubowe czy szybko-złączki WAGO ?

Portal 05 Sie 2016 11:10 1431 19
  • #1 05 Sie 2016 11:10
    Portal
    Poziom 16  

Witam

Muszę podłączyć płytkę indukcyjną do fazy - płytka ma przewody tzw. skręcone linki miedziane, zaś ze ściany wychodzi kabel drut..i teraz mam pytanie jak lepiej zrobić :

a) zwykła złączka śrubową i tak wsadzać skręconą gołą linkę
    b) zwykła złączka śrubowa ale linkę przed wsadzeniem w złączkę np.: cynować
    c) zastosować szybko-złączki WAGO ( te z dźwignią zaciskową)

I tak jeszcze zapytam - czy zwykle kable linki miedziane (nie drut) można łączyć w tych zaciskach śrubowych ? czy zalecane jest np.: cynowanie ich przed włożeniem w taki zacisk aby druciki miały lepszy styk?

0 19
  • #3 05 Sie 2016 12:20
    janyś251
    Poziom 2  

Najlepiej będzie na zwykłe kostki śrubowe.

0
  • #4 05 Sie 2016 12:23
    Portal
    Poziom 16  

janyś251 napisał:
    najlepiej będzie na zwykłe kostki śrubowe

dlaczego tak sadzisz ? i jaki sposób podłączenia- a czy b ?

1
  • #5 05 Sie 2016 12:33
    janyś251
    Poziom 2  

połączenie na kostkach śrubowych wytrzyma większe obciążenie a płyta indukcyjna dość mocno obciąża instalację więc na pewno jest mniejsze prawdopodobieństwo grzania się połączeń ,co do cynowania przewodów to moim zdaniem nie ma takiej potrzeby

0
  • #6 05 Sie 2016 12:57
    waski78
    Poziom 16  

Mi elektryk powiedział, że połączenia śrubowe mają tendencję do luzowania się po czasie (pod wpływem mikrodrgań) i założył kostki WAGO jak te wyżej. Linka wproawdzona do kostki pobielona.

0
  • #7 05 Sie 2016 13:17
    Portal
    Poziom 16  

hm.... a od czego te mikrodrgania ?

0
  • #8 05 Sie 2016 13:38
    stonefree
    Poziom 23  

janyś251 napisał:
    połączenie na kostkach śrubowych wytrzyma większe obciążenie a płyta indukcyjna dość mocno obciąża instalację
    Ani jedno, ani drugie nie jest prawdą.

0
  • #9 05 Sie 2016 13:46
    waski78
    Poziom 16  

Portal napisał:
    hm.... a od czego te mikrodrgania ?

Nie wiem. To był cytat z niego - powiedział, że z czasem śrubowe mogą się poluzować, ale ja nie ma w tej kwestii doświadczenia. Sprawdzałem (wizualnie) ostatnio te kostki i nie wyglądały podejrzanie (żadnych nadtopień czy śladów przegrzania).

0
  • #10 05 Sie 2016 13:48
    Portal
    Poziom 16  

no własnie...bo przewody do bezpieczników tez są na śruby, kontakty też... wiec...jak by się tak luzowało to by awaria za awarią byla

mi to bardziej chodzi czy owe złącze śrubowe nie niszczy tych cienkich drucików gdy się skręca zacisk co w efekcie może powodować mniejsza powierzchnie styku\przewodnictwa a co za tym idzie później luzowanie się ...- dlatego tez pytam czy należy jest cynować

0
  • #11 05 Sie 2016 14:31
    zbich70
    Specjalista elektryk

Na końcówki przewodów wielodrutowych założyć odpowiednie tulejki i zaprasować odpowiednim narzędziem (praską).
    Każdy szanujący się elektryk taką posiada oraz garść tulejek na różne przekroje.

Cynowanie było modne w PRL-u gdy inne metody nie były dostępne.

0
  • #12 05 Sie 2016 16:24
    djlukas
    Poziom 27  

janyś251 napisał:
    połączenie na kostkach śrubowych wytrzyma większe obciążenie a płyta indukcyjna dość mocno obciąża instalację więc na pewno jest mniejsze prawdopodobieństwo grzania się połączeń

Wytrzyma tyle na ile została stworzona. To ile taka płyta według ciebie pobiera prądu? Mierzyłeś to kiedyś, bo ja tak i powiem, że nie tak dużo jak myślisz.

0
  • #13 05 Sie 2016 16:57
    Popak
    Moderator na urlopie...

Witam
    Dodam od siebie że w kostkach śrubowych występuje coś takiego jak ściskanie (miażdżenie) przewodu dokręcaną śrubą, co może z czasem spowodować złamaniem przewodu.
    Ps. nie mówię że kostki śrubowe są be ale każde rozwiązanie ma wady.
    Osobiście wybrał bym WAGO.
    A na linkę to tylko tulejki.

Pozdrawiam

0
  • #14 05 Sie 2016 17:11
    mawerix123
    Poziom 37  

Portal napisał:
    zwykła złączka śrubową i tak wsadzać skręconą gołą linkę

W żadnym wypadku.

janyś251 napisał:
    co do cynowania przewodów to moim zdaniem nie ma takiej potrzeby

Jeśli nie zastosuje tulejek z powodu braku to jak najbardziej cynowanie do zacisku śrubowego lepsze to niż sama linka w zacisk.

Portal napisał:
    mi to bardziej chodzi czy owe złącze śrubowe nie niszczy tych cienkich drucików gdy się skręca zacisk

Niszczy.

0
  • #15 05 Sie 2016 17:48
    CYRUS2
    Poziom 36  

Jeszcze trzeba umieć to zrobić. Wątpię, żeby firma dała linkę bez tulejek

0
  • Pomocny post
    #16 05 Sie 2016 17:56
    Ryszard49
    Poziom 33  

Są złączki Wago do łączenia linek (bez tulejek)

0
  • #17 05 Sie 2016 18:00
    2785103
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #19 05 Sie 2016 19:28
    2785103
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 05 Sie 2016 20:03
    kkas12
    Poziom 41  

Cytat:
    @micho.no1 U nas takie puszki też występują na i pod :)
    Więc jeśli występuję to czemu mają służyć te radosne twórczości pomysłowych Dobromirów?

Dziękuję koledze micho.nr1 za twarde stanowisko piętnujące rozwiązania rodem z chałupniczej manufaktury a może jednak z nadwiślańskiego skansenu, który dla wielu (jak widać) jest jedynym wzorcem do naśladowania.

Temat zamykam, gdyż profesjonalne rozwiąznie zostało przedstawione.

0