Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpieczniki w mieszkaniu - zwarcie

ozimaro 05 Sie 2016 16:11 2442 17
  • #1 05 Sie 2016 16:11
    ozimaro
    Poziom 4  

Proszę o pomoc. Mam problem z bezpiecznikami w mieszkaniu. Trochę faktów:
    - zawsze wyłącza się jednocześnie bezpiecznik w mieszkaniu 16a jak i główny na klatce 20a
    - pierwsze zadziałanie bezpiecznika nastąpiło, gdy lokatorzy byli na urlopie (jak przyjechali to już był wyłączony. Morze to zbieg okoliczności ale w samym czasie był problem ze pod nami zalewało mieszkanie, jednak problem nie był u nas (gdzieś wyżej) i nawet nie mieliśmy żadnych śladów, ale ponoć u naszego sąsiada, od strony lewej ściany naszej łazienki było sporo zacieków (tam idą rury)
    - po włączeniu, bezpiecznik zadziałał po rożnym czasie, czasem parę sekund, czasem parę minut, nawet paręnaście minut)
    - Bezpieczniki zadziałały mimo odłączenia wszystkich urządzeń od kontaktów
    - bezpiecznik 10a na którym jest światło działa bez zarzutu. Światło (w tym w łazience) działa bez zarzutów
    - bezpiecznik załącza tylko gdy jest podłączony Al faz

Wezwałem elektryka. Odłączył wszystkie puszki i kontakty i dalej bezpiecznik się wyłączał. Jego diagnoza - z bezpiecznika wychodzi kabel aluminiowy a w puszkach są wszędzie miedziane, wiec gdzieś musi być złączenie bez puszki (nie znaleźliśmy w każdym razie żadnej) i pewnie tam się coś przepaliło. Trzeba kuc żeby to znaleźć. Podłączył jak to nazwał prowizorkę, czyli bezpośrednio nowy kabel miedziany do puszki od pokoi i kuchni i tak działa prąd bez zarzutu, ale to jest tymczasowe rozwiązanie. Stare kable w puszkach oczywiście są rozłączone.

Średnio mi się widzi kucie całego mieszkania (szczególnie ze w łazience są kafle) dlatego proszę o pomoc w zlokalizowaniu dokładniejszego miejsca usterki. W tej chwili nawet nie mam pewności czy to jest w łazience, gdyż wszystko jest na jednym połączone nie wiadomo gdzie (nie znaleźliśmy puszki która łączy łazienkę z pokojami i kuchnie)

Elektryk powiedział, ze mogę odłączyć Masę (oznaczyłem na rysunku) i podłączyłem sam kabel Al Faz (prowizorki elektryka były odłączone czyli teoretycznie nic do tego kabla nie było podłączone), dzięki czemu teoretycznie nie ma obwodu wiec bezpiecznik nie wyłączy się ale mogę sprawdzić jak kabel idzie np. wykrywaczem AC. Jakie było moje zdziwienie, ze i tak bezpiecznik się wyłączył (po około 10m). Czemu tak?

Z pomocą MS6818 i wykrywaczem AC (tak jak wyżej pisałem, póki nie załączył się bezpiecznik) sprawdziłem ze kabel wchodzi do początku lewej ściany łazienki, potem nagle sygnał się urywa i nie wykrywa nic w środku łazienki, gdzie jest kontakt do pralki. Gdy podłączyłem MS6818 do tego kontaktu od pralki, sygnał się urwał na końcu lewej ściany, czyli na całej lewej ścianki łazienki jakby nic nie było, chociaż wydaje mi się ze tam powinien iść kabel. To jest ta sama ściana, na której sąsiad miał zacieki. Zbieg okoliczności?

MS6818 ma teoretycznie funkcje wykrywania zwarć, jednak gdy zmierzyłem miernikiem opór miedzy Al faz i Al mas to było to kolo 200K czyli nie ma zwarcia. Czy ta wartość cokolwiek mówi, czy trzeba coś bardziej zaawansowanego jak rezystancja izolacji przewodów?

Skoro bezpiecznik się załącza, czy mogę podłączyć miernik i zmierzyć prąd? Powinien być powyżej 16a?

Z przyrządów które posiadam:
    Zwykły miernik
    zwykły MIERNIK CĘGOWY / DT-266, taki za 20zl
    Wykrywacz ac i metalu (taki dość zwykły za 50zl z lidla)
    Fazery bezprzewodowy, neonówki
    MS6818 - Profesjonalny lokalizator przewodów

0 17
  • Testo
  • #2 05 Sie 2016 16:43
    zdzichra
    Poziom 30  

ozimaro napisał:
    W tej chwili nawet nie mam pewności czy to jest w łazience, gdyż wszystko jest na jednym połączone nie wiadomo gdzie (nie znaleźliśmy puszki która łączy łazienkę z pokojami i kuchnie)
    ozimaro napisał:
    Wezwałem elektryka. Odłączył wszystkie puszki i kontakty i dalej bezpiecznik się wyłączał. Jego diagnoza - z bezpiecznika wychodzi kabel aluminiowy a w puszkach są wszędzie miedziane, wiec gdzieś musi być złączenie bez puszki (nie znaleźliśmy w każdym razie żadnej)

Gdzieś puszka być musi to,że jej nie znaleźliście nie znaczy ,że nie ma.
    Patrząc na foto doradzam wymianę instalacji bo ta pamięta jeszcze wczesny PRL i kto wie co w niej siedzi .Będziesz łatał kawałkami ,a w końcu i tak zmusi cię do wymiany.

0
  • #3 05 Sie 2016 17:22
    CYRUS2
    Poziom 37  

ozimaro napisał:
    Proszę o pomoc.Elektryk powiedział, ze mogę odłączyć Masę
    Zatrudnij elektryka za większą kasę - prawdziwego fachowca.
    Bo ten to "ciemna masa".
    Forum nic nie pomoże. Zwłaszcza że niewiele rozumiesz z elektryki.
    Wypasione przyrządy same nie zmierzą - potrzebna jest głowa z podstawową wiedzą.
    Ps.Kto PEN odłącza ten rozumu nie ma.

0
  • Testo
  • #4 05 Sie 2016 17:27
    mawerix123
    Poziom 38  

ozimaro napisał:
    sygnał się urwał na końcu lewej ściany, czyli na całej lewej ścianki łazienki jakby nic nie było, chociaż wydaje mi się ze tam powinien iść kabel. To jest ta sama ściana, na której sąsiad miał zacieki. Zbieg okoliczności?

Może tu więc warto poszukać zaginionej puszki.

ozimaro napisał:
    a w puszkach są wszędzie miedziane,

Czemu więc nowy przewód jest aluminiowy :?: chyba że ja już źle widzę o_O

0
  • #5 05 Sie 2016 17:35
    CYRUS2
    Poziom 37  

Mieszkanie z taką rozdzielnicą właściciele serwują lokatorom.

0
  • #6 05 Sie 2016 21:31
    Chupacabra
    Poziom 31  

Już dwa razy spotkałem się z przewodami zasilającymi jedne mieszkanie a poprowadzonymi na ścianie w drugim mieszkaniu a nawet pod kafelkami na posadzce w łazience - budownictwo z lat 70 i 80 ubiegłego wieku. Może tu masz problem. Przewód znika ci w ścianie bo sąsiad ma go po swojej zawilgoconej stronie i kilkudziesięcioletnia izolacja zrobiła swoje.

0
  • #7 05 Sie 2016 21:55
    CYRUS2
    Poziom 37  

Chupacabra napisał:
    Przewód znika ci w ścianie bo sąsiad ma go po swojej zawilgoconej stronie i kilkudziesięcioletnia izolacja zrobiła swoje.
    Fantazjujesz. Zawilgocona izolacja nie da zwarcią powyżej 20A.
    Bezpieczniki wyłączają jednocześnie.

0
  • #9 05 Sie 2016 22:00
    CYRUS2
    Poziom 37  

ozimaro napisał:
    - zawsze wyłącza się jednocześnie bezpiecznik w mieszkaniu 16a jak i główny na klatce 20a

0
  • #11 05 Sie 2016 22:11
    teskot
    Poziom 30  

Jeśli już to nie symetrii, a selektywności. A znalezienie puszki istotnie niełatwe-przerabiałem niedawno temat u mnie w pracy-wątek: Kradzież energii za licznikiem. Autorze: niechże elektryk znajdzie "pierwsze" gniazdo w obwodzie i do niego doprowadzi zasilanie nowym przewodem z rozdzielnicy. Nie jest to rzecz jasna panaceum na wszystko, ale przynajmniej stosunkowo niewiele demolowania ścian. No bo skoro po "prowizorycznym" dołączeniu zasilania do przedmiotowego obwodu z pominięciem połączenia rozdzielnica-pierwsza puszka (tak to rozumiem przynajmniej) wszystko działa, to problem jest właśnie na tym odcinku. Oczywiście pomiary elektryczne po takiej "naprawie" obowiązkowe.

0
  • #13 06 Sie 2016 13:32
    ozimaro
    Poziom 4  

mawerix123 napisał:
    Czemu więc nowy przewód jest aluminiowy :?: chyba że ja już źle widzę o_O

Aluminiowe to są bardzo stare kable. Jakieś 5lat temu był remont (nie ja go robiłem) i widać tak zrobili genialnie połączenia ze go użyli ale nowe kable dali miedziane i wszędzie w puszkach widać tylko miedziane.

0
  • #14 06 Sie 2016 20:40
    mawerix123
    Poziom 38  

ozimaro napisał:

Aluminiowe to są bardzo stare kable. Jakieś 5lat temu był remont (nie ja go robiłem) i widać tak zrobili genialnie połączenia ze go użyli ale nowe kable dali miedziane i wszędzie w puszkach widać tylko miedziane.

Miałem na myśli prowizorkę zrobioną przez elektryka.

0
  • #15 07 Sie 2016 09:43
    ozimaro
    Poziom 4  

Prowizorka to jest nowy kabel miedziany 2.5mm2 (został mi 5-cio żyłowy z innego mieszkania) i go wykorzystaliśmy

0
  • #16 07 Sie 2016 09:57
    mawerix123
    Poziom 38  

ozimaro napisał:
    Prowizorka to jest nowy kabel miedziany 2.5mm2 (został mi 5-cio żyłowy z innego mieszkania) i go wykorzystaliśmy

Coraz to nowsze fakty..... zapytam inaczej, co to za dwa przewody po prawej stronie w zamieszczonej przez autora fotografii :?:

0
  • #17 07 Sie 2016 10:46
    CYRUS2
    Poziom 37  

ozimaro napisał:
    Jakieś 5lat temu był remont (nie ja go robiłem) i widać tak zrobili genialnie połączenia ze go użyli ale nowe kable dali miedziane i wszędzie w puszkach widać tylko miedziane.
    Wydawało się, że jedyną koniecznością jest przekucie przewodów na Cu. Na rozdzielnicy, elektryku i RCD zaoszczędził.

0
  • #18 07 Sie 2016 11:22
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

ozimaro napisał:
    Aluminiowe to są bardzo stare kable. Jakieś 5lat temu był remont (nie ja go robiłem) i widać tak zrobili genialnie połączenia ze go użyli

ozimaro napisał:
    (został mi 5-cio żyłowy z innego mieszkania) i go wykorzystaliśmy

To co w końcu ja to robiłem czy oni .
    Należy wezwać elektryka z praktyką , który po skończonej pracy wystawi protokół zdatności tej instalacji do eksploatacji , nie Romka złotą rączkę.
    CYRUS2 napisał:
    Wydawało się, że jedyną koniecznością jest przekucie przewodów na Cu

Tą prawdą , zamykam temat.

0