Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung RL 41PCIH - Lodówka nie działa wentylator

alchemikus7 05 Sie 2016 19:19 1740 11
  • #1 05 Sie 2016 19:19
    alchemikus7
    Poziom 9  

Witam włączyłem lodówkę po długim postoju i ku mojemu zdziwieniu okazało się że, zamrażarka mrozi a chłodziarka nie chłodzi. Poszukiwania usterki doprowadziły mnie do wentylatora który nie chodzi, po sprawdzeniu na krótko okazało się ze jest sprawny. Moje pytanie brzmi co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?

0 11
  • #2 05 Sie 2016 20:58
    Czeslaw10
    Poziom 15  

P Samsung RL 41PCIH - Lodówka nie działa wentylator Pewnie przepalił się bezpiecznik termiczny przez który zasilany jest wentylator.

0
  • #3 06 Sie 2016 09:41
    alchemikus7
    Poziom 9  

Na wstępie dziękuje za szybką odpowiedź. Mam jeszcze dwa pytania:
    Jest jakiś sposób aby go sprawdzić, i gdzie można bezpiecznik kupić?

1
  • #4 06 Sie 2016 12:15
    zibi1971
    Specjalista AGD

Witam
    Nie spotkałem się z przypadkiem aby bezpiecznik termiczny był w obwodzie z wentylatorem.
    Czy autor tematu wie że wentylator nie działa przy otwartych drzwiach?

0
  • #5 06 Sie 2016 12:32
    alchemikus7
    Poziom 9  

Sprawdziłem styki na kostkach myślałem że może coś nie łączy ale nic to nie pomogło. Dolne drzwi nie mają łącznika, a tam jest zlokalizowany wiatrak, zaraz przed parownikiem.
    Może któryś z czujników NTC ale nie mam czym sprawdzić mój miernik się popsuł. Temperaturę pokazuje dobrze ale jest czujnik na parowniku może on padł?
    Jeśli ktoś posiada wiedze na ten temat bardzo proszę o pomoc, ja na lodówkach się nie znam to jest pierwsza którą rozkręciłem.
    Po osiągnięciu zadanej temperatury w zamrażarce kompresor się nie wyłącza ale temperatura na wyświetlaczu nie spada.

0
  • #6 07 Sie 2016 10:26
    zibi1971
    Specjalista AGD

Witam
    Ze schematu wynika że jest to silnik na 12v. Napisałeś że po podłączeniu na krótko chodzi, czy sprawdzałeś z zamontowanym śmigłem?. Te silniki czasami się uszkadzają w taki sposób że raz działają raz nie.Czy światło w chłodziarce gaśnie po zamknięciu drzwi?

0
  • #7 07 Sie 2016 12:14
    alchemikus7
    Poziom 9  

Tak światło działa prawidłowo i przegroda powietrza także. Silnik sprawdziłem z łopatkami i ma moc odczułem to na własnej skórze. Do sprawdzenia mam jeszcze czy jest napięcie na kostce, ale podejrzewam że nie będzie.
    Dorzucam foto:
    Samsung RL 41PCIH - Lodówka nie działa wentylator Samsung RL 41PCIH - Lodówka nie działa wentylator
    Mam pytanie kiedy wentylator powinien się załączyć po włączeniu - zaraz czy po osiągnięciu temperatury zapisanej w pamięci sterownika.

0
  • #8 12 Sie 2016 20:54
    alchemikus7
    Poziom 9  

Napięcie na kostce się nie pojawia, czujniki NTC sprawdzone wszystkie trzy maja podobną rezystancje. Nie wiem już co robić?

0
  • #9 12 Sie 2016 21:21
    zibi1971
    Specjalista AGD

Witam
    Silnik wentylatora to typ BLDC, nie wiem jak dokonujesz pomiarów ale moduł musi mieć sygnał zwrotny z wentylatora że się obraca. Są trzy kable dwa to napięcie trzeci to sygnałowy.Przy nieobracającym się wentylatorze moduł próbuje kilka razy go uruchomić.Musisz mierzyć gdy wszystko jest podpięte.

Dodano po 35 [sekundy]:

Wentylator jest na 12v.

0
  • #10 13 Sie 2016 21:03
    alchemikus7
    Poziom 9  

Zrobiłem tak jak pisałeś i zero reakcji, na mierniku brak napięcia. Myślę ze coś padło na płytce.

0
  • #11 14 Sie 2016 14:38
    kusandrzej
    Poziom 10  

Mam ten sam problem Model RL44Qtus . Po włączeniu do prądu wiatrak podejmuje pięć prób po 3-4 sekundy potem nic po 30 minutach podejmuje znowu próbę i tyle.Temperatura w zamrażalce spada do zadanej a w chłodziarce nie gdyż wiatrak nie działa. Silnik wiatraka sprawny czerwony plus czarny minus biały impulsy sprawdzone na oscyloskopie ,impulsy jak wiatrak podejmuje pracę dochodzą do procesora. Czujniki przemierzyłem w temperaturze pokojowej (wyłączona całą noc i otwarta) miały 4.7-5 k ,wyłącznik drzwi chłodziarki działa prawidłowo. Przewody które zasilają wiatrak przemierzyłem na przejście i na przebicie miedzy sobą i ok Wszystkie grzałki ok. Zostaje prawdopodobnie uszkodzony moduł ale znalazłem podobny temat, użytkownik wymienił moduł i wiatrak i usterka pozostała.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10815752#10815752
    Może procesor dostaje nieprawidłowe impulsy na zdjęciu impulsy z wiatraka.

0
  • #12 05 Sty 2017 09:19
    alchemikus7
    Poziom 9  

Po wizycie serwisanta okazało się że był padnięty moduł sterujący.
    Po wymianie wentylator zaczął pracować.

0