Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie akumulatorów, jakie zasady?

golec2604 05 Sie 2016 21:05 1218 23
  • #1 05 Sie 2016 21:05
    golec2604
    Poziom 16  

Gdy jakiś akumlator/akumlatorek jest na napiecie X to jakim napieciem powinno sie go ładować??

(Takim samym czyli X , czy ciut większym np. X+2 V. Mam na mysli ogólnie wszystkie rodzaje akumlatorów/akumlatorków, chyba że zależy to od rodzaju akumlatora)

0 23
  • #4 05 Sie 2016 22:23
    golec2604
    Poziom 16  

Proste pytanie zadałem, bez rozróżniania na rodzaje i na ilość cel, nie interesuje mnie co tam w środku jest i ile tego jest, mam dwa styki plus i minus i wartość napięcia na jakie jest wyprodukowany dany akumulator . I nie zadaje pytania z konkretnym akumulatorem tylko ogólnie pytam o wiedzę z ładowania akumulatora.

Może inaczej zadam pytanie. Czy takim samym napięciem jakie daje naładowany akumulator, ładuje go czy większym ( np1. 12V akumulator ładuje 12V czy ciut większym napięciem?, np2. 1.2V akumulator ładuje 1.2V czy ciut większym napięciem?)

0
  • #5 05 Sie 2016 22:53
    Krisrr
    Poziom 14  

Akumulatory są różne i z różnych materiałów są zrobione. Dlatego nie ma uniwersalnego wzoru na ładowanie akumulatorów.
    Tak jak napisałeś np: akumulator 12V (ołowiowy, kwasowy) ładujemy max napięciem 14,8V przy większym napięciu "gotujemy" akumulator, który może wybuchnąć. Przy ładowaniu także ważny jest prąd ładowania.
    Np: akumulatorek 1,2V NiMH & NiCd możemy ładować 1,5V, ale przy ładowaniu akumulatorek nie może mieć więcej niż 55°C.
    Np: akumulatorek LI-Ion, Li -Pol 3,6V max napięcie ładowania to 4,2V, można ładować 4,25-4,3V, ale to skraca żywotność akumulatora i należy nie przekraczać temperatury 25°C przy ładowaniu, grozi wybuchem.
    Itd, itd, itd.

0
  • #6 05 Sie 2016 23:11
    golec2604
    Poziom 16  

1.Ale trzeba ładować większym napieciem akumulator niż on sam po naładowaniu wytwarza czy tylko można ładować większym??

2.Jeśli nie trzeba ładować większym napięciem to jeśli przyjmę taka zasadę że akumulator ładujemy takim samym napięciem jakim po naładowaniu daje akumulator i zastosuje ją do wszystkich akumulatorów to będzie dobrze??

0
  • #7 06 Sie 2016 02:29
    Freddy
    Poziom 43  

golec2604 napisał:
    Ale trzeba ładować większym napieciem akumulator niż on sam po naładowaniu wytwarza czy tylko można ładować większym??
    To zależy od rodzaju akumulatora, już napisano Ci o tym kilka razy.

0
  • #8 06 Sie 2016 03:27
    Adam-T
    Poziom 38  

Ładujesz zawsze większym napięciem, a o ile to zależy od rodzaju akumulatora.

0
  • #9 06 Sie 2016 16:23
    golec2604
    Poziom 16  

Adam-T napisał:

A moge prosić jakąś tabelke z rodzajami akumlatorów z jego napięciem po naładowaniu i z napieciami ładowania dla poszczególnych rodzaji.

0
  • #10 06 Sie 2016 16:34
    Adam-T
    Poziom 38  

Odpowiedź najbardziej popularnych już dostałeś post #5

0
  • #11 06 Sie 2016 17:19
    Freddy
    Poziom 43  

Adam-T napisał:
    Taaa, zwłaszcza Li-Ion, gdzie ładowarki są CC/CV.

0
  • #12 06 Sie 2016 17:57
    kwazar
    Poziom 28  

Poza tym akumulatory Ni-Cd oraz Ni-MH ładuje się nie napięciem, tylko prądem. Napięcie można tylko ograniczyć ze względów bezpieczeństwa.

0
  • #13 07 Sie 2016 13:17
    golec2604
    Poziom 16  

kwazar napisał:
    Poza tym akumulatory Ni-Cd oraz Ni-MH ładuje się nie napięciem, tylko prądem. Napięcie można tylko ograniczyć ze względów bezpieczeństwa.

Nie rozumiem. Jesli bede ładowal małym napieciem taki akumulator to w jaki sposób powstanie w nim odpowiednie napiecie po naładowaniu?

0
  • #14 07 Sie 2016 14:24
    rafbid
    Poziom 32  

golec2604 napisał:
    Nie rozumiem. Jesli bede ładowal małym napieciem taki akumulator to w jaki sposób powstanie w nim odpowiednie napiecie po naładowaniu?
    Jeśli będziesz ładował powoli to kiedyś się naładuje. Tych akumulatorów nie ładuje się napięciem tylko prądem.

0
  • #15 07 Sie 2016 14:41
    kwazar
    Poziom 28  

golec2604 napisał:

Tak jak napisał rafbid, dodam tylko, że akumulatory zasadowe musisz ładować większym napięciem, ale tylko po to, (to większe napięcie) aby możliwe było ładowanie odpowiednim prądem.
    Wtedy napięcie na akumulatorze będzie rosło do odpowiedniej dla niego wartości, w zależności od stopnia zużycia.
    Czyli ładujemy stabilizowanym prądem, a rosnące napięcie to skutek ładowania.

0
  • #16 08 Sie 2016 18:01
    golec2604
    Poziom 16  

Fajnie napisaliście. Zdaje mi się że rozumiem. Ale podsumujmy:
    1. Do dużych akumulatorów np. do motoryzacji większe napięcie (niż napięcie jakie daje akumulator po naładowaniu) jest potrzebne po to żeby był odpowiedni prąd ładowania a wynika to ze wzoru I=U/R ponieważ akumulator w momencie ładowania nie jest źródłem energii tylko odbiornikiem.

2.A teraz weźmy pod uwagę małe "bateryjne" akumlatorki. Czy można ładować taki akumulatorek mniejszym napięciem (niż napiecie jakie on daje po naładowaniu) a co za tym idzie małym prądem?? Czy po takim ładowaniu wiadomo że dłuższym, naładuje sie on do odpowiedniego swojego napiecia znamionowego??

Jest to pytanie czysto teoretyczne. Ktoś zada pytanie po co ja o takie pytam, a wiec odpowiadam.
    Kiedyś słyszałem jak pewna osoba mówiła że akumulatorów/akumulatorków nie powinno sie lądować niższym napięciem niż napiecie znamionowe, ponieważ taki akumulator/akulatorek nigdy przy takim ładowaniu nie osiągnie swojego napięcia znamionowego. Co Wy na to powiecie.

Pyt.3. Dodatkowe nie związane z tematem. Czy ktoś wie czemu forum elektroda zmieniła szatę graficzna?? Wydaje mi się że stara szata była lepsza.

=======
    Fajnie by było jak by padły odpowiedzi w taki sposób"
    Pyt1. Odpowiedź.

Pyt2. Odpowiedź.

0
  • #17 08 Sie 2016 18:11
    Freddy
    Poziom 43  

Pyt 3. Administrator napisał to wyraźnie na podforum "elektroda.pl".
    Odpowiedzi na pozostałe pytania już dostałeś. Czytaj posty ze zrozumieniem.

0
  • #18 09 Sie 2016 03:18
    rafbid
    Poziom 32  

Ad 1 Ogólnie tak, tylko że napięcie dobiera się do danego typu akumulatora. Jak masz akumulator kwasowo ołowiowy od malucha to ładujesz go do napięcia 14,4 V. Jak masz akumulator od koparki taki dużo większy niż w maluch, to też ładujesz go do napięcia 14,4 V. Z tą różnicą że mały akumulator ładujesz małym prostownikiem a duży akumulator dużym prostownikiem tak w uproszczeniu.

Ad 2 Jeśli źródło prądu(ładowarka) ma mniejsze napięcie niż odbiornik (akumulator), to nie wystąpi ładowanie.

0
  • #19 16 Sie 2016 19:21
    golec2604
    Poziom 16  

Ok dzieki za informacje.

0
  • #20 16 Sie 2016 19:52
    vodiczka
    Poziom 43  

golec2604 napisał:
    Może inaczej zadam pytanie. Czy takim samym napięciem jakie daje naładowany akumulator, ładuje go czy większym ( np1. 12V akumulator ładuje 12V czy ciut większym napięciem?

Takim samym nie naładujesz :)
    Dokładniej mówiąc ładujesz prądem a nie napięciem czyli aby popłynął prąd ładowania, napięcie ładowania musi być większe od siły elektromotorycznej akumulatora o iloczyn oporu wewnętrznego akumulatora i natężenia prądu ładowania.

E - siła elektromotoryczna akumulatora
    U- napięcie na zaciskach (klemach)
    Rw - opór wewnętrzny akumulatora

jeżeli E = U prąd nie płynie, praktycznie ma to miejsce gdy akumulator niepodłączony.

jeżeli E > U zachodzi rozładowanie akumulatora prądem o natężeniu I = (E-U)/Rw

jeżeli E < U zachodzi ładowanie akumulatora prądem o natężeniu I = (U-E)/Rw

Te zasady dotyczą wszystkich akumulatorów, małych i dużych :)

kwazar napisał:
    Poza tym akumulatory Ni-Cd oraz Ni-MH ładuje się nie napięciem, tylko prądem.
    Wszystkie akumulatory ładuje się prądem :)
    Iloczyn natężenia prądu i czasu ładowania to wielkość ładunku jaki przyjmuje akumulator. Dla uproszczenia pomijam sprawność procesu ładowania i ewentualną zmianę natężenia prądu w czasie.

0
  • #21 16 Sie 2016 23:01
    kwazar
    Poziom 28  

vodiczka napisał:
    Wszystkie akumulatory ładuje się prądem

Generalnie masz rację, ale stabilizuje się napięcie, czyli ładuje się metodą CV, a w zasadowych stabilizuje się prąd, czyli ładuje się metodą CC. To tak w uproszczeniu.

vodiczka napisał:
    Dla uproszczenia pomijam ... i ewentualną zmianę natężenia prądu w czasie.

Ja właśnie tego nie pominąłem :-)

0
  • #22 07 Wrz 2016 23:05
    golec2604
    Poziom 16  

Zapytam jeszcze jakim prądem powinno sie ładować poszczególne akumulatory??

0
  • #23 07 Wrz 2016 23:36
    vodiczka
    Poziom 43  

kwazar napisał:
    Generalnie masz rację, ale stabilizuje się napięcie, czyli ładuje się metodą CV, a w zasadowych stabilizuje się prąd
    Gdzie stabilizuje się napięcie ładowania? W kwasowych? To naładuj rozładowany kwasowy o nominale 12V, utrzymując napięcie 14,5V. Szybko zagotujesz elektrolit :)

0
  • #24 08 Wrz 2016 00:02
    kwazar
    Poziom 28  

vodiczka napisał:
    Gdzie stabilizuje się napięcie ładowania? W kwasowych? To naładuj rozładowany kwasowy o nominale 12V, utrzymując napięcie 14,5V. Szybko zagotujesz elektrolit

Myślę, że obaj wiemy o co chodzi...:-)
    Powyżej napisałem, że moja wypowiedź to uproszczenie, ponieważ tak jak w kwasowych, tak samo w litowo-jonowych stosuje się najpierw ograniczenie prądu do dopuszczalnej wartości.
    Stałe napięcie ładowania dotyczy drugiej części ładowania jak już dojdzie (napięcie) do założonej wartości. Dokładnie to stosuje się metodę CC/CV. W przeciwieństwie do akumulatorów zasadowych, gdzie napięcia się nie stabilizuje przy ładowaniu, a tylko prąd (CC).

Dodano po 2 [minuty]:

golec2604 napisał:
    Zapytam jeszcze jakim prądem powinno sie ładować poszczególne akumulatory??

Mówiąc krótko- znamionowym. Dla różnych akumulatorów są one różne w zależności od rodzaju akumulatora, oraz jego pojemności. Myślę, że na ten temat jest w sieci mnóstwo wiedzy...

0