Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie awaryjnie z powerbanku

06 Sie 2016 01:50 645 1
  • Poziom 11  
    Mam alarm na działce z powiadomieniem GSM zrobiony na pętli dozorowej nc, co oznacza, że aktywuje się przy braku zasilania. Wybrałem to rozwiązanie ze względu na oczywiste zalety oraz dlatego, że powiedziano mi, że nie ma za często problemów z brakiem prądu na działkach. No niestety nie okazało się to prawdą - raz na jakiś czas (2-3 tygodnie na godzinę, max dwie) jest przerwa w zasilaniu.

No więc wpadłem na pomysł, żeby wprowadzić modyfikację możliwie jak najprostszą i najtańszą i przy okazji żeby nie tracić zalet pętli nc.

Taki jest schemat: Zasilanie awaryjnie z powerbanku

Jako, że nie miałem styczności z powerbankami mam kilka pytań, a zakładam, że na forum znajdzie się kilka osób o wiedzy co najmniej specjalistycznej w tym temacie toteż:

1. Czy może on pracować ze "sztywno" zwartą masą z wejścia i wyjścia, jak na schmacie?
    2. Wiem, że sprzedawcy piszą o zabezpieczeniu przeciw przeładowaniu aku, ale jak to w praktyce wygląda, jest to ważne bo w koncepcji może on być podłączony do ładowania przez kilka tygodni.
    3. Alarm najważniejsze znaczenie ma zimą, kiedy najczęściej dochodzi do włamań na działkach (miałem już 2x btw), jak uważacie, będzie żyło przy ujemnych temperaturach?
    4. Lepiej kupić chinczyka i nie płakać jak się zniszczy czy coś ze średniej półki? (Mam jednego chinczyka już, otworzyłem go ostatnio i w środku miał dwa akumulatorki, i coś co wyglądało jak moduł step-up, także wątpię w to całe "zabezpieczenie przeciw zwarciowe, nadmierne przeładowanie i rozładowanie")
    5. Czy w przekaźniku w tym konkretnym przypadku, na tak niskim napięciu może dojść do sytuacji w której chwilowo będzie zestyk normalnie otwarty i normalnie zamknięty połączony jednocześnie?
    6. Czy może w ogóle odpuścić sobie przekaźnik i podpiąć powerbank szeregowo między zasilacz, a alarm? Podobno powerbanki mogą być jednocześnie ładowane i rozładowywane.

Alarm zasilany napięciem 5V, prąd szacuję ok. 0.2-0.6A.
  • AdexAdex
  • Poziom 33  
    Nie wiem czy to zadziała, ale tak z innej beczki...
    Akumulatorów Li-Ion (takie sa w powerbankach) nie można ładować w temp. poniżej 0