Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie równoległe dwóch bojlerów COW do instalacji CO

06 Sie 2016 08:30 4206 4
  • Poziom 16  
    Chcę podłączyć dwa bojlery jak na rysunku w przedstawiony sposób, czy to będzie działać ?
    Zimą palenie w piecu, latem grzałki oczywiście na zasilaniu z pieca są zawory.
  • Poziom 29  
    Niekoniecznie. Wystarczą drobne różnice aby woda krążyła tylko przez jeden. Choć z drugiej strony, gdy woda w jednym będzie chłodniejsza, to wymusi mocniejsze krążenie kotłowej. Myślę, że w dostatecznie długim czasie temperatury się wyrównają, ale podczas zwykłej eksploatacji będzie problem ze sporymi wahaniami temperatury. Jak masz ochotę na eksperymenty, to zrób tak.
    Obiegi wody kotłowej zostaw jak na rysunku, przy montażu pilnuj symetrii, żeby po obu stronach było tak samo. Obieg cwu podłącz szeregowo, nie będziesz miał tak dużych wahań temperatury.
    Pamiętaj o odpowietrzniku.
  • Poziom 16  
    Czyli tak będzie lepiej ?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Prawie... Rury ok, tylko odpowietrznik na co. Na cwu jak dobrze odkręcisz kran to samo się odpowietrzy. Tylko jeśli nie lubisz bulgotania w rurach, to warto założyć, bo w miarę podgrzewania z wody wydziela się rozpuszczone powietrze.
  • Poziom 16  
    Połączenie szeregowe zdaje egzamin, mam cały bojler 140l ciepłej wody, w którym ubytek uzupełnia się ciepłą wodą z pierwszego bojlera, rodzina 5 osób nie wykorzysta ciepłej wody. Dzięki za pomoc.