Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

fronius spawarka MMA tp1100 poszukuję schematu wyparował jeden z elementów

06 Sie 2016 10:49 1701 13
 • Poziom 6  
  Witam, wpadła mi ostatnio w ręce mała spawarka Fronius MMA1100 Niestety nie działa. Po rozkręceniu okazało się, że jeden chyba z ,,tranzystorów'' wyparował. Zostały tam tylko dwa odnóża, reszta wygląda na sprawne. Bez schematu nie zrobię nic. Może ktoś ma schemat do niej albo taki model spawarki i powie co wstawić w to miejsce i jakiej pojemności. Moim zdaniem powinien być tam opornik, ale mogę się mylić. Zdjęcie
  fronius spawarka MMA tp1100 poszukuję schematu wyparował jeden z elementów
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 26  
  Ten brakujący element to najprawdopodobniej termistor NTC . Sprubój dobrać wartość ok 22 do 47 omów, ale musi być odpowiedniej mocy. Nie ma zdjęcia drugiej strony płytki, ale prawdopodobnie po naładowaniu kondensatorów przekażnik podaje napięcie bezpośrednio na mostek zwierając ten termistor.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 26  
  Przedewszystkim podstaw ten termistor. Jeśli nie masz to podłącz zamiast niego żarówkę 100-150W na 230V. Sprawdzisz czy spawarka się załącza. Fotki możesz dać drugiej strony płytki.
 • Warunkowo odblokowany
  Zgadza się to termistor NTC jak pamiętam coś w granicy 40 omów. Pytanie tylko czemu wyparował ? Być może zwarte są klucze przetwornicy lub uszkodzony generator, lub mostek. Więc miernik w łapki i sprawdź tranzystor kluczujący, mostek i diody. Dla testu możesz wstawić jakiś dowolny termistor ze starego zasilacza ATX. Zasilanie do przetwornicy podłącz szeregowo z żarówką 150W. Jeśli mignie to ładuje kondensatory i przetwornica powinna ruszyć, lecz jeśli się zaświeci a przetwornica nie ruszy to znaczy że jest gdzieś zwarcie.
 • Poziom 6  
  panowie dodaję zdjęcia płytki a później opisze w czym rzecz
  fronius spawarka MMA tp1100 poszukuję schematu wyparował jeden z elementów fronius spawarka MMA tp1100 poszukuję schematu wyparował jeden z elementów

  Dodano po 4 [minuty]:

  dodałem ten termistor spawarka się załącza ale na wyjściu spawarki brak napięcia

  Dodano po 7 [minuty]:

  jeśli chodzi o diody i tranzystor kluczujący to sprawdzę go dziś do wieczora mostek jest sprawny na 100%
 • Poziom 6  
  Panowie czy od oporności tego termistora może zależeć napięcie na mostku janren pisze. Nie ma zdjęcia drugiej strony płytki, ale prawdopodobnie po naładowaniu kondensatorów przekaźnik podaje napięcie bezpośrednio na mostek zwierając ten termistor.Czy zamieszczone zdjęcia rozjaśniają nieco sprawę
 • Poziom 26  
  Jeśli zamontowałeś od dołu płytki ten widoczny niebieski element jako termistor to ten element nie jest termistorem .
 • Poziom 26  
  Zamontowałeś kondensator. Uważam, że dalsze działania nie mają sensu. Jeśli chcesz spawarkę naprawić to poszukaj kogoś kto się tego podejmie. Naprawa takiej spawarki wymaga troszkę wiedzy z zakresu elektroniki i umiejętności(pracujemy przy napięciu sieci).
 • Warunkowo odblokowany
  Przychylił bym się do wypowiedzi kolegi janren. Niestety to kondensator 2.2nF. Bez podstawowej wiedzy o elementach nie ma co dłubać samemu w przetwornicach gdzie występuje niebezpieczne dla życia napięcie stałe ponad 300V. Oddaj tą płytę komuś kto się zna na naprawach przetwornic i zasilaczy impulsowych z zachowaniem odpowiednich zasad postępowania przy uruchamianiu jak i pomiarach czy testach. Proponuje zamknąć temat zanim stanie się krzywda.
 • Warunkowo odblokowany
  Możesz temat zamknąć i na prośbę moderatora otworzyć ponownie :-)
 • Moderator Elektrotechnika
  kombinator85 napisał:
  Szkoda że nie można zawiesić tematu.

  Mówisz masz , temat zamknięty do czasu .