Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Re: E-papieros jako powerbank

DizzyKon 06 Aug 2016 12:31 3063 8
    DizzyKon
    Level 2  
    Witam.
    Nie wiem czy w dobrym dziale zadałem pytanie, ale żaden inny mi nie pasuje. Chodzi o to, że mam e-fajka, którego ładuje przez micro usb z ładowarki od telefonu i chciałbym z niego zrobić sporadyczny powerbank, bo z reguły noszę go przy sobie, a noszenie i ładowanie dodatkowo normalnego powerbanka to trochę za dużo. Zastanawiałem się czy nie można by go połączyć z telefonem normalnie przez micro usb - miecro usb, ale boję się czegoś uwalić i obstawiam, że raczej jest do tego potrzebny jakiś mały układ. Macie jakieś pomysły? Pozdrawiam i z góry dzieki za pomoc.

EDIT: zapomniałem dodać, że mam fajka z porządnym aku 3100 mha za 50 zł
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Multimetr Fluke
    ShakeAll
    Level 20  
    Spójrz na rozmiary jednego i drugiego, a potem pomyśl jaki miałoby to sens.
    DizzyKon
    Level 2  
    W fajku mam aku 3100 mha, w telefonie 3200, nie musi mi ładować do pełna, wystarczy, żeby czasami podtrzymał te 20-30%.
  • Multimetr Fluke
    Zygaqra
    Level 34  
    Ważna jest pojemność tej baterii w e papierosie, jeżeli jest to kilkaset mAh to raczej daruj sobie pomysł, nic z tego nie wyjdzie gdyż większość smartfonów posiada baterie powyżej 1,5Ah dodatkowe straty na przetwornicy, która należałoby użyć aby napięcie do ładowania telefonu wynosiło nieco ponad 5V(standardowo 5,0V) po Twojej informacji o pojemności trochę inaczej widzę sprawę, układ ma sens, ale tak jak napisałem wcześniej przetwornica niezbędna.
    Zygaqra
    Level 34  
    Nie! musisz szukać przetwornicy podnoszącej napięcie z 3,7V do 5V (step-up). Re: E-papieros jako powerbank coś takiego
    jackraymund
    Level 14  
    Musiałbyś się pewnie podłączyć poprzez gwint od eszluga. Teraz pytanie, czy moduł z tego e papierosa nie zablokuje ci tego, jakimś komunikatem typu "brak grzałki", albo "short circuit".
    Podłączanie micro - micro, chyba nic nie da, choć mogę się mylić.
    Dodatkowo gdybyś podłączył się poprzez gwint, to musiałbyś ciągle trzymać guzik do włączania ładowania.

Aaa, no i kwestia tego typu, że nie wiadomo jakie napięcie będzie wyjściowe, jeżeli masz sterowanie mocą, to będzie trzeba dać jakiś większy rezystor do zrobienia sztucznego obciążenia, aby przetwornica podniosła napięcie powyżej 5V i ustabilizować te napięcie przetwornicą step down lub lm317(aby przypadkiem nie uszkodzić telefonu), ale tu też nie wiadomo jak zachowa się moduł po podłączeniu telefonu(czy zmierzy aktualny opór, czy też zostanie przy starym pomiarze).

Najlepiej by było po prostu kupić koszyk na ten akumulatorek i dać przetwornicę, o której wspomniał kolega wyżej(prąd powinien być wystarczający, aby utrzymać baterię. Z własnego doświadczenia wiem, że są bardzo słabe, rzędu 200-500mA, pomimo że piszę 600mA, zależy na jaką sztukę trafisz).
    Natomiast w tym wypadku gotowy powerbank kupisz gdzieś za 30zł i będzie to jakoś normalnie wyglądało...
    ShakeAll
    Level 20  
    Kiedyś na promocji w Auchan były po 10zł, kupiłem dwa i oba spisują się świetnie.
    Przerabianie fajki na awaryjny powerbank to takie trochę rzeźbienie w g... za przeproszeniem.
    Skoro problemem jest noszenie obu to wystarczający powód, żeby fajki się pozbyć i po problemie :)
    NIXIE_123
    Level 32  
    Podłączenie się do 510 raczej odpada - po 10 sekundach trzymania przycisku elektronika odcina napięcie. Napisz jeszcze co to za mod (model), jak mechanik to już prędzej