Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwszy model i parę pytan początkującego

Modelarz77 06 Sie 2016 20:28 1488 6
  • #1 06 Sie 2016 20:28
    Modelarz77
    Poziom 6  

Witam! Jestem początkującym modelarzem i zamierzam zbudować swój własny model samolotu :) Będzie to toto-0 lub RWD-5 który lepszy?
    Mam już depron, klej itd.
    Niestety nie wiem jaką elektronikę dobrać :cry:
    Powiedzcie czy ta jest dobra, jeśli macie pomysł na lepszą elektronikę napiszcie.
    Silnik:
    Silnik ABC-Power A2212 1000KV 2-3S - 195W - ciąg 820g
    Śmigło:
    Śmigło ABC-Power 8x4 - orange - śmigło 8040 z wkładką redukcyjną
    Regulator:
    ESC ABC-Power Air 15A 2-3S - BEC 1A - Prosty regulator ESC
    Akumulator:
    Akumulator Kryptonium 450mAh 2S 30C - wtyk JST - Akumulator Li-pol 7,4V
    Serwa:
    Serwo TowerPro SG-90 - 9g - 1,8kg/cm - serwo SG90
    Odbiornik:
    Aparatura Radiolink T4EU - odbiornik R7EH - 2,4GHz Mode 2
    Piasta:
    Piasta - nakrętka M6 CW - prawa na silnik 2212 CW, 2213 CW, 2216 CW lub Piasta - nakrętka M6 CCW - lewa na silnik 2212 CCW, 2213 CCW, 2216 CCW
    Nie wiem czy jest jakaś lepsza elektronika, ja starałem się zabrać jak najtańszą i z abc-rc :D

A teraz mam parę pytań :)

[P] Czym to wszystko się ładuje?
    [P] Czy jako drugi model mogę zrobić z własnego projektu? Czy sobie poradzę?
    [P] Jak wyważyć model? Czy to jest obowiązkowe?
    [P] Lepiej kupować on-line czy w lokalnych sklepach?
    [P] Ile km/h takie samoloty rc latają?
    [P] Jak mam zaliczyć kreta lepiej w ziemię czy w drzewa?
    [P] Jaka aparatura? Czy ta jest odpowiednia? Aparatura Radiolink T4EU - odbiornik R7EH - 2,4GHz Mode 2 ? Nie chcę kupować odrazu tuningy x9, bo narazie dla mnie to trochę za dużo :D

PS: Chciałem dać linki, ale nie było ich widać :|

0 6
  • #2 06 Sie 2016 21:10
    szymon122
    Poziom 37  

Modelarz77 napisał:
    [P] Czym to wszystko się ładuje?

Ładowarką z balanserem.
    Modelarz77 napisał:
    [P] Czy jako drugi model mogę zrobić z własnego projektu? Czy sobie poradzę?

Wątpię, w internecie są setki gotowych projektów. Wątpię abyś miał wykształcenie z aerodynamiki. Szkoda czasu, serio.
    Modelarz77 napisał:
    [P] Jak wyważyć model? Czy to jest obowiązkowe?

O tym poczytasz w internecie. Jest to obowiązkowe, sam przez to straciłem szybowiec 3.25 metra, po zmianie miejsca mocowania akumulatora zapomniałem o tym i samolot wleciał na około 10 metrów i pionowo spadł w dół. Musisz o tym pamiętać robiąc cokolwiek z samolotem, zmieniając położenie części itp. Musisz wiedzieć na którym cm znajduje się środek ciężkości, podpierając go w tym miejscu na drążku (np długopis) musi zachować równowagę.
    Modelarz77 napisał:
    [P] Lepiej kupować on-line czy w lokalnych sklepach?

Online, tych lokalnych już prawie nie ma a jeśli są to ceny zaporowe.
    Modelarz77 napisał:
    [P] Ile km/h takie samoloty rc latają?

Od 20 km/h do 708km/h (ogólnie samoloty rc), ten bliżej 30.
    Modelarz77 napisał:
    [P] Jak mam zaliczyć kreta lepiej w ziemię czy w drzewa?

Lepiej drzewo, zawsze zamortyzuje uderzenie. Najlepiej latać na jakiejś łące.
    Modelarz77 napisał:
    [P] Jaka aparatura? Czy ta jest odpowiednia?

Jak za taką cenę jest ok ale poszukałbym używanej, bardziej profesjonalnej. Brak jej np. cyfrowych trymerów, tutaj gdy przez przypadek przesuniesz trymer (te dźwignie obok dżojstików) to musisz od nowa wszystko ustawiać, bez tego masz gwarantowanego kreta bo stery będą rozkalibrowane i np na pozycji 0 będą miały +30 stopni zamiast 0. Jak za taką cenę jest ok ale szału nie ma.

Silnik jest ok, śmigło do niego odpowiednie.
    Regulator może być ale ma tylko 15A, niby wystarczy ale niewiele droższy jest 30A, w przyszłości będziesz mógł wymienić silnik i regulator nie będzie cię ograniczać, również mniej będzie się grzać.
    Akumulator ok ale 800mAh jest kilka złotych droższy i będziesz miał więcej zabawy.
    Serwa ok.

Toto-0 łatwiejszy do budowy ale RWD-5 będzie się chyba łatwiej latać. Podlicz sobie jaką będziesz miał masę samej elektroniki.

0
  • #3 06 Sie 2016 21:35
    Modelarz77
    Poziom 6  

Masz rację, kupię Akumulator Kryptonium 800mAh 2S 30C - wtyk JST - Akumulator Li-pol 7,4V :) Chyba, że lepiej kupić 1000mAh, ale chyba trochę nie uciągnie jeśli chodzi o podzespoły :cry:
    Czy ta ładowarka będzie ok? Ładowarka z Balancerem IMAX B3 - 2S/3S li-pol - zasilanie 230V
    Tak apropo regulatora to jest z 30a, ale pisze, że do dronów i nie wiem czy taki regulator może być czy nie? Chya, że ten z 20a :D Myślę, że zbuduję toto-0, bo trochę lepiej zrobiony projekt, a nie chcę się zniechęcać :)

PS: Po ilu postach można dawać linki?

0
  • #4 07 Sie 2016 15:13
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Jeśli rzeczywiście masz zamiar budować model to nigdy nie kupuj elektroniki
    jak nie masz podstawowych danych o modelu nie podbieraj części na oko.
    Na stronie Toto-0
    http://www.tbm.lasowice.net/toto000a.html
    masz podane zalecane wyposażenie modelu.
    Linki możesz dodawać zawsze. ( chyba? ) Tylko nie przykładowo z aukcji które szybko wygasną.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3067651.html

http://pfmrc.eu/index.php?/topic/45350-toto-0-relacja-z-budowy/

0
  • #5 07 Sie 2016 18:44
    Madrik
    Moderator Robotyka

Jak wyżej.
    Najpierw wybierz model. Zarówno do Toto-0 jak i do RWD-5, masz podane wymagane wyposażenie.

Po prostu poczytaj o budowie tych modeli, a w szczególności te opisy, gdzie są podane oryginalne plany.

Co do budowy modeli - Toto-0 ma bardziej skomplikowaną budowę i jest bardziej zaawansowanym modelem. Ma też nieco większe możliwości. Głównie przez obecność lotek. Ale został też tak opracowany, by nauczyć budowniczego podstawowych technik budowy modeli.
    RWD-5 jest tu prostszy konstrukcyjnie. Niestety brak lotek nie pozwala mu na bardziej zaawansowane latanie, chyba, że przerobimy skrzydła, ale też jest spokojniejszy w powietrzu mniej stresujący.

Tak czy siak - najpierw wybierz model i zacznij go budować. Na pewno będą ci potrzebne serwa mikro, 9 g, o momencie ok. 1,2-1,5 kg/cm (2-3 sztuki). Dobrze gdyby były z metalowymi trybami (droższe ale lepsze).
    Serwa bowiem zabudowujesz w modelu i przez czas jego życia (lub życia serwa) nie są przewidziane do demontażu.

Reszta wyposażenia wynika z wybranego modelu i tu warto na pierwszy raz po prostu zastosować wyposażenie zalecane przez autora planów, a nie "Internetowych majsterkowiczów i tuningowców".

0
  • #6 07 Sie 2016 19:03
    Modelarz77
    Poziom 6  

Podobno gdy się nie ma lotek potem się trudniej z nimi lata. Apropo silników to często nie ma ich w sklepie (tych zalecanych często nie ma). Czy te które wybrałem będą odpowiednie? Czy będzie mi coś jeszcze potrzebne oprócz depronu i narzędzi?

0
  • #7 07 Sie 2016 22:08
    Madrik
    Moderator Robotyka

Nie prawda z tymi lotkami. Lata się po prostu inaczej. Ja sam latałem modelami bez lotek, klasycznymi, z klapami, czy tylko ze sterolotkami. Jak się opanuje już sterowanie modelem, to można sobie poradzić ze wszystkimi rodzajami sterowania.

Początkujący ma często problem z najbardziej podstawowymi aspektami, czy choćby z orientacją modelu czy kierowaniem modelem w trakcie lotu "na siebie".
    Tu model bez lotek jest często wybawieniem, bo odchodzi 3 oś w jakiej trzeba się orientować. Na początku to bardzo duża pomoc. Dodajmy do tego wysoką samostateczność modeli bez lotek - puszczasz drążek i model praktycznie sam wraca do równowagi. Model z lotkami już takiej stabilności nie posiada i trudniej go przywrócić do stanu neutralnego.

Kiedy już się opanuje latanie, jako takie, po prostu dodaje się lotki - oba modele tu wymienione można zrobić zarówno z lotkami jak i bez - i uczy się latać już z pełnym sterowaniem modelu. Ale mając już wyrobione pewne odruchy, można się skupić na bardziej wymagających manewrach i ich doskonaleniu.

Co do silników, to silniki są zawsze. Jak nie w jednym sklepie, to w drugim. A jak nie ma, to są ich zamienniki.
    Modele typu "trener", czyli zarówno Toto-0 jak i RWD-5, mogą latać przy ciągu silnika 40% masy. Ponieważ masa obu modeli waha się w okolicach 700g, spokojnie wystarczy im silnik o ciągu 300 gram.
    Taki silnik to także słabszy i tańszy regulator i pakiet.
    Na mój gust silnik wybrałeś sporo za mocny. Przy braku umiejętności, tak duży nadmiar mocy może się przyczynić do szybkiego zniszczenia modelu.

Oprócz pianki i narzędzi, będą ci potrzebne inne materiały jak sklejka czy listewki - wg planów. Galanteria modelarska - złącza prądowe do silnika, regulatora i pakietu, dźwignie sterów, snapy, popychacze z bowdenami i pancerzem, drut na podwozie i koła (chyba, że plan tego nie wymaga), klej do pianki - polimerowy do styropianu, lub poliuretanowy klasy D4, szpilki modelarskie, deska montażowa, piasta do śmigła typu prop saver, dopasowana do osi silnika.
    A poza tym - bardzo duża porcja cierpliwości i dokładności. Przydadzą się też kątowniki lub ekierki w celu pilnowania właściwych kątów.

0