Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ AS15-F ...czy pojawiły się malowanki?

06 Sie 2016 21:41 8436 25
  • Poziom 10  
    Układy AS15-F należą do często wymienianych elementów w logikach sterujących T-CON. Ja osobiści wymieniłem ich kilkanaście i nigdy nie miałem kłopotów z działaniem tak naprawionej logiki. Ceny układów wahały się kiedyś w okolicach 30-40 zł, spadając cały czas w dół. Gdy skończył mi się posiadany zapas układów, zakupiłem kilka dni temu w znanym serwisie aukcyjnym partię układów w niskiej cenie, bo po 7,50 zł za sztukę. Sprzedawca miał w ofercie ich prawie 1000 sztuk, pomyślałem więc, że sprowadził hurtowo dużą partię, stąd też tak niska cena. Po wymianie układu w logice T370XW02 37T03-C01 i zamontowaniu jej w naprawianym telewizorze pojawił się dymek z naprawionej płytki i spalił się tranzystor Q101 oraz element oznaczony B201 w zasilaniu pinów XSTB_1 złącza J02 podłączonego pod matrycę. Ponieważ staram się przy wymianie układów dokładnie sprawdzić pod mikroskopem, czy w trakcie lutowania nie pojawiły się przypadkowe zwarcia, wykluczam raczej swój błąd. Dodatkowo czytając wpisy na Forum spotkałem się już z takim ubocznym efektem wymiany układu AS15-F oraz z opiniami, że pojawiły się ich „malowanki”. Dlatego proszę wszystkich kolegów, którzy mieli podobne problemy przy wymianie AS15-F o podzielenie się swoimi uwagami, dzięki czemu zaoszczędzimy czas i pieniądze innych warsztatowców.
    Co ciekawego, przed chwilą sprawdziłem, że aukcja z tymi tanimi układami została zlikwidowana. Na razie nie składałem żadnych reklamacji, ale pewnie będę musiał...
    Zamówiłem już nową logikę i jestem tylko ciekaw, czy nie uszkodziła się przez tą „wpadkę” elektronika w matrycy. O dalszych postępach dotyczących tej sprawy poinformuję...
  • Poziom 13  
    Moim zdaniem zaistniałą sytuację najlepiej ilustrują dwa przysłowia:
    - Chytry dwa razy traci (polskie)
    - Kupując rzeczy tanie, trwonisz pieniądze (japońskie)
  • Poziom 42  
    Potwierdzam , pojawiaja sie malowanki , ponieważ układy ( nie tylko te) nie sa solidnie testowane w Chinach.
    Miałem podobny przypadek , na 10 zakupionych AS ( nie na alledrogo lecz w szanujacej sie firmie) , dwa były"nie tegos" - reklamacja została bardzo szybko uwzględniona , bez zbędnych formalności. Tyle tylko ,że cena jednostkowa była prawie o 100% wyższa od tej powyżej.
  • Poziom 10  
    Kochani koledzy, prosiłbym o merytoryczne wypowiedzi (takie, jaką dał emeryt2), bez filozofowania, bowiem „nic nie jest oczywiste i nie zawsze wygląda na to, na co wygląda”. Wasze punkty widzenia nie muszą pokrywać się z prawdą, a to Forum powstało by przedstawiać fakty, a nie osobiste opinie, często o zabarwieniu emocjonalnym... Aby wykazać, że tak jest, przytoczę następujące fakty:
    1. Kupiłem kiedyś laser w firmie zaczynającej się na I. Nie zadziałał, a pan do którego zatelefonowałem zaczął filozofować, że zapewne w tym urządzeniu trzeba wejść w tryb serwisowy i wpisać nowy laser, wykasowując błędy odczytu uszkodzonego. I wtedy postanowiłem kupić na aukcji laser, który kosztował mniej i sprzedający zapewniał, że sam je montuje i na 100% działają OK. Miał rację, laser zadziałał i od tego momentu mam dystans do firm, które sprzedają części elektroniczne.
    2. Jest firma na literę A, sprzedająca części, które praktycznie zawsze są OK, ale ich ceny często bywają z kosmosu. Mam wtedy dylemat, czy naprawiać, kupując tańszy zamiennik, czy oddać klientowi (który nie zapłaciłby za naprawę tak wysokiej kwoty), by kupił sobie nowy sprzęt.
    Poruszona w moim poście kwestia malowanych AS15-F dotyczy uczciwości dystrybutorów, a nie marż, jakie narzucają oni na sprzedawane części. Ludzi, którzy znają dokładnie temat produkcji części elektronicznych nie muszę chyba przekonywać, że koszt wyprodukowania tego scalaka to zapewne ułamek dolara. Podobnie jest z ceną płyt audio CD. Piosenkarz za jej nagranie dostaje niewielki procent kwoty, jaką płacimy z zakup płyty w sklepie. A co do „malowanek”, to często były one w sprzedaży w cenie części oryginalnych, niemalowanych.
  • Poziom 28  
    Czy kupisz w "szanującym" się sklepie czy też na Allegro - prawdopodobnie kupisz u tego samego hurtownika czyli z Chin.
    Kwestia szczęścia.
  • Poziom 20  
    Witam.
    Moim zdaniem układy scalone, tranzystory zawsze były obarczone ryzykiem, że nie spełniają parametrów określonych przez producenta. Półprzewodniki w większości przypadków są produkowane w Chinach, a tam partia (wadliwych) która nie spełnia określonych parametrów, zapewne nie jest utylizowana tylko wchodzi na rynek za ułamek ceny. Myślę, że ci w Chinach doskonale wiedzą co sprzedają, a i hurtownik jak kupuje za pół ceny niż normalnie, też może domyślać się jaka jest ich jakość. AS-15 kupuje w normalnej cenie (nie kupuje w cenach zaniżonych) i nie trafiłem jeszcze na "malowankę"

Od dłuższego czasu za AS15-F wstawiam AS15-G z termopadem.
  • Poziom 10  
    Andrzej4567 napisał:
    AS-15 kupuje w normalnej cenie (nie kupuje w cenach zaniżonych) i nie trafiłem jeszcze na "malowankę

Co też nie daje gwarancji.... Na razie nie trafiłem na wadliwy, może dlatego, że kupuję z metalowym spodem.
    Można też zawsze kupić RM5101 ;)
  • Poziom 43  
    Tak dla porządku może.
    Układ nazywa się EC5575. AS15 to tylko symbol identyfikacyjny.
    Warto jednak posługiwać się nazwą.
    To tak, jak byśmy zawsze zamiast nazwy 2N7002 używali K72, choć kilka innych symboli, w zależności od producenta, parametrów, dotyczy tego tranzystora.

Ani za małą ceną, ani za dużą nie wiecie już co kupicie, bo hurtownik chiński weźmie od innego Chińczyka - jedne dobre, drugie niekoniecznie - włoży do „jednego wora” i sprzedaje dalej.
    Z termopadami nie opłaci im się robić szajsu, widocznie zbyt kłopotliwe, więc są na razie dobre.

Natomiast jeśli chodzi o opis usterki autora ... choć trafiły się dwa układy źle działające, to efekt był taki, jakby po prostu nowy był standardowo uszkodzony. Efektów „specjalnych” nie było.
    Możliwe, że po zamontowaniu nowego modułu będziesz miał Janusz45 podobne zjawisko.
  • Poziom 35  
    kulwa napisał:

Można też zawsze kupić RM5101

Według mnie to najlepsza opcja, na około 80 sztuk RM5101 wlutowanych w tym roku wadliwe były tylko/aż dwie sztuki, (czego oczywiście nie omieszkałem oznajmić dostawcy z "pobliskich" Chin),
    klienci twierdzą że po naprawie obraz jest ładniejszy niż wcześniej, więc czemu nie?
  • Poziom 26  
    GanCegall napisał:

klienci twierdzą że po naprawie obraz jest ładniejszy niż wcześniej, więc czemu nie?

Skoro wcześniej był czerwony, mleczny, to jaki miał być po naprawie ?

To, że ktoś wystawia 1000sz na allegro, to nie znaczy, że tyle ma na stanie od ręki ;)

Pozdrawiam ;)
  • Poziom 19  
    To loteria. Czy scalak jest wart 10 groszy czy 800 złotych - w każdym przypadku może trafić się felerna partia. O świadomości importerów na temat ochrony ESD nie wspominając.
  • Poziom 43  
    Janusz45 napisał:
    Dlatego proszę wszystkich kolegów, którzy mieli podobne problemy przy wymianie AS15-F o podzielenie się swoimi uwagami, dzięki czemu zaoszczędzimy czas i pieniądze innych warsztatowców.

Jeśli chcecie pomóc, to trzeba po prostu podać konkretne numery - seria, data produkcji.
    Przecież naszym sklepom też zapewne nie zależy, aby sprzedawać buble i mieć opinię nierzetelnego dostawcy.
  • Spec od monitorów
    Seria F to

Seria G to z "aluminiowym radiatorem" od spodu_odprowadzanie ciepła
    - opisano w datasheet
    Układ AS15-F ...czy pojawiły się malowanki? Układ AS15-F ...czy pojawiły się malowanki?

Pod układem na pcb sa "zazwyczaj przewidziane " 3-płaszczyzny pod radiator AS15
    * + pasta
    Te bez radiatora to star wer. , produkowana gdzieś na D.Wsch. i zazwyczaj w "chwilę" po wlutowaniu i wł. ulega przegrzaniu.
    Dziurka ok.pin43? * o ile pamiętam
    Inna wer. to "upłynnianie " starych zapasów z lat 2007-2008

Seria G (dokładnie AS15-HG) trafia się i bez radiatora
    Układ AS15-F ...czy pojawiły się malowanki? Układ AS15-F ...czy pojawiły się malowanki?

Te z radiatorem np. Link_ seria G
    Link_ seria F

Dobre zamienniki (mniej wydzielanego ciepła) to EC5575- / EC5575--HG
    Link_ datasheet
    Inny Gamma to TSL1014 / z 2012r. TQFP48
    14 + 1 channel buffers for TFT-LCD panels
    Link

1022C
    BB611269

AS15-G
    0644B
    B6816C62

Chłodna
    Cytat:
    AS15-F
    1029C
    BB621162
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A zwrócił ktoś uwagę, że oryginał fabrycznie zamontowany na płycie, ma napisy grawerowane? Natomiast wszystkie egzemplarze dostępne w handlu (od wielkich hurtowni, po małych handlarzy z allegro), mają oznaczenia malowane i prawdopodobnie pochodzą od jednego chińczyka. Grawerowany jest niedostępny ani w kraju, ani na Dalekim Wschodzie - prawdopodobnie mogą go kupić tylko producenci matryc.

Co do awaryjności, nie ma znaczenia gdzie kupujemy, to jest czysta loteria. Kupiony za ok 3zł na allegro, działa u mnie już ponad rok. Kupiony w hurtowni za 30zł, wypalił dziurę w druku 5min po włączeniu. Oba w wersji "F".
  • Poziom 10  
    ogryz napisał:
    Kupiony za ok 3zł na allegro, działa u mnie już ponad rok

Miałeś szczęście. ;)

ogryz napisał:
    Kupiony w hurtowni za 30zł, wypalił dziurę w druku 5min po włączeniu.

Miałeś pecha. :)

Dodano po 2 [minuty]:

Lepiej zacznijcie podawać serie tych wadliwych (ewentualnie tych na pewno dobrych z obecnie sprzedawanych), bo inaczej temat ma średni sens istnienia. ;)
  • Poziom 12  
    W jednej z hurtowni, gdzie kupiłem 5 układów scalonych, jeden był uszkodzony. Nr serii tych układów 1438A F65821. Typowy negatyw. Po kilku miesiącach kupiłem następną partię tych samych układów scalonych z tej samej hurtowni i 2 z nich wykorzystałem i jak na razie były sprawne. Chyba wcześniej miałem pecha na tą serię.
  • Poziom 10  
    Te układy, które kupiłem okazyjnie na Allegro są z radiatorem i mają oznaczenia:
    AS15-F
    1029C
    B8621162
    Pierwszy, który zamontowałem przy włączeniu dostał czystego zwarcia na zasilaniu (między Vdd, a Vss).
    Na płytce 370XW02 37T03-C01 spaliły się przez to elementy B201 (prawdopodobnie dławik), oraz Q101 (prawdopodobnie tranzystor MOSFET). Logika na chwilę obecną trudno dostępna (skończyły się zapasy w Chinach). Zdobyłem identycznie wyglądającą 370XW02 37T03-C00, ale poza innym złączem do kabla sygnałowego z MAIN ma jeszcze inny rozkład kolejności pinów tego złącza, więc jego wymiana nic nie daje.
    Pozostało mi przelutowanie uszkodzonych elementów z tej zdobytej oraz zamontowanie kolejnego układu AS15-F. Telewizor na szczęście zadziałał. Czyli nic więcej się nie uszkodziło i kolejny z zakupionych układów działa OK.
    Wnioski nasuwają się same. Zakup układów AS15-F to loteria. Pół biedy, gdy układ ma złe parametry - zawsze można wlutować kolejny. Gorzej gdy padnie napięciowo, robiąc zwarcie. Wtedy może narobić nam bigosu...
  • Poziom 14  
    Witam,

Również kupiłem AS15-F na allegro, kiedyś 3 szt i wszystkie były sprawne.

Teraz kupiłem następne 4 szt AS15-F z metalowym padem chyba po 4zł, seria B8705192.
    Zamontowałem już 2 szt i oba są sprawne nie grzeją się, ale na wszelki wypadek pod scalakiem umieszczam małą kropelkę białej pasty termoprzewodzącej.
  • Poziom 32  
    Wielokrotnie kupowałem As-y u znajomego i nigdy nie było problemu. Kiedyś sprzedał mi w woreczku ( deal pack :wink: ). Do tego czasu zawsze były zafoliowane w sztywnym plastiku. No cóż miał ciut pogięte nóżki ( no cóż woreczek) ale minimalnie i dało rady wyprostować. Niestety nie wiem czy był sprawny bo po dotknięciu grotem pierwsza nóżka odpadła. Bez problemu wymieniono mi go na inny ( już w normalnym opakowaniu). I tu pytanie jak zapakowane były "buble" przedmówców...?
  • Poziom 25  
    Ja zamówiłem już trzecią partię po 10 szt AS15 z chin na przełomie ok 2 lat. Srednio wychodzi poniżej 4 zł za sztukę. Wcześniej "na miejscu" kupowałem. Jak dotąd nie było problemów. Za to problemy miałem z 25q32 niby od winbonda. Czcionka napisów inna niż w "oryginale", w programatorze działały poprawnie ale na płytach vestela już niekoniecznie.
  • Poziom 22  
    W matrycach AUO mamy jeszcze na listwach szkła scalaki AS-34G które również padają powodując uszkodzenie AS-15. Może być tak że po włożeniu drugiego AS sa już na tyle "przepalone" (najczęściej oba równocześnie maja dziury) że nie powodują już ponownego padnięcia AS-15 na t-con. Dodam również że nawet usunięcie owych AS-34 nie powoduje widocznych gołym okiem zmian w obrazie. Podejrzewam (również z własnej autopsji :) że część historii z owymi malowankami AS-15 stad się bierze.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Czy RM i AS są zamiennikami plug&play? Nie mogę zlokalizować datasheeta do pierwszego w celu porównania.
  • Poziom 43  
    jaromonkey napisał:
    Czy RM i AS

Brak ci czasu, aby napisać pełny symbol?
    A jeśli chodzi ci (przez przypadek) o EC5575 i RM5101, to chyba jest wystarczająca ilość postów na tym forum, aby uwierzyć "na słowo". ;)
  • Poziom 10  
    Czy na tym forum są ludzie którzy potrafią poprostu odpowiedzieć tak/nie a nie pruć sie o krzywo postawiony przecinek? Widać nie bylo problemu z rozszyfrowaniem o jakie układy chodzi więc w czym problem?

PS. Dzieki za odpowiedz :)
  • Poziom 43  
    Może problem w twoim lenistwie? Awersji do czytania tego, co wielokrotnie już pisano tutaj i na świecie?
    I niby dlaczego ktoś ma rozszyfrowywać, co autor miał na myśli? ;)