Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung RL36SBMS - Chłodzi i mrozi - po cyklu chłodzenia nie włącza się ponownie

jarekjarekjarek 07 Sie 2016 13:03 1122 1
  • #1 07 Sie 2016 13:03
    jarekjarekjarek
    Poziom 10  

Objawy: stwierdziłem rozmrożony zamrażalnik. Po wył/zał lodówka zaczyna normalnie chłodzić - kompresor działa, lodówka chłodzi górę i mrozi zamrażalnik.
    Po jakimś czasie lodówka kończy chłodzenie jakby w normalnym cyklu. Następnie - mimo powolnego wzrostu temperatury w chłodziarce i zamrażarce, lodówka nie włącza się na chłodzenie. Ponowny wył/zał powoduje że jest nowy cykl chłodzenia ale tylko jeden.
    Zdemontowałem osłony, pomierzyłem. Jedyne co jest nie tak moim zdaniem to przerwa na grzałce parownika. Klapka chodzi, wentylatory chodzą, mała grzałka (naklejana) ma przejście (R=8 kom) i dostaje napięcie. Niestety grzałka parownika jest zintegrowana z nim więc wymiana wymaga wypuszczenie/napełnienie układu gazem. Wiem, że w układzie jest bezpiecznik - nie wiem dokładnie gdzie (może w styropianie parownika - coś tam z dwoma przewodami jest ale ma przejście). Poza tym mała grzałka dostaje napięcie.
    Pytania są następujące:
    - Jaką rezystancję ma grzałka parownika,
    - czy ktoś próbował dołożyć jakąś inną grzałkę do takiego parownika?

0 1
  • #2 10 Sie 2016 19:48
    jarekjarekjarek
    Poziom 10  

A więc....
    okazało się, że teoretycznie zintergowana z parownikiem i niewymienialna grzałka jednak jest do wymiany :-).
    Poniżej fotka zamiennika grzałki z wymiarami. Rezystancja grzałki ok 200 ohm.
    Samsung RL36SBMS - Chłodzi i mrozi - po cyklu chłodzenia nie włącza się ponownie
    Pasuje grzałka z modeli RL33EASW i RL33EAMS. Pasuje wprost idealnie. Cena ok 180 PLN. Co prawda jedno wyprowadzenie elektryczne jest nieco krótsze ale to żaden problem.
    Wymiana wymaga trochę gimnastyki. Na szczęście sam parownik ma na tyle długie i elastyczne przewody gazowe że da się go odchylić niemal o 90 stopni aby dobrać się do mocowania grzałki z tyłu.
    Grzałka jest mocowana przez doginanie małych skrzydełek w blaszkach radiatora parownika. Trzeba też pamiętać aby przełożyć aluminiową rynienkę na dole grzałki (środkowa blaszka jest nitowana - nie zakładałem jej ponownie).

Lodówka ponownie uruchomiona. Na najniższym stopniu chłodzenia (jedna ledka) przestała chłodzić przy ok -18 a załączyła się przy ok -16,5. Traktuję sprzęt jako naprawiony. Chyba jestem z siebie dumny :-) :-) :-)

2