Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz lampowy PCL86 szukam sprawdzonego schematu

axdam99 07 Sie 2016 17:47 2400 35
  • #1 07 Sie 2016 17:47
    axdam99
    Poziom 14  

Witam.

Poszukuję SPRAWDZONEGO schematu wzmacniacza na lampie PCL86. Zależy mi na jak najlepszej jakości dźwięku i małej ilości elementów zewnętrznych (ze względu na to że będą montowane "na pająka" i łączeniówkach ). Zależy mi na tym aby ktoś przede mną zbudował taki projekcik i go opisał (będzie to mój pierwszy wzmacniacz lampowy ale wykonany porządnie od początku do końca :D ). Trafo głośnikowe TG 2,5-1-666. Zasilające TS 40/29/676. Szukam czegoś w stylu "Bambino" ale bez regulacji.

0 29
  • #2 07 Sie 2016 18:13
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

Tak trudno wybrać:
    https://www.google.pl/search?noj=1&tbm=isch&s...erp..9.13.1512.3..0j41j0i30j30i10.-FY_2PxD4Ng ?
    A dopiero póżniej pytać?

0
  • #3 07 Sie 2016 18:52
    axdam99
    Poziom 14  

@_PREDATOR_ Zajrzałem tam na samym początku :D. Napisałem że szukam SPRAWDZONEGO schematu! Często jest tak że zabieram się za budowę czegoś (skompletowane części, płytka PCB już prawie zrobiona) i okazuje się że schemat jest zły i nie będzie działać poprawnie i ogółem wszytko do D**y :'(

0
  • #5 07 Sie 2016 19:11
    axdam99
    Poziom 14  

Widziałem już ten schemat i przypadł mi do gustu ale martwi mnie trochę to THD róne 10%!
    Ciekawe bo podają 3W RMS a inne schematy PCL 82 podają 2W i mniejsze THD! Również nie pasuje mi napięcie zasilające 235V (z trafa ts 40/29/676 jest jakieś 200v co po wyprostowaniu daje 275V)

0
  • #6 07 Sie 2016 19:39
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Wyrzuć ty z głowy ten TND - on jest wskazany dla maksymalnej mocy !

Dodano po 6 [minuty]:

Szanowny kolega ! Każdy schemat to punkt orientacyjny dla twórczości, Dla zmniejszenia anodowego napięcia wystarczy dobrać rezystor R102 ( patrz schemat zasilacza )

0
  • #7 07 Sie 2016 20:11
    axdam99
    Poziom 14  

Dobra myślę że ten schemat może być. Jakieś specjalne wskazówki co do budowy? Będzie to mój właściwie 2 spotkanie z lampą (pierwszą był bufor na e 88 cc "na pająka" ale rozmontowałem go z powrotem :D ) Jeżeli będę stosował jeden układ prostowniczy na dwie plc 86 (stereo) to czy rezystory powinny być większej mocy?

0
  • #8 07 Sie 2016 22:36
    Krzysztof Gustaw
    Poziom 23  

Witam!
    Pozwolę sobie zauważyć, że w tym transformatorze zasilającym uzwojenie żarzenia podaje napięcie 6,3 V stosowane w lampach serii Exx, natomiast w przypadku lamp serii Pxx mamy do czynienia z PRĄDEM żarzenia wynoszącym 300mA. W przypadku tej lampy aby uzyskać taką wartość prądu konieczne jest napięcie rzędu 14,5 V (o rozrzutach nie wspomnę :) ) Żarniki lamp serii Pxx łączone były ze sobą szeregowo i zasilane bezpośrednio z sieci 220 V (wiem, obecnie 230 V). Aby uzyskać wymaganą wartość 300 mA dobierano odpowiedni termistor.
    Tak więc, jesli Kolega ma zamiar wykorzystać lampę PCC 86 to należy dorobić dodatkowy zasilacz w celu podania prądu żarzenia o wartości 300 mA. Jeśli jednak zdecydujesz się na wykorzystanie uzwojenia żarzenia z transformatora TS 40/29/676, to należy zastosować lampę ECL 86, bo w przypadku lampy PCC 86 wystąpi niedożarzenie. Przewody żarzenia muszą być oczywiście skręcone ze sobą w celu zmniejszenia zakłóceń, rezystory siatkowe lutuje się bezpośrednio do wyprowadzeń podstawki lampy a masą.
    Pozdrawiam
    KG
    P.S.
    Co do "pająka", to z blachy ocynkowanej zrób sobie skrzynkę - konstrukcję nośną stanowiącą jednocześnie element mocujący podzespoły (Chassis - elektronicy starej daty wiedzą o co chodzi :) ) Wówczas nie będzie problemów z lutowaniem wspomnianych wyżej rezystorów siatkowych.

1
  • #9 07 Sie 2016 22:56
    axdam99
    Poziom 14  

@Krzysztof Gustaw Postanowiłem że jednak będzie na ECL 86. Zamierzam zakupić transformatory razem z chassis z adaptera Bambino i dokupić jedno trafo tg 2,5-1-666 ,ECL 86. Chassis zrobię od podstaw (przód i tył to płaskownik aluminiowy, góra i spód płytka laminowana PCB, boki drewno lakierowane).

Co sądzicie o tym aby do regulacji głośności dać Telpoda 2x47k A ? Myślę że nie opłaca się inwestować w lepszego :D. Myślę też o analogowych wskaźnikach wysterowania z MDS 5220 (uwielbiam tego typu wskaźniki a w szczególności te z soundcrafta Series 500 :D )

0
  • #10 07 Sie 2016 23:03
    Krzysztof Gustaw
    Poziom 23  

Uważa, że do regulacji siły głosu lepiej użyć potencjometru wartości rzędu 470 kΩ ÷ 1 MΩ B. Jak dasz potencjometr o mniejszej wartości stracisz jedną z zalet wzmacniaczy lampowych a mianowicie dużą impedancję wejściową.

0
  • #11 08 Sie 2016 05:25
    aksakal

Nominał potencjometra regulatora głośności znacznie zależy od wyjściowego oporu źródła sygnału. W te dalekie czasy, kiedy jednym z źródeł sygnału była krystaliczna wkladka gramofonu czy detektor lampowego radioodbiornika z dużym wewnętrznym oporem wykorzystywały się potencjometry 0,5-1 MOm . To wymagało bardzo akuratnego wykonania ekranowania wejściowej kaskady wzmacniacza w celu zmniejszenia przenikania przeszkód . Współczesne źródła sygnału ( telefon, CD, komputer ) mają niski wyjściowy opór, co pozwala zmniejszyć nominał potencjometrów regulatora głośności . Względem rezystorów w prostowniku anodowego napięcia. Wszystko zależy od wyjściowego napięcia przy obciążeniu . Prąd anod i S2 obu lamp ECL ( PCL) 86 będzie blisko 90 mA . Jeśli na wyjściu prostownika otrzymasz 270V to przy zasilaniu 235V, ci należy obniżyć napięcie na 35V. Zgodnie prawa Ohma należy wykorzystać rezystor 35V/0,09A = 390Om . Jego moc powinna być 35 х 0,09 = 3,15W . Wykorzystaj 390Om 5W. Można wykorzystać 2 rezystory 780-800Om 2-3W zjednoczonych równolegle czy 2 rezystory 190-200Om 2-3W, zjednoczonych szeregowo .

2
  • #12 08 Sie 2016 07:58
    Artur k.
    Admin grupy audio

Można zastosować 47k, jednakże jeśli Telpod to B, a nie A (chyba że "zachodnie"). Warto zwiększyć pojemność C1 na tym schemacie:
    http://www.tubeamp.sk/se_pcl_ecl_86_tube_af_amplifier.html
    Tak na marginesie - ta pojemność nie musi być na 400V, spokojnie może być na napięcie rzędu 25V a nawet niższe.

1
  • #13 08 Sie 2016 11:20
    axdam99
    Poziom 14  

Telpod to 47k A (liniowy). Mam jeszczę 1 mały problem. we skaźnikach wysterowania mam żarówki na 12~15V. Wiem że robili takie żaróweczki na 6V (np tosca 303) ale niestety teraz jest problem ze zdobyciem takowych :( .

0
  • #14 08 Sie 2016 13:18
    Krzysztof Gustaw
    Poziom 23  

Witam!

aksakal napisał:

Nominał potencjometra regulatora głośności znacznie zależy od wyjściowego oporu źródła sygnału. W te dalekie czasy, kiedy jednym z źródeł sygnału była krystaliczna wkladka gramofonu czy detektor lampowego radioodbiornika z dużym wewnętrznym oporem wykorzystywały się potencjometry 0,5-1 MOm

Jak najbardziej choć nie dotyczy to wyłącznie piezoelektryków. Pamiętam, że kiedyś miałem gitarę samoróbkę z magnetoelektrycznymi przetwornikami dźwięku i prościutkim układem regulacyjnym. Podłączając ją do wzmacniacza tranzystorowego (impedancja wejściowa kilkadziesiąt kΩ) uzyskiwałem dźwięki bardzo wysokie, o wręcz szklistym brzmieniu. Natomiast po podłączeniu jej do wzmacniacza lampowego o impedancji wejściowej rzędu MΩ uzyskiwałem pełne pasmo. Stosuje się też piezoelektryczne przystawki jako mikrofony kontaktowe do gitar akustycznych, skrzypiec, akordeonów itd. Oczywiście, w przypadku wysokich impedancji należy starannie wykonywać układy i zwracać uwagę na możliwość sprzężenia w celu eliminacji np rezystor siatki 1 i rezystor katodowy muszą być położone jak najbliżej siebie i równolegle w celu zmniejszenia zakłóceń (kompensacja), a jak najdalej od rezystora anodowego (samowzbudzanie), połączenia jak najkrótsze, gniazdo wejściowe - przewód ekranowany, ekran połączony w jednym punkcie przy pinie masy gniazda. Miałem kiedyś przypadek, że musiałem zastosować podwójny ekran (bliskość silnika) Przerabiałem gramofon Mister Hit dodając wzmacniacz stereo zbudowany w oparciu o tranzystory unipolarne. Wkładka piezoelektryczna stereo, typu nie pamiętam (UF50?)
    No, ale Autor tematu decyduje o zastosowaniu swojego wzmacniacza.

0
  • #15 08 Sie 2016 16:40
    aksakal

Kolega, Krzysztof Gustaw! Zgodny z tobą! Lecz nie stawiałem swoim celem wskazywać wszystkie źródła sygnału, które wymagały dużego wejściowego oporu wzmacniacza!

0
  • #16 08 Sie 2016 17:26
    Krzysztof Gustaw
    Poziom 23  

A mi chodziło o to, żeby Autor miał świadomość, że są różne źródła sygnału. Mało tego, na przykład wkładka piezo zachowuje się inaczej w przypadku dużej impedancji wejścia > 0,5 MΩ(wysokie napięcie dochodzące nawet do rzędu kilku woltów pp, charakterystyka postrzępiona, ale w miarę płaska) niż w przypadku małej impedancji rzędu kilkadziesiąt kΩ - (napięcie rzędu kilkunastu mV, charakterystyka zbliżona do RIAA). Zresztą, zobaczymy, czy i co Autor wątku powie na temat przewidywanego przez siebie zastosowania wzmacniacza. Wówczas będzie można uszczegółowić dalej. Jednak, jeśli zastosowanie wzmacniacza ograniczy się do podłączania np elementów wieży, to jak najbardziej - wystarczy potencjometr kilkadziesiąt kOhm, zgodnie z sugestią Kol Aksakal.
    KG
    PS
    W lampach już dawno nie pracowałem; przypominam sobie to i owo - szczególnie laboratorium i warsztaty.

0
  • #17 08 Sie 2016 19:12
    kyller
    Poziom 12  

axdam99 napisał:
    [b]/.../ Postanowiłem że jednak będzie na ECL 86. Z/.../
    Co sądzicie o tym aby do regulacji głośności dać Telpoda 2x47k A ? Myślę że nie opłaca się inwestować w lepszego :D. /.../

Przemyslalbym temat ECL86 te lampy sa dosc drogie a temat zarzenia PCL86 mozna rozwiazac za pomoca dodatkowego transformatora. Jakis toroid od halogenow bylby w sam raz (ewentualnie pare zwoi dowinac).
    Do wspolczesnych zrodel syganalu 47k bedzie w sam raz.

0
  • #18 08 Sie 2016 20:42
    Krzysztof Gustaw
    Poziom 23  

kyller napisał:
    temat zarzenia PCL86 mozna rozwiazac za pomoca dodatkowego transformatora. Jakis toroid od halogenow bylby w sam raz (ewentualnie pare zwoi dowinac).
    A'propos zasilania grzałek lamp:
    Przypominam, że w przypadku lamp serii Exx istotne jest napięcie żarzenia, które nominalnie wynosi 6,3 V a prądy w tym przypadku mogą być (i są!) różne. Natomiast w przypadku lamp Pxx mamy do czynienia sytuacją odwrotną, czyli istotny jest prąd żarzenia (300 mA) a co za tym idzie - napięcie żarzenia dla poszczególnych typów lamp jest różne np PCL86 - ok 14,5 V a PCC88 - ok 7 V. A co w przypadku, gdyby Autor wątku miał zamiar w przyszłości rozbudować swój wzmacniacz o nowe stopnie czy inne bajery na lampach? Tak więc należy się zastanowić nad rozwiązaniem zasilania żarzenia - w najprostszym przypadku: rozwiązanie zaproponowane przez Kol Kyller i połączenia lamp jako szeregowo - równoległe ew. w połączeniu z rezystorami korekcyjnymi. Niestety, coś za coś.
    Wesołej zabawy!
    PS
    Myślę, że ten transformator przy okazji rozwiąże problem żarówek we wskaźnikach.

0
  • #19 09 Sie 2016 14:25
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

Krzysztof Gustaw napisał:
    A'propos zasilania grzałek lamp:
    Przypominam, że w przypadku lamp serii Exx istotne jest napięcie żarzenia, które nominalnie wynosi 6,3 V a prądy w tym przypadku mogą być (i są!) różne. Natomiast w przypadku lamp Pxx mamy do czynienia sytuacją odwrotną, czyli istotny jest prąd żarzenia (300 mA) a co za tym idzie - napięcie żarzenia dla poszczególnych typów lamp jest różne np PCL86 - ok 14,5 V a PCC88 - ok 7 V. A co w przypadku, gdyby Autor wątku miał zamiar w przyszłości rozbudować swój wzmacniacz o nowe stopnie czy inne bajery na lampach? Tak więc należy się zastanowić nad rozwiązaniem zasilania żarzenia - w najprostszym przypadku: rozwiązanie zaproponowane przez Kol Kyller i połączenia lamp jako szeregowo

E tam - stabilizator prądu (źródło prądowe na np LM317) i po kłopocie...

0
  • #20 09 Sie 2016 15:43
    Krzysztof Gustaw
    Poziom 23  

deus.ex.machina napisał:
    E tam - stabilizator prądu (źródło prądowe na np LM317) i po kłopocie...
    Moja pierwsza myśl też taka była, jednak po przemyśleniu...
    Owszem, w przypadku góra dwóch lamp. Jednak w którymś z poprzednich wątków była mowa o dwóch lampach PCL 86, czyli w przyszłości wzmacniacz stereo (mój domysł). Pół biedy, jeśli Autor poprzestanie tylko na tych lampach (napięcie żarzenia blisko 30 V) Jednak jeśli doda jeszcze po chociaż jednej lampie (np PCC83) na kanał, żeby wzmacniacz wzbogacić o np korektor barwy dźwięku to wtedy trzeba poważnie zwiększyć napięcie zasilania obwodu żarzenia...

0
  • #21 09 Sie 2016 18:12
    Artur k.
    Admin grupy audio

Krzysztof Gustaw napisał:
    Jednak jeśli doda jeszcze po chociaż jednej lampie (np PCC83) na kanał, żeby wzmacniacz wzbogacić o np korektor barwy dźwięku to wtedy trzeba poważnie zwiększyć napięcie zasilania obwodu żarzenia...

Niczego to nie zmienia. LM317 może pełnić rolę źródła prądowego nawet przy napięciu 200V, ważne jest by nie przekroczyć maksymalnej różnicy napięć pomiędzy wejściem, a wyjściem - w tym przypadku 37V. Zatem jeśli będą nawet 3x PCL86 to potrzebujemy ok. 44V na wyjściu, a więc na wejściu LM nie powinno być więcej niż 80V. Nie ma problemu by zasilić całość z napięcia ok. 55-60V. Problem tylko w tym że w przypadku zwarcia w obwodzie żarzenia, uszkodzi się LM. Na szczęście jednak takie zwarcia nie zdarzają się zbyt często. :) Warto w takim obwodzie zastosować szeregowy termistor NTC o rezystancji kilku omów, który przejmie na siebie udar prądowy w momencie włączenia gdy żarniki są zimne.

1
  • #22 09 Sie 2016 19:29
    Krzysztof Gustaw
    Poziom 23  

Owszem, ale zakładałem, że do zasilania żarników wykorzystany będzie zaproponowany przez Kol. kyller pojedynczy transformator toroidalny do halogenów (ewentualnie z dowiniętymi kilkoma zwojami), a zatem nieprzekroczenie napięcia 14,5 V, zwłaszcza że Autor wątku mógłby wtedy wykorzystać we wskaźnikach wysterowania żarówki na 12V, łatwiej dostępne.

0
  • #24 09 Sie 2016 20:26
    Krzysztof Gustaw
    Poziom 23  

Dlatego wspomniano o dowinięciu kilku zwojów (Kol. kyller). Zresztą, my tu sobie tak gawędzimy a nie wiemy, czy Autor zdecydował się jednak na lampy serii Exx czy Pxx.

0
  • #25 20 Sie 2016 21:55
    axdam99
    Poziom 14  

Niestety chwilowo muszę poczekać z projekcikiem bo jak na razie wszystkie fundusze idą na LM3886.
    Od razu chciałbym się zapytać (nie ma sensu zakładać osobnego tematu) czy istnieje jakiś Eqalizer (korektor graficzny) na lampach? Nie chodzi mi o taki zwykły treble/bas tylko a taki z minimum 5 pasmami (im więcej tym lepiej).

0
  • #26 20 Sie 2016 22:16
    jdubowski

axdam99 napisał:
    Od razu chciałbym się zapytać (nie ma sensu zakładać osobnego tematu) czy istnieje jakiś Eqalizer (korektor graficzny) na lampach? Nie chodzi mi o taki zwykły treble/bas tylko a taki z minimum 5 pasmami (im więcej tym lepiej).

Takie układy dadzą się zrealizować. Zobacz http://www.diyaudio.com/forums/tubes-valves/158648-how-make-tube-gyrator-eq.html - niestety kosztem znacznego skomplikowania.

0
  • #29 21 Sie 2016 20:12
    axdam99
    Poziom 14  

@aksakal Twój schemacik spodobał mi się najbardziej. Kilka pytań:
    1) Jakie lampy mogę tam zastosować i jakie napięcie zasilania? (podejrzewam że ecc 83 lub coś w tym stylu?
    2)O co chodzi z tym "C*"? Co będzie regulowane tymi kondensatorami?
    3) Potencjometr regulacji głośności powinien znajdować się na wyjściu (za korektorem) ?
    4) Czy daje on jakieś wzmocnienie? (jak np przedwzmacniacz?)
    5) Jak to przerobić na wejscie/wyjscie XLR ? (na tym mi aż tak nie zależy)

Dodano po 1 [minuty]:

6) Potencjometry liniowe/logarytmiczne ?

0
  • #30 22 Sie 2016 08:20
    aksakal

1) 12AX7 - ECC83 - 6N2P ( wziąć pod uwagę sposób zarzenia ). 2)Korekcja wzmacniania na wysokiej częstotliwości 3)To kompromis ! Regulator na wejściu pozwala uniknąć presterowania wzmacniacza przy znacznej różnicy wyjściowego napięcia źródeł sygnału, lecz zwiększa poziom przeszkód od samego regulatora przy jego niskiej jakości i niestabilności. 4)Obie kaskady mają jednakowe wzmacnianie ( Wszystkie elementy jednakowe ) . 5)Zależy od twoich wymogów, możliwości i przewidującej tobą konstrukcji wzmacniacza . 6 Potencjometry barwy - liniowa, regulator głośności logarytmiczna ( lepiej z odprowadzeniami dla ton kompensacji . Zawczasu przepraszam, być może nieprawidłowo zrozumiałem niektóre pytania i dałem nie konkretne rekomendacje .

1