Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

podłączenie masy serwomotoru

Dolce 07 Aug 2016 21:19 3345 2
 • #1
  Dolce
  Level 22  
  Witam.
  Chciałem się upewnić w kwestii prawidłowego podłączenia przewodu "masowego" serwomotoru DC do masy układu. Zakupiłem serwo dc, które posiada 3 wyprowadzenia : 2 kable do zasilenia serwa oraz kabel, który jest podłączony do obudowy serwa. Wyczytałem na forum poświęconym cnc, że przewód, który jest podłączony do obudowy serwa powinien być podłączony oddzielnym kablem do masy głównej zasilacza, natomiast przewody zasilające korzystnie jest ekranować a ekran tych przewodów należy podłączyć do masy na płytce sterownika, w moim przypadku jest to sterownik zbudowany na mikrokontrolerze UHU, posiadający wyjścia do zasilenia serwomotoru oraz wyjścia dla enkodera.
  Mam pytania :
  1) Czy ekran przewodów zasilających serwo należy podłączyć tylko "od strony" sterownika ? Nie ma zresztą chyba specjalnie innej opcji, skoro przewód obudowy serwa należy podłączyć osobnym kablem do masy głównej zasilacza ale wolę się upewnić.
  2) Czy przewód obudowy serwa może być podłączony w najbliższym punkcie do aluminiowej konstrukcji maszyny i razem z nią podłączony do masy głównej zasilacza ?
  Jeśli natomiast taki sposób podłączenia jest nieprawidłowy i przewód uziemienia serwa powinien być podłączony bezpośrednio do masy głównej to czy może być poprowadzony wewnątrz ekranu, razem z kablami zasilania serwomotoru czy też lepiej poprowadzić go zupełnie oddzielnie, poza ekranowanymi przewodami zasilającymi serwo ?
  Będę wdzięczy za pomoc, pozdrawiam.
 • #2
  *paweł*

  Automation specialist
  Lenze, Siemens, Abb (Baldor) mają złącza przy silnikach w taki sposób wykonane, że przy montażu niewłaściwe byłoby to izolować, więc od strony silnika są "umasowane". Ten sam ekran idzie i jest podpięty do falownika w specjalne punkty.
  Ja oprócz takiego rozwiązania stosuję dodatkowo przewód wyrównawczy między szafą a maszyną.
 • #3
  Dolce
  Level 22  
  Dzięki, pozdrawiam.