Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyciek pamięci ze sterownika GPU Intel, Windows 10

GreenArrow 07 Aug 2016 22:34 1029 2
    GreenArrow
    Level 8  
    Problem ma się następująco. Kilka dni temu wysypał się sterownik od karty graficznej (Intel Iris Pro 6200 - nie posiadam dedykowanej) i sam wstał bez problemu, nawet ekran przez moment nie był czarny. Wczoraj zauważyłem, że po uruchomieniu komputera, na samym pulpicie zużycie RAM wynosi około 70% (ponad 5GB przy puli niestronicowanej 4,1GB). Korzystając z poradnika na stronie anglojęzycznej pomagającej znaleźć co zużywa taką ilość pamięci odkryłem, że to plik igdkmd64.sys (opis - Intel Graphics Kernel Mode Driver). Chcąc to naprawić pobrałem najnowszy stabilny sterownik ze strony Intela (wersja 15.40.25.4463) i zresetowałem komputer do trybu awaryjnego. Już w nim pula niestronicowana wynosiła około 110MB. Sterownik usunąłem przy pomocy narzędzia Display Driver Uninstaller i program ten sam zrestartował komputer. Po uruchomieniu systemu pula niestronicowana wciąż wynosiła około 110MB. W trakcie instalacji pobranego wcześniej sterownika ekran mignął na moment na czarno i pula wróciła znowu do 4,1GB. Próbowałem instalować różne wersje sterowników i wciąż ten sam efekt (sterownik z programu Snappy Driver Installer, ze strony Intela - Beta 15.40.26.4474, 15.40.25.4463, 15.40.22.4424 i 15.40.10.4300). Po usunięciu sterownika pula się zmniejsza, w trakcie instalacji po chwilowym przygaszeniu ekranu pula wraca do 4,1GB.
    Jeśli to może pomóc, to dzień przed wysypaniem się sterownika zmniejszyłem partycję systemową do 250GB, a drugą powiększyłem przy czym druga partycja zmieniła też literę z E na D bez mojej interwencji (zrobił to za mnie program EaseUS Partition Master). Po tej zmianie zaktualizowałem sterowniki przez Snappy Driver Installer, w tym też sterownik od karty graficznej, ale nie pamiętam czy sterownik się wykruszył przed aktualizacją przez ten program czy po.

Konfiguracja:
    CPU - Intel I5 5675C
    GPU (zintegrowane, brak dedykowanego) - Intel Iris Pro 6200
    RAM - Crucial Ballistix 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz CL9
    HDD - WD Blue 1TB (WD10EZEX)
    MOBO - Gigabyte Z97-HD3
    Zasilacz - XFX TS550W (P1-550S-XXB9)
    System - Windows 10 Pro
  • Helpful post
    Hackmsr
    Level 23  
    Ma kolega jakieś punkty przywracania? Podaj SMART dysku. Spróbuj zresetować BIOS. Ja osobiście odradzam używania programów, które same "aktualizują" sterowniki.
    GreenArrow
    Level 8  
    Punktów przywracania nie mam. A SMART dysku już niepotrzebny. Dziękuje za wskazówkę co do BIOSu. Przypomniało mi się, że zmieniłem ilość VRAM przydzialonego iGPU z 400 kilkadziestąt MB do 1GB. Standardowy widok UEFI nie umożliwiał przydzielenia więcej niż bodajże 448MB, więc przełączyłem go do widoku w stylu z starszych BIOSów i tam można było ustawić 1GB dla zintegrowanej karty graficznej. Zmieniłem przed momentem na 512MB i jak ręką odjął. Teraz z włączoną przeglądarką zużycie 2,1GB, pula niestronicowana 114MB. Stworzyłem ten problem i teraz "bohastersko" z nim wygrałem. Dziękuję za pomoc.