Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumna Estradowa Dibesi Q1224 - Brak " cykania " wysokich tonów

IMEX 08 Sie 2016 08:20 1695 8
  • #1 08 Sie 2016 08:20
    IMEX
    Poziom 20  

Cześć - Kilka dni temu zakupiłem do domku Powermixer Yamaha EMX312 i kolumnę , mimo że mam nagłośnienie typu Kino domowe technics-a 5+woofer pioneer i mam projektor z wyswietlaniem ok niesałe 100".

Potrzebowałem " ryknięcia " dla karaoke bo na tych głośniczkach z kina niestety nie dało sie tego uzyskać wiec postanowilem zasilić Gabarytami kolumn żeby Wokal był " poprawny " jak to w Karaoke.

Sprawa dotyczy samej kolumny Dibesi Q1224

Bas ogólnie jest poprawny ale poważny problem jest taki że nie ma tonów wysokich - potocznego " cykania " jakie posiadam w kolumnach domowych.
    Jest nadmiar tonów średnich aż do przesady jak podkręcę tylko testując MID na full to uszy urywa - tak tragiczny dzwięk " dotyczy muzyki "

Jest niby zwrotnica w kolumnie dla wysokich tonów - ze starej szkoły pamiętam i wiem że teoretycznie wystarczy kondensator z rezystorem lub cewką, w tekj kolumnie jest - rezystor 20R w szeregu z kondensatorem 3,3uF - wiec jest OK ale cykania nie ma.

Czy jest to wina tego że to jest gwizdek " tubowy " czy to wina samego drivera - a może tak ma to być ?
    W tej kolumnie tej driver odkręcany z magnesem wielkości pięści.

Czy wymieniając sam driver uzyskam - to prawdziwe cykanie - jeśli tak to jaki driver - przyznam że obecnie nie ma już znaczenia cena takiego drivera - oczywiście w ramach rozsądku - priorytetem jest cykanie i moje zadowolenie bo obecnie z tych gwizdków jestem zupełnie przerażony.

Dziękuję za praktyczne porady - na czym i czy uzyskam wspomniane cykanie.

dziękuję Grzesiek.

0 8
  • #2 08 Sie 2016 09:20
    banmar_2005
    Poziom 16  

Sprawdź omomierzem gwizdek, raczej będzie spalony.
    Najlepiej wymień na taki sam chyba ze to piezo jest montowane to wywal i kup inny. naprzykład taki : Link

Jeżeli nie ma tak ugładu zabezpieczenia głośnika to z czasem znów spalisz.

0
  • #3 10 Sie 2016 13:04
    IMEX
    Poziom 20  

Więc Panowie i Panie - Zamówiłem STX-a D1000

Podłączyłem i co ?

Porażka taka sama. Brak cykania

Rozwaliło mnie to Całkowicie - dałem za STX-a 186zł

Ale mój problem całkowicie rozwiązałem - Spaliłem kolumnę w piecu - żartuje oczywiście

Tragiczna zwrotnica - ten rezystor 20R i kondensator - nie wiem co w tym nie tak ale podłączyłem zwrotnicę z zapasów i co ? Jestem w szoku Przepiękne cykanie - Moje zadowolenie Rewelacyjne

Prawdopodobnie gdybym pierwotnie zamienił tylko zwrotnice to efekt był by prawdopodobnie podobny - Ale miałem niesamowite problemy z przykręceniem drivera z powodu konstrukcji kolumny a raczej wzmocnień frontu. Miałem chęci podmienić tylko dla sprawdzenia ale dałem sobie spokój.

Do zwrotnicy zamontowałem dodatkowo bo brakowało kondensator do Basów za cewką - nie miałem 10uF wiec wstawiłem mniejszy tylko 3,3uF ( choć miałem 22uF) Zapewne niewiele zmieni to pasmo.

Załączam fotkę driwerów mały był zamontowany, a większy to STX-D1000 waga to tylko 2,5Kg hihi

Obecnie problem uważam za rozwiązany.

Grzesiek

0
  • #4 10 Sie 2016 13:50
    marian133
    Poziom 37  

Tak to jest jak się słucha byle kogo.

banmar_2005 napisał:
    Sprawdź omomierzem gwizdek, raczej będzie spalony.
    Najlepiej wymień na taki sam chyba ze to piezo jest montowane to wywal i kup inny. naprzykład taki : Link

Po tym poście już wiadomo że ten ktoś się nie zna i jego "porada" jest szkodliwa.
    Rozumiem że oczekiwałeś odpowiedzi na pytanie, ale nie potrzebnie zaufałeś pierwszej lepszej i to od usera z kilkoma postami.

Jeśli teraz tobie to gra, to tylko się cieszyć, choć prawidłowo by było kupić D-800 i skopiować zwrotnicę (sekcję wysokotonową) z tego projektu: http://stx.pl/pa-1000-4-fr-schemat.html
    Wiadomo że to nie było by profesjonalne, ale przynajmniej zabezpieczało by driver przed spaleniem.

0
  • #5 10 Sie 2016 14:12
    IMEX
    Poziom 20  

W wolnej chwili zrobię sobie zwrotnice dla 8ohm - mam wszystko tylko płytkę zrobię na CNC albo wytrawie. Albo kupie gotowca ale kolejne 150zł za 1 szt

0
  • #6 13 Sie 2016 23:39
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Rzadko się zdarza, że ktoś grzebie w ..wnie i kupuje chiński driver z Polską naklejką warty więcej niż cała kolumna...

BTW - zmiana zwrotnicy przy zostawieniu tego piezzo piździka nie dałaby nic.

0
  • #7 14 Sie 2016 00:05
    IMEX
    Poziom 20  

Właśnie dziś kupiłem sprawnego Yamaha EMX512 - nadmienię że mam uszkodzonego EMX312
    Razem z EMX512 kupiłem 2szt JBL JRX125
    I Powiem tak Skromnym zdaniem jest sprawa dyskusyjna jeśli chodzi o chińskie 2x12" i STX a Oryginalny JRX125 - Przyznam że jeśli chodzi o Niskie tony to zdecydowanie chińczyk górą nad JBL JRX125 ale przy niewielkiej mocy wiecej nie testowałem do chińczyk by padł śmiercią przepalenia hihi przy EMX512.
    JBL JRX125 przenosi w szerszym zakresie - grają jak z przed 30 lat eltrony hihi miałem kiedyś 2x12" 60W

Nie mniej jednak JBL są gabarytami większe i używane - idą do sprzedania jeśli jest ktoś zainteresowany za 900zł za 2szt (do wymiany cewki w driverach bo są wstawione zamienniki) - chce tylko odzyskać kasę bo powermixer EMX 512 zostawiam sobie - może będzie do sprzedania Yamaha EMX312 za niewielką kasę jak uda się naprawić zasilacz albo wersja z niesprawnym zasilaczem.

0
  • #8 15 Sie 2016 12:18
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Od EMX512 (2x125W RMS) ciężko coś przepalić. Prześlij foto tych JRX125.

0
  • #9 16 Sie 2016 16:24
    DjMapet
    Poziom 42  

PANICZKAMIL napisał:
    Od EMX512 (2x125W RMS) ciężko coś przepalić

Fakt, nawet przesterem z niego. No chyba że jakieś padło pokroju dibeisi.

Kup stare trójdrożne Elestry, lub LDM-y - zabiją brzmieniem i skutecznoscią JRX-y. Praktycznie tanio nie kupisz niczego lepszego do karaoke.
    Chyba ze masz dość kasy na naprawdę profesjonalne paczki.

Pozdrawiam.

0