Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak przewodu PE w niektórych gniazdkach

08 Sie 2016 10:53 2355 15
 • Poziom 5  
  Witam serdecznie. Mam taki problem, otóż jestem geodetą, kupiłem sobie nie dawno dom 2 kondygnacje i postanowiłem na dole zrobić sobie biuro. Sytuacja wygląda tak: przewód PE mam doprowadzony tylko do dwóch kuchni które znajdują się pod sobą, w pozostałych gniazdkach niestety 3 żyły brak. Budynek jest z przełomu 89/90 i ma wykonane uziemienie. I teraz wiadomo nie chciałbym podłączać ploterów, drukarek etc. do gniazdka gdzie nie ma uziemienia. Dodatkowo w łazience też by się przydało. Nie bardzo widzi mi się ciągnąć przedłużacze z kuchni albo pruć ściany tym bardziej, że budynek po remoncie a instalacja to CU, jednak troche pogmatwana np 4 wyłącznik były na przewodzie N, jednak pozamieniałem w puszkach i teraz jest ok, nie wspominając o kolorach przewodów raz przewód fazowy jest czerwony raz biały no ale wiadomo jak w tamtych czasach było, dawali co było pod ręką. I teraz pytanie czy w pozostałych gniazdkach wykonać tzw zerowanie (niezgodne z przepisami) lub próbować przepchać PE przez peszel (tu może być problem bo np na dole jest robione dytem.

  Pozdrawiam
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 28  
  Jaki jest rodzaj sieci zasilającej budynek. Opisz rozdzielnicę, a konkretnie jak uzyskano PE.
 • Poziom 40  
  mateusz.geo7 napisał:
  I teraz pytanie czy w pozostałych gniazdkach wykonać tzw zerowanie (niezgodne z przepisami) lub próbować przepchać PE przez peszel (tu może być problem bo np na dole jest robione dytem.
  Sam dałeś odpowiedź na swoje pytanie.
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 14  
  freebsd napisał:
  @mateusz.geo7Jesteś geodetą? Masz ukończone studia wyższe?

  Bardzo luźny związek widzę tego pytania z tematem postu.

  Co do meritum, to autorze musisz przede wszystkim (to koledzy już podpowiedzieli) dowiedzieć się o rodzaj sieci zasilającej.
  Jeśli to jest na pewno TN-C, to sprawa może być dość prosta, o ile dążymy tylko do uzyskania standardu TN-C.
  Gdyby jednak to było TT - piszesz o uziemieniu, ale na tyle lakonicznie, że nie wiadomo do czego służy, to sprawa się komplikuje i bez "prucia" się nie obejdzie,bo dodatkowy PE musi się znaleźć w każdym gniazdku. Generalnie wszystkie gniazdka powinny by c z bolcem i właściwie okablowane.
  A jeszcze jak chcesz zrobić sobie pracownię i używać sprzętu komputerowego(pewnie nie taniego?), to by należało podejść do sprawy profesjonalnie, bo w tak niepewnej i pewnie niezabezpieczonej instalacji, jedno wyładowanie burzowe może skasować całe wyposażenie.
  W istocie to wcale nie wiadomo też czy Ty masz tam PE czy PEN ?
 • Poziom 5  
  Mam ukończone studia na poziomie inżyniera. Nie rozumiem co w mojej pisowni jest nie tak. Jestem teraz w terenie, aczkolwiek typ sieci na 95% to TNC tak mówi poprzedni właściciel, ale dokaladnie dowiem się jak zadzwonie do ZE. Uziemienie jest wykonane tak, że przy ścianie w ziemie idzie płaski pręt jest tam podłączony właśnie owy biały przewód, który jest podłączony również do bolców, dodatkowo jest tam podłączony przewód N który idzie z siły do garażu(przewód 4 przewodowy) tutaj tak jakby N jest dodatkowo uziemione.

  W kuchni w gniazdkach są 3 przewody L N i pewnie PE, w pozostałych są dwa przewody czyli L i PEN. Co do burzy, nie pracujemy w jej czasie i wyłączamy sprzęt. Ostatni budynek, który wynajmowaliśmy, był z 2012r. Wiec nowa instalacja jednak piorun spalił nam 2 komputery na szczęście tylko zasilacze.
 • Poziom 28  
  mateusz.geo7 napisał:
  ZE. Uziemienie jest wykonane tak, że przy ścianie w ziemie idzie płaski pręt jest tam podłączony właśnie owy biały przewód, który jest podłączony również do bolców, dodatkowo jest tam podłączony przewód N który idzie z siły do garażu(przewód 4 przewodowy) tutaj tak jakby N jest dodatkowo uziemione.

  W kuchni w gniazdkach są 3 przewody L N i pewnie PE, w pozostałych są dwa przewody czyli L i PEN. .

  Widziałeś te połączenia ?
 • Poziom 5  
  Tak, rozkrecalem gniazdka i patrzylem na to uziemienie, jak wrócę zrobię zdjęcie rozdzielnicy
 • Moderator Energetycy
  Witam.
  mateusz.geo7 napisał:
  ... przy ścianie w ziemie idzie płaski pręt jest tam podłączony właśnie owy biały przewód, który jest podłączony również do bolców, dodatkowo jest tam podłączony przewód N który idzie z siły do garażu(przewód 4 przewodowy) tutaj tak jakby N jest dodatkowo uziemione.

  A mnie zaintrygowało to stwierdzenie. Jakoś dziwnie wykonane uziemienie dla układu TN-C (?) Może jakiś pomiar rezystancji N-PE ?
  mateusz.geo7 napisał:
  W kuchni w gniazdkach są 3 przewody L N i pewnie PE, w pozostałych są dwa przewody czyli L i PEN
  Nie, kolego, taka nazwa żyły przewodu instalacyjnego jest tutaj niewłaściwa, ale to na marginesie.
  Wnioski - elektryk, jakiś/jakieś mierniki i po problemie.
 • Poziom 5  
  Mam multimetr yato, jeśli taki wystarczy to mogę pomierzyć rezystancje między N i PE. Zauważyłem również dziwny sposób uziemienia siły a mianowicie wygląda ona tak jak na obrazku niżej

  Brak przewodu PE w niektórych gniazdkach

  rozdzielnica wygląda tak (zastanawiam się nad tymi korkami 3 czerwonymi)
  Brak przewodu PE w niektórych gniazdkach

  A uziemienie
  Brak przewodu PE w niektórych gniazdkach
 • Poziom 14  
  Te trzy czerwone "korki" to w normalnym układzie starej instalacji są zabezpieczeniem zalicznikowym w kierunku na instalację wewnętrzną.
  Ich wykręcenie powinno skutkować całkowitym brakiem napięcia w budynku.
  Powinieneś mieć tam gdzieś jeszcze jeden komplet "korków" zaplombowanych przez ZE. Jest to zabezpieczenie pionowe - niedostępne w normalnych warunkach dla odbiorcy.
  Pozostałe opisane bezpieczniki są zabezpieczeniem konkretnych obwodów.
  Widać że to staroć i przydało by się , aby kompetentny elektryk spojrzał na to.
 • Poziom 5  
  Z tego co zauważyłem to nic się nie dzieje bo wykręceniu tych korków , chociaż napięcie na nich jest. Bardziej zależy mi na ogarnięciu tego PE
 • Poziom 28  
  mateusz.geo7 napisał:
  Bardziej zależy mi na ogarnięciu tego PE


  Ogarnąć trzeba całą instalacje bo są porobione jakieś przeróbki i bez wizyty fachowca na miejscu rozwiązać problem będzie trudno.
 • Poziom 40  
  mateusz.geo7 napisał:
  Z tego co zauważyłem to nic się nie dzieje bo wykręceniu tych korków , chociaż napięcie na nich jest. Bardziej zależy mi na ogarnięciu tego PE
  Niestety musisz zapłacić elektrykowi.
  A ja muszę zapłacić geodecie.
  Musi kolega skorzystać z usług elektryka - bo PE nie podłącza się na wkrętak, "na wariata". Konieczne są pomiary skuteczności ochrony p-porażeniowej.
  O tym to kolega nawet nie słyszał.
 • Poziom 32  
  Problem jest dość poważny ponieważ dotyczy ochrony przeciwporażeniowej. Obawiam się, że koledze nie pomożemy. Autor nie tylko powinien posiadać dużo większą wiedzę w temacie ale również posiadać stosowne kwalifikacje oraz sprzęt pomiarowy.
 • Poziom 19  
  Witam
  Tylko wizyta elektryka rozwieje Twoje wątpliwości.
  Nauczycielka elektrotechniki za nazwanie bezpieczników "korki" wynagradzała w dzienniku "pałą"
  Pozdrawiam