Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak fachowo doradzić wybór dostawcy internetu

08 Sie 2016 11:56 951 6
  • Poziom 6  
    Chcę otworzyć w tym dziale nowy temat ("Jak fachowo doradzić wybór dostawcy internetu"), który łączy w sobie sprawy o których tutaj mowa.
    Od jakiegoś czasu zajmuję się pomiarem jakości sygnału internetowego dla małego dostawcy internetu. są to tereny wiejskie mocno zalesione, pagórkowate. Spotykam się często ze zrozpaczonymi ludźmi, którzy skarżą się, że przetestowali już trzy firmy, a internet ledwo zipał. rachunki za to trzeba było płacić.
    Zastanawiam się czy nie zająć się analizą możliwości pozyskania dobrego łącza internetowego w danej lokalizacji ze wskazaniem dostawcy z najlepszym sygnałem.
    Zastanawiam się w jaki sprzęt i oprogramowanie powinienem się zaopatrzyć, aby zrobić to fachowo. Myślę też, że w większości wypadków, klienci będą musieli korzystać z anten zewnętrznych, a niektórzy nawet budować maszty. Będę więc musiał mieć możliwość wykonywania pomiarów na wysokościach do 8m.
    Chciałbym odpowiednio zaadoptować auto, żeby ułatwić sobie czynności techniczne. Chętnie wysłucham rad w tym zakresie, a nawet podejmę współpracę.

Dodano po 24 [minuty]:

Gitner napisał
    Jako, że zajmowałem się pomiarami i montażem "radiówek" to podpowiem, że bez podnośnika koszowego będzie Ci ciężko. 8m to niski pułap, przygotuj się na wyższe budynki czy maszty.

Dodano po 32 [sekundy]:

ja napisałem:

Przejrzałem oferty w necie. Można cos takiego kupić od 50-100 tys. Z wysięgiem 20m. Trzeba na to jakieś specjalne uprawnienia?
  • Poziom 27  
    Do przemieszczania się pojazdem z punktu A do B wystarczy odpowiednie prawo jazdy. Do używania podnośnika koszowego musisz mieć "zaświadczenie kwalifikacyjne do obsługi urządzeń transportu bliskiego IP" z UDT. Do tego podnośnik musi mieć książkę rewizyjną z UDT, co miesiąc robisz konserwację (możesz zrobić sobie odpowiednie kwalifikacje lub korzystać z usług innych), co roku przegląd w UDT.

Oczywiście nie wszędzie da się wjechać, więc awaryjnie na aucie miałem drabinę 3x11.

Do pomiaru sygnału miałem antenę, laptopa i soft. Budowa wolno stojącego masztu to już inna sprawa.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 6  
    alpika napisał:
    Poziom sygnału można sprawdzić dowolnym smartfonem który posiada WCDMA/LTE. Wystarczą do tego różne sim od różnych operatorów z uruchomionym internetem. Poziom jakości sygnału można bardzo łatwo oszacować wchodząc ze smartfonem w możliwie najwyższy punkt w danej lokalizacji (dach, balkon, okno, wyższe piętro itp., itd.). Wtedy będzie wiadomo jaki sygnał dotrze do modemu który zostanie uzbrojony w zewnętrzne anteny. Nie potrzeba do tego sprzętu z takim nakładem $$$.

1. Czy rzeczywiście za pomocą samego smartfona uzyskam RSRP, SINR0 i SINR1 ew. inne ważne parametry.
    2. Czy bez anteny odbiorczej sygnał pomierzony nie będzie słabszy niż faktycznie możliwy
    3. Jak powinien być usytuowany smarfon. Czy jego antena wewnętrzna jest pionowa dookólna?
    4. Chętnie korzystałbym z odczytu wewnątrz pojazdu lub na laptopie.
    5. Myślę, że przy tej metodzie rezygnowałbym z wymiany kart sim w jednym smartfonie, a raczej użyłbym tyle smartfonów ilu dostawców.
    6. Ale może jest prostszy sposób. W końcu chce tylko zmierzyć moc sygnału i dostępną technologię dla poszczególnych operatorów. Czy muszę wykupować u nich wszystkich abonament?
  • Poziom 6  
    alpika napisał:

aplikacji tego typu jest wiele. Jednak każda z nich bada tylko stan sieci operatora którego kartę sim używam.
    Nie ma jakiegoś skanera wszystkich sieci w zasięgu?

Dodano po 20 [minuty]:

alpika napisał:
    https://www.spyequipmentuk.co.uk/pro-m10fx-rf-gsm-3g-detector?showall=1&jtpl=0&force=0

urządzenie tu pokazane wykrywa wszystkie nadajniki w bliskiej odległości. Ale jak za jego pośrednictwem zidentyfikować operatora sieci 3G lub 4G? Czy ktoś używał tego sprzętu. Można do niego podłączyć antenę zewnętrzną?
  • Poziom 6  
    Gitner napisał:
    Do przemieszczania się pojazdem z punktu A do B wystarczy odpowiednie prawo jazdy. Do używania podnośnika koszowego musisz mieć "zaświadczenie kwalifikacyjne do obsługi urządzeń transportu bliskiego IP" z UDT. Do tego podnośnik musi mieć książkę rewizyjną z UDT, co miesiąc robisz konserwację (możesz zrobić sobie odpowiednie kwalifikacje lub korzystać z usług innych), co roku przegląd w UDT.

Oczywiście nie wszędzie da się wjechać, więc awaryjnie na aucie miałem drabinę 3x11.

Do pomiaru sygnału miałem antenę, laptopa i soft. Budowa wolno stojącego masztu to już inna sprawa.

sprawdziłem ceny: szkolenie około 400zł, comiesięczne przeglądy po 200-300zł, roczny też około 200zł brutto. Trzeba się trochę najeździć, żeby na to wszystko zarobić.

Proszę o kontakt na mail tjakubowski7(malpa)gmail.com