Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MediaTek ma problemy z tempem produkcji układów scalonych

ghost666 08 Sie 2016 13:06 2517 6
 • MediaTek ma problemy z tempem produkcji układów scalonych
  Firma MediaTek - największy konkurent Qualcomma w zakresie układów scalonych do smartfonów, poinformował kilka dni temu, że nie będzie w stanie sprostać popytowi na układy do smartfonów 3G i 4G z uwagi na niedoszacowanie zapotrzebowania na te elementy podczas zamówień elementów krzemowych. Głównym wytwórcą krzemowych podzespołów dla MediaTeka jest Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC). Zapotrzebowanie na te elementy w bieżącym roku jest istotnie większe niż zapowiadały to przewidywania firmy.

  "Wszystko wskazuje na fakt, że w trzecim i czwartym kwartale tego roku będziemy mieli do czynienia z ograniczeniami dostaw. (...) Prawdopodobnie z tego powodu w czwartym kwartale roku nie będziemy mogli sprostać zapotrzebowaniu na elementy" mówił David Ku z MediaTeka. Przewidywania analityków firmy mówiły, że w trzecim kwartale 2016 roku zamówionych zostanie około 145..155 milionów urządzeń - o około 10 milionów więcej, niż wcześniej przewidywano. MediaTek przejął w międzyczasie sporą część rynku od Qualcomma.

  Rynek smartfonów nie był przyjazny dla firm w ostatnim czasie - obserwować dało się po raz pierwszy spadki w czasie tego roku, a globalna sprzedaż urządzeń wzrosła zaledwie o 0,3% w drugim kwartale 2016, jak wynika z raportów przedstawionych za ten okres przez trzech największych producentów smartfonów w Chinach: Huawei, Oppo i Vivo.

  Tajwański producent układów scalonych MediaTek sprzedaje je głównie do Chin. Sporo zyskuje on na tym, że jego kontrahenci zdobywają coraz większy fragment rynku, "Nadal zdobywamy nowe udziały w rynku" mówił Ku, "Vivo i Oppo zdobywają coraz większy jego fragment". Firma spodziewa się około 25% wzrostu zysków w roku 2016, z czego około 5% pochodzić będzie z zakupionych w ostatnim czasie firm.

  Zauważyć także da się zmianę polityki MediaTeka. Przykłada on duże starania do rozwoju wysokiej klasy układów scalonych na rynek smartfonów 4G. Nowy high-endowy procesor P20 z rodziny Helio ma zostać wprowadzony do produkcji w czwartym kwartale, a kolejny układ - X30 - trafić ma do sprzedaży w pierwszej połowie 2017 roku. Rodzina Helio ma składać się na około 20% tegorocznej sprzedaży układów scalonych do smartfonów. Jest to o tyle znamienne, że procesory takie jak X30 to modemy kategorii 7, a póki co najbardziej zaawansowane konstrukcje MediaTeka to klasa 6. Dotychczasowo MediaTek pozostawał w tyle za Qualcommem, teraz firma najwyraźniej stara się to zmienić.

  Jak planują władze Tajwańskiego producenta do końca roku w ofercie pojawić się mają modemy kategorii 10. Jak mówi Ku "Modemu są bardzo istotnym marketingowo elementem". Przedstawiciele firmy ogłosili ponadto, że MediaTek zamierza rozpocząć w przyszłym roku produkcję elementów w technologii 10 nm, jak mówi Ku "planujemy w ofercie mieć więcej niż jeden element w technologii 10 nm". Jednym z tych układów będzie właśnie procesor X30. Jak podaje firma w materiałach promocyjnych największym zyskiem z migracji do tej technologii będzie oszczędność mocy i wydajność nowego układu. Nie przewiduje się jednak wpływu tego na cenę.

  Źródło: http://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1330254

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9418 postów o ocenie 7081, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #3
  mrtip
  Poziom 13  
  Alpika, jak zawalone półki......
  Ghost666 przetłumaczył, cytuję "Tajwański producent układów scalonych MediaTek sprzedaje je głównie do Chin."
  Czyli Alpika byłaś w Chinach że takie rzeczy napisałaś o zawalonych półkach ?

  Druga sprawa, bo mieszkasz w Grodzisku Mazowieckim. Mogłabyś powiedzieć czy działa lub jest ciemny kolorowy LED po prawej przy wjeździe do Grodziska od strony Milanówka (taka hurtowania elektrotechniczna na Królewskiej 12).
 • #4
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #5
  electro
  Poziom 17  
  alpika napisał:
  PS. To Chińczyki pracujący w korporacjach z pensją 50-100USD mają kapuchę na wykupywanie sprzętu????
  "Coś" "ktoś" "gdzieś" kłamie


  Tak było, ale kiedyś, dzisiaj przeciętny Chińczyk z miasta jest dużo bogatszy niż przeciętny Polak z miasta. Więc jeszcze trochę a to my będziemy "Chińczykami" dla naszych skośnookich przyjaciół.

  https://cinkciarz.pl/o-nas/biuro-prasowe/info...eda-zarabiali-wiecej-niz-polacy-wynagrodzenia
 • #6
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #7
  kapi11711
  Poziom 13  
  mrtip napisał:
  mieszkasz w Grodzisku Mazowieckim. Mogłabyś powiedzieć czy działa lub jest ciemny kolorowy LED po prawej przy wjeździe do Grodziska od strony Milanówka (taka hurtowania elektrotechniczna na Królewskiej 12).


  Mówisz o tablicach LEDowych? Jeśli tak to świecą niemiłosiernie - aż ciężko przejśc a chodzę codziennie :P