Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samochód Tesli także ratuje życie

ghost666 09 Sie 2016 00:12 2928 4
  • Samochód Tesli także ratuje życie
    Pisaliśmy niedawno na Forum o śmiertelnym wypadku z udziałem samodzielnie prowadzącego się samochodu marki Tesla, które posiadają wbudowanego nowatorskiego 'Autopilota'. Tym razem jednak historia była dokładnie odwrotna - dzięki możliwości samodzielnej jazdy samochód Tesli, Model X, najpewniej uratował człowiekowi życie.

Joshua Neally jechał swoim samochodem do domu, z swojego biura położonego w Springfield w stanie Missouri do domu w Branson. Chwilę po wjechaniu na autostradę poczuł on ostry ból w klatce piersiowej i brzuchu. Zamiast zadzwonić po karetkę zdecydował on się na inny, bardziej ryzykowny krok - skierował swój samochód do szpitala, wykorzystując do tego zintegrowanego autopilota.

Samochód przejechał ponad 30 kilometrów samodzielnie wzdłuż autostrady i bez problemowo zjechał z niej w kierunku szpitala, gdzie Neally mógł z niego wysiąść i udać się na szpitalną izbę przyjęć. Tutaj okazało się, że przyczyną nagłego bólu był zator w naczyniu krwionośnym w płucach, który mógł zagrozić życiu pacjenta. Jak mówią doktorzy, pacjent miał sporo szczęścia, że przeżył tą trasę.

Autopilot zaimplementowany przez producenta - firmę Tesla - w niektórych swoich pojazdach potrafi odpowiadać na ruch na ulicy m.in. zmieniać pasy jazdy. Jednakże od pewnego czasu system ten znajduje się pod lupą władz w USA (National Highway Traffic Safety Administration), które sprawdzają jego związek i wpływ na dwa wypadki, jakie miały miejsce niedawno.

Jeden z wypadków, opisywaliśmy na Elektrodzie; na skutek tego zdarzenia na Florydzie zginął mężczyzna - kierowca Tesli, prowadzący Model S. Jak wynika z wstępnych wniosków system 'nie zauważył' ciężarówki na trasie jazdy Tesli.

Drugim ze zdarzeń był wypadek, który miał miejsce gdy Tesla Model X zjechał z autostrady w Montanie i uderzył w drewnianą konstrukcję obok drogi. Kierowcy nic się na szczęście nie stało. Jak sugeruje producent pojazdu, wypadek mógł być wynikiem nieprawidłowego wykorzystania systemu Autopilota w pojeździe.

Ale Joshua Neally z pewnością zadowolony jest z implementacji i działania tego systemu. "Jestem bardzo wdzięczny, że miałem Autopilota w samochodzie i mogłem to przeżyć" mówił Joshua w wywiadzie dla lokalnej stacji KY3. Dodaje też, że "jeżeli coś takiego się wydarzy, albo nagle stracę przytomność prowadząc samochód chciałbym, aby jakiś system pilnował w tym czasie trasy jazdy samochodu, abym nie wpadł w ścianę czy inny pojazd na drodze"

Źródło: http://www.bbc.co.uk/newsbeat/article/37009696/tesla-car-drives-owner-to-hospital-after-he-suffers-pulmonary-embolism

Fajne! Ranking DIY
    robokop
    Moderator Samochody
    Trzech skinów uratowało życie staruszce - przestali ją kopać. Takie porównanie się nasuwa, już po przeczytaniu tytułu. Swoją droga, trzeba być naprawdę przygłupim amerykaninem, żeby tracić czas na wyszukanie w menu systemu nawigacyjnego szpitala, po czym ustawić autopilota aby się tam kierował, miast skorzystać z emergency call. Gdyby stracił przytomność po drodze, z zatrzymaniem funkcji życiowych, pojazd ;podjąłby resuscytację, jak w filmie s/f? Nie. Tak samo gdyby trafił się po drodze zamknięty przejazd kolejowy, lub korek - mógłby nie zdążyć dowieźć pacjenta na czas.
    kortyleski
    Poziom 42  
    Nie. Ale zaczynają się kolejne bezmozgi bawić bawić gadżetami. Jak kiedyś kobita co w kamperze tempomat ustawiła i poszła sobie na tył po kanapkę. Zgadnijcie gdzie.
    Tu zgadzam się z kolegą robokopem. Jedyne sensowne rozwiązanie to zatrzymanie auta i wezwanie pomocy. Co zrobi system jak człowiek pod wpływem bólu gwałtownie szarpnie kierownicę? Odda kontrolę czy nie? Tak źle i tak niedobrze. Miałem już przypadek. Z dużo glupszym autem. range Rover sport przy wjeżdżaniu na podnośnik kierownicę mi zabrał. Hamulca na szczęście nie. Awaria elektrycznego wspomagania. Jestem ciekaw co by było na autostradzie.
    a_noob
    Poziom 22  
    Zrozumcie tylko taki drobiazg, że jak ktoś jest debilem, to nie istotne czy wspomaganym "gadżetami" czy nie i tak nim jest. Facet gdyby nie miał autopilota pewnie sam by prowadził do szpitala i walnąłby w coś lub kogoś po drodze.

kortyleski napisał:
    Co zrobi system jak człowiek pod wpływem bólu gwałtownie szarpnie kierownicę? Odda kontrolę czy nie?

A co zrobi Polonez w takim przypadku?
    lukiiiii
    Poziom 26  
    Historyjka na ocieplenie wizerunku Tesli po ostatnich wydarzeniach.