Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kontrola dostępu w biurze- zestawienie kosztów/urządzeń

ZaquPL 09 Aug 2016 00:13 3138 27
phoenixcontact
 • #1
  ZaquPL
  Level 8  
  Witajcie,

  Planuje zainstalowanie systemu kontroli dostępu w biurze. Miałoby to polegać po prostu na wstawieniu elektrozaczepów do drzwi i zamontowaniu w ścianach klawiatur do wpisywania kodu PIN. Do zabezpieczenia mam dwie pary drzwi (frontowe do budynku i drzwi na klatce schodowej). Ważne jest, że chciałbym sprawdzać z poziomu laptopa kto i kiedy wpisywał kod.

  Próbowałem rozeznać się cenowo wśród wielu producentów (SATEL, ROGER itd), ale ceny są na podobnym poziomie, czyli:
  - Zamek szyfrowy 200-500 zł.
  - Kontroler do obsługi jednego przejścia 450 zł
  - Centralka kontroli dostępu 550 zł.
  - Interfejs komunikacyjny 150-200 zł
  - Elektrozaczep 100 zł
  - Akumulator 100 zł
  - Obudowy, okablowania itd. w sumie 200 zł

  Wyliczyłem, że dla dwóch przejść (drzwi) i pozornej przyjemności rejestrowania logów wejść do budynku musiałbym wydać ok. 3000 zł. Jest to cena zaporowa i z pewnością nieadekwatna do moich oczekiwań.

  Być może coś źle wyliczyłem, albo po prostu sprawdziłem producentów z górnej półki, dlatego poprawcie mnie jeśli gdzieś popełniłem błąd. Czy rzeczywiście ceny są tak wysokie?

  Coś mi tu nie pasuje... Na przykład "Kontroler dostępu ROGER PR402DR-SET" do obsługi jednego przejścia jest bardzo drogi, a także wymaga zasilania akumlatorowego i z sieci, oferując możliwość podłączenia panelu do wpisywania hasła i elektrozaczepu. Jest to trochę bez sensu aby przy każdych drzwiach instalować taką toporną skrzynkę. Nie dałoby się podłączyć dwóch zamków szyfrowych i dwóch elektrozaczepów do jednej centralki?

  A może udałoby się zaprojektować ten system od nieco innej strony? Wydatków na elektrozaczepy i zamki szyfrowe nie uniknę (chociaż w tym przypadku nie mam zastrzeżeń bo cena jest przystępna), ale może gdyby podłączyć je w jakiś sposób do komputera np. Raspberry Pi? Gdyby udało się połączyć te wszystkie elementy, to na pewno udałoby mi się - jako informatykowi - oprogramować cały system i zrobić sterowanie.

  Co sądzicie o takim pomyśle?
 • phoenixcontact
 • #2
  Rysiek2
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  ZaquPL wrote:
  Co sądzicie o takim pomyśle?

  takie rozwiązanie możesz sobie ( ku uciesze rodziny) zrobić w domu. W firmie robi się rozwiązanie profesjonalne. Z kosztami dla prostego SKD (System Kontroli Dostępu) przesadziłeś. 3000,- zł dla dwóch przejść to technologicznie "Mercedes" z dużymi możliwościami rozbudowy. Wszystko zależy od oczekiwanej funkcjonalności i poziomu wymaganego bezpieczeństwa systemu kontroli dostępu.
  Dla poważnych systemów z dużymi wymaganiami 3000,- to normalna cena przy dwóch przejściach. Nawet powiedziałbym, że nie wysoka.
 • phoenixcontact
 • #4
  sosarek

  Level 43  
  ZaquPL wrote:
  może udałoby się zaprojektować ten system od nieco innej strony?

  Pewnie - wiedząc jakie elementy dobrać.
  W jaki sposób zamierzasz wpuszczać petentów/osoby postronne do budynku?
  suworow wrote:
  przyciski wyjścia+ ewakuacyjny.

  Jeśli od wewnątrz jest klamka są zbędne ;)
 • #5
  niepotrafie
  Level 16  
  [quote="sosarek"Jeśli od wewnątrz jest klamka są zbędne[/quote]
  W przypadku zwory sa konieczne,malo tego w przypadku monitorowania przejscia przycisk wyjscia jest konieczny w celu eliminacji alarmow.

  Pytanie do autora, czy na obiekcie jest sswin? Jesli tak to jaki system? mozliwe ze uda sie cos zrealizowac w oparciu o centrale alarmowa
 • #6
  sosarek

  Level 43  
  niepotrafie wrote:
  W przypadku zwory sa konieczne

  Zwory owszem, rygla już nie.
 • #7
  ZaquPL
  Level 8  
  Ten system ma zabezpieczać mienie niskiej i średniej wartości. W biurze jest kilka biurek, krzeseł, drukarka i to w zasadzie wszystko. Żadnych komputerów nawet nie ma. System ma zabezpieczać przed niepowołanym dostępem, a w razie stwierdzenia szkody, ma umożliwiać porównanie czasów wpisania kodu przez danego użytkownika i zapisów z monitoringu. Jeżeli na kamerze będzie osoba której twarzy nie będę mógł rozpoznać, to chciałbym wiedzieć na czyj kod weszła. To wszystko czego oczekuję od tego systemu.

  Myślałem nad zworą, ale uznałem elektrozaczep (dobry i solidny) za rozwiązanie lepsze, bo wówczas spełnia wszystkie moje wymagania:
  - System uzbrojony: elektrozaczep zamknięty
  - System rozbrojony: elektrozaczep otwarty
  - Brak zasilania: elektrozaczep zamknięty
  W przypadku zwory odcięcie zasilania (sabotaż) otwiera drzwi, co jest bardzo złym rozwiązaniem.

  niepotrafie wrote:
  Pytanie do autora, czy na obiekcie jest sswin? Jesli tak to jaki system? mozliwe ze uda sie cos zrealizowac w oparciu o centrale alarmowa


  Aktualnie nie ma, ale planuje taki zakup razem z tym systemem kontroli dostępu. A co dokładnie masz na myśli, jaką centralę alarmową?
 • #8
  sosarek

  Level 43  
  ZaquPL wrote:
  A co dokładnie masz na myśli, jaką centralę alarmową?

  Zapewne chodziło mu o Integrę Satela oraz ACCO.
 • #9
  niepotrafie
  Level 16  
  Co do obaw o zasilanie, system musi miec podtrzymanie.
  Np satel ma w ofercie modul int-r. Galaxy ma moduly dcm( obsluga 2ch przejsc). Rogerowskim pr402 rowniez 2 drzwi obsluzysz- problem pojawilby sie gdybys np chcial wykorzystac pelna jego funkcjonalność.

  Kolego sosarek suworow wyraznie napisal ze alternatywa jest zwora i przycisk wyjscia i ewakuacyjny, natomiast z twojego postu moznaby wnioskowac ze taki zestaw przyciskow jest niepotrzebny w przypadku zastosowania zwory.
 • Helpful post
  #10
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  ZaquPL wrote:
  w razie stwierdzenia szkody, ma umożliwiać porównanie czasów wpisania kodu przez danego użytkownika i zapisów z monitoringu. Jeżeli na kamerze będzie osoba której twarzy nie będę mógł rozpoznać, to chciałbym wiedzieć na czyj kod weszła. To wszystko czego oczekuję od tego systemu.


  Zamek kodowy zastąpiłbym czytnikiem kart (ewentualnie z szyfratorem) -kod można podejrzeć lub odgadnąć (np po wytartych/brudnych przyciskach klawiatury).

  Wystarczą więc czytniki z wbudowanym kontrolerem i ustawienie w trybie pracy autonomicznej. Pamięć 32000 zdarzeń (Roger PR xx2) w zupełności wystarczy. Jak będziesz chciał zmienić dostęp parametry czy odczytać zdarzenia - podpinasz do kompa, ściągasz dane z kontrolera, programujesz co potrzebne, wysyłasz , odłączasz interfejs i zapominasz do następnego razu. Do tego elektrozaczepy, interfejs i zasilacz buforowy z akumulatorem (chociaż piszesz że jak nie ma prądu to EZ ma być zamknięty , więc sam zasilacz wystarczy), okablowanie - i cena o grubo ponad połowę niższa niż wyliczyłeś... Karty kupisz od kilku zł w górę. Możesz zamówić ze swoim logo firmowym itp...
 • #11
  ZaquPL
  Level 8  
  Dzięki Marek J.!
  Rzeczywiście, sprawdziłem te modele i spełniają wszystkie moje oczekiwania. Twoja podpowiedź pokrywa się z wyceną jaką otrzymałem od dystrybutora:

  - kontroler dostępu PR612-G [2 szt.]: 923,12 zł
  - moduł transmisji UT-2USB: 134,38 zł
  - zasilacz buforowy 13,8V/2A ZBP2A (AWZ200): 207,99 zł
  - akumulator 7 Ah 12V PS: 54,92 zł
  - zamek elektromagnetyczny 1710 12VAC/DC [2 szt.]: 133,21 zł
  RAZEM: 1453,62 zł (nie licząc kart i okablowania)

  Więc chyba zdecyduje się na taki zestaw, bo cena bardzo mi odpowiada.

  Zaproponowano mi także czytnik USB RUD-2, ale skoro karty można przypisywać bezpośrednio do kontrolerów to chyba nie ma sensu

  Pojawiła się jednak drobna wątpliwość: Aby drzwi działały na elektrozaczep, to wówczas musiałbym usunąć/odłączyć od mechanizmu zamka zewnętrzną klamkę, bo jej pociągnięcie otworzyłoby drzwi i uruchomiło alarm. Dodatkowo, otwarcie drzwi od wewnętrznej strony bez przycisku wyjścia też uruchomioby alarm. Same minusy.

  A jak według was sprawdzi się rygiel? Jedyne co mnie od niego odstrasza to myśl, że nie będę mógł go zamocować w drzwiach. Jedne drzwi są stalowe, drugie z płyty MDF i nie uśmiecha mi się za bardzo wiercić w nich otworów. Macie jakiś pomysł?
 • #12
  sosarek

  Level 43  
  ZaquPL wrote:
  czytnik USB RUD-2

  Zamiast tego UT-2 USB za pomocą którego zczytasz kontrolery.
 • #13
  Rysiek2
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  ZaquPL wrote:
  Pojawiła się jednak drobna wątpliwość: Aby drzwi działały na elektrozaczep, to wówczas musiałbym usunąć/odłączyć od mechanizmu zamka zewnętrzną klamkę

  Nie tylko. Musisz ponadto dostosować futrynę drzwi do zamontowania elektrozaczepu a to niekiedy jest problem. Możesz także napotkać na inne problemy które wymuszą zastosowanie innego niż 1710 elektrozaczepu (np. radialnego). Będziesz jeszcze potrzebował właściwy szyld elektrozaczepu dostosowany do ościeżnicy.

  ZaquPL wrote:
  A jak według was sprawdzi się rygiel?

  Masz na myśli zworę elektromagnetyczną jak sądzę. Ze zworą możesz mieć kolejne problemy. Konieczność awaryjnego otwierania z uwagi na bezpieczeństwo. Bilans energetyczny w przypadku zasilania awaryjnego. Odpowiednia przestrzeń we wnęce drzwiowej do zabudowy, estetyka montażu itp. itd.
 • #14
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  ZaquPL wrote:
  Pojawiła się jednak drobna wątpliwość: Aby drzwi działały na elektrozaczep, to wówczas musiałbym usunąć/odłączyć od mechanizmu zamka zewnętrzną klamkę, bo jej pociągnięcie otworzyłoby drzwi i uruchomiło alarm. Dodatkowo, otwarcie drzwi od wewnętrznej strony bez przycisku wyjścia też uruchomioby alarm.

  O jakim alarmie piszesz? Nie za bardzo rozumiem?

  sosarek wrote:
  czytnik USB RUD-2
  Zamiast tego UT-2 USB za pomocą którego zczytasz kontrolery.

  Tej wypowiedzi też...

  RUD-2 to czytnik USB do łatwego i przyjemnego wczytywania kart, a UT-2USB to interfejs umożliwiający komunikację między kontrolerem (po skrętce RS485) a PR Master zainstalowanym w komputerze (USB).
  Jedno i drugie służy do czego innego...
 • #15
  ZaquPL
  Level 8  
  Rysiek2 wrote:
  Masz na myśli zworę elektromagnetyczną jak sądzę. Ze zworą możesz mieć kolejne problemy. Konieczność awaryjnego otwierania z uwagi na bezpieczeństwo. Bilans energetyczny w przypadku zasilania awaryjnego. Odpowiednia przestrzeń we wnęce drzwiowej do zabudowy, estetyka montażu itp. itd.


  Myślałem nad ryglem z tego względu, że rygiel normalnie zamknięty nie pobiera zasilania w stanie gdy utrzymuje drzwi zabezpieczone, a zwora tak. W przypadku odcięcia zasilania z sieci zwora szybko rozładuje akumulator, a rygiel będzie pobierał z niego zasilanie tylko gdy będzie "pracował" (czyt. otwierał). Czy dobrze myślę?

  Marek J. wrote:
  O jakim alarmie piszesz? Nie za bardzo rozumiem?


  W kontrolerach serii PRxx2 występują trzy stany alarmowe:
  - prealarm po wpisaniu 5-krotnie błędnego hasła
  - sygnalizacja otwartych drzwi, gdy nie zostały domknięte po upływie określonego czasu
  - wejście siłowe - stan występuje w przypadku wykrycia otwarcia drzwi bez udziału kontrolera lub na skutek wprowadzenia kodu PIN pod przymusem
  Tyle wyczytałem w instrukcji. Fajna opcja, a czujka otwarcia drzwi wcale taka droga nie jest.

  Marek J. wrote:
  RUD-2 to czytnik USB do łatwego i przyjemnego wczytywania kart, a UT-2USB to interfejs umożliwiający komunikację między kontrolerem (po skrętce RS485) a PR Master zainstalowanym w komputerze (USB).
  Jedno i drugie służy do czego innego...


  Ale rozumiem, że jeżeli zrezygnuje z czytnika i zostanę przy samym interfejsie, to użytkowników (karta + PIN) będę mógł dodawać przez kontrolery (osobno dla każdego czytnika), a z poziomu komputera będę mógł konfigurować opcje tych kontrolerów i odczytywać zdarzenia. Zgadza się?
 • #16
  dariusz.bembenek
  Stationary Alarms specialist
  ZaquPL wrote:
  użytkowników (karta + PIN) będę mógł dodawać przez kontrolery (osobno dla każdego czytnika), a z poziomu komputera będę mógł konfigurować opcje tych kontrolerów i odczytywać zdarzenia. Zgadza się?

  Tak, zgadza się. Przy czym kartę można dodać przykładając ją do jednego czytnika i w ustawieniach przypisać jej uprawnienia, które umożliwią używanie tej karty w innych kontrolerach (w strefach).
  Zakładam, że kontrolery będą połączone magistralą (rs485). Jeżeli będą pracowały niezależnie, to oczywiście do każdego kontrolera trzeba osobno się wpinać i osobno programować.
 • #17
  Rysiek2
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  ZaquPL wrote:
  Myślałem nad ryglem z tego względu, że rygiel normalnie zamknięty nie pobiera zasilania w stanie gdy utrzymuje drzwi zabezpieczone, a zwora tak. W przypadku odcięcia zasilania z sieci zwora szybko rozładuje akumulator, a rygiel będzie pobierał z niego zasilanie tylko gdy będzie "pracował" (czyt. otwierał). Czy dobrze myślę?


  Źle kombinujesz. Rygiel elektromagnetyczny aby był bezpieczny musi być rewersyjny czyli tak jak zwora i tak jak zwora wymaga przycisku otwierania awaryjnego oraz wydajniejszego zasilacza szczególnie w trybie z pracy z zasilania rezerwowego.
 • #18
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  Alarmy w kontrolerach to opcja o którą możesz rozbudować system. Bez tego też działa i jest zgodne z Twoimi założeniami.
  Jeżeli chcesz wykorzystać alarm montujesz sam czytnik na wyjściu który wspólpracuje z kontrolerem na wejściu. I wtedy musisz zadbać o to oczym pisał kolega @Rysiek2. Wcześniej nie ma to znaczenia, gdyż w przypadku zagrożenia otwierasz drzwi od wewnątrz klamką.
  W innych przypadkach aby dostać się do środka używasz klucza (wzbudzając alarm). Tak czy inaczej , aby powyższe wytyczne miały sens musisz od strony czytników (wejść) zastosować zaślepki/ gałki zamiast klamek.
  Co do RUD-2, to pytanie było związane nie z Twoją wypowiedzią tylko kolegi @sosarek i oczywiście możesz wczytywać edytować karty za pomocą samych kontrolerów i programu PR Master.
  Oczywiście aby alarmy (otwartych drzwi, wejścia siłowego lub pod przymusem) działały musi być zamontowany w drzwiach kontaktron lub zastosowany EZ ( lub zwora) z czujnikiem...
  Przy zastosowaniu czytników na wejściu i wyjściu zyskujesz dodatkowe funkcje które możesz wykorzystać -RCP, APB itd...
 • #19
  Rysiek2
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  Jeżeli kontrola dostępu ma dotyczyć biura to warto się zastanowić czy (jeśli biuro to przyjmuje interesantów) nie skonfigurować SKD do pracy bistabilnej lub dołożyć przycisk przy biurku do otwierania drzwi.
 • #20
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  Oczywiście przycisk jak radzi kolega @Rysiek2 dla wejścia/wyjścia petentów się przyda jeżeli rozbudujesz system i jest to potrzebne . Możesz wówczas zamiast 612 zastosować 312 która ma funkcję dzwonka.
 • #21
  Rysiek2
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  Taka podstawowa zasada:
  - jeśli wyjście z pomieszczenia (otwarcie drzwi od wewnątrz) nie odbywa się mechanicznie - za pomocą klamki (dźwigni) która fizycznie przesuwa język zamka, należy stosować przycisk otwierania awaryjnego w nomenklaturze ochrony zwany przyciskiem ewakuacyjnym oraz urządzenie blokujące działające po podaniu zasilania, zwane rewersyjnym (lub przez niektórych "specjalistów" - "rewersowym" :)).
  Wyjątek stanowi sytuacja w której z pomieszczenia istnieje inna oznakowana droga ewakuacyjna.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Oczywiście urządzenie blokujące to: zaczep, rygiel, zwora lub inne wynalazki.
 • #22
  kamilois
  Level 1  
  Moim zdaniem karty dostępowe i zamki szyfrowe można w łatwy sposób złamać, natomiast zabezpieczenia oparte na cechach fizycznych danej osoby jest niemal niemożliwe. Tzw. zabezpieczenia biometryczne są nadal najpewniejszym i najbezpieczniejszym sposobem ochrony naszych kont, kart i pomieszczeń. Bezdotykowe czytniki układu naczyń krwionośnych dłoni z oferty AutoID, albo skanery tęczówki oka. Tych zabezpieczeń nie sposób złamać, a co za tym idzie skutecznie chronimy nasze dane i strategiczne miejsca przed niepowołanymi osobami.
 • #23
  Tracer2
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Jasne.Kartę można zniszczyć, schować, wyrzucić ect. , zeby uniemożliwić dostęp, a oko sobie wydłubiesz czy ręke utniesz i wyrzucisz ?
 • #24
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  kamilois wrote:
  zabezpieczenia biometryczne są nadal najpewniejszym i najbezpieczniejszym sposobem ochrony


  ... a po jakimś czasie inspektor z GIODO zapuka do właściciela biura, wlepi potężną karę i nakaże usunąć czytniki...
  Póki co to możesz sobie takie coś kolego kamilois zamontować u siebie w domu, a i to nie zawsze.

  http://www.giodo.gov.pl/348/id_art/3358/j/pl/
 • #25
  Zbych034
  Level 39  
  Są rozwiązania które np linie papilarne zapisują na karcie (nie są przechowywane w czytniku lub systemie) Ciekawe co na to urząd?
 • #26
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  Jak będą chcieli to się przy....ą. Bo jak niby administrator systemu udowodni że podczas odczytu odcisku i zapisania go w formie zero-jedynkowej na kartę uprawnionego użytkownika, nie wykonał kopii dla własnych/ innych potrzeb?
  Wszystko zależy od interpretacji przepisów, a te są różne w zależności od okoliczności.
 • #27
  Zbych034
  Level 39  
  Według takiego podejścia będę musiał udowadniać iż nie jestem wielbłądem (też rzadko piję :D )
 • #28
  Rysiek2
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  Zbych034 wrote:
  Są rozwiązania które np linie papilarne zapisują na karcie

  To nie ma żadnego znaczenia. Istotą problemu jest możliwość dygitalizacji danych biometrycznych i ich przetwarzanie.