Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chlodzenie olejowe z wykorzystaniem ukladu wodnego

Golota 19 Lip 2005 23:02 5753 46
    0__0
    Poziom 30  
    rtec akurat nie bardzo sie nadaje -rozpuszcza sie w niej miedz i reaguje z aluminium wiec bylby problem z materialami na blok i chlodnice
  • TermoPasty.pl
    ADEK107
    Poziom 16  
    No tak rzeczywiscie jest. Dodatkowa "zaleta" rteci jest jej ciezar. Ciekawe co na to plyta glowna i karta graficzna? :) Pozdrawiam
    Jaroff
    Poziom 27  
    luke666 napisał:
    Woda jest wydajnym i w pełni wystarczającym chłodziwem. Najlepszym przykładem jest zastosowanie wody w układzie chłodzenia reaktorów atomowych ;)

nie tyle do chłodzenia a co do "zwalniania" elektonów, dzięki temu elektronom łatwiej jest trafić w jądro

MuNiO napisał:
    luke666 napisał:
    Najlepszym przykładem jest zastosowanie wody w układzie chłodzenia reaktorów atomowych ;)

od kiedy ??

od zawsze stosowany jest I obieg z cieklym sodem. w II obiegu juz jest uzywana woda w ukladzie zamknietym.

pomysl teraz dlaczego

takie 2 obiegowe a właściwie 3 obiegowe chłodzenie (sód-sód-woda) jest jednym z paru typów chłodznia reaktorów, są również całkowicie wodne (2-obiegowe), i pare innych typów

http://www.atomowe.kei.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=28&Itemid=51 <<lekturka

I jeszcze jedno: mowa była o oleju transformatorowym, nie o silnikowym, Bartku itp. Gęstość wynosi około 860kg/m&sup3; , więc sporo mniej od wody.
  • TermoPasty.pl
    Eliotas
    Poziom 15  
    Wracam do oleju silikonowego, nieaktywny chemicznie, nietoksyczny (używany w przemyśle spożywczym), są gatunki o lepkości dynamicznej mniejszej od wody - więc chyba by się nadał ?
    Tylko ceny są zaporowe od ok. 50 PLN wzwyż (za litr) - w cysternach pewnie taniej :)
    john_t
    Poziom 29  
    Jak tak koniecznie olej to można użyć oleju o małej lepkości np: transformatorowy lub amortyzatorowy (kiedyś to był WG-40)
    Linoge
    Poziom 27  
    ciagle mnie zadziwia pomyslowosc niektorych ludzi mam wcta i jakos nie wyobrazam sobie tam wlewac oleju ... ewentualny wyciek na podloge i co ? po wykladzinie czy dywanie ? hipolu np nie idzie doprac !! olej miesza sie z powietrzem przy duzych zawirowaniach jak by byl taki dobry to by pewnie sie go stosowalo w chlodzeniu samochodow a tutaj dalej woda kroluje ;)
    Eliotas
    Poziom 15  
    Cytat:
    ciagle mnie zadziwia pomyslowosc niektorych ludzi mam wcta i jakos nie wyobrazam sobie...

To sobie nie wyobrażaj i dalej używaj kamiennej siekierki.

Różne DIY, modyfikacje, tuningi są robione nie tylko dla relaksu, m.in. dlatego ,że można zrobić coś dobrego, fajnego, użytecznego bo niektóre rozwiązania nie trafią do produkcji seryjnej albo w ogóle do sprzedaży ze względów ekonomicznych, prawnych (np. przepisy bezpieczeństwa - czasem absurdalne ale są).

Wracając bardziej do tematu.
    Kto kupi WC w którym sam płyn chłodzący będzie kosztował kilkaset PLN, nie mówiąc o zaprojektowaniu OD PODSTAW całego układu.

Używamy wody bo jest TANIA i ma pewne zalety ale na pewno nie jest ideałem. Warto rozważać inne rozwiązania !!!

Jak mi się rozleje na płytki to sobie wytrę. Ewentualnie przemyję Ludwikiem. :D

Olej odgrywa BARDZO DUŻĄ ROLĘ w chłodzeniu silnika.
    Linoge
    Poziom 27  
    eh
    no pewnie ze odgrywa wazna role ...
    ale juz ktos kiedys proponowal wc z podlaczeniem do wodociagu to raczej ma podobne cechy drogie i malo skuteczne w porownaniu do kwoty jaka na to trzeba wydac ;]
    @Eliotas
    kolego wcet fajna sprawa wiem bo mam ale troche realizmu ...
    Eliotas
    Poziom 15  
    Chyba nic nie zrozumiałeś. Współczuję.:cry:
    Linoge
    Poziom 27  
    zrozumialem tylko ze nie ktore pomysly sa z gory skazane na nie powodzenie ze wzgledu na swoja idee pozyjesz to Ty mnie zrozumiesz ;]
    krist_2
    Poziom 2  
    Witam jestem nowy na forum... tak czytam i czytam i podzielę się swoimi poglądami. Woda destylowana jest tania i dobrze odbiera ciepło, płyn do chłodnic np. borygo , petrygo itd. oprócz podstawowej właściwości iż nie zamarza (można chłodnice z WC wystawić w zimmie na zewnątrz np. parapet okna.... tylko że istnieje ryzyko skroplenia się pary w kompie na lodowatych przewodach...) ma jeszcze jedną właściwość szybciej odbiera ciepło !! znacznie szybciej się zagrzewa niż woda....... chyba wiecie o co mi chodzi? lepszy współczynnik odbierania ciepła?! czyli wg mnie borygo nadaje się lepiej niz woda, minusy jakie ma każdy wie.... Teraz mam pytanko co byłoby gdyby do chłodzenia użyć czystego alkoholu?!! spirytus powinien jeszce szybciej i efektywniej odbierać ciepło, a poza tym wiadomo zawsze możnaby przy okazji zrobić sobie drinka...:D nie wiem jak jest w tym przypadku z przewodnictwem elektrycznym jedno jets pewne WC musiałoby być praktycznie hermetycznie zamknięte i wolne od przecieków...
    A propo borygo ma temp wrzenia dlatego pow. 100 st bo jest w układzie pod ciśnieniem no i zawiera w sobie alkohol.....:D Co Wy na to ?
    Orochimaru
    Poziom 31  
    Oprócz, alkoholu można by zastosować eter, aceton, ale to tylko dla sportu, bo przy eterze jakie kolwiek przecieki=sen. Wg mnie najlepsza woda, bo tania i ogólnie dostępna, a destylowana nie przewodzi prądu jak wiadomo więc odpada problem z elektryką.
    Linoge
    Poziom 27  
    nie do konca destylowana jest wlasnie droga a w sklepach i na stacja najczesciej znajdziesz demineralizowana a to jest roznica ;] pozatym na elektronice znajduja sie czesto jakies zanieczyszczenia a w polaczeniu z woda moga przewodzic prad ;]
    john_t
    Poziom 29  
    Nie polecam olejów jadalnych, nie posiadają inhibitorów i dlatego szybko się degradują a w nieszczelnych instalacjach z czasem gęstnieją. Jeśli już olej to polecam transformatorowy lub amortyzatorowy (nie są drogie).

PS.
    Nie stosujcie olejów jadalnych do smarowania maszyn. Przed laty tak sobie załatwiłem budzik (po jakimś czasie olej zgęstniał na pokost)
    ozman
    Poziom 21  
    Wyjaśnijmy sobie jeszcze jak jest z tą wodą:

1.woda demineralizowana - tania woda, otrzymywana na zasadzie reakcji z anionitami i kationitami, jest to woda najczęściej z rzeki lub jeziora - a propos to podobnie otrzymuje się tą wodę w baniakach 5 litrowych, tylko się na końcu dodaje odpowiednie sole. - może przewodzić prąd

2.Woda destylowana - otrzymywana przez destylację w kotłach - lecz może przwodzić prąd więc polecam wodę redestylowaną - zdecydowanie lepsza.

3. Woda dejonizowana - bardzo droga, nie przewodsi prądu, stosowana do reakcji enzymatycznych co świadczy o jej czystości.
    TABSIOR
    Poziom 24  
    krist_2 napisał:
    Teraz mam pytanko co byłoby gdyby do chłodzenia użyć czystego alkoholu?!!

Przy 78°C miałbyś parę zamiast cieczy... jeżeli mówlisz oczywiście o zwykłym etanolu.

krist_2 napisał:
    spirytus powinien jeszce szybciej i efektywniej odbierać ciepło (...) nie wiem jak jest w tym przypadku z przewodnictwem elektrycznym
    Czysty etanol nie przewodzi pradu, ale wystarczy niewielki dodatek jakiejkolwiek soli i juz nie jest tak rozowo.

Cytat:
    A propo borygo ma temp wrzenia dlatego pow. 100 st bo jest w układzie pod ciśnieniem no i zawiera w sobie alkohol

Ściślej: glikol etylenowy.