Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router i switch do sieci w szafie rack 19

09 Sie 2016 10:09 3375 10
  • Poziom 4  
    Poszukuję dobrego router i switch do sieci w szafie rack 19. Buduję mało sieć gdzie będzie ok. 30 komputerów, oraz kamery ip i wiadomo serwery. Kolega polecam mi firmie cisco, chodzi mi o bezpieczeństwo sieci. Proszę o informacje, jaki firmy i modele polecacie z doświadczenia.
    Z góry dzięki.
  • OptexOptex
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Cisco jest dobre, ale cena raczej będzie mocno odstraszająca.

Jakie masz wymagania odnośnie funkcji jakie ma mieć switch ?
  • Poziom 4  
    Będą 3 – 4 switch, w szafie i w dalszych punktach kolejne. Chodzi ustawienie przesyłanie danych, i rozdzielenie strumieni połączeń.

VLAN
    Autoryzacja dostępu
    IP Security

zastanawiam się nad X-Ring Pro

Sieć na kablach FTP kat 6
  • OptexOptex
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Czemu aż tyle switch'y w jednym punkcie ?
    Są bez problemu dostępne modele z 48 portami + uplinki.

Z jakiego powodu są zastosowane kable FTP ?
    Czy to jakaś hala przemysłowa z silnikami wysokiej mocy ?

W większości zastosowań FTP nie jest potrzebne, a niewłaściwie wykonane może stwarzać spore problemy.
  • Poziom 4  
    mbo napisał:
    Czemu aż tyle switch'y w jednym punkcie ?

Masz racje w szafie wystarczy tylko jeden - moje doświadczenie w tym zakresie jest małe i stąd pewne błędy w założeniu

mbo napisał:
    Z jakiego powodu są zastosowane kable FTP ?
    Czy to jakaś hala przemysłowa z silnikami wysokiej mocy ?

Kabel „idą„ przy instalacji elektrycznej trójfazowej

mbo napisał:
    W większości zastosowań FTP nie jest potrzebne, a niewłaściwie wykonane może stwarzać spore problemy.

Wiem, dlatego kupuję patchpanel z uziemieniem i w szafie serwerowej będzie jeden, drugi w punkcie IDF. Okablowanie szkieletowe będzie zapieczone z dwóch stron, a poziome z jednej stronny.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Ja bym proponował sprzęt firmy HP wersje Enterprise - mają i switche i routery.

Tylko Kolega by dokładnie musiał opisać co i jak ma być zrobione, by zbędnie nie przeszacować sprzętu w danej lokalizacji (zbędny wydatek, który się nie przełoży na działanie sieci).
    Opisać dokładnie co, gdzie ma być i jakie potrzeby - no i warto by wspomnieć o budżecie na to wszystko.
  • Poziom 4  
    Modem internetowy – przejście na routera – następnie switche, gdzie będzie połączony serwer w postaci wirtualnej maszyny i rejestratory kamer ip (opcjonalnie serwer i rejestratory może być wpięty do routera – co polecacie?). Ze switcha, do patchpanela ftp i wyjście po dwa kable do każdego IDF-ów, gdzie jest patchpanela ftp i switch, następnie rozgałęzienie po ftp do odbiorników ewentualne kamer. Zastanawiam się na jeszcze połączeniu IDF-ów dodatkowo między sobą.
    Cena największe korzyści przy najmniejszym zaangażowaniu finansowym :). Zależy mi na bezpieczeństwie sieci i bezawaryjności i one określają budżet.
    mdk5000 napisał:
    Modem internetowy – przejście na routera

Podaj co to za internet, jak i czym dostarczony do firmy (modemów jest wiele i różnych rodzajów)?
    Oczywiście, net nawet nie musi być szybki, ale porty w routerze i switchach powinny być wszystkie 1 Gb - sieć wewnętrzna będzie przesyłała dość spore ilości danych.

Resztę podałeś obrazowo - my bazujemy na szczegółach:
    - switche ile dokładnie sztuk i ilu portowe (myślę, że w głównej skrzynce nie potrzeba "kobyły" i switch góra 16 portowy wystarczy - może tyle portów potrzebnych nie będzie, ale niech będzie "zapas" portów w razie "W" i ewentualnych modyfikacji czy zmian później),
    - router jakie wymagania?

No i jak u Kolegi z "wiedzą" o sprzęcie i konfiguracji MT, Ubquiti - da Kolega radę, czy bazujemy na sprzęcie prostym do wyklikania w GUI?
  • Poziom 4  
    KOCUREK1970 napisał:
    Podaj co to za internet, jak i czym dostarczony do firmy (modemów jest wiele i różnych rodzajów)?
    Oczywiście, net nawet nie musi być szybki, ale porty w routerze i switchach powinny być wszystkie 1 Gb - sieć wewnętrzna będzie przesyłała dość spore ilości danych.

Zależy mi na stały ip, dlatego chcę dsl-a, ale czy tp podoła, bo jest to poza miastem.

KOCUREK1970 napisał:
    Resztę podałeś obrazowo - my bazujemy na szczegółach:
    - switche ile dokładnie sztuk i ilu portowe (myślę, że w głównej skrzynce nie potrzeba "kobyły" i switch góra 16 portowy wystarczy - może tyle portów potrzebnych nie będzie, ale niech będzie "zapas" portów w razie "W" i ewentualnych modyfikacji czy zmian później),

Switch 24 porty

KOCUREK1970 napisał:
    - router jakie wymagania?

Możliwość połączenia na zasadzie VPN, oraz współpraca najlepiej tunelowa, aby dało się pracować na bazie zdalnie, oraz podgląd kamer. Ważne by było rozdzielenie wysyłania danych z kamer dla ochrony, i np. z drugiego rejestratora tylko dla nas, oraz zablokowanie np. ochronie możliwości „grzebania w sieci”

KOCUREK1970 napisał:
    No i jak u Kolegi z "wiedzą" o sprzęcie i konfiguracji MT, Ubquiti - da Kolega radę, czy bazujemy na sprzęcie prostym do wyklikania w GUI?

Preferuję GUI, ale w innych powinienem sobie poradzić.
    mdk5000 napisał:
    Switch 24 porty

Proponuję HP PS1810-24G (sam mam taki w domu prywatnie) - zarządzalny, VLAN, agregacja łącza, jumbo frame i wiele innych funkcji.
    Mam też 2 serwery: Synology DS 713+/DX513 i Netgear Ultra 2 pod tym switchem i pracują bezbłędnie.
    Mam też switcha unmanaged (niezarządzalny) HP 1410-24G - też świetny.

Co do routera to proponuję Cisco RV320 - ma o czym piszesz, menu do "wyklikania", balans łącza (można podłączyć jakiś modem LTE w razie awarii łącza głównego), wszystkie porty ma 1 Gb, wydajność sieci oceniana jest na 900 Mb (jeśli ruch przechodzi przez ten router).
    Sam obecnie prywatnie mam Cisco RV180W - i następny też będzie Cisco wskazane wyżej.

To oczywiście tylko moje propozycje.

Sprzętu biznesowego Netgeara nie polecam (miałem z ich switchem zarządzalnym problemy), Cisco zbyt drogie (switche zarządzalne) w moim odczuciu - sam się zastanawiałem czy może jednak nie switch Cisco, czy jednak HP - wybrałem ten drugi (choć w domu mam jeszcze switche Cisco SG200-8G - ale pójdą na allegro).

Mam nadzieję, że Kolega pomyślał i przewidział jakieś chłodzenie w tej szafce rack?
  • Poziom 4  
    W dachu są dwa duże wentylatory. Miejsca w szafie jest tyle, że można zawsze dostawić dodatkowe, a pomieszczenie jest chłodne.
    Dzięki za pomoc.