Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wykorzystywać podkładki cupalowe?

09 Sie 2016 11:57 2229 23
  • Poziom 3  
    Witam
    Jak wykorzystywać podkładki cupalowe? Trzeba umieścić je na styku pomiędzy aluminium a miedzią oczywiście odpowiednimi stronami.

Czy typowo używa się ich w rozdzielniach, czy można użyć przy takiej kostce?
    Jak wykorzystywać podkładki cupalowe?
  • Osprzęt kablowy
  • Specjalista elektryk
    W tej kostce nie potrzeba podkładek AlCu. Płytki zacisków są mosiężne.
  • Poziom 3  
    Pytałem, bo zauważyłem kiedyś oznaczenie Cu. Nie wiem co dokładnie oznaczało, ale sądząc po kolorze uznałem że to miedź. Widziałem też całkowicie wykonane styki ze stali, ale do dużych przekrojów.
  • Poziom 43  
    Devet napisał:
    Widziałem też całkowicie wykonane styki ze stali, ale do dużych przekrojów

Dobra pomniwszy cupal, to jaki ty chcesz przekrój AL w to pierdzidełko wkręcać?
    Przecież Al w użyciu to tak na prawdę zaczynają się od przekroju 16mm2.
    Gdzie musi być odpowiednia kostka z podkładkami sprężystymi albo kabeloczko AL zaprasowane.
  • Poziom 3  
    Nie jest to przyłącze. Do 2mm2.
  • Poziom 3  
    Po przewierceniu przewodu 2x2mm2 trzeba go wymienić idąc od gniazdka do puszki. Wymieniając go na przewód Cu muszę zmienić też połączenia w puszce, mimo estetyki wykonania trzeba przecież połączyć miedź z aluminium.
    Widząc po latach połączenia, sam jestem pod wrażeniem wykonania, wydaje się że nigdy prąd tam nie płynął.
    Oczywiście to tyczy się pozostałych puszek. A potrzeba jest tylko tu.

Były została zastosowana listwa, lecz mam marne uczucia co do tej informacji Cu.
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    Przecież Al w użyciu to tak na prawdę zaczynają się od przekroju 16mm2.
    Teoretycznie tak ale w praktyce kupisz przewód Al o mniejszym przekroju bez problemu.
    Rok temu chłop zadzwonił do mnie z pytaniem czy mu nie ogarnę tablicy w domu - pojechałem i się załapałem bo wszystko w Al. Jak mu to powiedziałem to chłop się załamał - z tego co wiem to ktoś inny mu rozdzielkę składał na Al.

P.S. Ostatnio na Allegro widziałem przewody 2,5 w Al po 99,99pln/paczkę.

Autorze tematu. Cu z Al można polutować lub połączyć Al specjalnymi tulejkami. Przewód można zawsze polutować i zabezpieczyć koszulką termokurczliwą.
    P.S. Miesiąc temu był na forum temat o łączeniu Al z Cu.
  • Osprzęt kablowy
  • Specjalista elektryk
    Devet napisał:
    Po przewierceniu przewodu 2x2mm2

Taki przekrój nie występuje w typoszeregu.
    Skoro kolega tego nie wie, to tym bardziej nie orientuje się w pozostałych zagadnieniach z zakresu elektrotechniki.

Proponuję naprawę zlecić fachowcowi.
  • Poziom 3  
    Dzięki za propozycje. Jednakże tulejki trzeba zaprasować.
    W sumie w temacie nie dowiedziałem się jak się używało, używa podkładek cupalowych.

Jest to 1.5mm2. Najbezpieczniej chyba będzie usunąć to gniazdko. No nie? :) I żyć z przedłużaczem pod nogami.
  • Poziom 12  
    Prościej... zastosować złączki wago z pastą stykową.
  • Poziom 43  
    Devet napisał:
    W sumie w temacie nie dowiedziałem się jak się używało, używa podkładek cupalowych

Kolego tak na zakończenie alu się używało 50 lat temu gdzie jedynymi odbiornikami były żarówki , radio , później lodówka i tv i tak należało by używać i dzisiaj, w tym wkładka topikowa 10A.

A jak znam życie cały dom wisi na jednej silnej lub podwatowanej wkładce a alu nie lubi zwarć ani wysokiej temperatury.

Dodano po 57 [sekundy]:

Przewody najpewniej połączyć na skrętkę i zacisnąć niezbyt silno w kostce.
  • Specjalista elektryk
    Devet napisał:
    W sumie w temacie nie dowiedziałem się jak się używało, używa podkładek cupalowych.

Używa się wtedy gdy "goła" miedź styka się bezpośrednio z "gołym" aluminium.
    Bo wtedy dochodzi do korozji elektrochemicznej.

Przewody najpewniej połączyć na skrętkę i zacisnąć niezbyt silno w kostce.

Al i Cu "na knypa" ? No nie żartuj...
  • Poziom 3  
    Są dwa obwody świetlny zabezpieczenie 6A wyłącznik nadmiarowy i gniazdka 16A też automatyczny.
    No można tak powiedzieć, że cały dom wisi na jednym obwodzie. Faktem jest że dom jest mały tak jak liczba użytkowników. Instalacja niemodyfikowana ale sprawdzana. Dla odbiornika z poborem maks 10A oczywiście większy przekrój zastosowano przy budowie. W domu pobór prądu nie przekroczy 12A.

Zdaję sobie sprawę, że przy najbliższym remoncie, trzeba zlecić elektrykowi wymianę instalacji.
    Szybkozłączek nie planowałem stosować, bo przewody połączone równolegle też zasilają kolejny pokój.

Podkłada się pod zacisk np. w listwie ?
  • Specjalista elektryk
    Devet napisał:
    Podkłada się pod zacisk np. w listwie ?

Kolego, więcej konkretów. Wiemy tylko tyle, że przewierciłeś przewód.
    Jakie kroki poczyniłeś dalej ? Rozkułeś miejsce przewiercenia i masz przewody na wierzchu ?
    Jak to wygląda, zrób fotki.
  • Poziom 27  
    zbich70 napisał:
    Devet napisał:
    Po przewierceniu przewodu 2x2mm2

Taki przekrój nie występuje w typoszeregu.
    Skoro kolega tego nie wie, to tym bardziej nie orientuje się w pozostałych zagadnieniach z zakresu elektrotechniki.

Proponuję naprawę zlecić fachowcowi.

To, że ktoś nie zna typoszeregu to nie znaczy, że nie zrobi tego dobrze. Znam z pracy dużo osób co mają problemy z weryfikacją przekroju a wykonują zadania zgodnie ze sztuką (łączenia, mufy, wulkanizacje i tp.) zapewne lepiej niż nie jeden z was tu na forum.
  • Poziom 28  
    djlukas napisał:

To, że ktoś nie zna typoszeregu to nie znaczy, że nie zrobi tego dobrze. Znam z pracy dużo osób co mają problemy z weryfikacją przekroju a wykonują zadania zgodnie ze sztuką (łączenia, mufy, wulkanizacje i tp.) zapewne lepiej niż nie jeden z was tu na forum.

Przesadzasz. Bronisz czegoś sam nie wiesz czego. Typoszereg to żadna tajemna wiedza. Pewnie nie wiesz co to jest. Albo naucz się posługiwać suwmiarką.
  • Moderator Samochody
    Akurat są przewody 2mm2, to 14AWG - raczej rzadko spotykany u nas, ale istniejący. W każdym razie rzecz dotyczy czego innego. Przy przewierceniu przewodu, rozkuwa się go naokoło i wkleja puszke podtynkową, a przerwany przewód sztukuje się "pajączkiem" - kostką /listwą zaciskową skręcaną z pobielonymi przewodami miedzianymi. Powleczona lutem miedź już się nie utlenia i można normalnie skręcić ją z alu. -
  • Specjalista elektryk
    robokop napisał:
    Akurat są przewody 2mm2, to 14AWG - raczej rzadko spotykany u nas, ale istniejący. W każdym razie rzecz dotyczy czego innego. Przy przewierceniu przewodu, rozkuwa się go naokoło i wkleja puszke podtynkową, a przerwany przewód sztukuje się "pajączkiem" - kostką /listwą zaciskową skręcaną z pobielonymi przewodami miedzianymi. Powleczona lutem miedź już się nie utlenia i można normalnie skręcić ją z alu. -
    Taak, Al jest bardzo przyjazne pod tym względem. Ładnie się skręca, ładnie poddaje i owija wokół innego materiału.
    Nigdy w życiu, panie kolego !
  • Poziom 3  
    Jeśli trzeba zdjęcia to najwyżej wieczorem.
    Dziękuję za odpowiedź. Jako, że odległość gniazda od puszki łączeniowej jest niewielka (idąc tak jak przewód 4m)
    a ściana malowana to pomyślałem że można wymienić go od puszki.
    Przewód zlokalizowany. Nie chcę skręcać przewodów pocynowanych. Myślałem nad polecanym wszędzie podkładkami.
  • Moderator Samochody
    elpapiotr napisał:
    robokop napisał:
    Taak, Al jest bardzo przyjazne pod tym względem. Ładnie się skręca, ładnie poddaje i owija wokół innego materiału.
    Nigdy w życiu, panie kolego !

Panie specjalisto, żeby nie popadać w daremną dyskusję, pan zapyta starszych kolegów, jak to się DYT-em instalacje robiło. Jak były puszki i wkładki z zaciskami śrubowymi, to się je dawało. A jak nie było, to z biedy szła puszka blaszana po przecierze pomidorowym i przewody do niej na skrętkę - to nic że aluminium z czasem luzowało, na skutek płynięcia, czy wręcz drut się łamał w trakcie skręcania - innej technologii wtedy nie było. teraz bez problemu można robić co się chce i jak się chce - dostępne są wszelkie możliwe akcesoria i materiały. A tak jak napisałem - żeby miedź nie gniła w kontakcie z alu, to się ją pobiela.
  • Poziom 43  
    Kolego tak na zakończenie alu się używało 50 lat temu gdzie jedynymi odbiornikami były żarówki , radio , później lodówka i tv i tak należało by używać i dzisiaj, w tym wkładka topikowa 10A.
    No, pojechałeś. Alu wkładano w bloki jeszcze w czasach Gierka gdy już były pralki automatyczne i bardziej prądożerne telewizory niż obecne. Nie było płyt grzewczych i mikrofalówek :)
  • Poziom 38  
    Devet napisał:
    Jako, że odległość gniazda od puszki łączeniowej jest niewielka (idąc tak jak przewód 4m)

Wymień więc na nowy i po problemie.

Devet napisał:
    Myślałem nad polecanym wszędzie podkładkami.

W instalacji o tak małym przekroju nie przydadzą Ci się.
  • Poziom 3  
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
    Nie byłem uświadomiony o rozmiarach takich podkładek. Teraz już sprawdziłem ofertę i wiem jakie musi być pole styku :)

Dodam tez że warto zakupić detektor pola elektromagnetycznego - działa na przewody pod napięciem. Są tez lepsze wersje ale już mam nadzieję że sytuacja się nie powtórzy.