Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obudowa <-> ja <-> kaloryfer = kopnięcie. 5v na obudowie.

09 Sie 2016 13:05 948 15
  • Poziom 9  
    Wczoraj grzebałem w kompie, jak mam w zwyczaju, chciałem się najpierw "rozładować" dotykając kaloryfera i nie zwróciłem uwagi, że dotykam obudowy nogą dopóki nie zaczęła mnie szczypać. Zdziwiony dotknąłem ręką i tą odruchowo zabierałem, bo już było dużo mniej przyjemnie. Miernik między kaloryferem a obudową kompa pokazuje cały czas 5v, a co najlepsze po odłączeniu zasilania napięcie nie znika. Instalacja nie ma uziemienia, gdyby miała to pewnie problemu by nie było, ale ciekawi mnie dlaczego tak się dzieje. Możliwe żeby kondensatory jeszcze trzymały po wyłączeniu i dalej tak trzepało po dotknięciu? Dodam, że zasilacz z najniższej półki tj. modecom feel czyli badziewie delikatnie mówiąc. Do tej pory myślałem, że 5v to nawet nie powinno się poczuć, to dla pewności(bo miernik chiński najtańszy) sprawdzałem próbówką, ale ta się tylko delikatnie żarzy.
  • e-miernikie-mierniki
  • Użytkownik usunął konto  
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 9  
    Tak, jestem tego jak najbardziej świadomy :D . Chcę się tylko dowiedzieć:
    Dlaczego
    Cytat:
    po odłączeniu zasilania napięcie nie znika

Czy
    Cytat:
    5v to nawet nie powinno się poczuć
  • Poziom 37  
  • Poziom 9  
    Mam na myśli odłączenie z gniazdka. Po odłączeniu i naciśnięciu przycisku power nic się nie zmienia, napięcie nie znika. Na ac są minimalne wartości 0.3v.
  • Poziom 15  
    Bzdury, czarne listy itd..... oddawanie 5V na obudowę to już nawet nie komentuje.
    Większość zasilaczy jest tak skonstruowana, że przy braku uziemienia, daję połowę napięcia zasilania na obudowę, powód kondensatory na wejściu.
  • Poziom 43  
    Odłącz na kilka godzin całkiem z gniazdka i sprawdź. Możliwe, że napięcie jest na kaloryferze.
    Masz sieć na kablu koncentrycznym?
  • Poziom 9  
    Wszyscy włącznie ze mną obwiniają biedny zasilacz, a teraz okazało się, że jak odłaczyłem kabel sygnałowy monitora to ustało. Dziwna sprawa, bo niby dell, a tu mi puszcza prąd na obudowę. Do wywalenia czy zostawić i nie dotykać?
  • Poziom 37  
  • Poziom 42  
    Zarówno komputer jak i większość monitorów ma wtyk ze stykiem ochronnym. Takie urządzenia wolno podłączać tylko do prawidłowo zamontowanego gniazda "z bolcem " inaczej istnieje spore ryzyko uszkodzenia sprzętu lub porażenia. Każda instrukcja to wyjaśnia. Trzeba ją jeszcze przeczytać...
  • Poziom 9  
    To, że jak jest wtyczka z uziemieniem to ono musi być to ja rozumiem, tylko dlaczego tam idzie prąd kiedy monitor jest tylko włączony do gniazdka? W takim wypadku gdybym miał sprawne uziemienie to cały czas by marnował odrobinę prądu, nawet nieużywany.
    Dzięki wszystkim za pomoc.
  • Poziom 27  
    Prąd płynie przez pojemności w filtrze przeciwzakłóceniowym na wejściu zasilacza monitora i PC. Filtr ten jest cały czas pod napięciem więc prąd płynie cały czas. Właśnie przez to połączenie pojemnościowe lini L i N do PE jest możliwe "przenikanie" zakłóceń z zasilacza do uziemienia. Gdy PE nie jest podłączone, zakłócenia płyną z zasilacza do sieci zasilającej a to kłóci się z EMC.

Prąd płynący z zasilacza do PE jest wartości zwykle kilku mA, i nie powoduje on zwiększenia rachunków za prąd, bo nie powoduje on wydzielania mocy czynnej za którą się płaci. Tak samo jak połączenie kondensatora pomiędzy L a N w gniazdku spowoduje przepływ prądu, ale nie spowoduje wydzielania mocy czynnej (pomijając pomijalne straty).

W Twojej sytuacji, gdy PE nie jest podłączone, a wszystkie masy komputerów są połączone ze sobą i środkiem filtru zasilacza, na obudowie względem ziemi (i grzejnika) masz mniej więcej 1/2 zasilania czyli około 115V AC. Prawdopodobnie, dotykając grzejnika i komputera umożliwiasz przepływ tego prąd i odczuwasz to jako "łaskotanie".

Taka sytuacja jest w szczególności niebezpieczna dla sprzętu, gdy np. podłączasz kabel jack z uziemionej wieży do nieuziemionego komputera - wówczas przy wtykaniu wtyczki wtyk jack styka się swoim początkiem z napięciem 115V ac co może doprowadzić do uszkodzenia obwodu wejściowego wieży, lub karty dzwiękowej.

Także w szczególności dla własnego bezpieczeństwa powinieneś zadbać aby gniazdko do którego masz podłączony monitor i komputer posiadało bolec uziemiający.
  • Poziom 9  
    O taką odpowiedź mi chodziło.
    Zamykam.