Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WDC WD5000AAKX - odzysk danych i naprawa

09 Sie 2016 16:35 1854 31
  • Poziom 10  
    Witam

Opowiem wam historię mego dysku twardego WDC WD5000AAKX. Przez +-2 lata służył wiernie, aż do czasu gdy kolega zainstalował na nim fife 14. Którą zainstalował tak pinknie, że bezpośrednio wszystkie pliki gry osiadły na dysku D. tak więc mówię mu, że by to przeniósł do jakiego folderu. Postanowił więc odinstalować i zainstalować ponownie tym razem w folderze i tu powstała komplikacja. Otóż de instalator gry wyczyścił całą partycję i to w taki sposób że nie dało się tam nic nowego zapisać. Później okazało się że po ponownym uruchomieniu komputera bios się awanturuje. wyświetlał "cmos checksum error" i "post error" jednak po ciepnięciu entera dalej ruszał i grała gitara. Do czasu. pewnego pięknego deszczowego dnia, wyświetlił się komunikat, ze dysk jest pełny. przypomniałem sobie, że w koszu mam grę która warzy 30 gb i opróżniłem kosz. Wtedy coś zazgrzytało w budzie, obraz na ekranie popsuł się jak bym z Pegasusa kasetę wyciągną w czasie gry, ciemność i reset. komputer już nie wstał. Dochodziło do botowania i napis "disk read/write error" i zwiecha. udałem się więc z tym dyskiem do serwisu w celu odzyskania danych gdzie Krzychu podłączył i orzekł w sprawie iż " Nie można odzyskać danych, gdyż jest uszkodzona struktura magnetyczna talerza. Ten dysk to złom ". Tak więc kupiłem nowy dysk podłączam do kompa, montuję płytę z systemem, stawiam partycję, jeszcze format i ...
    pegsusowsie kwadraciki...
    -dysk usmażony (na szczęście gwarancję przyjęli ;])
    Miałem kilka starych dysków które się kurzyły w piwnicy więc sprawdzam 3 z nich padły w trakcie formatowania w ten sam sposób. Postanowiłem zająć się w takim razie checksumem. Poradniki z google mówiły: bateria, bateria i ewentualnie reset zworką. Dopiero aktualizacja biosu (która nie była taka prosta bo dual bios brał ją za błąd i naprawiał starą wersją) coś zmieniła tzn checksum i post dalej występuje ale udało się postawić system a nawet odczytać ten stary dysk i odzyskać część danych metodą kopiuj wklej. boże transfery kosmiczne rzędu od 0b/s do max 40KB/s 3 dni kopiowało. Problem w tym iż plik na którym mi zależało najbardziej znajdował się na pulpicie. Którego ni ma.

i w związku z tym 4 pytania:
    jak się tego checksuma/posta pozbyć?
    jak odzyskać pulpit ?
    czy da się ten dysk jakoś odratować by służył jako szpejownia?
    mam jeszcze jeden dysk wd5000avvs ale pochodzi z dekodera. czy opłaca się jego odblokowywanie i jak to zrobić? (również nie pod system wiem że jest wolniejszy)

smart:

dziwna pojemność:

prędkość :
    WDC WD5000AAKX - odzysk danych i naprawa WDC WD5000AAKX - odzysk danych i naprawa
    checksum:

Dodano po 9 [minuty]:

a jeszcze się może przydać płyta :
    http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-g31m-es2l_24
  • OptexOptex
  • Poziom 43  
    humbek napisał:
    Otóż de instalator gry wyczyścił całą partycję i to w taki sposób że nie dało się tam nic nowego zapisać.

Opisz to konkretniej.
    humbek napisał:

Później okazało się że po ponownym uruchomieniu komputera bios się awanturuje. wyświetlał "cmos checksum error" i "post error" jednak po ciepnięciu entera dalej ruszał i grała gitara.

Błąd CMOS i błąd procedury POST. Pierwsze być może przez baterię BIOS, drugie - trudno powiedzieć. Bez związku z dyskiem.
    humbek napisał:
    Do czasu. pewnego pięknego deszczowego dnia, wyświetlił się komunikat, ze dysk jest pełny. przypomniałem sobie, że w koszu mam grę która warzy 30 gb i opróżniłem kosz. Wtedy coś zazgrzytało w budzie, obraz na ekranie popsuł się jak bym z Pegasusa kasetę wyciągną w czasie gry, ciemność i reset. komputer już nie wstał.

Być może wina dysku (błędy odczytu), być może nie.
    humbek napisał:

Dochodziło do botowania i napis "disk read/write error" i zwiecha. udałem się więc z tym dyskiem do serwisu w celu odzyskania danych gdzie Krzychu podłączył i orzekł w sprawie iż " Nie można odzyskać danych, gdyż jest uszkodzona struktura magnetyczna talerza. Ten dysk to złom ". Tak więc kupiłem nowy dysk podłączam do kompa, montuję płytę z systemem, stawiam partycję, jeszcze format i ...
    pegsusowsie kwadraciki...
    -dysk usmażony (na szczęście gwarancję przyjęli ;])

Albo pada grafika, albo zasilacz Ci smaży dyski, albo w ogóle nie wiemy co jest. Krzychu się nie popisał...
    humbek napisał:

Miałem kilka starych dysków które się kurzyły w piwnicy więc sprawdzam 3 z nich padły w trakcie formatowania w ten sam sposób. Postanowiłem zająć się w takim razie checksumem. Poradniki z google mówiły: bateria, bateria i ewentualnie reset zworką. Dopiero aktualizacja biosu (która nie była taka prosta bo dual bios brał ją za błąd i naprawiał starą wersją) coś zmieniła tzn checksum i post dalej występuje ale udało się postawić system a nawet odczytać ten stary dysk i odzyskać część danych metodą kopiuj wklej. boże transfery kosmiczne rzędu od 0b/s do max 40KB/s 3 dni kopiowało. Problem w tym iż plik na którym mi zależało najbardziej znajdował się na pulpicie. Którego ni ma.

Prawdopodobnie gdzieś jednak jest (folder użytkownika).
    humbek napisał:

i w związku z tym 4 pytania:
    jak się tego checksuma/posta pozbyć?

Sprawdzić napięcie napięcie na baterii, w razie potrzeby wymienić. Jeśli to nie wina baterii to uszkodzona jest pamięć CMOS (uszkodzenie sprzętowe) lub jej zawartość (wtedy tak zwany "reset BIOS" - zgodnie z instrukcją płyty głównej). Ten błąd nie ma związku z dyskiem.
    humbek napisał:

jak odzyskać pulpit ?

Standardowo (w Windows) jest na partycji systemowej, w folderze użytkownika.
    humbek napisał:

czy da się ten dysk jakoś odratować by służył jako szpejownia?

Ten ze screena, ze stanem "Zły" już nie, może służyć co najwyżej jako utylizatornia (danych).
    humbek napisał:

mam jeszcze jeden dysk wd5000avvs ale pochodzi z dekodera. czy opłaca się jego odblokowywanie i jak to zrobić? (również nie pod system wiem że jest wolniejszy)

Jest temat na tym forum. Procedura nie jest ani łatwa, ani bezpieczna dla dysku.
    humbek napisał:

smart:

Uszkodzony. Drugi ma status "Uwaga" - też nie dobrze.
  • Poziom 43  
    Masz program MHDD możesz go dokładnie sprawdzić pod względem bad sektorów i nie tylko .
  • OptexOptex
  • Poziom 10  
    Bateria mała 2,53 V. Wymieniłem ją na nowa która ma nawet trochę zapasu gdyż ma 3,2V. Reset był robiony i aktualizacja a problem nadal występuje.

Napięcia z zasilacza miernikiem :
    +12V= 11,95V
    +5V= 5,11V
    +3,3V= 3,34V
    -12V= -11,94V
    -5V= -5,02V
    Myślę iż się w normie mieści więc zasilacz nie pali dysków.

Wiem gdzie się znajduje pulpit w tym problem, że go nie ma tam gdzie powinien być. Jak by ktoś usunął.

NwNie wiem jak ten instalator to zrobił. Wiem, że zostawił po sobie pusta partycje a próba zapisu czegoś na niej kończyła się błędem danych crc (czy jakoś tak) lub odmową dostępu.

Grafika też nie mam gt 430, gtx650 oc i integrę na każdej to samo poza tym po aktualizacji biosu problem ten zniknął.
  • Poziom 43  
    1. Wejdź do BIOS, zapisz ustawienia, które masz i zobacz czy będzie się powtarzać. Bateria była słaba.
    2. Napięcia ok, ale sam napisałeś, że usmażyło :-) Jak dla mnie ten dysk ma tylko uszkodzoną powierzchnię (bez związku z pozostałymi podzespołami).
    3. Zobacz czy folder nie jest ukryty. Zobacz czy widzą go programy do odzyskiwania danych.
    4. To prawdopodobnie nie wina instalatora, tylko wtedy ujawniła się usterka dysku.
  • Poziom 18  
    Witam
    A ja mam takie pytanko czy zasilacz ma Pomarańczowy kabel 3,3 volt we wtyku SATA
    dysk ma 1264 bad .
    Jest to do zrobienia więcej info będzie potem
    Co do pulpitu to tak jak helmud pisze masz folder ukryty i znajduje się on w Documents nad Settings na którejś partycji bo jak widac masz ich pięć na tym hdd
  • Poziom 10  
    Jak byś podał nazwę jakiegoś dobrego programu było by bardzo miło.

Dodano po 2 [minuty]:

Czasami ma 3,3 w zasilaniu, ale nie zawsze a przejściówki nigdy.

Documents nad Settings było za czasów win xp teraz jest users ;)
  • Poziom 18  
    Jaki masz system zainstalowany ?

Cytat:
    mam jeszcze jeden dysk wd5000avvs ale pochodzi z dekodera
    z jakiego to dekodera jest

• Poziom 30  
    1/ - jaki masz zasilacz, bo to on może być źródłem problemów,
    2/ - jak chcesz odzyskać dane, pobierz sobie DMDE i zapoznaj się z instrukcją.
    3/ - dyski nie kwalifikują się do naprawy. próbować możesz, ale nawet jak stwierdzisz, że ci się udało, zaufania do nich nie miej.
  • Poziom 43  
    janpas6 napisał:

A ja mam takie pytanko czy zasilacz ma Pomarańczowy kabel 3,3 volt we wtyku SATA

Potrzebne tylko do jakiejś funkcji (bodajże hot plug) - dysk będzie działał bez tego.

• Poziom 30  
    Tak - przejściówki nie mają 3,3 V, a dyski z nimi działają jak należy. Bardziej mnie interesuje marka i model zasilacza oraz jego stan techniczny.
  • Poziom 18  
    helmud7543 napisał:
    janpas6 napisał:

Potrzebne tylko do jakiejś funkcji (bodajże hot plug) - dysk będzie działał bez tego.

Dysk talerzowy nie potrzebuje tego zasilania 3,3 v to normalne
    To potrzebne jest do dysków SSD
  • Poziom 10  
    Z jakiego dekodera pfff . Powiem że nie mam pojęcia. Dostałem go od znajomego, pewnie jakaś cyfa+.

Aktualnie win 8.1 a na uszkodzonym dysku 10.

Zasilacz to 10 letni skośnooki chińczyk :modecom feel 350atx .

Dodano po 4 [minuty]:

janpas6 napisał:
    helmud7543 napisał:

janpas6 napisał:

To dobrze, że mam.
  • Poziom 18  
    Cytat:
    zasilacz to 10 letni skośnooki chińczyk :modecom feel 350atx
    Zmień tą bombę z opóźnionym zapłonem własnie pewnie eksplodował
  • Poziom 10  
    Napięcia ma w porządku więc chyba git a i tak będzie (?) zmieniany bo chcę sobie tam taki sprzęt zamontować, że go nie uciągnie więc spoko.

Dodano po 2 [minuty]:

Teraz chodzi tylko o to by sprzęt działał dopóki go nie wymienię. Płyta jest tak wykończona, że nawet 1 slot ramu nie działa więc nie ma co się póki co zasilaczem przejmować. Tak mi się wydaje :)

Dodano po 1 [minuty]:

DMDE cały czas suka partycji ...

Dodano po 1 [minuty]:

I jeszcze te szesnastkowe cyferki. Co ja mam z tego zrozumieć?

Dodano po 3 [minuty]:

Uprzedzę pytanie : Slot ramu uszkodzony mechanicznie, wyłamały się 3 piny w slocie i przez to nie czyta kości.

Dodano po 8 [minuty]:

A w sumie co mi szkodzi mam inny zasilacz, wymienię go i zobaczymy czy problem zniknął zw.

Dodano po 54 [minuty]:

Wygląda na to iż checksum i post po wymianie zasilacza zniknął, ale to wymaga trochę dłuższych testów.
    DMDE znalazł plik o który mi chodzi ale nie chce mi go dać w wersji free. Znacie jakiś darmowy?

• Poziom 30  
    janpas6 napisał:
    helmud7543 napisał:
    janpas6 napisał:

Ciekawe do których, bo wszystkie, jakie miałem w rękach pracowały też na przejściówkach, a napięcia miały robione z 5V. Na pewno to 3,3 V zostało w jakimś celu pomyślane, ale nie wiem, czy ten cel jest w ogóle realizowany. Do hot-plug wymyślono 2 dłuższe styki masy (4 i 12). Jak uda mi się dowiedzieć, po co jest to 3,3 V, napiszę. Do tej pory się nad tym nie zastanawiałem. Nie było mi nigdy potrzebne i tyle.
  • Poziom 10  
    https://en.wikipedia.org/wiki/Serial_ATA

Dodano po 4 [minuty]:

Po chwili rozkminy DMDE działa, ale trzeba zbierać po katalogu. Folderu z folderami nie weźmie. Szło strasznie mozolnie. I jakowosz mi upadł przy zmianie zasilacza, przyjrzałem się temu dyskowi czy się nic nie stało. I zaiste ujrzawszy coś co mnie ciężko zdziwiło. Tak znana i renomowana firma jak WD pożydziła złota na stykach. Wykręciłem elektronikę przetarłem zaśniedziałe styki pomiędzy elektroniką a mechanicznymi wnętrznościami papierem ściernym i odzysk leci jak burza. :)

Dodano po 4 [minuty]:

A jeszcze jedno pytanie. Czy jest jakiś program, który zdiagnozuje wszystko co w kompie?(przede wszystkim płytę główną ) Jak kupię dysk to nie chcę by mi go coś znowu zepsuło. XP

I jeszcze z czystej ciekawości : Co ten zasilacz mógł namieszać? Napięcia miał w porządku przecież.
  • Moderator - Komputery Serwis
    humbek napisał:
    A jeszcze jedno pytanie. Czy jest jakiś program, który zdiagnozuje wszystko co w kompie?(przede wszystkim płytę główną )

Co rozumiesz pod pojęciem "program który zdiagnozuje płytę główną"?
  • Poziom 43  
    humbek napisał:

DMDE znalazł plik o który mi chodzi ale nie chce mi go dać w wersji free. Znacie jakiś darmowy?

W wersji free powinien dać jeden plik.

humbek napisał:
    Czy jest jakiś program, który zdiagnozuje wszystko co w kompie?(przede wszystkim płytę główną )

Nie ma. Diagnozuje się albo pośrednio (przez testowanie innych podzespołów, podmianę i analizę objawów).

humbek napisał:

I jeszcze z czystej ciekawości : Co ten zasilacz mógł namieszać? Napięcia miał w porządku przecież.

Zasila wszystko więc może uszkodzić każdy podzespół (łącznie z peryferiami USB) lub powodować niestabilność działania każdego z podzespołów. Napięcia w normie więc pewnie nic nie uszkodził (chociaż nie wiemy jak wyglądają "szpilki" - tego woltomierz nie wychwyci). Jego jakość jest po prostu kiepska i ze względów bezpieczeństwa sprzętu zaleca się wymianę na coś lepszego.
  • Poziom 1  
  • Poziom 10  
    O proszę widzę iż moderator usunął mój wpis. Dziwne spodziewałem się bana. Cuż nikt mi jeszcze w życiu nie dał tego czego chcę wszystko uczciwie wypracowałem. Nawet wyczerpującej odpowiedzi na pytanie. Więc może powtórzę: Czy jest program lub programy, który/e stwierdzą czy z kompem wszystko gra na 100%?

Dodano po 1 [minuty]:

Oczywiście nie mówię o dysku bo wiem że to jeszcze ciepły trup .
  • Red. Komputery FAQ
    Dysk to trup, zresztą ta seria dysków mogła już od początku być w nie najlepszym stanie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2624198.html
    Jeżeli chcesz aby komputer jeszcze pochodził i jeżeli chcesz się upewnić czy wszystko w porządku:
    - Koniecznie - wymiana tego wyrobu zasilaczo-podobnego który i tak dobrze że przeżył 10 lat.
    - Odłączenie tego dysku, przez niego mogą występować spowolnienia i komunikat "disk read/write error"
    - Test nowego dysku systemowego programem MHDD - skan powierzchni oraz sprawdzenie jego S.M.A.R.T
    -Test pamięci RAM programem memtest86+ (minimum 1 przebieg)
    -Test obciążeniowy CPU programem LinX lub Intel Burn (przykładowo 1-2h z kontrolą temperatur)
    -Test Obciążeniowy GPU programem Furmark oraz 3D Mark (przykładowo 1-2h z kontrolą temperatur)
    Poza tym odzyskiwanie danych nigdy nie powinno tak przebiegać, najpierw należy wykonać kopię posektorową dopiero później walczyć z systemem plików i plikami. Na pewno nie należy kopiować plików eksploratorem Windows.....
  • Poziom 10  
    DMDE już 3 dni wyciąga jeden folder. :D Może coś żle robię?

Dodano po 3 [minuty]:

A co do płyty głównej nie ma programu?
  • Moderator - Komputery Serwis
    humbek napisał:
    A co do płyty głównej ni ma programu?

Nie ma.
    Istnieją programy testujące każdy podzespół z osobna. Czyli np. (karta graficzna, procesor, pamięci RAM, dysk...), lecz nie ma super złotego środka, który testuje płytę główną.

• Poziom 30  
    Kraniec_Internetów napisał:
    kaleron napisał:
    Jak uda mi się dowiedzieć, po co jest to 3,3 V, napiszę. Do tej pory się nad tym nie zastanawiałem. Nie było mi nigdy potrzebne i tyle.

Pamiętaj, że do tej wtyczki nie podłącza się tylko dysków. Zasila się w ten sposób kontrolery wentylatorów. Między innymi.

Dzięki - o tym nie pomyślałem:)

Dodano po 8 [minuty]:

humbek napisał:
    DMDE już 3 dni wyciąga jeden folder. :D Może coś żle robię?

Dysk jest w fatalnym stanie technicznym To nic dziwnego, że długo się wyczytuje. Niekiedy wyczytywanie danych trwa tygodnie, a nawet miesiące.
    Teoretycznie powinieneś najpierw zrobić najpierw kopię posektorową, ale to też jest obciążenie dla dysku. Poza tym kopia posektorowa będzie męczyła dysk także wyczytując puste obszary, pliki systemowe, śmieci z internetu, których tak naprawdę zapewne nie potrzebujesz. Więc skoro już zacząłeś, nie przerywaj procesu, tylko go dokończ. To taka porada, jak dla kierowcy, który wjechał na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Jak już to zrobiłeś, to nie hamuj i nie cofaj, tylko jak najszybciej zjedź z tego skrzyżowania.
  • Poziom 10  
    Jest 73% odzyskane z JEDNEGO folderu mam ich kilka więc mam nadzieje że tydzień ciągłej pracy kompa nie zmęczy żadnego modułu.

• Poziom 30  
    Martw się o dysk...cała reszta jest w tej zabawie o wiele mniej ważna. Przynajmniej masz naukę, że nie należy oszczędzać na zasilaczach.
  • Poziom 10  
    Powiem wam, że nie spodziewałem się aż takiej różnicy w działaniu sprzętu. Na talerzowym dysku komputer, na świeżym systemie, uruchamiał się 1-2min do pulpitu i min 5 do stanu użytkowego. A teraz na ssd 12s do użyteczności . To jest kosmiczna różnica. Już nie mówię o tym dysku co się popsuł. Bo on miał czasem takie odpały , że potrafił zamulić na 3 godziny. Wtedy : "start> uruchom ponownie" lub poczekaj cierpliwie. A w tym czasie : idź zapalić, wykąp się, zjedz śniadanie, do pracy i z powrotem i ino jeszcze 5 minut.

Sprawdziłem ram, gpu i cpu. Wszystko wydaje się być prawilnie. Ale że nie ma testera płyty głównej to aż dziw. No cóż dzięki za pomoc. Jeszcze tydzień odzysku danych i po temacie. Niech wam Bug w dzieciach wynagrodzi.

Narazie trzymajta się

Dodano po 10 [minuty]:

A odnośnie zasilaczy dali mi kiedyś w komputerowym w gratisie do płyty głównej zasilacz 500w firmy Powertec. Co się z nim stało po 6 miesiącach użytkowania wam zaraz pokaże. Chciałem nagrać swojego kota a uchwyciłem śmierć zasilacza. (tak w ramach ciekawostki)

Dodano po 10 [minuty]:

Link

Dodam iż zasilacz nie uszkodził żadnych innych modułów, a sprzęt działa do tej pory. Ciekawe kto rozpozna po dymie co się zjarało? :P

Dodano po 53 [minuty]:

Jeszcze jedno pytanko zaistniało. Jest drobny problem z dźwiękiem. A mianowicie są takie bardzo krótkie przerwania w muzyce zarówno z yt jaki z odtwarzacza, których na tym talerzowym dysku nie ma a na ssd są. O co może chodzić? Brzmi to tak jak by na fl studio za duże samplowanie na podstawowym ustawić i na ciepać 50 wtyczek.

• Poziom 30  
    Kiedy to rzeka komuś coś w dzieciach wynagrodziła? Popracuj nad ortografią. Nie jestem moderatorem i staram się nie czepiać, ale sam poprawiałem jeden z Twoich postów, bo się go czytać nie dało.
    A co do Powerteca - no cóż - wart swojej ceny. Ciesz się, że nic nie zabrał ze sobą.