Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Seagate ST1000DM003 - nie wykrywa go bios, próba z terminalem

ogryz 10 Aug 2016 09:51 2334 9
 • #1
  ogryz
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Witam!
  Dysk podłączony do komputera nie jest wykrywany w BIOSie, zawiesza uruchamianie komputera na "Detecting SATA...". Podłączony do terminala zgłasza się, reaguje na polecenia, ale tylko do momentu, gdy chcę zatrzymać silnik, który nie zatrzymuje się, a dysk nie wysyła żadnej odpowiedzi oprócz znaku zachęty.
  Code:
  Boot 0x40M
  
   Spin Up
   Trans.

   Spin Up
  SpinOK
  TCC:001F

   SNOOOZZZZZZEEE Retry
   EDAC Value = 0000F018E59EDCE4
   SNOOOZZZZZZEEE Retry
   EDAC Value = 0000F018E59EDCE4
   SIM Error 2042 LBA 0000000000090FCA FD FC359028
   RW Error 00000080
  No HOST FIS-ReadyStatusFlags 0002A1A1
  ASCII Diag mode  F3 T>/2

  F3 2>Z

  F3 2>

  Jeśli przed podłączeniem odizoluję głowice, wówczas dysk nie startuje wcale, tzn. po "SpinUp" wywala błędy (niestety nie skopiował mi się log), po czym silnik zatrzymuje się i dysk nie reaguje na żadne polecenia.

  Jest do uratowania, czy złom? Czy metoda z short-pins coś tu pomoże (nie znam dokładnej procedury)? Dostałem go za darmo i chcę zachować do backupu mniej istotnych danych, przy okazji poszerzając wiedzę :)

  Pozdrawiam.
 • #2
  kaleron

  HDD and data recovery specialist
 • #3
  ogryz
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Na komendę przeliczenia translatora zareagował tak samo, jak na zatrzymanie silnika - brak reakcji, tylko znak zachęty. Czy takie reakcje dysku świadczą jednoznacznie o awarii głowic lub przedwzmacniacza? Czy pomiar rezystancji na złączu głowic jest bezpieczny dla (ewentualnie sprawnych) głowic i czy w ten sposób można stwierdzić ich uszkodzenie?
 • #4
  kaleron

  HDD and data recovery specialist
  Pomiar rezystancji jest bezpieczny. Problem z przeliczeniem translatora wskazuje na uszkodzenie w obrębie bloku głowic. W SA też piszesz/czytasz głowicami...zobacz, jak głowice zareagują na polecenie odczytania czegokolwiek z SA.
 • #5
  ogryz
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Nie mogę nic odczytać z SA:
  Code:
  F3 T>V1
  

  DiagError 00005104
  DiagError 00005104
  Invalid Diag Cmd Parameter

  Podobna sytuacja dla: V2, V8, V10, V20, V40, V80, V100
  Jednak V4 zwraca jakieś informacje:
  Code:
  F3 T>V4
  

  Reassigned Sectors List Enabled
  Entries: 0000, Alts: 0000, Removed: 002D,
  Pending: 0000 Host Pending: 0000
  Idx LBA PBA LLLCHS of LBA Wdg PLPCHS of PBA SFI Hours Msecs Status BBM Mask
 • #6
  kaleron

  HDD and data recovery specialist
  Spróbuj:
  T>T4

  Seagaty od bodajże 7200.7 mają talerze powlekane cienką warstwą zabezpieczającą przed uszkodzeniami w wyniku kontaktu z głowicami. Teoretycznie pomysł jest dobry, ale nie ma róży bez kolców. Z biegiem "motogodzin" niestety ta warstwa ma skłonność do odrywania się i zanieczyszczania głowic. Wpływ na to mają różne czynniki - temperatura, siła odśrodkowa, uszkodzenia w wyniku kontaktów z głowicami, do których jednak w czasie eksploatacji dysku jednak nieraz dochodzi. W konsekwencji głowice, które jeszcze mogłyby czytać, jednak czytać przestają. Kiedyś spotkałem się z informacją, że Ontrack produkuje specjalny płyn do czyszczenia takich głowic, jednak kiedy napisałem do nich w tej sprawie, nie otrzymałem odpowiedzi. próbowałem czyszczenia głowic izopropanolem. Skuteczność tego zabiegu była mocno losowa, ale nie wiem, czy wynika to z niewłaściwego doboru środka czyszczącego, nieprawidłowej techniki czyszczenia, czy też sama idea tej metody jest wątpliwa. Przecież w skutek zanieczyszczenia głowice mogą łatwo ulec degradacji.
  Biorąc pod uwagę, że dysk w zasadzie nie czyta, ale sporadycznie próbuje, podejrzewam, że to może być właśnie to.
 • #7
  ogryz
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Komenda nie działa na poziomie T:
  Code:
  F3 T>T4
  

  Invalid Diag Cmd

  F3 T>

  Na innym poziomie (nie pamiętam, na którym - chyba na 2) komenda nie zwróciła błędu, ale efekt był taki sam, jak w pierwszym poście przy zatrzymaniu silnika, tzn. brak reakcji i tylko znak zachęty. Przy okazji - do czego służy to polecenie?

  Znalazłem w sieci, że DiagError z zakresu 0x5000 - 0x5FFF, to szeroko rozumiane błędy Zapisu/Odczytu. Nie wiem tylko, co oznacza ten konkretny - 0x5104. Tak, czy inaczej, kolejny argument za uszkodzeniem głowic :(

  Dziękuję kolego za pomoc. Kolejne posty z wątpliwościami, to nie brak wiary w Twoją wiedzę, tylko moja naturalna dociekliwość - lubię rozumieć zagadnienie, z którym się mierzę :)

  Edit:
  Ten dysk, z elektroniką 100724095 Rev:A, ma zablokowany dostęp przez terminal. Można się z nim połączyć, wyświetla log startu, umożliwia wejście do konsoli przez ctrl+z, jednak nie reaguje na wydawane komendy. Podobno odblokowanie możliwe tylko przez PC3K w najnowszej wersji.
  http://forum.hddguru.com/viewtopic.php?t=33894
 • Helpful post
  #8
  kaleron

  HDD and data recovery specialist
  Długo nie pisałem, bo chciałem napisać coś mądrego. W padł mi w ręce podobny dysk, tyle, że 3 TB. Ale zachowuje się trochę inaczej. Czasem nawet nie chce wyjść w gotowość, a czasem udaje mu się odczytać SA i przedstawić pełną pojemnością, ale nawet wtedy przy próbie odczytu dowolnego LBA zwraca ABRT. Więc o ile w Twoim przypadku już bym wymieniał głowice, o tyle w moim ciągle się waham, czy to ma sens. Tym bardziej, że dyski 3 TB swoje kosztują.

  T4 uruchamia fabryczny test głowic.

  Czy próbowałeś 7>X ? - w odpowiedzi dostaniesz rezystancję na głowicach.

  Odnośnie pracy z terminalem - nie miałem problemów z różnymi modelami Seagatów niezależnie od wersji PCB. O ile oczywiście nie miały jakiejś usterki, która by rzutowała na pracę z terminalem.
  Faktycznie w PC-3000 w kwietniu pojawiła się funkcja odblokowania dysków z rodzin Grenada i Lombard, ale jeszcze nie zdarzyło mi się z niej korzystać. Podejrzewam, że może tu chodzić o odblokowanie pracy z ROMem. Wcześniej w tych modelach nie było możliwości zapisu do ROMu z poziomu PC-3000 i trzeba było w tym celu użyć programatora. Teraz w menu pojawiła się opcja zapisu ROMu. A ponieważ usterki zawartości ROMu zdarzają się daleko rzadziej od usterek SA, pewnie nieprędko będę musiał z tej funkcji skorzystać.
  Cieszę się, że rozumienie zagadnień jest dla Ciebie ważne - coraz trudniej niestety spotkać takich ludzi, którzy chcą coś rozumieć.
 • #9
  ogryz
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Dysk poszedł już w odstawkę. Sytuacja u mnie jest identyczna, jak w linku, który podałem:
  michael chiklis wrote:
  Seagate hard drives which have this triangular PCBs shape have locked firmware.
  On this type of drive, terminal communication is not locked usually (you can see 'spin up' script on power on), it just doesn't accept any command you give.
  Shorting read channel will not help, you need to unlock firmware from utility.

  Dotyczy to dysków w wersji z tą "ściętą" płytką (fotka w linku) - identyczną, jak u mnie.

  Chyba próbowałem testu rezystancji głowic (nie pamiętam, czy to było identyczne polecenie - znalazłem gdzieś w internecie) i dysk nic nie zwracał.

  Być może dostanę jeszcze trzy identyczne dyski, z czego jeden sprawny (odzysk skasowanych danych), to sprawdzę jak one zachowują się w terminalu.

  Na razie temat zawieszam, bo głowic i tak nie mam jak wymienić :)

  Pozdrawiam.

  P.S. A jeszcze tak z czystej ciekawości: czy gdzieś w Polsce można kupić te "blokady", używane przy wymianie głowic, żeby te nie zetknęły się ze sobą?
 • #10
  kaleron

  HDD and data recovery specialist
  Mam układ z Hindusami. Nie są to narzędzia najwyższych lotów, ale lepsze to niż nic, czy jakieś prowizorki. Coś w swojej ofercie ma też Mediarecovery, ale nie udało mi się uzyskać konkretnej odpowiedzi, co. Ogólnie takie zakupy, to zagranica. Oprócz wspomnianych Indii oczywiście Chiny i Rosja. Moim zdaniem najlepsze narzędzia robią Serbowie, ale ceny rzędu 500 € za parę do jednej rodziny modeli...trzeba ich potem trochę zrobić, żeby to się opłaciło. Tym bardziej, że z góry nigdy nie wiesz co i jak często będzie wpadało w ręce.