Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybrzuszenie na oponie samochodu

10 Aug 2016 11:07 5205 15
  • Level 7  
    Dzień dobry, zauważyłem ostatnio, że na jednej oponie z przodu samochodu (Mazda 323F BA) mam takie wybrzuszenie jak na zdjęciu. Czy powinienem tę oponę natychmiast wymienić czy nie ma co panikować?
  • Level 9  
    Natychmiast wymienić.

Jak widać opona nie jest pierwszej młodości. Popękały druty i ciśnienie powietrza w oponie zrobiło wybrzuszenie. Opona w tym miejscu jest słaba i dla własnego bezpieczeństwa i innych najlepiej ją wymienić natychmiast. Jazda z taką oponą powoduje drgania, które przenoszą się na zawieszenie oraz komfort jazdy.
  • Level 31  
    Ta opona i bez tego wybrzuszenia nadawała się tylko do utylizacji, natychmiastowa wymiana!
    Co za diagnosta dopuścił to auto do ruchu !?
  • Level 7  
    płetwa wrote:
    Ta opona i bez tego wybrzuszenia nadawała się tylko do utylizacji, natychmiastowa wymiana!
    Co za diagnosta dopuścił to auto do ruchu !?

Tak jak napisałem zobaczyłem to dopiero ze 2 dni temu. Wcześniej wątpię, żeby już to było, bo bym zauważył przy myciu felg na przykład. Na prawdę aż tak źle wygląda ta opona?
  • Level 38  
    Jeżeli reszta opon jest z tego samego rocznika to masz do wymiany wszystkie cztery. Jak ten samochód przegląd przeszedł? Sprawdź też koło zapasowe.
  • Level 43  
    Opona śmietnik.
  • Level 38  
    damian8063 wrote:
    Na prawdę aż tak źle wygląda ta opona?

Damian, potraktuj bardzo serio konieczność natychmiastowej wymiany tej opony. Nie używaj samochodu do czasu jej wymiany. Wybrzuszenie dyskwalifikuje tą oponę natychmiast(!), ale jest też inny problem. Na tej oponie praktycznie nie ma bieżnika. Jeżeli inne są w takim samym stanie, to musisz je też wymienić.
  • Level 7  
    freebsd wrote:
    Jeżeli reszta opon jest z tego samego rocznika to masz do wymiany wszystkie cztery. Jak ten samochód przegląd przeszedł? Sprawdź też koło zapasowe.

Załączam zdjęcie tylnej, wydaje mi się, że są w lepszym stanie od tych z przodu. Wystarczy, że wymienię 2 z przodu czy te z tyłu też do wymiany?
  • Level 38  
    damian8063 wrote:
    że są w lepszym stanie od tych z przodu.

Są w lepszym stanie. Najlepiej jak podjedziesz do zakładu wulkanizacyjnego, niech obejrzą, wypowiedzą się. Sprawdzą np. dokładnie głębokość bieżnika.
  • Level 7  
    freebsd wrote:
    damian8063 wrote:
    Na prawdę aż tak źle wygląda ta opona?

Damian, potraktuj bardzo serio konieczność natychmiastowej wymiany tej opony. Nie używaj samochodu do czasu jej wymiany. Wybrzuszenie dyskwalifikuje tą oponę natychmiast(!), ale jest też inny problem. Na tej oponie praktycznie nie ma bieżnika. Jeżeli inne są w takim samym stanie, to musisz je też wymienić.

Przednie wymienię na pewno, post wyżej dodałem zdjęcie tylnej. Wydaje mi się, że są w lepszej kondycji. Proszę o ocenę.
  • Level 43  
    Widziałeś prezydenta w 4 ton. aucie ? Jak wystrzał miał? Opona to jest twoje i innych bezpieczeństwo na drodze.
  • Level 37  
    Takie boczne uszkodzenia są właśnie najgroźniejsze,
    istnieje prawny ZAKAZ napraw opon w tym miejscu,
    takie uszkodzenie to tylko śmietnik.
    Na słońcu to nawet może wystrzelić.
  • Level 29  
    damian8063 wrote:
    Wystarczy, że wymienię 2 z przodu czy te z tyłu też do wymiany?

Opony z przedniej osi bezwzględnie do natychmiastowej wymiany. Opona ze zdjęcia z tylnej osi ma jeszcze bieżnik mieszczący się w przepisowej wysokości. Jednak widać na niej znaczne oznaki zestarzenia gumy. Opony te z pewnością mają oznaczenia roku/tygodnia produkcji. Czyli w niedługim czasie pomyśl także o ich wymianie. Jeżeli auto jest już "leciwe" i nie zamierzasz je długo użytkować to jedź do wulkanizatorów i pytaj o używane w dobrym stanie. Zawsze to taniej i wymienią od razu.
  • Level 38  
    Ja namawiam na zakup nowych opon. Można obecnie kupić w bardzo przyzwoitych cenach dobre opony.
  • Level 37  
    Popieram przedmówcę. Nikt bez powodu nie zostawia opon u wulkanizatora.
    Wystarczy że jedna będzie felerna i trafi na przód. Ja nigdy nie zakładam używek.
    Teraz jedną przebiłem parkując na granitowym krawężniku, za dwie sztuki 205/55R16 płaciłem po 150zł/sztuka, niska cena wynikała z daty produkcji: 50/2015
    Jak ktoś totalnie nie ma kasy to niech poluje na używane zimówki,
    te się wymienia w Niemczech po jednym sezonie i tylko takie używki można kupić bez ukrytych wad.